Tavan arası bir bardan ev projeleri

Tavan arası bir bardan ev projeleri
 1. özellikler
 2. Avantajlar ve dezavantajlar
 3. Tasarım seçenekleri
 4. Malzemeler (düzenle)
 5. Aranjman
 6. proje örnekleri

Standart tasarımlara göre çatı katı olan bir bardan çerçeve evler çok popüler. Bu tür standart çözümler, banliyö bölgesinde hızlı ve ekonomik bir şekilde saf malzemeden tam teşekküllü bir konut oluşturmanıza olanak tanır. Bu nedenle, bu tür binaların çeşitli projelerini daha ayrıntılı olarak ele almaya değer.

özellikler

Hazır projelere göre inşa edilen çeşitli büyüklükteki kır evleri, hızlı ve minimum maliyetle inşa edilir. Tüm elemanlar, boyutlar, faydalı alan kullanımı, mühendislik hesaplamaları, içlerinde mümkün olduğunca verimli ve ergonomik olarak düşünülmüştür. Kendi bireysel planınızı geliştirmek, çizimler oluşturmak ve karmaşık hesaplamalar yapmak için akıllı olmanıza gerek olmaması özellikle dikkat çekicidir. Bitmiş projeler için ahşap evler sadece inşaat işleri gerektirir.

Tavan arası bir bardan evler, bina içindeki kullanılabilir alandan en iyi şekilde yararlanmanıza izin verir., konutta neredeyse hiç kullanılmayan alan kalmadı. Balkonlu güzel ve rahat bir çatı odası yapmak mümkündür.

Çatı katının kendisi bir binanın çatısı altında bir yaşam alanı anlamına gelir, bu tür mimari teknikler Orta Çağ'dan beri kullanılmaktadır. Hazır projelere göre yapılan mütevazı kütük kır evlerinde çatı katı odası düzenlemek mümkündür. Üstelik hem sitenin dışında hem de iç mekanda oldukça orijinal görünecek.

Avantajlar ve dezavantajlar

Tavan arası bir bardan bir çerçeve ev aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • büzülmediği için inşaattan hemen sonra içine girebilirsiniz;
 • ahşap çevre dostu bir malzemedir, zararsız ve güvenlidir, mantar ve küf oluşumu olmadan böyle bir odada optimum nem korunur;
 • dayanıklılık - uygun inşaat ve işletme ile kirişlerden yapılmış evler 100 yıla kadar dayanabilir;
 • minimum inşaat süresi - bitmiş şerit temelinde, duvar ve çatılar 3-4 gün içinde inşa edilebilir;
 • malzemenin düşük maliyeti, ayrıca işleme sırasında kereste pratik olarak atık üretmez;
 • dokusunun doğal güzelliği ve yüksek ısı yalıtımı sayesinde ahşap, kaplama ve yalıtım malzemelerinden tasarruf sağlar.

Bu tür binaların ana dezavantajı yangın tehlikesidir. Refrakter emprenye ve mastik kullanımına rağmen, ahşap çubuk her zaman yüksek yanıcı özelliklere sahip olacaktır, bu nedenle tuğla, beton, gaz silikat bloklar ve diğer ahşap olmayan malzemelerden çok daha düşüktür. Bu belki de tek önemli dezavantajdır, aksi takdirde özellikle birçok hazır orijinal proje olduğu için bu tür evleri inşa etmek çok karlı.

Tasarım seçenekleri

Profilde, bu tür evlerin çıkıntıları genellikle kare (6x6, 8x8 sq. M) veya dikdörtgen (6x8, 6x9 sq. M), daha az sıklıkla çıkıntılı veranda, cumbalı pencere, teras seçenekleri vardır. Bu tür projeler, temeli atmak da dahil olmak üzere daha karmaşıktır, ancak iç alanı arttırırlar, binada ek ofis veya dinlenme tesislerine sahip olmanızı sağlar. Odaların konumuna bağlı olarak, kullanışlı yaşam alanı 30 ila 80 metrekare arasında olabilir. m.

En basit versiyonlardaki birinci kat, bir bölme ile 2 odaya bölünmüştür., daha karmaşık projelerde bir hol veya antre, 2 yatak odasının yanı sıra banyo, banyo veya depo odası olabilir.Birinci ve ikinci katlar arasındaki merdiven tek açıklıklı olabilir - bu, kullanışlı yaşam alanından tasarruf sağlar, ancak çıkış ve inişi daha zor hale getirir, daha dik basamakların kurulmasını gerektirir.

Kolaylık sağlamak için, açıklıkları birbirine paralel olan iki açıklıklı bir merdiven inşa edebilirsiniz, bu yöntem en ergonomiktir.

Tavan arası alanı bir veya iki odalı olabilir, hepsi temelin alanına ve evin projesine bağlıdır. Tavan arası, aynı profilli ahşaptan yapılmış bir çerçeveye sahip küçük bir balkon veya sundurma ile iyi bir şekilde donatılabilir. Genellikle oda, kiriş çerçevesinin kontrplak, plastik levhalar veya fıçı tahtası ile kaplandığı çatının altında bulunur. Tavan arasının iç dekorasyonu ile çatının kendisi arasındaki nişler, örneğin orada küçük depolama odaları yaparak, iletişimi içeride tutarak veya ev aletlerini buraya yerleştirerek de etkili bir şekilde kullanılabilir.

Çatı katı olan bir evin ek çatı yalıtımına ihtiyacı vardır. Kalıcı olarak konut olacaksa, onu nemden korumaya da değer. Yalıtım malzemesi olarak bir polimer film tabakası ile poliüretan köpük, köpük köpük, mineral yün kullanmak etkilidir.

Bir soba ısıtma borusu, bu tür projelerde sıklıkla bulunan bir konut çatı katından geçiyorsa, ayrıca yalıtılmalı ve ince bir dekoratif kaplama yapılmalıdır.

Malzemeler (düzenle)

Birkaç malzemeden bir kütük ev inşa edilebilir.

 • Masif kereste - bunlar, düz yüzeyli, kurutulmuş, doğal ahşaptan sağlam gövdelerdir. Bölüm kare veya dikdörtgen olabilir. Bu malzeme çok dayanıklıdır ve etkileyici bir görünüme sahiptir.
 • Profilli kereste en sık kullanılır. Masif bir çubuktan yapılmıştır, güvenilir bir sağlam yapıya monte edildiği için yanlarda oluklar ve çıkıntılar yapılmıştır.
 • Yapıştırılmış lamine ahşap yüksek basınç altında birbirine bağlanmış birkaç levhadan oluşur. Taçların duvarda bükülmesini önlemek için levhalar farklı yönlerde liflerle döşenir. Lamine kaplama kerestenin avantajları, çatlamamaları veya büzülmemeleridir.
 • SIP panelleri aralarında bir ısı yalıtım tabakası olan birkaç yonga levhanın yapıştırılmasıyla yapılır. Bu nedenle, bu tip yapı malzemesi çok sıcaktır ve yüksek mukavemete sahiptir.
 • Doğal kütüklerin taklidi olan çubuklarevin duvarlarına çok dramatik ve etkileyici bir görünüm kazandırıyor.

Odun türlerine gelince, çam en ucuz ama pratik malzeme olarak kullanılır. Çam kerestesi yumuşaktır, işlenmesi kolaydır, düşük yoğunluğa ve iyi ısı yalıtımına sahiptir. Ama bu ağaç çok büzülür, zamanla çatlar, küflenmeye karşı dayanıklı değildir. Sedir ve karaçam kirişleri çok daha yoğun ve daha kararlıdır ancak ısı yalıtımı açısından daha kötüdürler.

Tavan arası bir bardan evin herhangi bir versiyonu hazır bir temel üzerine inşa edilmelidir.sertleşen ve normal büzülme veren. Çimento ve kum esaslı betonarme yapılır. Temel, döşeme, sütun veya bant olabilir. İkinci tip en yaygın olanıdır, çünkü evin duvarının herhangi bir noktasında sağlam bir temel oluşturur ve iki veya daha fazla katlı bir bina için en büyük stabiliteyi sağlar.

Aranjman

Ahşabın iyi ısı yalıtım özelliklerine sahip olmasına rağmen, ahşaptan yapılmış evlerin ek yalıtıma ihtiyacı vardır. Bu, özellikle alt kattan daha küçük olan, rüzgardan ve şiddetli dondan korunan çatı katı için geçerlidir. Doğru çözüm, konutun her iki katındaki zeminleri mertek sistemine dikilmiş ecowool veya poliüretan ile yalıtmak olacaktır. Birinci ve ikinci katların pencereleri, balkon kapıları da silikon veya poliüretan köpük ile güvenilir bir şekilde yalıtılmalıdır.

Tavan arası bir alan düzenlerken, doğal havalandırmaya dikkat etmeniz gerekir.Çatının çok sıcak olduğu ve tavan arasında havalandırma veya balkon bulunmadığı sıcak havalarda özellikle alakalı olacaktır.

Tavan arası kütük evlerde elektrik iletirken, elektrik kablolarının döşenmesi en iyisidir. plastik kutularda veya oluklu tüplerde. Yanmaz malzemelerden yapılmışlardır ve kolayca yanıcı olan kuru odun için ek koruma görevi göreceklerdir. Sıhhi tesisat ve kanalizasyon sistemleri en iyi şekilde esnek ve dayanıklı polipropilen borular kullanılarak döşenir.

proje örnekleri

Popüler projeler arasında 8x8 ve 6x8 sq. Birinci katta kapalı teras, iki oda, küçük bir salon ve banyo ve ikinci çatı katında geniş bir yatak odası ile m en basit çözüm olarak belirtilebilir. Minimum eleman sayısı, basit çizim, kolay montaj bu projeyi çok uygun hale getiriyor. 8 x 6 m boyutlarındaki bu ev 3-4 kişilik bir aile için rahat ve ferah olacak, tüm yıl boyunca sorunsuz yaşayabilirsiniz.

6x6 metrekare boyutlarında 200x200 mm profilli ahşaptan yapılmış ev. m, ikinci katta küçük ama şirin bir çatı katı içerir. Bu en ekonomik seçenektir.

6x9 ve 9x9 metrekare ahşap evler. Ayrıca hazır standart projelerim var. Bu, içinde mutfak, sauna yapabileceğiniz ve ikinci katta iki tam teşekküllü oturma odasını bir bölme ile ayırabileceğiniz daha geniş bir konuttur.

Bir bardan bir ev için proje seçerken hatalar için aşağıdaki videoya bakın

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya