Evde çamaşırhane: düzen ve tasarım

İçerik
 1. Odaya neler dahil edilmelidir?
 2. Nereden başlamalı?
 3. Evde yeterli alan yoksa
 4. Düzen
 5. Tasarım

Her ev hanımı, alanı mümkün olduğunca verimli kullanmaya çalışır. Modern yaşam hızında, herkes kamu çamaşırhanelerinin hizmetlerini kullanamaz. Bu nedenle, birçok kadın dairelerinde veya özel evlerinde bir "temizlik köşesi" donatıyor.

Odaya neler dahil edilmelidir?

Çoğu bu soruyu aynı şekilde cevaplayacaktır - burada bir çamaşır makinesine ihtiyaç vardır. Ancak bunun yanında bir kurutma makinesine (veya kurutucuya) da ihtiyacınız olabilir. Konteynerler, çamaşır sepetleri, ev kimyasalları da çamaşırların ayrılmaz parçalarıdır. Ayrıca orada bir şeyler ütüleyebilirsiniz. Bunun profesyonel bir dikey buharlı ütü ile yapılması gerekmez; normal bir model de işe yarayacaktır. Ancak bu durumda bir ütü masasına da ihtiyacınız olacak.

Çamaşırları saklamak için raflar, dolabınızda yerden tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Lavabo hakkında unutma. Aynı zamanda böyle bir odanın önemli bir özelliğidir.

Nereden başlamalı?

Çamaşırhane için bir yer seçmek, genellikle bir çamaşırhaneyi kurmaktan daha zordur. Evlerinde yaşayan birçok kişi bodrumda veya kazan dairesinde çamaşırhane düzenler. Binada çok fazla alan varsa, ayrı bir oda en iyi seçenek olacaktır. Kare odalar tercih edilir. Daha işlevseldirler. İhtiyacınız olan her şeyi böyle bir odaya yerleştirerek maksimum boş alan kazanabilirsiniz.

Bodrum ve çatı katı olmayan tek katlı evlerde ve tek odalı dairelerde her santimetre önemlidir. Aynı zamanda, sahipleri çamaşırhanenin erişilebilir olmasını istiyor, ancak çalışan aletlerin sesi günlük hayatı engellemeyecekti.

Bu durumlarda, en popüler ekipman yerleştirmek için aşağıdaki yerlerdir:

 • banyo;
 • banyo;
 • mutfak.

Evde yeterli alan yoksa

Bir çamaşır odasını kesin olarak tanımlanmış bir alanda donatmak oldukça kolaydır. Böyle bir bölgenin boyutu 2 metrekare olabilir. 6 metrekareye kadar m m Mini çamaşırhane bile maksimum işlevsellik ile donatılabilir.

İki metrekare, bir çamaşır makinesi, kurutma makinesi ve çamaşır sepetini barındırabilecek kapasitededir.

seçenek 1

Her iki makine de üstte veya yanlarda bir çamaşır sepeti olacak şekilde 5 cm aralıklarla konumlandırılmıştır. Mesafe, cihazların çalışmasından kaynaklanan titreşimlerin hizmet ömrünü kısaltmaması için gereklidir. Donanımlı alan, kapılar ve mobilya panoları yardımıyla meraklı gözlerden “gizlenebilir”. Bir bölme kapısı veya akordeon ile kapatılarak koridorda bile oluşturulabilir.

seçenek 2

Arabalar üst üste istiflenebilir. Böyle bir projeyi uygulamak için bir kutu mobilya panosuna ihtiyacınız olacak. Ayrıca, çalışma sırasında titremelerini ve düşmelerini önleyen bağlantılara da ihtiyacınız olacaktır. Bu mini çamaşırlar kapılarla da süslenebilir. Rafların yan taraflarına çamaşır sepetleri yerleştirilebilir.

Banyoda, tuvalette veya mutfakta bulunan çamaşır aletleri genellikle tezgahın altına gizlenir. Genellikle odaya daha estetik bir görünüm kazandırmak için kapıların arkasına gizlenirler.

Düzen

Çamaşırhane için bir yer seçerken ekipmanın sayısı ve büyüklüğü hakkında düşünmeye değer. Hazırlık faaliyetlerini yürütmek de önemlidir.

Zemin kaplaması düzgün ve tercihen kaymaz olmalıdır. Aksi takdirde, çalışma sırasında titreyen ekipman kalitesini olumsuz etkileyebilir. Zemin için malzeme, pürüzlü bir yüzeye sahip neme dayanıklı seçilmelidir. Bu olabilir:

 • seramik karo;
 • seramik granit;
 • linolyum.

Döşemeyi döşemeden önce yüzeyi düzleştirmeye, zemini yalıtmaya ve ısıtmaya değer. Ayrıca, titreşimi azaltmak ve kaymayı önlemek için titreşim önleyici pedler satın almaya değer.

Bitişik duvar dekorasyonu da birbiriyle kombine edilebilen neme dayanıklı malzemelerden yapılmalıdır. Bu amaçlar için uygundur:

 • Alçı;
 • boya;
 • neme dayanıklı duvar kağıdı;
 • çeşitli ebat ve tiplerde seramik karolar.

Duvarlar boyama, fayans döşeme veya duvar kağıdı kaplamadan önce düzleştirilmelidir.

Tavan için duvar kağıdı, dekoratif sıva, neme dayanıklı karton veya PVC gergi tavan kullanın. İkincisi, sadece mükemmel bir su geçirmez kaplama değil, aynı zamanda odanın gerçek bir dekorasyonu olabilir, çünkü piyasada çok çeşitli renk tonları ve dokular vardır.

Drenaj ve su temin sistemi her cihaz için ayrı olmalıdır. Suyun bir su temin sisteminden, bir kuyudan veya bir kuyudan gelip gelmediğine bakılmaksızın, odanın girişine ek olarak pompalama ve filtreleme ekipmanı kurmaya değer. Bu, çamaşırların düzgün çalışması için gereklidir. Bundan sonra kablolama yapılır. Su temini ve tahliyesi için sırasıyla 5-6 ve 10-15 cm çapında plastik borular kullanılmaktadır.

Havalandırma da gereklidir. Odadaki hoş olmayan kokuları önlemeye yardımcı olur.

Isıtma sistemi üzerinde düşünmek de önemlidir. Ekipman, bir ısı kaynağının yakın çevresine yerleştirilmemelidir, ancak odada, cihazların doğru çalışması için gerekli olan sabit bir sıcaklık sağlanmalıdır.

Isıtma sistemi farklı olabilir:

 • Merkezi ısıtma;
 • konvektörlerle ısıtma;
 • sıcak zemin.

Son seçeneği seçerek, cihazların nereye yerleştirileceğine karar vermeye değer ve bu yerden 10 cm uzaklaşarak tahsis edilen alana sıcak bir zemin monte edilmesi önerilmez. Ayrıca yüzeyine su tahliyesi için boru konulması tavsiye edilmez.

Oda kurutucu olarak kullanılacaksa, zemin yüzeyine erik yapılmalıdır. Yerleşik suyun hoş olmayan kokusundan ve zemin kaplamasının tahribatından kaçınmaya yardımcı olurlar.

Elektrik tesisatı ve aydınlatma önceden hazırlanmış bir plana göre yapılmalıdır. İyi izolasyonlu bir duvar kaplamasının altına yerleştirilmesi tavsiye edilir. İçeriye nem girmesini engelleyen özel anahtarlar, prizler ve perdeler mevcuttur.

Tasarım

Çamaşır odasının alanı değişebilir. Bu, mutfağa yerleştirilmiş küçük bir çamaşır odası (banyo, tuvalet, koridor veya oda) veya tüm odayı kaplayan tüm olanaklara sahip tam boy bir çamaşır odası olabilir.

Her durumda, bu bölgenin dekoratif tasarımı hakkında düşünmeye değer, çünkü bu sadece ekonomik bir nesne değil, aynı zamanda evin bir parçası.

Kendi özgün tasarımınızı geliştirebilir veya bu alanı evin genel iç kısmına uyumlu bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

En uygun stiller:

 • minimalizm;
 • retro;
 • ülke tarzı;
 • modern.

     Güzellik ayrıntılarda gizlidir. Plastik sepetleri hasır sepetlerle değiştirebilir, ev kimyasallarını aynı tarzda saklamak için kaplar satın alabilirsiniz. Oda bodrum katında bulunuyorsa, güneş ışığı eksikliği, sıcak renklerle boyanmış dolapların yüzeyleri ile telafi edilebilir. Sadece biraz hayal gücü göstermeli ve içinde olmanın keyifli olacağı rahat ve benzersiz bir oda tasarımı yaratabilirsiniz.

     Bir sonraki video, evdeki çamaşırların organizasyonunu anlatıyor.

     yorum yok

     Yorum başarıyla gönderildi.

     Mutfak

     Yatak odası

     Mobilya