Cumbalı pencereli tek katlı evlerin projeleri ve yerleşimi

İçerik
 1. Avantajlar ve dezavantajlar
 2. Cumbalı pencere türleri
 3. Projeler
 4. Tasarım özellikleri
 5. güzel örnekler

Mimarlık, sürekli gelişen ve gelişen bir insan faaliyet alanıdır. Bu nedenle, son birkaç yılda cumbalı pencere gibi bir mimari unsur özellikle popülerlik kazanmıştır. Bugün makalemizde, cumbalı pencerenin ne olduğu, hangi avantaj ve dezavantajların karakteristik olduğu ve ne tür mimari unsurların bulunduğu hakkında ayrıntılı olarak konuşacağız.

Avantajlar ve dezavantajlar

Genel olarak konuşursak, bir cumbalı pencere, herhangi bir yapının çıkıntılı bir parçasıdır. Eski zamanlarda, dışarıdan gelen çeşitli saldırılara karşı savunmaya yardımcı olan koruyucu bir rol oynadı. Bugün, mimari bir cumbalı pencere, yaşam alanlarının duvarındaki bir çıkıntıdır. Dekoratif ve işlevsel bir rol oynar.

Çoğu zaman, cumbalı pencere binanın ön tarafına yerleştirilir. Balkon, sundurma veya giriş olarak (binada kaç kat olduğuna bağlı olarak) tasarlanabilir. Tipik olarak, mimarlar binaya benzersizlik ve kimlik kazandırmak için bu unsuru yaratırlar. Ayrıca ahşap, tuğla, beton blok ve diğer yapı malzemelerinden yapılan yapılarda uygundur. Cumbalı pencereler derinlikte değişebilir.

Cumbalı pencereli tek katlı bir ev inşa etmeden önce, bu mimari unsurun avantajlarını ve dezavantajlarını tanımak önemlidir. Sadece bu durumda en dengeli ve objektif kararı verebilirsiniz.

Artılar şunları içerir:

 • cumbalı pencere evin aydınlatma seviyesini önemli ölçüde artırır (her şeyden önce, bunun nedeni pencerelerin genellikle cumbalı pencereye yerleştirilmiş olmasıdır);
 • böyle bir mimari eleman yapı alanını arttırır;
 • cumbalı pencere sadece işlevsel değil, aynı zamanda evinizi güzel bir şekilde dekore edebilen ve ona biraz özgünlük kazandıran dekoratif bir unsurdur.

Aynı zamanda, eksiler arasında genellikle ayırt edilir:

 • cihaz büyük finansal yatırımlar gerektirecektir (bu, güvenlik, yalıtım süreci vb. ile ilgili olarak bu unsur için artan gereksinimlerin ortaya konmasından kaynaklanmaktadır);
 • kurulum sürecinin zorluğu ve süresi (iş, hem mimarın hem de inşaatçıların yüksek niteliklerini gerektirir);
 • kapsamlı bakım ihtiyacı (örneğin, pencereleri yıkama sürecinde zorluklar ortaya çıkar), vb.

Bu nedenle, cumbalı pencere, oldukça etkileyici görünen, ancak aynı zamanda ek çaba gerektiren (hem inşaat hem de bakım sırasında) alışılmadık bir mimari unsurdur.

Cumbalı pencere türleri

Bugün birkaç çeşit cumbalı pencere var. Başlıcaları şunları içerir:

 • çokgen (örneğin, altıgen şeklinde);
 • yamuk (bu tip en yaygın olanlardan biri olarak kabul edilir);
 • dikdörtgen ve kare (gerçekleştirmesi en basit ve nispeten ucuz olarak kabul edilirler);
 • Venedik (yuvarlak veya yarım daire biçimli).

Böylece ev sahibinin zevk tercihlerine ve binanın özelliklerine bağlı olarak birçok türden birini seçebilirsiniz.

Projeler

Tek katlı bir ev (kır veya konut) inşa ederken, mimarlar hem standart projeleri kullanabilir hem de müşterinin bireysel isteklerini takip edebilir. Yani, iki cumbalı ve garajlı bir yapı, teraslı veya çatı katı olan 1 katlı bir ev, tuğla veya ahşap cumbalı pencere vb. Tüm bu sorunlar, 1. katta bir ev planlama sürecinde çözülür. Bugün makalemizde birkaç ev projesine bakacağız.

1. Proje

Toplam alanı 165 m2 olan bir tuğla evin inşası için bir plan düşünün. Binanın tabanı (ve buna göre çatı) karedir. Cumba gibi bir mimari eleman mevcut simetriyi bozar, boyutları 14x15 m'dir.

Oturma odasının bir parçasıdır.

Proje # 2

Bu evin yapı malzemesi ahşaptır (inşaat maliyetlerinden birkaç kez tasarruf sağlar). Ayrıca binanın toplam alanı 65 m2'dir. Önceki durumda olduğu gibi, cumbalı pencere oturma odasını tamamlar ve boyutunu önemli ölçüde artırır. Evin sadece 1 girişi vardır.

3 numaralı proje

  Bu bina, günümüzün güncel ve popüler İskandinav tarzının gereklilikleri dikkate alınarak ve bunlara uygun olarak inşa edilmiştir. Binanın her iki yanında simetri oluşturan 2 adet cumba bulunmaktadır. Ön kapı aralarında bulunur.

  Cumbalı kendi tek katlı evinizin inşası sırasında, yukarıdaki projelerden birini temel alabilir veya konuya bireysel olarak yaklaşabilir ve yalnızca kişisel ihtiyaç ve isteklerinize odaklanabilirsiniz.

  Tasarım özellikleri

  Cumbalı bir ev inşa etmeye karar verirseniz, sadece bu elemanın dışarıdan nasıl görüneceğine değil, aynı zamanda cumbalı pencereyi içeriden nasıl dekore ettiğinize de dikkat etmeniz gerekir. Bu durumda öncelikle kişisel tercihlerinize odaklanmanız gerekir. Aynı zamanda evrensel kurallar vardır. Bu nedenle, cumbalı pencere mutlaka açık renklerde dekore edilmelidir. Ayrıca, pencereleri süslemek için karartma perdeleri kullanılmamalıdır. Uzmanlar ayrıca bir cumbalı pencere düzenlerken çok miktarda mobilya kullanılmasını önermezler.

  Bu mimari elemanın hangi odaya ait olduğuna bağlı olarak cumbalı pencerenin tasarım özelliklerini göz önünde bulundurun.

  Oturma odası

     Evin bir cumbalı penceresi varsa, çoğu zaman oturma odasının bir parçası olur. Bu mimari unsur, ülke tasarımına mükemmel uyum sağlar. Aynı zamanda, cumbalı pencerenin içine çok sık bir elektrikli şömine monte edilir. Tasarımcılar, cumbalı pencereyi (örneğin ahşap veya mermer) süslemek için doğal malzemeler kullanmanızı önerir. Çiçekler güzel bir dekorasyon olacak.

     Alışılmadık bir mimari unsur, hem mutfağın kendisine hem de yemek alanına mükemmel bir katkı olabilir. Aynı zamanda, mümkün olduğunca hafif olması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, genellikle tüm aile ile günde birkaç kez toplanacağınız cumbalı pencereye bir yemek masası yerleştirilir. Ayrıca, cumbalı pencereye mutfak çalışma yüzeyleri (örneğin bir lavabo) yerleştirilebilir.

     Bu sayede ev işlerinizi yaparken aynı zamanda güzel manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

     yatak odaları

     Mimari çıkıntı yatak odasında bulunuyorsa, ayrılabilir (örneğin, alçıpan yapılar veya sıradan perdeler kullanılarak). Böyle bir alana bir tuvalet masası veya gardırop yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde odanızda ayrı bir özel alan oluşturabilirsiniz. Ayrıca, çoğu zaman cumbalı pencere okumak için bir yere dönüştürülür.

     çocuk

     Bir çocuk odasında cumbalı pencere dekorasyonu sürecinde, çocuğun yaşı üzerine inşa etmek gerekir. Yani, bölge harika bir oyun veya çalışma mini odası olabilir. Ayrıca burada bir spor köşesi düzenlenebilir. Öyle ya da böyle, ancak başarısız olmadan, nihai versiyondan memnun olması için çocuğunuza danışmanız gerekir.

     Böylece, Cumba, evinizdeki herhangi bir odaya harika bir mimari ektir. Daha fazla mobilya yerleştirmenize veya belirli bir odayı bölmenize olanak tanır. Ancak, cumbalı pencerenin iç tasarımına özellikle dikkat etmeyi unutmayın.

     güzel örnekler

     Cumbalı pencereli tek katlı evlerin bazı güzel örneklerini düşünün.

     Aydınlık oturma odası

     Her hostes, çok sayıda insanı barındırabilecek geniş ve aydınlık bir oturma odası hayal eder. Bir cumbalı pencere ile benzer bir sonuç elde edilebilir. Gördüğün gibi, bu iç mekanda, alanı görsel olarak da genişleten sadece hafif ve doğal tonlar kullanılır.

     Şık mutfak

     Cumbalı pencereli şık ve modern mutfak, herhangi bir evin gerçek bir dekorasyonudur. En uygun çözüm, yemek masasını cumbalı pencereye yerleştirmektir. Bu durumda, imar için bir halı kullanabilirsiniz.

     rahat kreş

     Fidanlıktaki cumbalı pencere, aynı zamanda bir depolama alanı görevi gören rahat ve yumuşak bir kanepe ile donatılabilir. Bu durumda, aynı anda mümkün olduğunca hafif olması ve odanın genel havasına uygun olması gerektiğinden, renk şemasına özel dikkat gösterilmelidir.

     Hafif minimalist ev

     Bu ev minimalist tarzda tasarlanmış ve nötr beyaz renkte boyanmıştır. Üstelik yüksek ve güvenilir bir temele sahiptir. Unutulmamalıdır ki Böyle bir eve dışarıdan bakmak, birçok zorluğu beraberinde getirecektir.

     Tuğla Çiftlik Evi

     Beyaz cumbalı pencere, tuğla evi koyu tonlarda güzelce süslüyor. Aynı zamanda böyle bir mimari eleman yapıya rahatlık verir. Ancak, koyu renkli perdelerle tekstil dekorasyonunu "aşırı yüklememeniz" gerektiğini unutmayın.

     Aksi takdirde, tüm etki boşa çıkacaktır.

     Böylece, Cumbalı pencereli kendi tek katlı evinizi inşa etme sürecinde yukarıda açıklanan örneklere odaklanabilirsiniz. Ancak aynı zamanda, her binanın benzersiz ve tekrar edilemez olduğunu unutmayın. Ayrıca, evinizin ihtiyaçları kadar kişisel ihtiyaçlarınıza da odaklanmanız gerektiğini unutmayın.

     Cumbalı pencereli tek katlı bir evin projesine ve düzenine genel bakış, sonraki videoya bakın.

     yorum yok

     Yorum başarıyla gönderildi.

     Mutfak

     Yatak odası

     Mobilya