İki ayrı girişi olan iki ailelik ev: proje örnekleri

İki ayrı girişi olan iki ailelik ev: proje örnekleri
 1. özellikler
 2. Yapı türleri
 3. Yapı malzemeleri
 4. Düzen
 5. güzel örnekler

Bugün herhangi bir bina, özgünlüğü ve benzersizliği ile ayırt edilir. Ancak tek girişli sıradan evlerin yanı sıra iki ailenin rahatça yaşayabileceği iki girişli evler de var. Birçok insan için, araziyi ve özel bir evi ikiye bölmek acil bir konudur, çünkü herkes ayrı bir ev almayı veya mevcut mülkü bölmeyi başaramaz.

özellikler

İki girişli ve iki kişilik odalı iki kişilik bir evin birçok nedenden dolayı inşa edilmesi ve yeniden yapılması gerekir. Çoğu zaman, aynı ailenin birkaç nesli bu tür tesislerde yaşar. Bu uygundur, çünkü ihtiyarlar, çocuklara bakmakta ve günlük yaşamlarını kurmakta gençlere yardımcı olabilirler. Ayrıca, bazı durumlarda ailelerin mülkü paylaşmalarının bir yolu yoktur. Veya finansal açıdan çok pahalı olduğu ortaya çıkıyor. Bu nedenle, bu tür tasarımlarda seçiminizi durdurmalısınız.

Birkaç çıkışla ev geliştirme sorunuyla karşı karşıya kalan aileler, onarımın sadece fiziksel tarafıyla değil, aynı zamanda yasal olanı da ele almanın gerekli olduğuna dikkat etmelidir.

Bu, bir proje bulup duvarları yıkmaya veya inşa etmeye başlamanın yeterli olmadığı anlamına gelir. Yapı ruhsatı alınması ve yeni bir proje tescili zorunludur. Bu yaklaşım, zamandan ve paradan tasarruf etmek içindir, çünkü o zaman ek sorunlar ve para cezaları ile karşılaşmanız gerekmeyecektir.

Bu konularda herhangi bir deneyiminiz yoksa bu konularda uzman avukatlarla iletişime geçmenizde fayda var. Çoğu zaman bu, mülk mirasçılar tarafından paylaşıldığında olur. Kural olarak, bir vasiyetin yokluğunda, mülk herkes arasında eşit olarak bölünür. Ve herkes kendi yarısını kullanabilir. Her şeyin resmi olması için, gerekli tüm belgeleri hazırlamak, her mal sahibinin bir bölümünü seçmek ve bundan sonra iki giriş için tasarlanacak olan evi yeniden inşa etmek için bir proje hazırlamak gerekiyor.

Aynı zamanda evin bulunduğu araziyi bölmek mümkün değildir. Arsa, ev ile aynı kurallara göre bölünmüştür.

Çoğu zaman, evlerin iki tam parçaya bölünmesi, eşlerin boşanmasından sonra gerçekleşir. Böylece evlilikte edinilen mallar bölünür. Ve böylece evin aynı anda iki sahibi var. Aile kanunu kurallarına göre, başka bir evlilik sözleşmesi yoksa karı koca malın tam yarısına sahiptir. Bu, her birine evin yarısı ve altındaki arsanın yarısı tahsis edildiği anlamına gelir. Bu durumda adres ve kadastro numarası aynı kalır.

Evde bir dubleks yaparak, her yeni mal sahibi, evin mülkiyet belgesini ve ayrı olarak altındaki arazinin mülkiyet hakkını alır. Bu, ortak sahiplerin her birinin mülkün kendisine ait olan kısmını kendi takdirine bağlı olarak elden çıkarmasını sağlar.

Çoğu zaman, ortak sahipler, birbirleriyle çatışmaları önlemek için mülkün bir bölümünü ayrı bir oda olarak düzenlemeye çalışırlar. Bunu yapmak için, konut binasının ve altındaki arazinin faaliyette olduğunu gösterecek bir anlaşma yapılması gerekmektedir.

Arsa üzerinde ayrı duran birçok müstakil evin projesine göre tek girişi olabilir. Ve onları iki tam teşekküllü parçaya bölmek imkansızdır. Bu nedenle, bu gibi durumlarda evi yeniden geliştirmeniz gerekir.

Planın onaylanması farklı durumlarda yapılır. Bu çok zor ve zaman alan bir işlemdir. Ve tüm yazılı izinler alındıktan ve yeniden geliştirme tamamlandıktan sonra bile, yerel makamlara ek bir başvuru yapılması gerekmektedir. Bu, evi ziyaret edecek ve her şeyin normlara ve yasalara uygun olup olmadığını kontrol edecek bir komisyon toplayabilmek için yapılır. Bundan sonra, mal sahibine yenilenen evi işletme hakkı için bir izin verilir.

