Düz çatılı tek katlı evlerin güzel projeleri

Düz çatılı tek katlı evlerin güzel projeleri
 1. özellikler
 2. Malzemeler (düzenle)
 3. Düz çatı
 4. Çeşitler
 5. Proje
 6. güzel örnekler

Sovyet sonrası alanın sakinleri, düz bir çatıyı çok katlı tipik binalarla sıkıca ilişkilendirir. Modern mimari düşünce durmuyor ve şimdi, eğimli yapılardan daha az ilginç görünmeyen düz çatılı özel evler ve evler için birçok çözüm var.

özellikler

Düz çatılı tek katlı ev şık ve modern bir görünüme sahiptir. Temel olarak, bu tür tasarımlar, minimalizm veya yüksek teknolojinin yönlerini seçerek özel bir şekilde stilize edilir. Böyle bir çatıya sahip binalar için geleneksel stiller, bu tür çatılar oldukça yakın zamanda düzgün bir şekilde dövüldüğü için çalışmayacaktır, bu nedenle klasik yönlerden herhangi biri burada gülünç görünecektir.

Özellikle ilgi çekici olan, çatının tam olarak nasıl kullanılacağıdır: ya amacına uygun olarak ya da ek bir açık teras olarak. Proje planının doğru bir şekilde oluşturulabilmesi için bu konuda önceden karar verilmesi gerekmektedir.

Malzemeler (düzenle)

Düz çatılı 1 katlı kır evlerinin yapımında çeşitli malzemeler kullanılmaktadır, ancak hepsinin Rus iklimi için uygun olmadığı unutulmamalıdır. Kışın, neredeyse tüm Rusya topraklarına büyük miktarda kar düşer ve bu da düz bir çatıdaki yükü büyük ölçüde artırır. Bu nedenle, duvarlar hafif ve yeterince güçlü olmayan malzemelerden yapılamaz. Bu bağlamda, popüler çerçeve binalar çalışmayacak, ancak başka bir prefabrik seçenek var.

Zemin ve duvarlar için farklı malzemeler vardır. Duvarlar için hemen hemen tüm dayanıklı tipler (monolit, tuğla, ahşap) uygunsa, çatı için inşaat hammaddelerinin türünü daha dikkatli seçmeniz gerekecektir.

Betonarme levhalar

Modern yapılarda döşeme döşemeleri için içi boş veya düz betonarme döşemeler kullanılmaktadır. Düz bir çatının ağırlığını taşıyacak kadar güçlüdürler.

Plakaların birçok olumlu özelliği vardır:

 • dayanıklılık;
 • dayanıklılık;
 • iyi ses ve ısı yalıtımı özellikleri;
 • hızlı kurulum;
 • aşındırıcı olaylara karşı direnç.

Malzemenin en büyük dezavantajı sadece standart ölçülerde üretilmesidir, proje oluştururken bile bu dikkate alınmalıdır. Betonarme döşemeler, yalnızca betonarme temeli olan bir evde zeminler için uygundur.

oluklu mukavva

Zeminler için taşıyıcı adı verilen özel bir oluklu mukavva kullanılır. Önceki versiyonda olduğu gibi, düz bir çatı olarak kurulum için mükemmeldir. Oluklu mukavva, esas olarak düşük maliyeti nedeniyle çok popülerdir. Bu malzeme diğerlerinden önemli ölçüde daha az maliyetlidir. Bununla birlikte, düşük fiyat, düz bir çatının maruz kaldığı ağır yüklere dayanma konusunda mükemmel bir yeteneğe sahip, dayanıklı ve çok yönlü bir malzeme olarak kurulmasını engellemedi.

Taşıyıcı oluklu mukavva, betonarme döşemelerden çok daha hafiftir, bu nedenle kışın az yağış alan orta iklim bölgesinde düz çatılar oluşturmak için idealdir.

monolitik beton

Bu malzeme, kurulumun karmaşıklığı nedeniyle nadiren zeminlerde kullanılır. Burada önce karışımı hazırlamanız gerekir, ardından doldurabilirsiniz.Bunu sadece gerçek profesyoneller yapabilir. Bununla birlikte, düz bir çatı olarak yekpare betonun mükemmel bir şekilde, ancak yalnızca üretim ve montaj teknolojisinin tam olarak takip edilmesi şartıyla kullanıldığı belirtilmelidir.

Geleneksel malzemelerden düz çatılı modern tek katlı evler inşa etmek geleneksel değildir. Bunun için hem sert kış hem de yaz sıcağına dayanabilen modern tasarımlar en uygunudur. Aynı zamanda, onlarla çalışmak kolaydır ve inşaatın kendisi fazla zaman almaz.

SIP veya sandviç paneller

Kendine saygılı her inşaat acentesinin kataloğunda, SIP panellerinden yapılmış düz çatılı tek katlı evlerin standart projeleri vardır. Bu malzemeden yapılmış evler sipariş etmenin en iyisi olduğunu lütfen unutmayın. İnşaat, özel bir teknolojiye bağlı kalmayı gerektirir, bu nedenle yeni başlayanlar için sandviç panellerle çalışmak zor olabilir.

Panel evlerin avantajlarından bahsetmişken, düşük ısı iletkenlikleri ve yüksek ses yalıtım özellikleri not edilebilir. İnşaat maliyeti tuğladan çok daha düşüktür. Aynı zamanda, eğimli çatının reddedilmesi de önemli bir rol oynamaktadır.

Düz çatı

Hepimiz düz çatıları sadece Sovyet yapımı çok katlı binalarda görmeye alışkınız. Birçoğu arasında, bu tür çatıların sıkıcı olduğu ve gerçek bir evin sadece eğimli bir çatı ile donatılması gerektiğine dair bir görüş var. Son mimari gelişmeler ışığında, özellikle bu tür çatıların birçok avantajı düşünüldüğünde, bu inanç tartışılabilir.

Düz çatılı tek katlı evlerin ancak modern bir yönde stilize edilebileceği konusunda rezervasyon yaptırmamak mümkün değil. Düz çatının kendisi fütüristik görünüyor ve bu boş alanı kullanmanız gerekiyor.

Avantajlar

Düz çatıların avantajları arasında birçok özellik vardır.

 • Kurulum kolaylığı. Düz çatı yapıları rekor sürede tamamlanabilir.
 • Güvenilirlik. Çatınızı doğru bir şekilde düzenlerseniz çok fazla ağırlığı kaldırabilir. Üstelik bu durumda böyle bir yapının tamiri, mertek sisteminin tamirinden çok daha kolaydır.
 • Mükemmel ısı yalıtımı. Ne tür bir düz çatı yapısı seçilirse seçilsin, evin içindeki ısıyı mükemmel bir şekilde tutacaktır.
 • ucuzluk Düz yapılar, eğimli yapılara göre hem malzeme hem de zaman açısından çok daha ucuzdur.
 • Kurulumu kolay ekipman. Bir uçakta antenler, klimalar, çeşitli servis iletişimleri, bir eğime göre çok daha kolaydır.
 • İlginç görünüm. Evin kendisi "minimalizm" tarzında dekore edilmişse, eğimi olmayan özlü bir çatı genel görünümü mükemmel bir şekilde tamamlayacaktır.
 • Ek alan. İstenirse çatı güçlendirilebilir ve oyun alanı, bahçe veya rekreasyon alanı için alan düzenlemek için kullanılabilir. Hatta bazıları burada bir yüzme havuzu bile yapıyor.

Dezavantajları

Çok fazla dezavantaj yok, ama hala varlar.

 • Çatı ne kadar iyi olursa olsun, her zaman sızdırma şansı vardır. Düz bir yapı söz konusu olduğunda, kar yuvarlanmadığı için ağır yüklere maruz kaldığı için risk kat kat artar.
 • Örtüyü kışın ihtiyaçlarınız için kullanmayı planlıyorsanız, kar ve buzun manuel olarak temizlenmesi gerekecektir.
 • Düz bir numunenin çatısının montajı teknolojiye tam olarak uygun olarak yapılmalıdır, aksi takdirde sızdırma veya yüklere dayanamama ve çökme riski vardır.

Çeşitler

Eğimsiz çatılar, kullanım yöntemi ve malzeme döşeme türü de dahil olmak üzere çeşitli kriterlere göre ayrılır. Kural olarak, özelliklerin her birinin adı kendisi için konuşur.

Kullanım yolu ile

Çatılar çalıştırılır ve kullanılmaz.

İşletilen çatılar, sadece çatı olarak değil, aynı zamanda eğlence için ek alan olarak da kullanılanlardır.Burada, yalnızca ağır ekipmanların çatıya yerleştirilmesine değil, aynı zamanda burada bir "yeşil köşe" düzenlenmesine, bir çim, çiçek ve hatta ağaç dikilmesine izin veren güçlendirilmiş sistemler kullanılıyor. Bu tür bir yapıyı donatmak oldukça maliyetlidir, ancak projede çatının hangi ağırlık yüküne maruz kalacağını önceden belirlemek önemlidir.

Kullanılmayan çatılar çok daha ucuz ek olarak takviye edilmeleri ve su yalıtımı ile donatılmaları gerekmediğinden. Dikkat etmeniz gereken tek şey kışın çatının maruz kalacağı kar yükleridir.

Bu tür çatılarda yürümek genellikle tavsiye edilmez, bu nedenle çatının periyodik olarak temizlemeden kar tabakasına dayanabilmesi için her şeyin hesaplanması gerekir.

İstifleme malzemelerinin türüne göre

Klasik, ters çevrilebilir ve nefes alabilen çatılar arasında bir ayrım yapılır.

Klasik tipler genellikle kullanılmayan çatıların tasarımında kullanılır. Bunun nedeni, yüklere karşı daha düşük bir direnç katsayısına sahip olmalarıdır. Nem veya mekanik stres bu çatılara zarar verebilir.

Katmanların düzeni şöyle görünür (yukarıdan aşağıya):

 • üst yüzeyli malzeme (su yalıtımı);
 • kaynaklanacak alt malzeme (su yalıtımı);
 • şap (varsa);
 • yalıtım;
 • buhar bariyeri tabakası;
 • üst üste gelmek.

Böylece korumasız bir su yalıtım tabakası hızla bozulur.

Ters çevrilmiş çatı, adından da anlaşılacağı gibi tam tersi görünüyor:

 • balast (çakıl, kırma taş veya diğer ağır malzemeler);
 • buhar bariyeri;
 • hidrofobik yalıtım;
 • su yalıtımı;
 • koruyucu substrat (astar);
 • üst üste gelmek.

Bu düz çatılar uzun bir hizmet ömrüne sahiptir ve kullanımdaki çatılar için idealdir.

Havalandırmalar hem klasik hem de inversiyon tasarımları olabilir. Eğimli çatılarda olduğu gibi düz çatı ile ev arasında boşluk olmadığından ek havalandırma sağlamak için havalandırıcılar veya deflektörler ile donatılmıştır. Bu yetersiz hava değişimine yol açar, bu nedenle havalandırma sisteminin organizasyonu çok önemlidir.

Proje

Düz çatılı tek katlı bir ev tasarlarken, çatı tipine çok dikkat etmek son derece önemlidir. Burada çatı en önemli bileşendir. Rus firmaları çok uzun zaman önce böyle bir tasarımla uğraşmadı, bu nedenle yalnızca güvenilir ajanslarla iletişime geçin.

Bu, yalnızca profesyonellerin bir proje yapması gereken nadir durumlardan biridir. Buna karşılık, odaların düzenini yalnızca bağımsız olarak çözebilir ve ayrıca çatıyı nasıl kullanmayı planladığınızı ve planlayıp planlamadığınızı tam olarak belirtebilirsiniz. Bu, hangi temelin atılacağını, hangi yatak duvarlarının yapılacağını belirleyecektir.

güzel örnekler

Profesyonelce tasarlanmış projelere göre gerçekleştirilen güzel tek katlı evlerin örnekleri fotoğraf galerisinde sunulmaktadır.

 • Düz bir çatı her zaman kullanılamaz. Bazen sadece genel bir tasarım konseptinin parçası olarak kullanılır. Tüm düz çatıların karakteristik özelliğine dikkat edin: hepsinin korkulukları vardır.
 • Modern bir tarza sahip tek katlı ev, çevredeki minimalist manzaraya mükemmel uyum sağlar. Birçoğunun bu tür evleri "kutu" olarak görmesine rağmen, ilginç ve orijinal göründükleri inkar edilemez.
 • Tek katlı düz çatılı bir evin çatısında hemen hemen her şey düzenlenebilir. Sahipler, çim çayırını parçalayarak, çevre dostu stili vurgularken, evi çevredeki peyzajın bir parçası haline getirdiler.
 • Garajlı tek katlı bir evin ilginç bir projesi, birkaç arabanın sahibine hitap edecek. Bunları yerleştirmeniz gerektiğinde, ihtiyacınız olan şey bir garajdır. Uzatma inşaatı için ayrılan alan, bir çatı terasının organizasyonu ile telafi edilebilir.
 • Tek katlı düz çatılı evlerin en ucuzu gerçekten sıkıcı görünüyor, ancak ifadesiz görünümü telafi eden maliyetlerini hatırlamaya değer. Kural olarak, böyle bir evin fiyatı, eğimli bir sisteme sahip küçük bir kulübeden 3-4 kat daha azdır. Daha fazla tasarruf için çatıya güneş panelleri yerleştirilebilir.
 • Ahşap tuğla ev, aynı zamanda modern ve geleneksel görünüyor, biraz kır tarzı. Bu, çatı için tüm evden daha koyu kaplama malzemeleri kullanılarak sağlandı. Düz çatı sayesinde ev, eğimli bir yapı kullanıldığından daha havadar görünüyor.

Bu videoda tek katlı bir ev için düz çatı yapımına odaklanacağız.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya