Tavan arası tek katlı ev: modern yerleşim örnekleri

İçerik
 1. özellikler ve faydalar
 2. Meydan nasıl yenilir?
 3. İlginç tasarım çözümleri
 4. Malzeme seçimi
 5. İlham için muhteşem örnekler

17. yüzyılda yaşamış Fransız mimar François Mansart, kır evinin çatı katına dikkat çekmiş ve fazladan alan kullanmaya karar vermiş. İlk hesaplamalar ve müteakip inşaat iyi bir sonuç verdi ve o zamandan beri her ülkedeki çatı katı, yaşam alanını genişletmek için büyük miktarlarda kullanıldı. Bu alan, neredeyse tüm yaşam alanını inşa ederken malzeme ve zamandan büyük tasarruf sağlar.

Burada yatak odaları, çocuk odası, ofis yeri, misafir odası donatabilirsiniz.

özellikler ve faydalar

Tavan arasına sahip tek katlı özel bir ev, benzersiz bir görüntü yaratmanın yanı sıra planlama ve tasarım için özel bir çözümdür.

Daha sonra inşa etme kararı, malzeme maliyetleri açısından bir fayda sağlar:

 • yaşam alanı artıyor;
 • yeni sermaye duvarlarına ihtiyaç yoktur;
 • ek bir seviye, tek katlı bir evin yeni işlevlerinin ortaya çıkmasını mümkün kılar;
 • çatıdan oturma odalarının ısı kaybı azalır;
 • ana binaların tasarımından farklı, özgün bir tarzda bir evi dekore etmek için yeni olanaklar var.

  Bazı komplikasyonlar da var. Eğimli bir çatıya monte edilen çatı pencereleri oldukça pahalıdır ve çatı ve zemin kirişlerinin açısının amatör olarak hesaplanması, çatı katının stilini bozabilir ve kar ve rüzgar yüklerini artırabilir. Bu tür pencereleri hem kardan hem de rüzgarın taşıdığı döküntülerden temizlemek zordur. Çatı katının yalıtımlı çatısında bir buhar bariyeri bulunmalıdır, aksi takdirde yalıtım malzemesi çok katmanlı çatı kekinde ıslanır ve kirişlerin mantar ve küften erken tahrip olması meydana gelir.

  Meydan nasıl yenilir?

  Birinci katın düzeni çoğunlukla standarttır, ancak çeşitlilik açısından da farklılık gösterebilir, ancak çatı katının düzenlerini dikkate alacağız. Planlar farklıdır, varyasyonlar odaların amacına ve boyutuna bağlıdır. Evin çatısı üçgendir. Birinci katta büyük bir oda var, üstündeki tüm alan tavan arasını tanımlıyor.

  Pencereler yeterince gün ışığı aldığında ve çatıda pencereye gerek olmadığında bu bütçe dostu bir çözümdür. Merdiven evin dışına yerleştirilmiştir, bu önemli ölçüde yerden tasarruf sağlar. Bu seçenek, garajın olmadığı bir ev tasarlarken kullanışlıdır.

  10 x 8, 8 x 9, 7 x 9, 10 x 12 m'lik alanlar için oda yerleşim planlarını ele alacağız.

  • Evin boyutları 10'a 8 m'dir. Tavan arasının kullanışlı alanı birkaç oda için hesaplanabilir (yatak odası 11.86 m², iki yatak odası 12.86 m², banyo 3.4 m², salon 4.43 m²). Bizim durumumuzda, ikinci kata çıkan merdivenler doğrudan salondan içeride. Bir banyo düzenlemeniz gerektiğine karar verirseniz, drenaj suyundan korunmaya dikkat etmeniz gerekir. Tavan arasının uçlarındaki basit şekilli pencereler bol miktarda doğal ışık sağlayacaktır.
  • Tavan arası 8 x 9 m'lik tek katlı bir ev için kompakt düzen. Bu ev çatı katı ile tek kattadır ve binanın boyutları 8.15 x 9.25 m'dir.Bina şerit temel (temel) üzerindedir, dışarıdan dış cephe kaplaması yapılmıştır. Çerçeve duvarlar (dış ve iç) mineral yün ile yalıtılmıştır. Aşağıdaki zemin ahşap kirişler üzerindedir. Katlar arasındaki bindirmeler ahşaptan yapılmıştır.
  • 8.80 x 6.80 m boyutlarında konut üst yapısına sahip çok yaygın bir proje. Taban için, tüm evin altında betonarme bir levha kullanılır. Duvarlar ısı bloklarıdır. 1. katın zemini - prefabrik betonarme döşemeler. Katlar arasında örtüşme - ahşap kirişler. Çatı metal olabilir.
  • 1. kattaki konut üstyapılı ev, proje 10 x 12 m, gerçek boyutları 11.58 x 9.58 m. Evin dış cephesi sıvalıdır. Taban standarttır - kazık ızgara. Tüm duvarlar gaz beton bloklardan yapılmıştır. Alt katın zemini yekpare bir levha üzerindedir. Katlar arasında örtüşme - ahşap kirişler. Çatı üçgendir. Pencereler plastik. Merdiven ahşaptır.

  İlginç tasarım çözümleri

  Konut üstyapısı ve garajı olan bir evin gerçekleştirilmiş bir "ayna" projesi var. Özgün tasarıma sahip böyle bir ev, daha önce inşa edilmiş bir binanın yanına yerleştirilmiştir. Aynalı bir düzenleme ile tekrar ortaya çıkıyor. Yapının özelliği, garajı ve terası kaplayan çatı tarafından verilmektedir. Çatı desteği ahşap dikmelerden oluşur. Tüm dış elemanlar ahşaptan yapılmıştır.

  Zemin katta geniş bir oturma odası, mutfak ve banyo bulunmaktadır. Evin bodrum katı var. Üst üst yapıda yatak odaları ve banyo bulunmaktadır. İç alanı azaltmak için garaja bağlantı katlanır bir merdivenle yapılır. Kanalizasyon ve su borularını çalıştırırsanız, konfor sadece artacaktır. Yatak odalarının yanına bir küvet yerleştirilebilir. Kare ev, iç planlama için uygundur.

  Alt katta oturma odası, mutfak, çocuk odası var. Ve konut üst yapısında yetişkinler ve gençler için yatak odaları, bir ofis veya diğer odalar bulunmaktadır. Çatı pencerelerinden doğal ışık. Pencereler için dikey bir yapı yaparsanız, binaya güzellik katacak bir "guguklu" alabilirsiniz.

  İpucu: Açık veya kapalı bir veranda, kare bir evin genel görünümünü değiştirecektir.

  Veranda sadece ön kapıda değil, aynı zamanda arsaya, bahçeye, doğaya, dağ kaydırağına bakan herhangi bir yerde bulunur. Karşısında gece aydınlatmalı bir çeşme varsa, rahatlamak için mükemmel bir platform elde edersiniz.

  Malzeme seçimi

  Ahşaptan yapılmış bir ev, doğal çevreye yakın insanlar tarafından seçilir. Doğal bir ekolojik malzeme olarak ahşap, rahatlamaya daha elverişlidir, derin dinlenmeye elverişlidir. Mevsimsel ortamdan bağımsız olarak evde rahat bir atmosfer sağlar.

  Taş evlerin kendi avantajları vardır:

  • binanın özelliklerini korumak için düşük maliyetler;
  • ısı kaybı minimumdur;
  • insanlara zaman sınırı olmadan hizmet edebilir.

  Taş ve ahşap kullanıldığında karma bir proje yapmak mümkündür. Taşın gücünü ve ahşabın sıcaklığını birleştirir. Kural olarak, birinci kat taştan, ikincisi ahşaptan yapılmıştır.

  Bir ahşap evin maliyeti, daha hafif bir taban takılarak azaltılır. Odunsu doku kendi başına güzeldir, bu nedenle iç tasarım maliyetleri minimumda tutulabilir.

  Özel bir kalıpta monolitik bir ev inşa etmek daha da ucuzdur. Bu tür bir yapının zamanlaması kısadır, bunun için ağır bir temel gerekli değildir, duvar malzemeleri ucuzdur, ancak iyi bir ısı iletkenliğine sahiptir.

  Gaz betondan yapılmış bir ev dona karşı dayanıklıdır, iyi buhar geçirgenliği ile uzun yıllar içinde yaşayabilirsiniz. Malzemenin maliyeti küçüktür, ancak kurulum pahalıdır. Karmaşık bir temelin hazırlanmasını ve inşasını gerektirir ve çalışma en iyi şekilde sıcak aylarda yapılır.

  Taş evin her zaman içinde yaşamak için ısıtılması gerekiyor, bu nedenle bu seçenek geçici bir konaklama için uygun değil. Doğru seçim ile bir tuğla evin görünümü her zaman uygun ve estetik olarak hoş görünür. Ayrıca, bu tür binalar dayanıklılıkları ve güçleri ile ayırt edilir. Bu, daimi ikamet için bir banliyö binası için en iyi seçenektir.

  Köpük bloklardan yapılmış duvarlar orijinal bir çözümdür.

  Bazı görüşlere göre, köpük blok evlerin avantajları dezavantajlardan çok daha fazladır:

  • Bloklar ağır değil, ağırlık - 25 kg'a kadar. Yapımı oldukça kolaydır ve güçlü ve pahalı bir temel oluşturmanıza gerek yoktur.
  • Kurulum basittir. Yüksek vasıflı işçiler olmadan üretilebilir.
  • Çevre dostu. Çevre dostu olmayan kirlilikler en aza indirilir.
  • Malzeme iyi bir ısı yalıtımına sahiptir.

  Eksikliklerden, birkaçı olan bazı nüanslar ayırt edilebilir:

  • Görünüm çok çekici değil, ancak bitirme ile iyi sonuçlar elde edilebilir.
  • Bloklar kırılgandır, bazen nakliye sırasında hasar görür. Evde büzülme süresini tolere etmezler. Çatlama olasılığı vardır, bu üretim kalitesinden etkilenebilir. Özel hazırlanmış konteynır ve kamyonlarda taşınabilir, daha sonra kullanılmayan köpük blokların yüzdesi önemli ölçüde azalacaktır.

  Ahşap evler hakkında

  Ahşap nispeten ucuzdur, yalnızca evin inşa edileceği uygun bir ahşap türü bulmanız gerekir. Yüzlerce yıllık deneyim, kozalaklı ağaçların tercih edilmesini önerir - çam, karaçam, ladin.

  Yüksek kaliteli ahşap evlerin yapımında en sık kullanılan çam ve ladindir.

  Karaçam yapı malzemesinin dayanıklı olduğu, benzersiz özelliklerini kaybetmediği kabul edilir ve her yıl bile gücü sadece artar. Ondan gemiler inşa edildi ve nemin sürekli etkisi altında onlarca yıl hizmet ettiler. İşin sırrı, bu değerli ahşabın kimyasal bileşiminde yatmaktadır. Reçine sakızı sadece yapıların gücünü korumakla kalmaz, aynı zamanda uzun yıllar görsel olarak değişmez. Ve kuru karaçam birkaç yüz yıla kadar sürer.

  Bu binaların ana avantajları:

  • birçok proje için kabul edilebilir maliyet;
  • malzemenin yüksek çevre dostu olması;
  • düşük ısı iletkenliği, önemsiz ısı kaybı: ısıtılmış bir evin içinde uzun süre sıcak kalır;
  • diğerlerine kıyasla daha az ağırlık;
  • hava soluma yeteneği: bir ev için nefes almak gereklidir ve ahşap bir ev bunu doğal bir malzeme yapısı ile sağlar.

  Bu evlerin dekorasyonu genellikle tuğlalarla yapılır: örneğin, aynı tonda bir yüzey oluştururlar veya farklı renklerde tuğlalardan bir desen oluştururlar. Tuğla kaplama yapıyı korur ve güçlendirir, ses yalıtımını artırır ve ısı kaybını azaltır.

  Yapıştırılmış lamine ahşap: güzel ama pahalı. Malzeme çok iyi, ancak maliyeti her zaman çekici değil. Ve bir bardan binanın küçülmemesi ve bitirme gerektirmemesi, yine de paradan tasarruf etmenize izin vermeyecektir.

  Yuvarlak kütükler: Rus geleneğinde bir ev. Bu malzemeden konut yapımı neredeyse hiç manuel çalışma gerektirmez. Ev bir inşaatçı olarak monte edilmiştir. Kütük bitmiş bir şekle sahiptir, tüm teknolojik kesimler ve kanallar fabrikada hazırlanmıştır. Parçalar neredeyse hiç boşluk olmadan yapılmıştır. Duvar dekorasyonu çoğu zaman yapılmaz.

  Bu tür hazırlanan malzemenin avantajları vardır:

  • inşaatın birçok aşamasında maliyetleri azaltmak ve binanın parçalarının montaj süresini kısaltmak;
  • sıcak tasarım;
  • gelecekteki evin detaylarının teknolojik olarak hazırlanmasıyla sağlanan tüm eklemlerin artan yoğunluğu;
  • bu tür evlerin görünümü estetik açıdan hoş ve çekicidir.

  İlham için muhteşem örnekler

  Düzinelerce özel ev projesi, planlamacıların, tasarımcıların, inşaatçıların benzersiz bir yaratım koleksiyonu yaratır. Konut tavan arası, bodrum katı, olağanüstü uyumlu cepheleri olan güzel evler, sadece doğayla çevrili yaşamak için rahat olmakla kalmaz, aynı zamanda yaratıcıların ve kır evlerinin ve ucuz evlerin sahiplerinin yüksek sanatsal zevkini de gösterir.

  Ülke ve ülke mimarisinin şaheserlerini yaratmak için büyük fonlar yatırmak gerekli değildir. Hayal gücünü ve yaratıcılığı kullanarak, mükemmelliği ile mimarlık uzmanlarını memnun edecek cumbalı küçük bir ev inşa edebilirsiniz. Fotoğrafta böyle bir ev gösterilmektedir.

  Bu ev özellikle gösterişten farklı değil, tüm detaylar doğal ve güvenilir görünüyor, oranlar mükemmel, tüm dekorasyonlar yerinde. Küçük bir cumbalı pencere, odaya çok fazla ışık verir ve dış cephe kaplamasıyla tamamlanmış cephenin dış tasarımı, sitenin yerel peyzajı ile uyumlu bir şekilde uyum sağlar.

  Tabii ki, büyük finansal yatırımların yatırımı ile daha şık ve görkemli projeler oluşturmak ve uygulamak, çatı katı, cumbalı, balkonlu, verandalı ve garajlı evler için birçok olanak yaratan birçok olanak yaratmak mümkündür. bir kır evinin sakinleri ve misafirleri.

  Tuğla evler, çeşitli stiller, mimari özellikler, geleneksel ve yeni malzemelerin kullanımı ile ayırt edilir. Temel olarak, bu evler büyük yatırımlar gerektirir. Bu, sanatçılar, tasarımcılar, mimarlar, tasarımcılar, inşaatçılar tarafından sanatın eşiğinde bir çalışmadır. Bu tür binalar dayanacak şekilde inşa edilmiştir.

  Romanesk tarzı “benim evim benim kalemdir” temasına daha yakındır. Ağır ve sakin yapılar. Kemerler, pencerelerin taş süslemeleri, kapılar, alınlıklar.

  Gotik tarz - taretler, tonozlar, dar pencereler, biraz kasvetli, romantizm dolu.

  Barok, sütunları, eğrileri, geçişleri olan lüks, karmaşık bir kompozisyondur. Manzara şatafatlı, bazen bol, heybetli ama her zaman çekici.

  Mütevazı İngiliz evi, yüksek teknoloji ürünü, modern, klasik ve tabii ki hafif ve zarif Provence tarzı bir kır evi. Tavan arası mütevazi tek katlı bir evden büyük ve etkileyici bir saray tipi kulübeye kadar seçim çok büyük. Seçtiniz - ve inşa etmeye başlayın ve üst düzey uzmanlardan oluşan bir müfreze size yardımcı olacaktır.

  Tavan arasına sahip tek katlı bir evin projesinin ne olabileceği için bir sonraki videoya bakın.

  yorum yok

  Yorum başarıyla gönderildi.

  Mutfak

  Yatak odası

  Mobilya