Köpük bloklardan iki katlı evlerin güzel projeleri

İçerik
 1. Avantajlar ve dezavantajlar
 2. Tasarım
 3. Sonlandırma seçenekleri
 4. güzel örnekler

İki katlı ev, küçük bir arsa için mükemmel bir çözümdür. Arsadan çok fazla kullanılabilir alan "kapmayacak" ve böyle bir binadaki aile sıkışık olmayacak. Köpük beton, bir ev inşa etmek için ana yapı malzemesi olarak kullanılabilir. Ondan inşaat, güçlü bir temel gerektirmez ve kısa sürede tamamlanabilir.

Avantajlar ve dezavantajlar

Evlerin inşası için genellikle köpük blokların seçilmesi şaşırtıcı değildir.

Bu malzemenin birçok avantajı vardır.

 • Blokların büyük olması nedeniyle duvarların yapımı çok hızlı ilerlemektedir.
 • Bu malzemenin işlenmesi kolaydır. Sıradan bir demir testeresi ile kesilebilir.
 • Köpük blokların kullanımı, ağır inşaat ekipmanlarının kullanımını gerektirmez. Bloklar oldukça hafiftir. Bir yetişkin onları tek başına kaldırabilir.
 • Bu tür bileşenlerden duvar döşemek özellikle zor değildir.
 • Köpük blokların fiyatı, diğer birçok yapı malzemesinin maliyetinden çok daha düşüktür.
 • İnşaata yetkin bir yaklaşımla, köpük blok ev çok uzun süre hizmet edecektir.
 • Böyle bir binada, her bloğun "gövdesindeki" yüksek hava kabarcıkları içeriği nedeniyle her zaman sıcaktır.
 • Köpük bloklar çevreye ve yangına karşı güvenlidir, bu nedenle konut inşaatı için korkusuzca seçilirler.
 • Bu malzeme iyi ses geçirmezlik özelliklerine sahiptir, böylece binanın çalışması sırasında yabancı gürültü kiracıları rahatsız etmeyecektir.
 • Köpük beton, mimari yaratıcılık için büyük fırsatlar sunan diğer yapı malzemeleriyle iyi bir şekilde birleşir.

Malzemenin dezavantajlarını dikkate almak gerekir.

 • Gözenekli yapı nedeniyle köpük bloklar nemi emer. Suya doymuş bir blok donduğunda patlayabilir. Bu nedenle, köpük blok duvarlar, yalnızca onlara estetik bir görünüm kazandırmakla kalmayıp, aynı zamanda onları su girişinden güvenilir bir şekilde izole etmeye izin veren yüksek kaliteli dış kaplama gerektirir.
 • Köpük blok evin uzun süre hizmet verebilmesi ve rahat olabilmesi için duvarların yalıtıma ihtiyacı vardır.

Tasarım

Köpük bloklardan iki katlı evlerin projeleri çok çeşitlidir. Mevcut siteye bağlı olarak, 6'ya 9, 10'a 8 veya 7'ye 12 metre ölçülerinde bir bina seçebilirsiniz. Proje tipik veya bireysel olabilir.

Kendi elinizle bir ev inşa etmeye başlamak için, hangi arsanın inşaat için gideceğine karar vermelisiniz. Proje dokümantasyonu, arazinin hangi bölümünün inşa edileceğini ve sebze bahçesi ve bahçe olarak kalacağını açıkça göstermektedir. Bu hukuki açıdan önemlidir.

Ayrıca binanın uzaydaki yönüne karar vermeye değer. En sık ziyaret edilen odaların pencerelerinin güneye bakması arzu edilir. Bina girişinin organizasyonuna da dikkat edilmelidir. Ayrıca yardımcı sistemlere bağlanma sorununu da çözmeniz gerekir.

Son konu evin ve arazinin güvenliğini sağlamak değil. Burada mimari önemli bir rol oynamaktadır. Site pencerelerden açıkça görülebiliyorsa, bu zaten sakinlere huzur katıyor.

Projede atılan temelin türü, yer altı suyunun sitenin altında bulunduğu seviyeye bağlıdır. Suya olan mesafe iki metreden azsa, projede kendiliğinden yayılan bir temel döşemek daha iyidir. Yeraltı suyuna olan mesafe üç metreden fazlaysa, bir bant gömme taban düzenlemek daha kolaydır.

Tasarım sürecinde, iki katlı bir binayı hemen konut ve yardımcı bölümlere ayırmak daha iyidir.Örneğin, 150 metrekarelik bir evde. m, uzun koridorlar ve zorlu geçişler planlamamalısınız. Yardımcı odaların bodrum katında veya zemin katta bir yeri hemen tanımlaması daha kolaydır. Böylece onlara iletişim getirmek daha kolay olacaktır.

Önemli bir görev, tasarım yaparken evin boyutunu açıkça tanımlamaktır. Bu, yalnızca belirli bir ailenin konforunu, büyüklüğünü ve ihtiyaçlarını dikkate alarak değil, aynı zamanda evin bakım maliyetlerini, vergilerle başlayıp hizmet maliyetleriyle bitenleri belirleyecektir.

Örneğin, birisi 8x8 bir binanın tasarımını beğenebilir. 80 metrekareden fazla olmayan bir yaşam alanına sahip kompakt bir ev olabilir. Dört kişilik bir aile için bu oldukça yeterli. Daha büyük bir aile için 9x9, 8x10 veya 10x10 ev planlarına odaklanmak daha iyidir.

İkinci kat geleneksel bir tasarıma sahip olabilir veya çatı katı şeklinde yapılabilir. Küçük bir ev bazen bir terasla tamamlanır. Ardından, bu uzantı çok geniş olabileceğinden konforu önemli ölçüde artar.

Genellikle zemin kattaki iki katlı binalarda mutfak, oturma odası ve banyo gibi yardımcı odalar ve yardımcı odalar yer alır. İkinci kat genellikle uyku odaları için ayrılmıştır. Ancak, evin içinde birçok planlama seçeneği var. Örneğin, bir banyonun düzenlenmesi belirli mühendislik püf noktaları gerektirir, ancak neredeyse hiç kimse büyük bir evde ikinci katta böyle bir rahatlığı inkar etmeyecektir.

Sonlandırma seçenekleri

Bir köpük blok evinin iç dekorasyonu yalnızca sahiplerinin zevk tercihlerine ve cüzdanlarının yeteneklerine bağlıysa, dış cephe, köpük blokların özelliklerine ilişkin belirli kurallara uyulmasını gerektirir. Bu malzeme süper güçlü olmadığı ve suyu çok iyi emdiği için dış etkilerden yalıtılması gerekir. Dış kaplama malzemeleri köpük blokların "nefes almasına" müdahale etmemelidir. Aynı zamanda, tekrar tekrar donmaya dayanmaları ve görsel çekiciliğini korumaları gerekir. Son kat ayrıca çeşitli mekanik stres türlerine (sürtünme, darbe vb.) karşı dayanıklı olmalıdır.

Bazen cephe tuğlası, köpük bloklardan iki katlı evler için dış kaplama olarak seçilir. Duvar ile duvarların havalandırılmasını sağlayan son kat arasında bir boşluk kalacak şekilde düzenlenir. Bu alana yalıtım yapmak da mümkündür, o zaman ev daha sıcak ve daha rahat olacaktır.

Tuğla kaplama, köpük blok duvarlara yağmur ve karın düşmesini önleyecek, mekanik strese ve aşırı sıcaklıklara karşı koruma sağlayacaktır. Böyle bir bitiş ile ev çok daha uzun süre hizmet edebilecek. Ancak tüm bu faydaların çok para ödemek zorunda kalacağının farkında olmalısınız.

Böyle bir evi dekore etmek için doğal taş da seçebilirsiniz. Böyle bir kaplama geniş ve sağlam bir temel gerektirdiğinden, bu seçenek önceden öngörülmelidir. Taş cepheli bir ev çok çekici görünecek (birçok tasarım seçeneği var). Aynı zamanda, duvarlar yağış, aşırı sıcaklık vb. Etkilerinden güvenilir bir şekilde korunacaktır. Ancak, cephe çalışması kötü yapılırsa, bir süre sonra taşın köpükten soyulması nedeniyle kısmi onarımlar gerekebilir. beton bloklar.

Cephe karoları da kaplama için kullanılabilir. Duvarları olumsuz çevresel etkilerden koruyacaktır. Aynı zamanda, karoların dokuları ve renkleri çok çeşitli olduğu için binanın dış görünümü istediğiniz gibi olabilir. Böyle bir kaplama kullanmanın dezavantajı, köpük bloklardaki havanın hareketine müdahale etmesi ve temel üzerindeki yükün önemli ölçüde artmasıdır. Aynı zamanda, karonun kendisinin maliyeti küçük olarak adlandırılamaz.

Bir bütçe seçeneği alçı kullanmaktır. Köpük betonu mekanik özellikleriyle çelişmeden iyi korur. Aynı zamanda, bina için oldukça az tasarım seçeneği var.

Ancak bir evi sıvamak için belirli bilgi ve becerilere sahip olmanız, gerekli araçlara sahip olmanız gerekir. İşe yetkin bir yaklaşımla, sıva en az on yıl sürecek, ancak uygulama kuralları ihlal edilirse çok yakında onarım yapılması gerekecek.

güzel örnekler

Yerleşik bir garaj ve kırmızı tuğla kaplamalı 8'e 8 alana sahip köpük blok ev, çok etkileyici ve ulaşılmaz, ancak kompakt görünüyor. Küçük pencereler, böyle bir yapıyı Rusya'nın kuzey bölgelerinin zorlu doğal koşullarına uygun hale getirir. Tipik bir Rus banliyö avlusunda, böyle bir ev oldukça organik görünecek.

Hafif sıva kaplamalı beşik çatılı ve beyaz tuğla kaplı serpiştirilmiş alanlara sahip iki katlı bir ev zarif ve havadar görünüyor. Yeşilliklerle çevrili böyle bir yapı, herhangi bir ev hanımının hayali olan muhteşem, rahat bir ev izlenimi veriyor.

Bir köpük blok eve, bir garaj bloğu ile başarılı bir şekilde bir araya getirilerek en karmaşık şekil verilebilir. Beyaz ve gri renkte sıvalı duvarlar, cephedeki taş parçalarıyla mükemmel bir uyum içindedir. Ev çok sempatik görünüyor.

Köpük bloklardan yapılmış 8x8 boyutunda iki katlı bir evin projesine genel bakış için aşağıdaki videoya bakın.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya