Düz çatılı modern evlerin projeleri: çatının seçimi ve düzenlenmesi özellikleri

İçerik
 1. Ne olduğunu?
 2. Özellikler ve gereksinimler
 3. Avantajlar ve dezavantajlar
 4. Görüntüleme
 5. Malzemeler (düzenle)
 6. Genel tasarım kuralları
 7. Düzenleme seçenekleri ve çalıştırma özellikleri
 8. güzel örnekler

Bir bina ve mimarlık eğitimi olmayan sıradan bir Rus insanının anlayışında, bir binanın düz çatısı çok pratik olmayan bir şeydir ve potansiyel problemler taşır. Bu kavramın kökleri, düşük kaliteli malzemelerin kullanımı ve inşaat teknolojisinin ihlali nedeniyle, bu tür yapıların inşaatlarından iki yıl sonra akmaya başladığı Sovyet geçmişinde yatmaktadır.

Evlerin inşasına modern yaklaşımlar ve düz çatılar oluşturmak için yeni malzemeler, çeşitli tarzlarda özel evler de dahil olmak üzere muhteşem, sıra dışı projelerin başarıyla uygulanmasını mümkün kılıyor.

Ne olduğunu?

Batı Avrupa'nın güney kesiminden "aslen" düz çatılı evlerin projeleri. Düz üst villa ve kır evlerinin birçok örneği vardır.

Eğimli bir çatıdan farklı olarak, düz bir çatı, drenaj da dahil olmak üzere daha karmaşık bir yapıya sahiptir, ancak böyle bir çatının hala hafif bir eğimi vardır - iki ila on beş derece.

Özel olarak tasarlanmış evler genellikle modern tarzlarda yapılır., yüksek teknoloji, modern ve diğerleri gibi.

Alışılmadık bir tepeye sahip bir, iki katlı bir evin yanı sıra çok katlı bir bina inşa edebilirsiniz, bu sayede fütüristik olmasa bile modaya uygun özellikler kazanabilirsiniz.

Özellikler ve gereksinimler

Evler ve çok katlı binaların projeleri dikkatli bir çalışma gerektirir. Bu, büyük ölçüde bu tür yapıların tepesindeki karmaşık düzenlemeden kaynaklanmaktadır.

Tasarlarken, düz bir çatının minimum eğim seviyesi belirlenir. Eğer istismar edilirse, yüzeyinde sözde bir sapma yapılır. Çatıya yakından bakarsanız, orada göze çarpmayan bir "kabartma" görebilirsiniz. Bu sayede tıpkı eğimli olanda olduğu gibi eriyik ve yağmur suyu bunda birikmez.

Çok standart olmayan çatı, modern yüksek teknolojili yapının bir örneğidir. Kalitesini ve güvenilirliğini sağlayan birçok katmandan oluşur.

Avantajlar ve dezavantajlar

Bu tür yapılara dikkat çeken düz çatılı binaların sıra dışı tasarımına ek olarak, bu evin sahipleri, bu tür yapıların diğer avantajlarını takdir edebilir.

 • Koşullu düz bir çatıda aktif bir yaşam yaratabilirsiniz: burada bir spor alanı yapın, bir çiçek bahçesi veya bir sebze bahçesi kurun ve hatta bir yüzme havuzu yerleştirin. Arazi arsasının büyüklüğü özellikle büyük değilse, bu tür ek alanın varlığı bu dezavantajı gözle görülür şekilde telafi edecektir.
 • Düz çatılı bir bina projesinin maliyeti, eğimli bir çatı projesinden daha ucuzdur.
 • Kışın düz bir yüzeyde daha fazla kar biriktiğinden, evde ısınmadan tasarruf etmenizi sağlayan doğal bir ısı yalıtım yastığı oluşturulur.
 • Düz tepeli bir binanın karmaşık mühendislik tasarımına rağmen, geleneksel eğimli bir binada olduğundan daha bakımı, oluğu sistematik olarak temizlemek ve bacaların durumunu ve havalandırmayı izlemek daha kolaydır.
 • Düz çatıların alanı, eğimli çatılara göre daha küçük olduğu için yapı malzemesinden tasarruf edebilirsiniz.
 • Düz bir çatının montajı, eğimli bir çatıdan daha az zaman alır, çünkü gözle görülür bir eğim olmayan bir yüzey üzerinde çalışmak çok daha uygundur.
 • Bu tip çatıya sahip evlerin sahipleri, bir kasırga tarafından uçurulma konusunda endişelenmek zorunda değiller.
 • Böyle bir çatıda rüzgar jeneratörleri, güneş panelleri, antenler, su toplama sistemleri vb. kurmak ve çalıştırmak kolaydır.

Bu tür çatılara sahip evlerin de bir takım dezavantajları vardır.

 • Bu durumda su yalıtım cihazı özel bir tutum gerektirir. Bu çalışmada hatalar yapılırsa, evin sahipleri için, çatı yüzeyinde yağmur veya erimiş kardan biriken su nedeniyle sızıntıların ortadan kaldırılmasıyla ilgili onarımlarla sona erecektir.
 • Çatı kullanımdaysa, kışın karı periyodik olarak ondan çıkarmak gerekir. Bunu yalnızca manuel olarak yapmanız gerekir.
 • Yıldan yıla eriyen kar, üst kısımdaki su yalıtım tabakasının gücünü test edecektir.

Görüntüleme

Uzaktan evlerin düz çatıları aynı görünüyorsa, aslında farklı olabilirler. Bu tür çatıların üç türü vardır.

işletilen

Çatının kendisinin bakımına dahil olmayan kişilerin üzerlerinde olmalarına ve mobilya da dahil olmak üzere buraya ağır şeyler yerleştirmelerine izin veriyorlar. Böyle bir çatı, esas olarak betonarme olarak kullanılan güvenilir bir temele sahip olmalıdır.

Hem dinamik hem de statik ciddi yüklere dayanıklı, güvenilir ısı yalıtımı olmalıdır.

İşletilmeyen

Böyle dayanıklı bir beton taban üzerinde gerekli değildir. İnşaat sırasında ahşaptan yapılmış bir torna kullanılır. Kullanım kolaylığı için, çatıdaki basıncın azaltılması ve yükün tüm yüzeyine eşit olarak dağıtılması nedeniyle buraya özel merdivenler monte edilmiştir.

ters çevirme

Bu tip çatı genellikle sömürülen bir çatı olarak kullanılır. Yapımı sırasında gerekli teknolojik sistemlerin çok katmanlı pastası, bir su yalıtım seviyesi içerir. Burada, geleneksel bir çatıdan farklı olarak, su yalıtımı dışarıda değil, bir ısı yalıtkan tabakasının altındadır. Bu, su yalıtım halısını aşırı sıcaklıkların, güneşin ve mekanik stresin yıkıcı etkilerinden korumanızı sağlar. Sonuç olarak, çatının ömrü önemli ölçüde uzar.

21. yüzyılın bina teknolojileri, ev inşa etmeye yönelik geleneksel yaklaşımlarla birleştiğinde, güvenilir, kullanımı kolay ve dışarıdan muhteşem konutlar yaratmayı mümkün kılıyor.

Malzemeler (düzenle)

Alışılmadık bir çatıya sahip evler, örneğin kereste, gaz beton, SIP paneller, köpük bloklar gibi çeşitli malzemelerden inşa edilebilir.

Her durumda, en düz çatı için doğru malzemeyi seçmek önemlidir. Örneğin hiç kimse olağan oluklu mukavva kullanımını yasaklayamaz. Ancak, kar temizleme ve su drenajının nasıl gerçekleştirileceğini dikkatlice hesaplamak gerekir, çünkü yağışın etkisi altında metal çatı kaplaması pas tarafından yenilecek ve vadesine hizmet etmeyecektir.

Bu nedenle, bir çatı kaplama malzemesi seçerken nem direnci çok önemli bir faktördür. Aynı oluklu mukavvayı kullanabilirsiniz, ancak polimer kaplama ile. Bazı durumlarda, inşaat için polikarbonat veya arduvaz uygundur.

Özel bir inşaat mastiği - özel bir sıvı madde alabilirsiniz. Çatının yüzeyini bir fırça ile kapladı. Kürlendiğinde mastik, rulo malzemelere benzer sert bir kaplamadır. +70 derecede erimez ama -25 derecede çatlayabilir, bu yüzden sert bir iklimde kullanmamakta fayda var.

Polikarbonat, mastikten daha güvenilirdir, ancak daha pahalıdır. Bu malzemenin avantajı, evin çatısına çok sıra dışı bir görünüm kazandırmasıdır. Dışarıdan bakıldığında cam gibi görünebilir. Bu, özel bir tasarım efekti sağlar ve evin kendisi çok pahalı görünür.

Geleneksel kayrak kullanımı, evin tasarımında ve yapımında herhangi bir hata olmaması koşuluyla, çatı hizmetini yarım asır boyunca sağlayacaktır. Kayrak kendisi önemli bir ağırlığa sahiptir. Zamanla oturmaması için binanın temelinin ve çerçevesinin güvenilirliğini sağlamak gerekir.

Düz bir çatı için ahşap kirişler de kullanılabilir. Böyle bir çatı yapısı ile dayanıklı değildir, ancak burada ana malzemenin hizmet ömrünü uzatabilen çatı kaplama malzemesi veya aynı mastik kurtarmaya gelebilir.

Genel tasarım kuralları

Düz çatılı bir ev tasarlamak, başka herhangi bir konut için proje oluşturmaktan çok farklı değildir.

Öncelikle binanın genel bir taslağı çizilir ve inşaatın yapılacağı malzemeler belirlenir. Üzerindeki kar ve rüzgar yüklerinin hesaplanması yapının şekline bağlı olacaktır. Malzeme, gelecekteki temel üzerindeki yük ile ilgili hesaplama sonuçlarını belirler.

Ayrıca, destekleyici yapılar hesaplanır, duvarların kendilerine ek olarak ek yapısal elemanların belirtildiği bir plan şeması oluşturulur.

Düz çatılı bir ev, bir mimar tarafından herhangi bir tarzda tasarlanabilir, ancak hepsinden öte, yüksek teknoloji tarzına tekabül eder. Bu tür binalar bazen küp gibi görünür.

Bu tür binaların kare çatıları genellikle üzerlerine teras yerleştirmek için planlanır.

Düz çatılı bir evi başarılı bir şekilde inşa etmek için, evi bir yere ve belirli bir bina hacmine bağlayan bir çalışma projesi geliştirmek de gereklidir. Bu sayede binanın ne kadara mal olacağını hesaplayabilirsiniz.

İnşaatı için seçilen teknolojiye bağlı olarak en düz çatı projesinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Düz çatı çatı pastasının birkaç seviyesi vardır. Bu, en zor kısım olan tabandır. Bu katmanın üzerine, yalıtımı binadan yükselen nemden ayıran bir buhar bariyeri döşenir.

Buna karşılık, ısı yalıtım tabakası, durumu büyük ölçüde çatının hizmet ömrünü belirleyen böyle bir çatının önemli bir bileşenidir.

Su yalıtımı, nemin dışarıdan eve girmesine izin vermez. Bu katmanı oluşturmak için, sudan iyi korunan güvenilir bir dikişsiz kaplama oluşturan sıvı polimerler sıklıkla kullanılır.

Sonuç olarak, güvenliği ve güvenilirliği iyi tasarlanmış bir çatı projesine bağlıdır. Hesaplar yanlışsa, çatının yeniden inşa edilmesi gerekecektir.

Düzenleme seçenekleri ve çalıştırma özellikleri

İçeride, düz çatılı bir konut binası diğerlerinden farklı değildir. Basit kalem kutusu özellikleriyle minimalizm tarzına uyum sağlayabilir veya çok daha büyük, hayali mimari tasarımları bünyesinde barındırabilir. Düz çatılı binalar arasında hem premium hem de orta sınıf evler bulunmaktadır.

Kullanımda ise özel düzenleme gerektiren binanın çatısıdır. Ve örneğin 50 m2, eğlence alanı veya daha pratik kullanım gibi boş bir alana yerleştirmeyi reddetmek aptallık olur.

Her durumda, insanlar tarafından düzenli olarak ziyaret edilen çatı, iyi bir aydınlatmaya sahip olmalı ve bordürlerle donatılmalıdır.

Bir hikaye

Bugün düz çatılı çok sayıda tek katlı ev projesi var. Tam teşekküllü konut veya mütevazı bir kır evi olabilir.

Küçük bir yazlık kulübede, "yaz" katı sayesinde, evin alanını genişletebilir ve yerleşiminin altına giren metrekareleri kaçırmazsınız.

Bir çatı düzenlemek için yaygın bir seçenek, üzerine bir teras yerleştirmektir. Bunu yapmak için çatı bir teras tahtası ile kaplanır, buraya neme dayanıklı mobilyalar yerleştirilir. Böyle bir sitede yeterli alanla, çiçek tarhlarını kırabilir, çatıyı sıcakta güneşten korumaya yardımcı olacak çalılar dikebilirsiniz. Resim bir barbekü veya barbekü ile tamamlanacaktır.

Düz bir çatı, özellikle manzaranın güzel bir manzarasını sunuyorsa, kalmak için çok rahat ve davetkar bir yer olabilir.

Arazinin her santimetrekaresine değer veren pratik insanlar buraya seralar ve bahçe yatakları yerleştirebilir.

Tam teşekküllü bir "yeşil" çatı oluşturma seçeneği var. Üzerine sıradan çim otu ekebilir veya çiçeklik ile gerçek bir bahçe oluşturabilirsiniz. İçine yollar döşenir ve bahçe mobilyaları kurulur.Böyle bir bahçenin kütlesinin çok etkileyici olabileceği akılda tutulmalıdır. Gür yeşilliklere ev sahipliği yapacak olan evin mutlaka betondan yapılması gerektiği aşikar.

İki hikaye

Örneğin, hazır mimari projelere dayanarak böyle bir evin düzenlemesini yapmak mümkündür. Ek olarak, çok şey sahiplerinin finansal yeteneklerine bağlıdır. Birinci sınıf bir evin çatısı bir helikopter pisti görevi görebilir, ancak tek katlı bir evde olduğu gibi buraya bir bahçe veya teras yerleştirmek mümkündür.

Böyle bir çatıda, gerçek bir plajı havuzla donatabilirsiniz. Evin böyle bir ağırlığa dayanabilmesi ve gerekli iletişimin çatıya doğru şekilde bağlanması gerekir.

Bu siteye şezlonglar, gölgelik oluşturmak için tenteler ve örneğin bitkili küvetler koyarsanız, sıcak mevsim boyunca sakin ve rahat bir dinlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Böyle bir çatı için bir başka uygulama da spor alanı yerleştirmektir. Bu seçenek, özel evlerin düzenlenmesi durumunda giderek daha popüler hale geliyor. Burada egzersiz ekipmanı kurabilir, tenis kortu veya koşu bandı yapabilirsiniz.

Bu seçeneklerden herhangi biri için spor yaparken düşmeleri önlemek için özel elastik, aşınmaya dayanıklı ve hafif pürüzlü bir kaplama hazırlamak gerekir. Lastik örtüler veya suni çim ruloları kullanabilirsiniz. Yine de doğal çim iyidir.

Bir bütün olarak eve gelince, böyle bir binada sağlam bir temel oluşturmaya özen gösterilmelidir. Çatının başlangıçta kullanılması planlanıyorsa, üzerindeki yük çok fazla olacaktır.

tel kafes

Ülkemizdeki çerçeve evler giderek daha popüler hale geliyor. Bu, büyük ölçüde montajlarının basitliğinden ve böyle bir konut yaratmanın nispeten düşük maliyetinden kaynaklanmaktadır.

Yapının temeli, ahşap veya metalden yapılmış bir çerçevedir. Sandviç paneller de inşaat için kullanılır. Evde bir yalıtım tabakası kurulur. Kontrplak veya çimento yonga levhalarla kaplanmıştır. Dışarıda, bitmiş bina cephe sıvası ile bitirilir.

Düz çatılı bir çerçeve ev hafif bir yapıdır. Bu tip tek katlı evler daha yaygındır, iki katlı evler daha az yaygındır. Sağlam bir temel hazırlanırsa binanın çatısı da kullanılabilir hale getirilebilir. Burada bir teras yerleştirmeye ve hatta bitki dikmeye izin verilir. Ancak bu durumda havuz veya başka ağır nesneler kurma imkanı yoktur.

güzel örnekler

Düz bir çatı, dış sadeliğine rağmen bir konut binasının dışını çeşitlendirir. Dahası, bu, çeşitli stiller için geçerlidir - sadece yapının böyle bir tepesinden bahsederken akla ilk gelen yüksek teknoloji değil, aynı zamanda onlarca yıl ve hatta yüzyıllar boyunca kanıtlanmış diğerleri.

Dolayısıyla günümüzde minimalizmin diğerlerinden daha hızlı gelişen bir yön olduğuna inanılıyor. Evlerin düz çatıları bu tarzın bir tür özelliği haline geldi. Minimalizmle dekore edilmiş evler, mevcut alanın her metrekaresinin kompaktlığı ve rasyonel kullanımı ile gerçekten öne çıkıyor.

Böyle bir binada, konut kısmına ek olarak, bir garaj, bir sera ve geniş bir çatı terası yerleştirilebilir.

"Modern" düz çatı - çok uzun zaman önce olmayan bir fenomen. Bununla birlikte, böyle orijinal bir tepeye sahip birçok konut binası var. Betonarme olarak inşa edilirler. Kaplama olarak seramik ve cam kullanılabilir.

Ahşap veya ahşaptan yapılmış cam ve malzemelerin kombinasyonu orijinal görünüyor. Çok sayıda cam elemanın varlığı, inşaattaki modern trendlere bağlılığı vurgulayabilir. Ağaçta doğa ile bir bağlantı vardır. Peyzajda böyle bir ev çok organik görünüyor.

Düz çatı, asil yuvaların ipucu ile klasik tarzla çelişmiyor bile. Klasik tarzdaki evler için tipik olan dikdörtgen pencereler, sütunlar, katı simetrisine sahip bir cephe, binanın anıtsallığını vurgulayan düz bir üst ile mükemmel bir şekilde tamamlanmaktadır.

Yüksek teknoloji tarzının karakteristik özellikleri metal, plastik ve cam kullanımıdır. Evin kendisi, örneğin gaz betondan inşa edilebilir.

Düz çatı, bu tür geleneklerde inşa edilen evlerin düz şekillerinin ve çizgilerinin vurgulanmasıyla mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir. Bu tarzdaki binaların tüm açıklayıcı dış "uzaklığı" için doğadan oldukça uygun görünmeleri ilginçtir.

Tek katlı bir ev bile özellikle akşamları içeriden elektrik ışığıyla dolduğunda dikkat çekiyor.

Modern bir düz çatı evinin faydaları için aşağıdaki videoya bakın.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya