Tavan arası bir köpük blok evin projeleri: alan planlamasının incelikleri

İçerik
 1. özellikler
 2. Proje
 3. Dış bitirme
 4. İç mekan
 5. İpuçları & Hileler
 6. güzel örnekler

Birçok insan kendi evini hayal eder, hayallerinde küçük bir aile yuvası hayal eder. Geniş bir mutfak, aydınlık bir oturma odası, saygın bir çalışma odası, pratik bir atölye, aydınlık bir oyun odası, rahat yatak odaları - ve hayalini kurduğunuz ev, köpük bloklardan yapılmış sağlam bir binada toplanmıştır. Bu malzeme, olumlu fiyatı ve pratik özellikleri ile ayırt edilir ve bu nedenle, düşük bir maliyetle çatı katı ile geniş ve sıcak bir ev inşa etmenizi sağlar.

özellikler

Çatı katı olan köpük blok evler, banliyö binaları arasında giderek daha fazla görülebilir. Bu tür evlerin artan popülaritesini açıklamak kolaydır. İnşaat için kullanılan malzemenin dikkate değer özellikleri vardır ve çatı katı, aktif konut kullanımı için ekstra metrekareler ayırmanıza olanak tanır. Çok çeşitli standart projeler, en konforlu konut için bir seçenek seçmenize izin verir ve böyle bir seçenek hala bulunmazsa, proje dokümantasyonu ve inşaatının geliştirilmesi için her zaman bireysel bir sipariş verebilirsiniz.

Yapı malzemesi hücresel köpük betondan yapılmıştır.

Aslında bloklar, çok kapalı gözenekli yapının oluşması nedeniyle çimento, su, kum ve bir köpürtücü maddeden oluşur. Kompozisyondan da görebileceğiniz gibi, burada zehirli dumanlar çıkarabilecek hiçbir şey yok.

Gözenekli yapı ve yapı elemanlarının etkileyici boyutları (minimum dikişlerle) nedeniyle, köpük bloklardan yapılmış evlerde en konforlu mikro iklim korunur. Kışın - soğuk değil, yazın - serin! Bu tür binalar, duvarların ısı yalıtımında herhangi bir özel yatırım gerektirmez.

Operasyonlarında köpük blok evler çok iddiasız. Bu tür olumsuz etkilere karşı dirençli oldukları için çürümekten ve yangından korkmazlar. Köpük bloklardan yapılmış basit, sıradan olmayan gri bir bina, her zaman bitirme - boyama veya dekoratif kaplama malzemeleri ile maskelenebilir, böylece estetik sorun da çözülür.

Tavan arası evlerin yerleşimi, ek çatı katı alanı kullanımını ima eder - asıl mesele, üst konut katının katlarının güvenilir ve dayanıklı olmasıdır. Çatı çerçevesine, termal ve su yalıtımına özellikle dikkat edilmelidir. İyi yapılmış bir çatı on yıldan fazla sürecek ve kötü bir çatı kusurlarını ortadan kaldırmak için çok para toplayacaktır.

Tavan arası bir asma kat, yaşamaya uygun bir çatı katıdır.

Tavan arasını donatma kararı, genellikle ek bir zemin yapmanın bir yolu olmadığı gerçeğiyle belirlenir.ve yaşam için alan basitçe gereklidir. Üst odalar eğimli duvarlarla çok özeldir. Bazı insanlar, özellikle çocuklar için bu tür duvarlar psikolojik olarak baskıcı bir izlenim bırakıyor. Sınırlama alanı sorunu, ek özel pencereler takılarak kısmen çözülebilir. Ucuz değiller, ancak kurulumdan sonra açılan yıldızların panoramik manzarasını ödüyorlar.

Proje

Bir köpük bloktan çatı katı evlerinin tipik projeleri genellikle aşağıdaki boyutlarda gelir: 6x6, 8x8, 8x10, 10x10 metre. Başka varyasyonlar da var - 7'ye 8, 6'ya 10, 9'a 12 metre ve diğerleri. Köpük betondan yapılmış evin şekline göre hem kare hem de dikdörtgen vardır. Diğer formlar, kural olarak, standart olmayan bir düzen ile bireysel bir projeyi ifade eder.

Küçük bir yazlık ev inşa etmek için 6x6 projesini kullanmak mantıklıdır.ve büyük bir aile evi için, evler için en iyi seçenekler 10x10 metredir, ancak genel olarak, toplumun "ortalama" hücresi için 8x8 metre yeterli olacaktır. Her projenin "doldurulması", yer ve oda sayısıdır, çünkü projenin seçiminde belirleyici bir rol oynayan yerleşim düzenidir.

6 x 6 metrelik küçük evlerin projelerinde, kural olarak, aşağıdaki bina grubu vardır: zemin katta - birleşik oturma odasına sahip bir mutfak (ikincisi ayrılabilir, ancak daha sonra odalar küçük olacaktır), belki de bir antre ve kazan dairesi; ikinci (çatı katı) katta yatak odaları vardır (bir, iki veya üç; daha fazla oda, alanları daha küçük).

Zaten küçük bir alanı yememek için merdiven yapılabilir.

Alanı 50 kareden fazla olan evlerde, özellikle proje bodrum katı içeriyorsa, oda sayısı artar. Daha sonra kazan dairesi ve banyo gibi tüm "ofis" odaları aşağı taşınır, böylece oturma odaları için yer açılır: birinci katta mutfak, oturma odası, ofis veya yatak odası ve ikinci katta birkaç oda.

Tipik projeler 8'e 8, daha az sıklıkla 7x8, 8x9, 9x9 metre, 3-4 kişilik bir aile için en iyi seçenekler olarak kabul edilir. Örneğin, zemin kattaki 8 ila 8 arasındaki bir evde, aynı mutfak ve oturma odası (tam teşekküllü, birbirinden ayrılmış), bir ofis veya yatak odası, bir antre ve giyinmeli geniş bir salon oda yer alabilir. Tavan arasına ek bir banyo ve iki veya üç oda yerleştirilebilir. Bu tür evlerin alanı yaklaşık 120 metrekare olabilir. m.

Büyük evlerin projeleri sadece kağıt üzerinde çok büyük görünürken, bitmiş binalar çok kompakt görünüyor. Birinci katın 100 karesi, oturma odası olan bir mutfağa ek olarak, eksiksiz bir banyo ve tuvaletin yanı sıra ek bir oda içerebilir. Üst kattaki bir merdiven, aynı zamanda eksiksiz banyolarla donatılmış birkaç yatak odasına açılmaktadır.

Ayrıca, yerleşik bir garajın veya banyonun varlığını ima eden tipik evlerin projeleri de vardır.

Boyutları farklı olabilir, örneğin 5.6x9.4, 6x8, 7x9, 8x10 metre. Bu binaların konut olmamasına rağmen, çok işlevsel ve pratiktirler. Tavan arası sayesinde ek sayaçlar ortaya çıkıyor, bu nedenle bu binaların "gizli" alanı üst katlar tarafından tamamen ödeniyor.

Dış bitirme

Tipik çatı katı evleri tasarlarken, genellikle anahtar teslimi inşaat hizmet paketine dış kaplama dahildir. Ancak, genellikle sadece boyama veya sıvama içerir. Bu bitirme seçeneğinin, özellikle ev bir kır evi ise, var olma hakkı vardır, ancak giderek daha fazla çeşitli malzemelerle kaplı binalar vardır.

Bu tip evler, sadece boyalı olanlardan çok daha avantajlı görünüyor.Ek olarak, Rusya'daki çoğu bina, sert iklim koşullarına sahip bölgelerde yer almaktadır, böylece dış dekorasyon sadece evi estetik olarak dekore etmekle kalmayacak, aynı zamanda aşırı yoğuşma, nem ve sıcaklık değişikliklerinden koruyacaktır.

Veranda veya banyo gibi ek müştemilatlar kurarak alanı daha da genişletmeyi planlamıyorsanız, köpük bloklardan evlere son görünümü aşağıdakileri kullanarak verebilirsiniz:

 • havalandırmalı cephe sistemleri (dış cephe kaplaması, tuğla, betonarme, oluklu mukavva, porselen taş eşya);

 • kaplama taşı, dekoratif tuğlalar, fayanslar;

 • 150 mm kalınlığında köpük veya polistiren, üzeri sıva ile kaplanmış;

 • Alçı;

 • tablo;

 • kombine yüzeylerin yanı sıra, örneğin, ana alan sıvalı olacak ve alt kısım taşla kaplanacak.

İç mekan

Tesislerin modern tasarımı, stilin katı kanonik çerçevesi içinde gerçekleştirilebilir veya tüm olası kuralları ihlal ederek aksine oynayabilir. Köpük blok çatı evleri özel bir durumdur, çünkü sadece dikkate alınması gereken kendi özelliklerine sahiptirler.

 • İlk olarak, ev tipi kendileri... Banliyöler dışında, şehir içinde bir çatı katı evi görmek çok nadirdir. Bu tür evler, insanı doğaya yaklaştıran binalara aittir, bu nedenle bitmiş iç mekanlarda, rustik, ülke, Provence, eklektizm, dağ evleri gibi stilleri giderek daha fazla görebilirsiniz. İç mekan, tüm görünümüyle öne çıkıyor: burası bir şehir değil, kırsalın sessizliğinde sakin, huzurlu bir köşe.
 • İkincisi, bu üst katın tasarım özellikleri... Asıl soru gün ışığının içeri girmesiyle ilgilidir - eğer yeterli değilse, yetersiz aydınlatma ile birleşen eğimli duvarlar, rahat bir köşe yerine bir tür karanlık dolap hissi yaratacaktır. Özel kıvrımlı pencereler sayesinde günışığı ile ilgili sorun başarılı bir şekilde çözülürse, bu tasarım öğesini çerçevelemeyi düşünmek mantıklıdır.

Hacimli ve yüksek nesnelerin, özellikle dolapların duvar boyunca düzenlenmesi sorunlu olabilir, çünkü eğimli duvarlar bu imkanı sağlamaz.

Bununla birlikte, her zaman bir çıkış yolu vardır ve depolama alanı basitçe gerekliyse, sipariş edilecek bireysel boyutlar için modüler veya gömme mobilyalar, sepetlerin ve parlak kutuların yerleştirilebileceği açık raflar ve raflar kurtarmaya gelebilir.

Dolapları odalar arasında bölme olarak kullanmaya karar vermek, zemin stresini azaltmaya yardımcı olacaktır. Çatı katlarındaki teknik özellikler nedeniyle, ağır ve kalın duvarların dikilmesi önerilmez - sadece alçıpan bölmeler veya benzeri hafif yapılar.

Tavan arası evlerde genellikle aydınlık, havadar, romantik ve aydınlık iç mekanlar görülebilir. Duvarların dekorasyonunda doğal malzemeleri (ahşap, taş) görebilirsiniz, yataklarda, kanepelerde, koltuklarda çok miktarda tekstil bulunurken pencereler bunlarla süslenmez. Yapısal elemanlar (ahşap kirişler) kapatılamaz, ancak odayı bölgelere ayıran dekoratif bir dekorasyon görevi görür.

İpuçları & Hileler

Tavan arasından tam teşekküllü bir yaşam alanı yapma kararı, birçok sorunun cevabını bulmanızı sağlar, ancak aynı zamanda tüm bileşenlerin daha dikkatli bir şekilde seçilmesini gerektirir. Duvarlarda ve temellerde çatlakların görünümünü daha fazla provoke etmeyen hafif malzemeler ve mobilyalar tercih edilmelidir.

Binanın alanı veya daha doğrusu içindeki oda sayısı, bir projenin seçimi veya geliştirilmesi aşamasında karar verilen çok önemli bir konudur.

Genellikle, ailedeki üye sayısı kadar oda vardır.

Bir merdiven evin vazgeçilmez bir unsuru olacak. Evde çok fazla kare yoksa sokağa çıkarılabilir, ancak alan evin içine kurulmasına izin verdiğinde, mümkün olduğu kadar konumu üzerinde düşünmek gerekir - olmamalıdır. alanı gizleyin. Merdiveni ek bir depolama alanı olarak kullanmak da mantıklıdır - altına çok sayıda çeşitli dolap ve çekmece sistemi oldukça kompakt bir şekilde sığabilir.

Evin projesi bir bodrum sağlıyorsa, banyo veya kazan dairesi olsun, tüm teknik odalar oraya yerleştirilebilir. Bu, konut katlarında yer açacaktır.

Kurulacak yapının önemli bir alanı (100 kareden fazla) varsa, evin yerleşim planında çatı katında sıhhi tesisat ünitelerinin varlığının dikkate alınması zorunludur.

Sıkışık evlerde ses yalıtımı önemlidir - varlığı tüm aile üyelerinin huzurunu organize etmek için gereklidir.

Daimi ikametgahı olan evlerde ısıtma sistemi çok önemlidir., bu nedenle, bir kazan dairesinin (genellikle mutfağın yanında bulunur) varlığı oldukça arzu edilir.

Tasarımda çok önemli bir nokta, çatı katının en yüksek yüksekliğe sahip kısmıdır. Yüksekliği odanın uzunluğunun en az yarısı kadar olmalıdır, aksi takdirde sıkışık bir dolap hissi önlenemez.

Çatı katına açılan pencereler pahalı ama oldukça haklı bir satın almadır.Fiyatları özel sabitleme mekanizmasından kaynaklanmaktadır, ancak ek gün ışığı asla gereksiz olmadığından bu tür pencerelerin montajı gereklidir.

güzel örnekler

Standart projelere göre yapılmış gerçek çatı katı evlerinin fotoğrafları, çeşitli tarzlarda farklılık gösterir ve biraz lezzetten yoksun değildir. Tasarımcılar, karmaşık şekillerdeki çatıları ve yukarıdan bakan pencereleri nedeniyle bu tür evlere çok düşkündür. Kendilerini evi üzerinden ifade etmek isteyenler, binanın karmaşık mimarisini somutlaştıracak kişiselleştirme hizmetinden her zaman faydalanabilirler.

Aşağıdaki videoda köpük bloklardan bir ev inşa etmenin yanı sıra avantaj ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya