Cumbalı pencereli iki katlı evlerin özellikleri ve düzenleri

İçerik
 1. Avantajlar ve dezavantajlar
 2. Görüntüleme
 3. Projeler
 4. Tasarım
 5. güzel örnekler

Bir evin inşası önemli bir olaydır, çünkü bina uzun yıllardır inşa edilmektedir ve içinde birden fazla nesil yaşayabilir. Bu, inşaatın en önemli kilometre taşlarından bahsetmemek için her küçük şeyi düşünmeniz gerektiği anlamına gelir. Orijinal çözümleri ve ilginç tasarımları sevenler için, cumbalı iki katlı evlerin özelliklerini ve planlarını dikkate almak faydalı olacaktır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Ancak bu mimari çözümün olumlu ve olumsuz yönlerini düşünmeden önce, "cumba" kelimesinin ne anlama geldiğini bilmekte fayda var. Bu yapı, sırasıyla duvardaki bir çıkıntıdır, içerideki oda ek alan kazanır, binanın dışında ek bir dekoratif detay alır. Bu tür evlerin projeleri ve inşası elbette daha zordur, ancak böyle bir ev dışarıdan çok güzel görünür ve içeride daha fazla tasarım fırsatı vardır. Cumbalı pencereler aşağıdaki kriterlere göre ayırt edilebilir:

 • biçim;
 • kat sayısı;
 • yer.

Evin bir cumbalı penceresi olmayabilir, ancak iki veya üç veya daha fazlası, hepsi projeye ve bu elemanın gerçekleştireceği işlevlere bağlıdır.

Bu tür tasarımların avantajları aşağıdaki gibidir:

 • odadaki ışık çok daha fazla olur;
 • ek alan görünür;
 • panoramik pencereler bir iç dekorasyon haline gelir ve çevredeki manzaralara hayran kalmanızı sağlar;
 • odada belirli bir alan yaratmak mümkün hale gelir;
 • havalandırma seviyesini iyileştirmek için böyle bir yerleşime izin verir;
 • yapı dışarıdan güzel görünüyor.

Eksilere gelince, onlar da var, ancak çok azı var. Her şeyden önce, buradaki asıl soru araçlarla ilgilidir, çünkü böyle bir evin inşaatı normalden daha pahalıya mal olacaktır. Ek olarak, hesaplamalara dikkatlice yaklaşmanız gerekir, ayrıca dikdörtgen bir ev inşa etmekten biraz daha zordur.

Başka bir nokta - büyük panoramik pencerelerle, odaya daha fazla soğuk hava girecek, bu da odanın yalıtımını dikkatlice düşünmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Görüntüleme

Projede uygulama için ne tür bir cumbalı pencere seçilirse seçilsin ve evin hangi yapıyı temsil ettiği (ahşap veya tuğla olsun) ne olursa olsun, bu çıkıntılı kısım iyi güçlendirilmelidir. Daha sıklıkla betonarme bir levha üzerine kurulur. Her durumda, bu tür binaların yapımında uygun bilgi yoksa, bir uzmanın hizmetlerini kullanmak veya en azından ona danışmak daha iyidir, çünkü her bir projenin dikkate alınması gereken kendi nüansları olabilir. .

Ne tür cumbalı pencerelerin var olduğuna daha yakından bakalım.

dikdörtgen

Binaya daha fazla titizlik veren dikdörtgen bir yapıdır. Bu versiyonda, pencereler tüm çevre boyunca veya sadece ön tarafa yerleştirilebilir.... Bu, tercih edilen sahibinin takdirine bağlı olarak yapılır: malzemelerden tasarruf etmek, sıcak tutmak veya odayı daha parlak hale getirmek.

Yuvarlak

Bu seçenekler eve bir pürüzsüzlük ve zarafet verir. Hesaplamalar aynı dikdörtgen tasarıma göre daha zor olacaktır. Bu seçenek daha ziyade panoramik pencereler anlamına gelir, özellikle etkileyici görünecektir. Ancak başka seçenekler de var - farklı konfigürasyonlardaki pencerelerle. Her şey projenin karmaşıklığına ve uygulama olasılığına bağlıdır. Yuvarlak cumbalı pencereye kule, kolon vb. eklenebilir.

yarım daire

Duvardan çok net bir şekilde çıkıntı yapmaması ve binaya daha düzgün hatlar vermesi dışında, önceki versiyondan çok farklı değil. Panoramik pencereler veya uzun, dar yuvarlak şekiller kullanarak da tasarım yapabilirsiniz.

çok yönlü

Ve bu seçenek bir binanın dekorasyonu olarak yer alabilir. Sadece bir şekilde onu yenmeniz ve bu seçeneğin sadece dışarıda değil, aynı zamanda içeride de nasıl görüneceğini, orada hangi bölgenin bulunacağını bulmanız gerekiyor. Ve burada ilginç pencereler bir aksan olacak. Çoğu zaman, cumbalı pencereler, odada alan ve ışık yaratmak için tam olarak oluşturulur.

Projeler

Cumbalı iki katlı bir ev, dikkatli bir hazırlık gerektirir. Her şey hesaplanmalı ve doğrulanmalıdır. Özellikle cepheler bazı özel unsurlar kullanılarak tasarlanıyorsa, kullanılan tüm malzemelerin miktarının hesaplanacağı net bir plana ihtiyaç vardır, düzen düşünülür (stil ve tasarıma kadar). Örneğin, çatı katı olan bir buçuk katlı bir kır evi veya garajlı ve balkonlu iki katlı bir ev olabilir. Zemin katta teraslı bir ev de iyi ve işlevsel bir seçenektir. Cumba yapıları herhangi bir projede mevcut olabilir, 2 veya 3 tane olabilir.

Ana şey, tüm unsurların genel kompozisyonda uyumlu görünmesi için her şeyi iyice düşünmektir. Ancak neyin tehlikede olduğunu anlamak için hazır projeleri düşünmek daha iyidir.

 • Bu uygulamada, çizimde, biri mutfak-yemek odasında, diğeri oturma odasında bulunan iki cumbalı pencere görüyoruz. Her iki durumda da bu iyi bir seçenektir. Büyük pencereler odayı görsel olarak daha da büyütür. Yemek odasında yemek alanı cumbalı pencerede çok iyi bir konuma sahiptir ve oturma odasında oraya her şeyi yerleştirebilir ve rahat bir oturma alanı oluşturabilirsiniz. Aksi takdirde, evin düzeni iyi düşünülmüş, ayrı bir kanat, kazan daireli bir garaj tarafından işgal edilmiş, geniş bir salon, ofis, banyo ve geniş bir teras için yer var. Böyle bir evin ikinci katında yatak odaları ve balkon yer alabilir.
 • Bu durumda, bir cumbalı pencere sağlanır ve yemek odasında bulunur. Genel olarak, evin düzeni de gerekli tüm tesislere sahiptir: geniş bir oturma odası, bitişik bir garaj. Böyle bir evin ikinci katında ayrıca yatak odaları ve ek bir banyo ve banyo olacaktır.

Tasarım

Evin dışı en çok tasarımcı ile tartışılır. Kendi başınıza bir karara varmak zor olabilir. Evlerin dış tasarımı çoğu zaman modern olarak tanımlanabilir. Bunlar genellikle modern malzemelerin kullanıldığı, ayrıntılarla aşırı yüklenmeyen sağlam, güzel binalardır. Art Nouveau veya yarı ahşap tarzında evler bulabilirsiniz. İlk durumda, bunlar net geometrik şekiller, açık tonlar, zarif merdivenler, balkonlar ve teraslardır. İkinci versiyonda, ev, bir çerçeve hissi yaratan kirişlerle karşı karşıyadır. Farklı kiriş yerleşimlerini kullanarak evi bu şekilde güzelce dekore edebilirsiniz: yatay, dikey, çapraz.

Bu tür evlerdeki çatılar genellikle yüksektir, bu da dışarıdan ilginç görünür ve odanın içindeki boşluğu ilginç bir şekilde yenmeye yardımcı olur. Cumbalı pencerenin çatısı, evin tüm çatısının toplam alanına bağlanabilir veya ayrı bir yapı olarak hareket edebilir.

Cumbalı pencerenin iç tasarımına gelince, odanın genel tarzına uygun olmalıdır ve kesinlikle herkes seçip uygulayabilir, asıl şey doğru malzemeleri ve iç eşyaları seçmektir. İyi görünecek:

 • çatı katı;
 • minimalizm;
 • kaynak;
 • eski püskü şık;
 • modern;
 • İskandinav;
 • Oryantal.

Çoğu zaman, cumbalı pencerelerde yemek veya oturma odası bulunur. Ancak çok orijinal çözümler olabilir. Örneğin, böyle bir yerde ödev için şık bir banyo veya aydınlık bir spor salonu düzenleyebilirsiniz. Kural olarak, güzel büyük pencereler böyle bir alanda bulunur - bu, cumbalı pencerenin en önemli özelliğidir. Örneğin, bir çatı katı seçilirse ve pencerenin dışında güzel manzaralar varsa, perdesiz yapmak daha iyidir.Bunun minimalizm olması şartıyla, gerekirse pencereler orijinal panjurlarla süslenebilir. Oryantal tarzda, istenirse dekoratif unsurlarla sabitlenen ve odaya ışık veren şık ağır perdeleri tercih edebilirsiniz. İskandinav tarzı seçilirse, pencereyi kapatmayacak, ancak güzelliğini vurgulayacak hafif akan kumaşlar yapacaktır.

Hangi stil seçilirse seçilsin, alanı mobilyalarla aşırı yüklememek daha iyidir. Bu, örneğin bir kanepe veya sandalyeler, koltuklar ve sehpa, canlı bitkiler içeren bir masa olabilir.

güzel örnekler

Birkaç ilginç örnek, bir cumbalı pencereyi ne kadar farklı tasarlayabileceğinizi gösterecek ve sizi kendi özgün çözümlerinize itecektir.

 • Minderlerle tamamlanan pencerenin şeklini takip eden alçak bir kanepe dinlenmek için iyi bir yerdir. Burada düşüncelerinizle baş başa kalabilir, manzarayı hayranlıkla seyredebilir veya en sevdiğiniz kitabı okuyabilir, bir arkadaşınızla sohbet edebilir veya soğuk bir akşamda battaniyeye sarılı bir çay içebilirsiniz.
 • Her şeyin düşünüldüğü ve zevkli bir şekilde dekore edildiği yemek alanı uyumlu görünüyor. Şık perdeler büyük pencerelerin güzelliğini tamamlar, orijinal tavan lambaları ile hemen dikkat çeker.
 • Pencerenin dışındaki muhteşem manzara, başlı başına muhteşem bir resim işlevi görüyor. Bu tür pencerelerin perdelerle kapatılmasına gerek yoktur. Burada ihtiyaç duyulan tek şey rahat yumuşak koltuklar ve küçük bir masa.
 • Beyaz tonlar, alanı hafif ve havadar yapar. Işık perdeleri, mobilyalar ve tavan, kahverengi zeminleri dengeler. Pencerenin dışındaki muhteşem manzara çok faydalı bir ektir.
 • Açık beyaz hava perdeleri pencerelerde çok hoş durmaktadır. Kahverengi zemin ve perde şeritleri birlikte çok iyi gider. Bu alan boş kalabilir. Ancak dinlenmek için bir kanepe ve yemek alanı burada eşit derecede iyi görünecek. Üstelik pencerenin dışındaki manzara da buna imkan veriyor.

Garajlı ve büyük cumbalı iki katlı bir evin projesi için bir sonraki videoya bakın.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya