Gazbetondan yapılmış tek katlı evlerin güzel projeleri

İçerik
 1. Tasarım özellikleri
 2. Vakıf seçimi
 3. planlar
 4. Tavsiye

Gaz blok evler bugün banliyö inşaatı için en popüler seçeneklerden biridir. Hem daimi ikamet hem de yazlık ikamet için uygundurlar - yazlık olarak. Bu yaygın kullanımı açıklamak kolaydır - gaz beton ucuzdur, kullanımı kolaydır ve iyi bir ısı yalıtım kalitesine sahiptir.

Tek katlı veya iki katlı bir ev ve hatta çatı katı olan "bir buçuk katlı" bir ev inşa etmek için bir gaz bloğu kullanılabilir. Sahibinin talebi üzerine gazbeton evler sauna, garaj ve / veya bodrum barındıracaktır.

Tasarım özellikleri

Gaz betona hafif hücresel beton denir. Çimento veya kireç, silis kumu, alüminyum tozu ve su karışımından elde edilir. Alüminyum tozu ve kirecin girdiği kimyasal reaksiyon, blok içinde gözenekli bir yapının oluşması nedeniyle eşit oranlarda dağılmış gazların salınmasına neden olur.

Gözenekli yapıları nedeniyle gaz beton bloklar aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • iyi ısı yalıtımı;
 • düşük yanıcılık ve yüksek yangın direnci - 70 dakika;
 • mükemmel ses yalıtımı;
 • donma direnci - 50 ila 100 döngü;
 • evde sabit bir hava sıcaklığının korunması nedeniyle ısının birikmesi ve korunması;
 • gaz bloklarının düz ve pürüzsüz yüzeyi nedeniyle duvarcılık için malzeme ve harç tasarrufu;
 • uzun hizmet ömrü - 100 yıla kadar;
 • kolay malzeme taşıma.

Diğer yapı malzemelerinden gelen projeler gibi, gaz beton evler de ekonomi, orta ve işletme sınıfı binalara ayrılmıştır.

İlk grup, en uygun fiyatlı inşaat seçeneklerini içerir. Kural olarak, bu durumda ikinci kattan bahsetmiyoruz, bütçeye uyan maksimum çatı katı.

Bu tür binaların alanı yaklaşık 20-30 metrekaredir. metre. Buna göre, büyük bir yazlık kulübede, böyle bir ev, sahiplerinin yaşadığı "sermaye" evi ile birlikte bir misafirhane olabilir. Site küçükse ve bütçe sınırlıysa, gaz beton yapı, sahiplerinin yazı sorunsuz geçireceği bir kulübe haline gelebilir.

Ortalama olarak, bu tür yapıların maliyeti 300 ila 400 bin ruble arasında değişmektedir.

Tavan arası, tam teşekküllü bir zemin olarak görülmese de, evin alanını önemli ölçüde genişletmenize izin verir. Çoğu zaman, bir mutfak bloğu, geniş bir banyo ve bir salon ile birlikte aşağıda bir oturma odası yapmayı mümkün kılan yatak odasının bulunduğu yer burasıdır. Aynı zamanda, bir çatı katının inşası, ikinci katın inşası kadar maliyet gerektirmez ve ayrıca güçlendirilmiş bir temele de gerek yoktur.

Orta sınıf gazbeton evlerin projeleri (tek katlı ve çatı katı olmayan) 50 metrekareyi geçmeyen bir alana sahip. metre. Tavan arası olup olmadığına bakılmaksızın, projenin maliyeti yaklaşık 900 bin ruble olacak.

Yine çatı katı varsa ebeveyn yatak odasını ve çocuk odasını (ailenin çocukları varsa) içine çıkarabilirsiniz.

Birinci kata gelince, alan oldukça büyük olduğu için alanı kullanmak için iki seçenek var:

 • iki veya üç büyük oda (oturma odası, mutfak-yemek odası ve sahiplerinin talebi üzerine bina - bilardo salonu, spor salonu, çalışma);
 • dört ila beş küçük oda.

Evde kalıcı olarak yaşaması planlanıyorsa, bir teknik oda (kazan dairesi) sağlanması zorunludur.

Unutulmamalıdır ki eve bir veranda takılabilmekte ve içine yemek odası getirilebilmektedir. Çiçek açan bir bahçeye bakarken bir bardak çay içmekten daha güzel ne olabilir?

Birinci sınıf gaz beton evlere gelince, bu projeler alışılmadık derecede rahat, bunlar tam teşekküllü evler. Maliyetleri iki milyon ruble ve daha fazladır ve alan en az 80-90 metrekaredir. m.

Lüks kır evlerinde geniş odalar bulunmaktadır:

 • yatak odaları;
 • mutfak;
 • ayrı yemek odası;
 • yardımcı bina bloğu (kazan dairesi, depo odası);
 • muhtemelen cumbalı pencereli oturma odası;
 • giysi dolabı;
 • kabine;
 • muhtemelen saunalı banyolar ve tuvaletler;
 • standart tavan yüksekliğine sahip bodrum katı;
 • sahibinin isteklerine bağlı olarak ek tesisler - bir veya iki araba için bir garaj, ısıtmalı bir veranda, kış bahçeli bir sera.

Eve barbekü alanına sahip açık bir yaz terası eklenebilir. Kısacası, sahibinin hayal gücü uçuşu ancak bütçesiyle sınırlanabilir. Aksi takdirde, gaz beton bloklardan hayallerinizdeki bir kulübeyi inşa etmek için hiçbir engel yoktur.

Bu malzeme, güney bölgelerde, orta şeritte ve kuzeyde listelenen tüm konfor sınıflarından evler inşa etmenizi sağlar. Gazbeton her türlü ısıtma ile uyumludur - soba, şömine, kazan.

Ayrıca, iki katlı evler inşa etmek için yeterince güçlüdür. Bu yüzden kır evlerinin yapımında çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Vakıf seçimi

Diğer yapı malzemelerine kıyasla gaz beton bloklar hafiftir. Bu nedenle gaz beton evlerin karmaşık ve pahalı bir temelin inşasını gerektirmemesidir. Tek koşul, tabanın doğru hesaplanması gerektiğidir. Gazbeton bloklardan yapılmış bir duvar sert, plastik olmayan bir yapı olduğundan, temel sarkarsa çatlar.

Vakfın türü ne olacak, toprağın kalitesini ve evin parametrelerini analiz ederek karar veriyorlar. Alçak evler gaz betondan inşa edilmiştir - 3'e kadar.

Bu tür yapılar için en uygun temel türleri şunlardır:

 • kaset;
 • monolit;
 • yığınlar;
 • sütunlu.

Yukarıdakilerin en pahalısı birinci ve ikinci olacaktır. Çok miktarda hem donatıya hem de betona ihtiyaç duyarlar ve bu da hem finansman hem de inşaat süresi açısından maliyetler gerektirir.

Bu nedenle, vakfın inşasına büyük miktarda emek ve para kaynağı yatırmak istemiyorsanız, sütunlu bant seçeneğinde durmak daha iyidir. Bu, evinizin tabanındaki levhalardan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, bir ev inşa etmek için yalnızca bir şerit tabanın kullanılabileceği durumlar vardır. Örneğin, toprak kumluysa, kabarıyorsa ve kaymaya meyilliyse. Ayrıca, temelin sığ olması gereken yerde bir şerit temele ihtiyaç vardır - 60 cm'den.

  Yeraltı suyunun yüzeye yüksek olduğu yerde genellikle monolitik bir temel atılır. Döşeme tabanları nervürlü ve nervürsüz olarak ayrılır.

  Levhalarda sertleştirici yoksa, mukavemet seviyesi düşer ve böyle bir temel küçük bir yapı için kullanılabilir - kiler veya kulübe. Daha büyük yapılar için, takviye edici takviyeli sığ bir monolitik levha almak daha iyidir.

  Özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • toprak donduğunda sarkma veya çatlama olmadan bütünlüğünü korur;
  • yüksek taşıma kapasitesi;
  • yer hareketi sırasında deformasyona karşı dayanıklıdır.

  Monolitik bir temelin bu özellikleri, üzerine sadece bir değil, aynı zamanda gaz beton bloklardan yapılmış iki ve üç katlı evlerin inşa edilmesini mümkün kılacaktır. Ancak, bu tür bir tabanın bodrum ekipmanına izin vermediği ve ayrıca bütçe olmadığı unutulmamalıdır.

  Kazıklı ve sütunlu temeller malzeme sarfiyatı çok daha az olduğundan, dikilmesi daha kolay olduğundan ve her ikisi de zorlu zeminler için uygun olduğundan çok daha ekonomik seçeneklerdir.

  Hem kazıkların hem de direklerin montajı, binanın çevresi boyunca noktasal olarak gerçekleştirilir. Yazıların girintileri önceden hazırlanır.

  Ayrıca, sütunların, yukarıdan kazıkların bir ızgara ile bağlandığı - betonarme bir entegre yatay çerçeve.Izgara işlevleri, yükü kazıklara / sütunlara eşit olarak dağıtmak ve bunları entegre bir yapı halinde birleştirmek içindir. Izgarada ev inşa ediliyor.

  Toprak zayıfsa, donmuşsa, kabarıyorsa veya sulanıyorsa, kazıklı temel de kullanılabilir, ancak kazıkların özel tip vidalı olması gerekir. O zaman araziyi düzleştirmenize bile gerek yok.

  Kazıklı ve sütunlu temellerin avantajları şunlardır:

  • onları yılın herhangi bir zamanında yerleştirme yeteneği;
  • evin böyle bir temelde yerleşimi daha azdır ve eşit olarak gerçekleşir;
  • ızgara yapının stabilitesini arttırır.

  Şerit temel, iki veya üç katlı evler için daha uygundur.

  Evin tabanı için gaz beton blokların alınması istenmez, çünkü bu malzeme oldukça kırılgan ve neme dayanıklı olmadığı için yeraltı suyu onu kolayca yok eder. Bir şerit temel için, yaklaşık 3 sentlik bir FBS (katı temel bloğu) uygundur.

  Sığ bant tabanı bodrumsuz evler için uygundur. Bir bodruma ihtiyaç duyulursa, tabanın standart derinliği yaklaşık 150 cm olacak şekilde gömülmesi gerekecektir.Genel bir kural olarak, hendek toprağın donma seviyesinden 20 cm daha derine yerleştirilmelidir.

  Açmanın genişliği her durumda ayrı ayrı hesaplanır ve binanın ağırlığına bağlıdır. Duvar kalınlığı, temel hesaplanırken dikkate alınması gereken bir başka parametredir. Bu nedenle, tabanın genişliği duvarın genişliğinden 10 cm daha fazla olmalıdır, duvar açmanın ortasında bulunur ve her iki tarafında 5 cm'lik açma kalır.

  İnşaatın devam ettiği bölgedeki toprağın taşıma kapasitesini öğrenmek için hem internetten hem de tasarım atölyesinin uzmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. İnşaatın planlandığı yerde ne tür bir toprak olduğunu biliyorsanız, öğrenmeniz zor değil.

  planlar

  Gazbetondan yapılmış tek katlı bir ev projesi, bazı becerileriniz varsa, kendinizi geliştirebilir veya uygun uzmanlardan yardım isteyebilirsiniz.

  Alanı 8'e 10 olan bir ekonomi veya orta sınıf bina yapmayı planlıyorsanız, hesaplama ve çizim tek başına geliştirilebilir.

  100 metrekarelik bir alana sahip 10x10 lüks bir kulübede "salladığınızda". metre veya daha fazla - 150 metrekare metre, profesyonellerin size yardımcı olması daha iyidir. Böyle bir bölgenin evi ucuz olmadığı için, projesinde para biriktirmeye çalışmamalısınız, çünkü bu, hayalinizin gerçekleşeceği bir plandır.

   Mevcut düzenlemelere göre, "tek" katlı gaz beton bloklardan yapılmış bir ev aşağıdaki gibi inşa edilmelidir:

   • duvar blokları, nemin %75'i geçmediği koşullarda kullanılmalıdır;
   • dış duvarların donma direnci derecesi - F25 veya daha yüksek ve yüksek nemli odalar için - F'den düşük olmamalıdır;
   • dikey ve yatay dikişler 1-2 mm'den daha kalın olmamalıdır;
   • yığma duvarlar için kullanılan yapıştırıcı solüsyon en az %98 su tutma kapasitesine ve ayrıca 10 MPa basınç dayanımına sahip olmalıdır;
   • yük taşıyan dış duvarlar önerilen genişliğe 600 mm ve kendinden destekli duvarlara sahip olmalıdır - 300'den fazla;
   • inşaatta kullanılan metal elemanlar paslanmaz veya anodize çelikten yapılmıştır;
   • bodrum veya ikinci kattaki döşeme plakalarının dayanak derinliği 120 ila 150 mm olmalıdır.

   Tavsiye

   Genellikle bir "anahtar teslimi gaz bloğu evleri" reklamıyla tanışan ve maliyetin düşük olduğunu gören bir kişi sevinir ve bir çıkış yolu bulunduğuna inanır. Ancak bu, özellikle bu tür evlerin yapımında düşük kaliteli malzemenin kullanıldığı durumlarda her zaman böyle değildir.

   Çoğu durumda, bu tür firmalar, üretim teknolojisini gözlemlemeden gaz beton blokları kendileri yaparlar. Gaz beton gereksinimlerini karşılamayan ve genellikle sağlığa zararlı olan malzeme elde edilir.

   Zanaat üretim koşulları malzemenin maliyetini düşürür, ancak bu algılanan tasarruflar maliyetli onarımlara neden olabilir.

   Bu nedenle, her şeyden önce, malzemenin kalitesiyle, GOST'a uygunluk belgelerine sahip olup olmadığı ve geliştiricinin sahip olduğu belgelerle ilgilenmeniz gerekir.

   Bir sonraki videoda gaz betondan yapılmış çatı katı olan tek katlı bir evin projelerinden birine bakın.

   yorum yok

   Yorum başarıyla gönderildi.

   Mutfak

   Yatak odası

   Mobilya