Yapı türleri

2 ailelik bir evin tasarımı farklı olabilir. Nihayet binalar hem iki katlı hem de tek katlı olarak bulunur. Ancak bu tür evlerde iki kattan fazla yoktur. Ayrıca odaya, örneğin bir garaj veya hamam gibi çeşitli ek binalar eklenebilir. Ve son olarak, yapılar işlevselliklerinde farklılık gösterir - içlerinde bir veya iki aile yaşayabilir.

Evde iki aile aynı anda yaşıyorsa, sundurma, ayrı iletişim ve ayrı odalar ile ayrı bir girişleri olmalıdır. Odaların ayrıldığı, ancak mutfak ve banyoların birleştiği binalar var.

Bir hikaye

Tek katlı binaları düşünürsek, en çok kullanılan proje, odaların ayna görüntüsünde bulunduğu iki kişilik bir ev olacaktır. Yani birbirlerinin birebir kopyasıdırlar. Her ailenin iki yatak odası, bir oturma odası, bir mutfak veya yemek odası, bir banyosu ve bir sundurma ile ayrı bir çıkışı olabilir.

İyi ses yalıtımına sahip böyle bir odada birleşen tek bir ortak duvar vardır. Ses geçirgenliği çok güçlü olan çok katlı binaların aksine, bir arada yaşayan ailelerin kendilerini rahatsız hissetmemeleri onun sayesinde. Böyle bir binanın duvarları tuğla veya gaz betondan yapılmıştır. İkinci seçenek seçilirse, evin daha çekici görünmesi için dış cephe kaplaması kullanarak ek olarak kaplama yapmanız gerekecektir.

Genellikle, bu tür evlerde, evin genel izlenimini bozmamak için dış dekorasyon aynı tarzda yapılır. Ve bina içinde, her mal sahibi beğeneceği iç mekanı yaratır.

İki hikaye

İki katın varlığı projede çalışmayı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Tam teşekküllü iki katlı bir bina veya çatı katı olan bir ev olabilir. İkinci seçenek daha ucuz olacak, ancak önemli bir dezavantajı olmayacak.

Seçim, iki aile için tasarlanmış çatı katı olan bir bina lehine yapılırsa, orada yatak odası, çocuk veya fonksiyonel odalar düzenleyebilirsiniz. Örneğin dilerseniz oraya oyun odası veya ofis yerleştirebilirsiniz. Birinci kat ana odalara ayrılmıştır - oturma odası, mutfak vb. Bu, aynı zamanda evde bir aile yaşıyorsa ve bunlardan birkaçı varsa uygundur.

Tam teşekküllü iki katlı bir ev daha pahalıdır ve yaratıcı bir fikri gerçeğe dönüştürmek daha pahalıdır. Ancak büyük aileler için bu seçenek çok iyidir.

Garajlı

İki aile için evin garajı varsa çok uygundur. Zemin katta yer alabilir. Bu çok uygundur, çünkü kötü havalarda yağmurda veya karda başka bir odaya gitmeniz gerekmeyecektir. Birinci kata inmeniz yeterli ve garajdan güvenle çıkabilirsiniz. Ayrıca kendiniz için böyle bir proje seçerek, ayrı bir garajın yapımından tasarruf edebilirsiniz. Garaj her iki tarafa da yerleştirilebilir. Kural olarak, avlunun daha fazla boş alan olduğu kısmına kurulur. Aynı zamanda, bir kabuk veya carport değil, tam teşekküllü bir garaj yerleştirebilirsiniz.

Yapı malzemeleri

İki girişi olan bir ev, olabildiğince dayanıklı olması gereken oldukça temel bir yapıdır. Böyle bir ev için bir proje oluştururken, destekleyici yapılar için tüm teknik özellikleri dikkate almanız ve duvar ve bölme yapımı için malzemelerin ne kadar güçlü olması gerektiğini hesaplamanız gerekir.

Aşağıdaki malzemelerden iki çıkışlı modern bir kır evi yapılabilir:

 • kereste;
 • köpük bloklar;
 • gaz beton;
 • kabuk kaya;
 • tuğla;
 • ahşap çerçeve.

Önerilen seçeneklerden herhangi birini seçebilirsiniz. Hepsi eşit derecede iyidir ve büyük bir güç ve dayanıklılığa sahiptir. Bunları kullanarak, istediğiniz sayıda katlı bir ev inşa edebilirsiniz. Ayrıca, her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Tuğla

En pahalı malzemelerden biri tuğladır. Ancak buna rağmen, çok daha yaygın olan tuğla binalardır. Gerçek şu ki, olabildiğince güçlü ve dayanıklıdırlar ve olumsuz hava koşullarından etkilenmezler. Taşıyıcı duvarlar iki tuğla halinde döşenmiştir ve iç bölmeler için yarım tuğla yeterli olacaktır. Ancak bundan önce, duvarların ve bölmelerin oldukça sağlam olduğundan emin olmak için binanın düzenini yapmak zorunludur.

Kabuk kaya

Ekonomik bir seçenek, bir kabuk kaya evinin inşasıdır. Sonuçta, bu malzemenin büyük blokları var, bu yüzden çok hızlı ve kolay bir şekilde katlanırlar. Ayrıca, kabuk kaya çevre dostudur, böylece bina doğaya zarar vermez. Tek olumsuz, bu malzemenin nem tarafından hızla yok edilmesidir. Bu nedenle, iklim çok nemliyse ve sık sık yağmur yağarsa, bu alanda kabuk kayadan bir ev inşa etmemek daha iyidir.

Çerçeve evler

Ancak monolitik bir bina projesi de bulabilirsiniz. Yerleşimi, inşaat başlamadan önce bile belirlenmelidir. Bu yapılır çünkü hem taşıyıcı hem de iç duvarlar tüm duvarlar özel bir teknoloji kullanılarak yapılır ve bundan sonra hiçbir şey değiştirilemez.

Çerçeve kalıbı doğal ahşaptan yapılmıştır. Daha sonra, Portland çimentosu içeren betondan bir çözüm yapılır. Daha sonra genişletilmiş kil ve kırma taş eklenir. Ayrıca kalıba bir takviye ağı yerleştirilir, bir bağlantı ve takviye bağlantısı görevi görür. Böyle bir bina, bir tuğla binadan daha ucuzdur ve zorlu hava koşullarına ve zamanın testine bile dayanacaktır.

Bloklar

Ancak kül blok veya köpük betondan bir ev de yapabilirsiniz. Ancak bu durumda, profesyoneller de bu malzemeden iki katlı evler inşa etmeyi önermezler. Sonuçta, kendi ağırlıkları altında bile deforme olabilirler. Tek katlı bir ev için bu seçenek çok uygundur. İnşaat ucuz olacak ve kısa sürede tamamlanacaktır.

Kirişler

Bu malzeme de çok iyi. Ahşap yapılar güzel görünür ve oldukça dayanıklıdır. Ahşap doğaldır, çevre dostudur ve evde rahat bir atmosfer yaratmanıza olanak tanır. Doğal ahşabın kokusu sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve sadece yatıştırır.

İki aile için bir ev inşa etmek için kereste gibi bir malzeme seçerken işe başlamadan önce iyi kurutulması ve özel bileşikler yardımıyla işlenmesi gerektiğini bilmeniz gerekir. Küf ve çeşitli böceklerden korunmak için tedavi yapılır. Bu, malzemenin hizmet ömrünü birkaç on yıl uzatır. Ve binanın tüm yüzeyi kalın bir astar tabakası ile kaplanmalıdır.

Düzgün işlenmiş ahşap hem daha uzun süre dayanır hem de çekici görünür. İstenirse, bir bardan evlerin tabanı ayrıca dekore edilebilir. Örneğin, oymalarla örtün. Birçok stilistik açıdan iyi görünüyor.

Düzen

Yarı müstakil evlerin en büyük avantajı, tüm akrabaların aynı çatı altında olmasına rağmen her birinin kendi alanına sahip olmasıdır.

Ayrı girişleri olan iki ev sahibi için bir evin planı, büyük ailelerin içinde yaşaması için çok uygundur. dışında bu düzen inşaat maliyetlerinden tasarruf sağlar. Bunun nedeni evlerin ortak bir temele ve ortak iletişime sahip olmasıdır, bu da ek para ve zaman harcamanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Bu arada, bu aynı zamanda hem evin bir bölümünde hem de aynı anda ikiye yerleştirilebilen müştemilatlar için de geçerlidir.

Ayna düzeni

Çoğu zaman, geliştiriciler ayna düzeni gibi bir seçenek seçer.Bu durumda girişler, binanın farklı taraflarında, birbirinin tam karşısında yer almaktadır. Evin bir bölümündeki odaların düzenlenmesi, diğer yarısındaki odaların düzenini tamamen tekrarlar. Aynısı odaların büyüklüğü ve pencerelerin konumu için de geçerlidir.

Bir tarafa çıkış

Bazı insanlar kapıların bir tarafta olmasını daha uygun buluyor. Şehirlerimiz ve kasabalarımız için pek olağan görünmüyor. Kapılar birbirinden kısa bir mesafede bulunur. Her biri bir sundurma ile tamamlanmaktadır. Dilerseniz iki sundurmayı tek bir büyük verandada birleştirmeyi deneyebilir veya bir verandaya dönüştürebilirsiniz.

bir aile için

Bir başka popüler yerleşim seçeneği, ya büyük bir aile için ya da ev arkadaşlarıyla boş alan paylaşmaktan çekinmeyenler için uygundur. Bu durumda girdilerden biri ana, diğeri yedek olur. Kullanışlı ve pratiktir.

Yerleşim seçimi nihayetinde evi paylaşacak iki ailenin ortak kararına bağlıdır.

güzel örnekler

İki aile için bir ev iyidir çünkü çok geniştir, bu da nerede dolaşılacağı anlamına gelir. Böyle bir binada, gerekli tüm binaları yerleştirebilir ve çok büyük bir aile ile bile rahatça yaşayabilirsiniz. Binanın olabildiğince aileye uygun olması, yani konforlu ve doğru kişi sayısına göre tasarlanmış olması çok önemlidir. Neyse ki, iyi düşünülmüş ve mükemmel şekilde uygun bir proje oluşturmak o kadar da zor değil, çünkü odaklanılacak çok sayıda hazır bina var.

Klasik tek katlı ev

İlk seçenek tam olarak iki ailenin aynı evde rahat bir şekilde bir arada yaşaması için en uygun binadır. Görünüşe göre böyle bir ev oldukça sıradan görünüyor ve onu ayıran tek şey yan yana bulunan iki giriş. Her biri birkaç basamaklı küçük bir sundurma ile tamamlanmaktadır.

Ev sahipleri, uyumu bozmamak için evi ikiye bölmeden açık renkle boyadılar. Ayrıca, odaların tasarımını deneyerek evin içinde bireysellik gösterebilirsiniz.

Binanın çatısı, temel gibi zıt koyu bir gölgeye sahiptir. Klasik renk kombinasyonu basit ve evde görünüyor.

Evin içinde tüm temel ihtiyaçlar için bir yer var ve kimse kendini dezavantajlı hissetmeyecek. Sadece bölmenin hem güçlü olduğundan hem de yeterli düzeyde ses yalıtımına sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Böylece bir ailenin kişisel hayatı komşulara müdahale etmeyecek. Böyle bir evde ayna düzeni yapmak idealdir. Her ailenin kendi mutfağı, yemek odası, oturma odası ve gerekli sayıda yatak odası ve banyosu olacağı ortaya çıktı. Bu nedenle kimse kendini dışlanmış hissetmeyecektir.

Ek olarak, çevreyi çiçek tarhları veya siteyi "canlandırmaya" yardımcı olacak diğer yeşil alanlar ile dekore edebilirsiniz.

İki katlı bina

Ancak, iki tam girişe sahip olacak bir çatı katı ile iki ailelik bir ev inşa etmek de mümkündür. Zemin katta, iki pencereli oldukça geniş bir oturma odası yerleştirebilirsiniz. Evin her bir yarısını kendi mutfağıyla ve ayrıca iki pencerenin varlığıyla donatmak kolaydır.

İkinci kata çıkan merdivenler genellikle oturma odasında bulunur. Bu en uygunudur. Bu durumda kimseyi rahatsız etmez ve boş yer kaplamaz. Ayrıca zemin kata yerleştirilebilecek küçük bir banyoyu da unutmayın. Büyük boyutlarda farklılık göstermese de, pencere yine de içinde yapılabilir. Yerden tasarruf etmek için küveti klozetle birleştirebilir veya hatta kompakt bir duş kabini ile değiştirebilirsiniz.

Dışarıdan da ev çok güzel görünüyor. Bina, bir önceki gibi, klasik bej ve kahverengi renklerde yapılmıştır. Masif çatı, ikinci kattaki balkonu destekleyen ek sütunlar ve karanlık bir çit ile birleştirilmiştir. Her girişte yağmurluk ve tam basamaklı ayrı bir sundurma vardır. Ev büyük ve sağlam.Herkes için yeterli alan var ve bakımlı bitişik bölge, orada yaşayan herkesin gözlerini memnun edecek.

Genel olarak iki ailenin içinde yaşaması için tasarlanmış bir ev, hem mülk paylaşmak isteyenler için hem de düğünden sonra ebeveynlerinden uzaklaşmak istemeyenler için mükemmel bir seçenek. Alanı doğru bir şekilde bölerseniz, böyle bir evde herkes için yeterli alan vardır ve kimse sıkışık hissetmeyecektir.

İki aileli bir eve genel bir bakış için aşağıdaki videoya bakın.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya