Ülke çerçeve evlerinin tasarım sürecinin özellikleri

Ülke çerçeve evlerinin tasarım sürecinin özellikleri
 1. Avantajlar ve dezavantajlar
 2. Temel kurulumu
 3. Çerçeveyi takma
 4. Çatı
 5. Tavan özellikleri
 6. Duvar konstrüksiyonları
 7. Bina yalıtımı
 8. Projeler

Tek katlı bir çerçeve ev, şehir dışında rahat koşullarda dinlenmeyi sevenler için mükemmel bir çözümdür. Herkes kendi elleriyle ve ucuza sıcak ve güzel bir ev ayarlayabilir.

Avantajlar ve dezavantajlar

İskelet çerçeve dünyanın her yerinde çok popülerdir.

Çok sayıda avantajı vardır.

 • Çevre güvenliği - inşaat için yalnızca kapsamlı bir şekilde kontrol edilen ve test edilen ve ancak bundan sonra satışa sunulan yüksek kaliteli malzemeler kullanılır.
 • Uygun maliyet - çerçeve teknolojisini kullanan evlerin inşası için malzemeler tuğla ve bloklardan daha ucuzdur. Ancak binayı ısıtırken maliyet tasarrufunu da belirtmekte fayda var.
 • Hızlı ve kolay kurulum - bir kişi bile profesyonellerin ve özel ekipmanların yardımı olmadan kendi başına bir ev inşa edebilir. İnşaatçılar, yalnızca bir inşaatçıdan evler monte ederek çerçeve evler inşa etmenin daha kolay olduğunu söylüyor. Tüm malzemeler mevcutsa, bina altı ayda inşa edilebilir.
 • Mükemmel ısı yalıtımı - evler, odadaki ısıyı uzun süre korur ve soğuğu içeri almaz. Enerji tasarrufu, doğrudan doğruya havalandırmaya, evin yalıtımına ve dekorasyonuna bağlıdır.
 • Biyolojik ve yangına dayanıklılık - ahşap, malzemeyi parazitlere, böceklere ve ateşe karşı dayanıklı hale getiren özel maddelerle dikkatlice kaplanmıştır.
 • Dayanıklılık - çerçeve evler 50 yıldan fazla dayanabilir.
 • Güzel görünüm - bu tür tasarımlar sitede harika görünüyor ve birkaç yıl sonra bile estetiklerini koruyorlar.

Avantajlara ek olarak, çerçeve teknolojisi kullanılarak inşa edilen binaların da birkaç ana dezavantajı vardır.

 • Ahşaba özel bir madde uygulanmazsa, malzemenin yangın tehlikesi hemen artar. Bu nedenle, ahşap satın alırken, kurutma ve işlemenin tüm aşamalarını dikkatlice takip etmelisiniz.
 • Tuğla ve blok evlerle karşılaştırıldığında, çerçeve evler o kadar güçlü değildir. Ancak tüm inşaat kurallarını ve adım adım talimatları izlerseniz, kasırganın evi yıkacağından endişe edemezsiniz.
 • İnşaat sırasında havalandırma sistemine çok dikkat edilmelidir, çünkü çeşitli maddelerle emprenye edilmiş ahşap havanın iyi geçmesine izin vermez. Ek ses yalıtımı kurulumunu unutmayınız, bu odadaki konfor seviyesini artıracaktır.

Temel kurulumu

Üç temel türü arasında - sütunlu, bant, kazık ızgara - en uygun olanı vurgulamak gerekir. Seçim, toprağın özelliklerine, binanın kat sayısına, iklime ve finansal yeteneklere bağlıdır. Bütçe seçeneği kazık temelidir. Sütunlu temeller yapının dayanıklılığını sağlar - bu temelde bir ev 100 yıldan fazla dayanabilir.

Sütunlar şunlardan olabilir:

 • tuğla;
 • hazır beton bloklar;
 • asbestli çimento boruları.

Asbestli çimento boruları, daha sonra beton bir destekle dökülen kalıp rolünü iyi oynayabilir. Boruların yerleştirildiği derinlik toprağın özelliklerine bağlıdır.

Çerçeveyi takma

Binanın ek stabilitesi için, alt zemin ve çemberin alt tacı mevcut temel üzerine kurulur. Ancak bundan sonra, metal veya ahşap olabilen çerçevenin kendisinin kurulumuna devam edebilirsiniz.Uzmanlar içi boş kirişlerin kullanılmasını önermektedir, bu durumda temel üzerindeki yük önemli ölçüde azalır ve para tasarrufu sağlanır. Yapının dikey kirişleri, evin köşelerine, odalara, kapı ve pencere açıklıklarına 2-3 metreden fazla olmayan bir mesafede monte edilir. Çapraz kirişlerin ve pergellerin montajı zorunludur. Evin iki katı olacaksa, merdivenlerin yerleştirileceği alanda çerçeve ayrıca güçlendirilmelidir. Pencere açıklıkları da çapraz kirişlerle sabitlenir.

Çatı

Çatı çerçevesi hafif malzemelerden yapılmalıdır, çünkü çok büyük, temel üzerinde büyük bir yük verecek ve bu da evin sağlamlığını ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkileyecektir. Bir yazlık evin çatısı eğimli ve üçgen olabilir. İkinci tip, çatı katının yaşam alanı olarak kullanılacağı durumlarda uygundur. Bu çözüm, ikinci bir kat inşa etmekten daha ekonomiktir. Çatı katının konut olup olmayacağına bağlı olarak, çatı mahya kirişinin yüksekliği belirlenir. Optimum yükseklik 2,5 metreye kadardır.

Yamaçtaki tahtalar 0,5 ila 1 metre mesafeye kurulur. Yapıyı güçlendirmek için ek traversler monte edilir. Sadece çatı kaplama işlemi tamamlandıktan sonra iç ve dış kaplama başlayabilir. Tavan arasında bir yaşam alanı planlanıyorsa, çatı eğiminin ve zemin-tavanın ayrıca yalıtılması önerilir. Dış kaplama için herhangi bir malzeme seçebilirsiniz: hem metal fayanslar hem de demir ve arduvaz levhalar.

Tavan özellikleri

Çerçeveyi kurduktan sonra, iç kaplamanın yanı sıra duvarların ve tavanın montajına devam edin. Evin iki katı varsa, tavan kirişleri için geniş kesitli güçlü bir malzeme seçilir ve zemin-tavan ek yalıtımı yapılır. Genellikle, hafif ve düşük maliyetli olan tavan kaplaması için alçıpan kullanılır.

Tek katlı bir ev inşa etmeyi planlıyorsanız, tavan için ihtiyacınız olacak:

 • kenarlı levhalar, örneğin, kalınlığı yaklaşık 25 mm olan astar veya oluklu malzeme, iğne yapraklı ağaçtan levhalar seçmek en iyisidir;
 • nem geçirmez ve ısı yalıtım malzemeleri;
 • çeşitli elemanların montajı için köpük;
 • yalıtım;
 • sunta, sunta veya alçıpan levhalar;
 • diğer gerekli yapı malzemeleri ve araçları.

Tavanı yüksek nemli odalara kurarken neme dayanıklı alçıpan kullanın. Yapı iki katlı ise levha kalınlığı en az 30 mm olmalıdır.

Duvar konstrüksiyonları

Kural olarak, duvarlar, yalıtımlı ve terbiye için hazırlanmış sunta, sunta, alçıpan veya sabit enine kirişler veya levhalardan yapılır. Modern pazar, bir ön yalıtım malzemesinin yanı sıra bitirme detayları, pencere ve kapılar için açıklıkların bulunduğu hazır duvar panelleri sunmaktadır. Böyle bir duvar bloğunun maliyeti önemli ölçüde daha yüksektir, ancak yalnızca olumlu incelemeleri hak ederler ve aynı zamanda inşaat sürecini hızlandırırlar. Ancak çok ağır oldukları için bu tür blokları kendi başınıza kurmak zordur.

Bina yalıtımı

Temelin ilk düzenlemesi hariç, inşaatın hemen hemen tüm aşamalarında yalıtımın montajı gereklidir.

Deneyimli profesyoneller, aşağıdaki malzemeleri yalıtım olarak kullanmanızı önerir:

 • genleşmiş polistiren - uygun maliyetle farklılık gösterir, ancak bu malzeme çevre dostu değildir ve yangına zararlıdır;
 • rulo veya tabaka halinde mineral veya taş yünü - iyi özelliklere sahip olduğu için çok popülerdir;
 • kemirgenlere ve yanıcılığa karşı emprenye edilmiş ecowool - daha teknolojik, ancak diğer malzemelerden daha pahalı.

En pahalı ve kaliteli yalıtım malzemelerini kullansanız bile, odadaki ısıyı tutan ve evin ömrünü uzatan nem ve buhar bariyeri malzemelerini unutmayın.

Projeler

Farklı projelerin geniş bir seçimi, herkesin en iyisini seçmesini sağlar.Talep edilen ev boyutları 6x6, 6x8 m'dir, ancak daha küçük yapılar da vardır - 4x4, 3x4 m Genellikle yazlık için tipik bir proje seçilir - iki odalı küçük bir ev ve küçük bir teras. Standart projelere ek olarak, bireysel olanlar da vardır. Özel bir şirketten sipariş edilirler veya kendiniz çizebilirsiniz. Küçük bir alan için kompakt bir bina seçin. Kışın kimsenin yaşayamayacağı evlerde, kazan veya soba kurmak hiç gerekli değildir. Ancak yine de ısı yalıtımına dikkat etmeniz gerekiyor, kışın evin donmasını önleyecektir.

Bir projenin seçimi sadece sahiplerin tercihlerine değil, aynı zamanda sitenin özelliklerine de bağlıdır. Uzun veya U şeklinde bir ev seçebilirsiniz. Arabanız varsa, mülkte bir garaj veya araba garajı için yer bırakmayı unutmayın. Çoğu zaman, sahipleri bahçe arsasında bir hamam donatmak isterler. Çerçeve teknolojisi kullanılarak bağımsız olarak inşa edilebilir veya anahtar teslimi bir yapı sipariş edebilirsiniz. Gerekli tüm araçlara sahipseniz ve ayrıca hazır bir projeniz varsa ve en azından çerçeve teknolojisi hakkında en az bir fikriniz varsa, bir kır evinin inşaatı ile kendi başınıza kolayca başa çıkabilirsiniz.

Bir çerçeve ev inşa ederken ustaların ne gibi büyük hatalar yaptığını videoda görün.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya