Çevre dostu ahşaptan ev tasarlamanın incelikleri

İçerik
 1. özellikler
 2. Planlama seçenekleri ve çizimler
 3. Nasıl inşa edilir?
 4. temel
 5. İç dekorasyon
 6. İpuçları & Hileler
 7. güzel örnekler

Günümüzde yapı malzemeleri pazarı inanılmaz derecede zengindir ve tüketicilere çok çeşitli özellik ve özelliklere sahip ürünler sunabilmektedir. Bununla birlikte, en popüler ve talep gören hala çevre dostu ürünlerdir. Bunlar, çok güzel ve rahat konut binalarının elde edildiği keresteyi içerir. Bugün, bu tür binaları tasarlamanın tüm inceliklerini tanıyacağız ve belirtilen yapı malzemesinin özelliklerini öğreneceğiz.

özellikler

Ahşap evler bugün çok popüler ve yaygındır. Benzer binalar birçok sokakta bulunabilir. Bu tür yapı malzemelerine olan talep, üst üste binen küçük dezavantajlardan çok birçok avantajı olduğu gerçeğiyle açıklanmaktadır.

Çevre dostu keresteden sadece tek katlı basit evler değil, aynı zamanda birkaç katlı daha etkileyici konutlar da inşa edebilirsiniz. Ek olarak, standarttan son derece özgün ve sıra dışı olana kadar herhangi bir biçimde yapılabilirler. Her şey sadece tasarımcının fikrine ve sahiplerinin kişisel tercihlerine bağlıdır. Ayrıca, bu tür malzemelerin, talepleri üzerinde olumlu bir etkisi olan nispeten uygun maliyette farklılık gösterdiğine dikkat edilmelidir. Ahşabın birkaç alt türü vardır. Bu tür malzemelerin çeşitlerinin her birinin kendine özgü özellikleri ve uygulama yöntemi vardır.

Ayrıca, deneyimsiz bir inşaatçının bile bir kütük evin inşasıyla kolayca başa çıkabileceğine dikkat edilmelidir - burada özel bir eğitime veya uzun yıllar uygulamaya gerek yoktur. Bu nedenle birçok tüketici bir bardan kendi elleriyle evler inşa etmeyi taahhüt eder. Teknolojiye bağlı kalırsanız ve kaliteli malzemeler kullanırsanız, sonuç kullanıcılar tarafından beğenilir.

Böyle bir konut için bir planın geliştirilmesine özellikle dikkat edilmelidir. Gelecekteki yapının tüm detaylarını kesinlikle dikkate almak çok önemlidir.

Kural olarak, deneyimli uzmanlar kütük konutlar için planlar geliştirir.

Bar gibi bir malzemeden bir konut binası inşa etmeye karar verilirse, artılarını ve eksilerini anlamanız gerekir.

İlk olarak, bu malzemenin avantajlarına bir göz atalım.

 • Her şeyden önce, bir yapı malzemesi olarak ahşabın esnekliğine dikkat edilmelidir. Bu yüzden onunla çalışmak bir zevk. Bir kütük evin inşaatı nadiren çok fazla boş zaman ve çaba gerektirir.
 • Kendi elinizle bir bardan bir ev inşa edebilirsiniz. Bunu yapmak için basit talimatlara uymanız ve doğru yapı malzemesini seçmeniz yeterlidir.
 • Çeşitli mimari yönlerdeki binalar bu malzemeden kolayca elde edilir. Çeşitli dekoratif unsurlarla basit veya çok özgün bir yapı olabilir.
 • Bu tür yapılar, iyi mukavemet özelliklerine sahip olabilir.
 • Ahşap evler dayanıklıdır.
 • Bu tür binaların önemli bir avantajı çevre dostu olmalarıdır. Kaliteli bir ahşabın, inşaat çalışmaları sırasında veya tamamlandıktan sonra insan sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur.
 • Bu tür evler zorunlu iç dekorasyon gerektirmez. Kaplama malzemeleri kullanmasanız bile uyumlu ve temiz görünüyorlar.
 • Birçok tüketici, iyi ısı yalıtım özelliklerine sahip olduğu için keresteyi tercih eder. Bu nedenle, bu tür malzemeler, dört mevsim yaşam için tasarlanmış sermaye evleri inşa ederken sıklıkla kullanılır. Kışın bu binalar sıcak ve rahattır, yazın ise hoş bir şekilde serin kalırlar.
 • Bir kütük evin inşaatı pahalı olarak adlandırılamaz. Bu tür konutların inşası için teknoloji en uygun fiyatlı olanlardan biridir. Sadece çerçeve muhafazasının yapımı daha ucuz olacaktır (bu bir gerçek olmasa da).
 • Uzmanlara göre, bir kütük ev için pahalı bir temel hazırlamaya gerek yok.

Ne yazık ki, çevre dostu malzemelerden yapılmış evler mükemmel değil.

Bir kütük ev inşa etmek istiyorsanız dikkate alınması gereken bazı dezavantajları vardır.

 • Bu tür yapıların birincil dezavantajı, yangın tehlikesidir. Herhangi bir ahşap yapının hafif ateşe duyarlı olduğu kimse için bir sır değildir. Tabii ki, bir kütük ev, özel refrakter ajanlar kullanılarak bu tür sonuçlardan korunabilir. Ancak, bu tür kullanımlarda bile yangın riski devam edecektir, bu nedenle güvenlik önlemleri ihmal edilmemelidir.
 • Kereste, dış faktörlerin etkisi altında ciddi şekilde "acı çeken" bir yapı malzemesidir. Bunlar, artan nem seviyelerini, böcekleri ve tabii ki zamanı içerir. Bu tür etkilerin etkisi altında kereste kurumaya, çürümeye veya ahşap parazitleri için bir "çerez" haline gelmeye başlayabilir. Ancak burada binanın ömrünü uzatacak özel antiseptik emprenyeler de kullanabilirsiniz. Zararlı nemin içlerine girmemesi için uçların maksimum sıkılığını izlemek de önemlidir. Bir kütük evinin bakımı, onu olumsuz dış etkenlerden korumaya yardımcı olacaktır, ancak birçok kullanıcı bu özelliği bu binaların dezavantajlarına bağlamaktadır.

Gördüğünüz gibi, kütük evlerin dezavantajlardan çok daha fazla avantajı var. Tabii ki, çok şey inşaatın ne kadar yetkin bir şekilde inşa edildiğine bağlıdır.

Planlama seçenekleri ve çizimler

Daha önce de belirtildiği gibi, bir bardan kesinlikle herhangi bir değişiklikten bir ev inşa edebilirsiniz. Sadece basit değil, aynı zamanda birkaç katlı karmaşık bir seçenek olabilir. Farklı boyut ve düzenlerde benzer yapıların birkaç ilginç hazır projesini ayrıntılı olarak ele alalım.

Bir bardan 2 katta 4'e 6 m'lik çok temiz bir ev inşa edilebilir.

Böylece, birinci katta aşağıdaki odaları düzenlemek mümkün olacaktır:

 • 4.04 metrekarelik küçük salon 2. kata çıkan merdivenleri yerleştirmeniz gereken m;
 • 11 metrekare salon birinci katta en büyük oda olacak m (çıkış salondan gelecek);
 • birinci katın köşesinde, oturma odası ve salonun kesiştiği yerde, 6.65 metrekarelik kompakt bir mutfak. m.

Böyle bir konutta banyo hem birinci hem de ikinci katlarda bulunabilir. Her şey sahiplerinin isteklerine bağlıdır. 2. kata gelince, burada 16.88 metrekarelik bir yatak odası yerleştirmeye değer. m.

Benzer bir yapı küçük bir kır evi olarak kullanılabilir. Koyu çatı kaplama malzemesi ile süslenmiş yüksek üçgen bir çatı ile donatın. Duvarın dışını bitmemiş bırakın (ahşabı koruyucu emprenye ile işlemek yeterlidir). Evin alt kısmı tuğla ile desteklenebilir. Girişte küçük ahşap basamaklar organik görünecek. Sonuç, sağduyulu ama çok rahat bir yapıdır.

Daha özgün ve sağlam binaların hayranları, 7x8 alana sahip bir kütük evinin başka bir projesini beğenecekler. Benzer bir yapı, gerekli tüm odalara sahip iki geniş kata da sahip olabilir.

İlk olarak, böyle bir konutun birinci katına ne yerleştirilebileceğini düşünelim:

 • evin girişinde 4.79 metrekarelik temiz bir sundurma kurulmalıdır. m;
 • hemen ardından evde 7.12 metrekarelik dikdörtgen uzun bir salon yerleştirmeye değer.m (2. kata çıkan küçük bir merdiven, salonun en uç duvarının yakınında yerini bulacaktır);
 • salonun sağ tarafında mutfak (10.24 m²) ve cumbalı pencerelerin organik görüneceği daha geniş bir oturma odası (16, 42 m²) için yeterli alan olacaktır;
 • sonuç olarak, zemin katta, salonun hemen önünde yer alan ve banyo için ayrılması gereken bir boş köşe (3.42 m²) olacaktır.

İkinci katın tasarımına gelince, burada aşağıdaki gibi odalar için bir alan tahsis etmelisiniz:

 • 1. katta oturma odasının üstünde bir yatak odası (yatak odasında cumba yapmaya gerek yoktur - 14.04 m2 alana sahip basit bir kare olmalıdır);
 • birinci yatak odasının sağ tarafında, mutfağın şeklini 1. kata cumbalı pencere ile tekrarlayacak olan ikincisini (10.24 m²) yerleştirin;
 • bu iki odanın karşısında boş bir uzun alan olacak - merdivenlere çıkışın olacağı bir salon.

Böyle bir kütük ev, karanlık bir çatıya sahip üçgen bir çatı ile tamamlarsanız ve cumbalı pencere tabanlarını birkaç kenarlı çatılarla donatırsanız muhteşem görünecektir. Binanın alt kısmını taş çerçeve ile tamamlayın ve giriş basamaklarının üzerine yüksek ahşap destekler üzerine eğimli bir gölgelik yapın.

Bir bardan 7x9 boyutlarında çok rahat ve misafirperver bir ev inşa edilebilir. 122 metrekarelik bir alanda. m, bir teras ve standart bir oda seti ile oldukça geniş iki katı başarıyla barındırabilecektir.

Şimdi birinci kat planına bir göz atalım:

 • 10 metrekarelik küçük bir terasın hemen arkasında. m, evin iki köşe odasını ayıracak bir giriş holü yerleştirilmelidir - bir fırın (4,3 m²) ve bir yatak odası (10.6 m²);
 • listelenen binalardan 13,3 metrekarelik cumbalı pencereli geniş bir oturma odası bir duvarla ayrılmalıdır. m, 15 metrekarelik bir banyo. m ve 3.9 metrekarelik bir salon. merdivenli m (koridorun devamı olan);
 • kalan alan (salon ve oturma odasından duvarın arkasında) 2 ayrı odaya bölünmelidir - bir köşe mutfak (8.1 m²) ve bir yemek odası (10.6 m²).

İkinci kata gelince, burada plan şu şekilde olacak:

 • bu durumda birinci kattaki merdiven, birinci katta (13.2 m2) olduğu gibi cumbalı uzun bir oturma odasına dönüşen salona (5,8 m2) gidecektir;
 • salonun her iki tarafında ve oturma odası bulunmalıdır: sağ tarafta - köşede bir banyo (4,3 m²) ve arkasında bir yatak odası (14,3 m²), sol tarafta - iki yatak odası daha (8.1 m2, 10,6 sq. m), bir bölme ile ayrılmıştır.

Böyle rahat bir kütük ev, koyu çikolata gölgeli üçgen bir çatı ile desteklenirse organik görünecektir ve cumbalı pencere bileşenleri birkaç kenarlı bir çatı ile tamamlanır (4-5). Terasın üzerine, çatıdakiyle aynı çatı malzemesiyle süslenmiş 3 eğimli bir kanopi monte etmeye değer. Böyle bir yapının alt kısmı, zıt bir çatı ile birleştiğinde kerestenin monoton tonlarını seyreltecek olan tuğla veya duvar ile dekore edilmelidir. Terasa girişte aynı malzemeden basit ahşap basamaklar ve korkuluklar yerleştirilmelidir.

  Bir bardan, tek katlı ve toplam 64 metrekarelik rahat bir 8x8 ev inşa edebilirsiniz. m Böyle bir yapıya giriş, köşeye yakın bir yerde bulunmalı ve çatı altında çitler ve destek direkleri bulunan ahşap basamaklarla desteklenmelidir.

  Böyle bir konut koşullarında, odalar aşağıdaki gibi düzenlenebilir:

  • evi şartlı olarak 2 yarıya bölecek bir salon donatmak;
  • sağda, çocuk odasını düzenleyin ve karşıdaki geniş oturma odasından bir bölme ile ayırın;
  • zafer başka bir yatak odası ve karşısına mutfak yerleştirir;
  • banyo en iyi çocuk odası ve yatak odası arasında düzenlenmiştir.

  Böyle bir konut oldukça basit ve göze çarpmayan görünecek. Ahşap yapının monotonluğunu hafifçe seyreltmek için, üçgen çatıdaki zıt koyu kırmızı çatıya dönmelisiniz.

  Evdeki pencereler hem ahşap hem de plastik olarak monte edilebilir.

  9x9 boyutlarında bir bardan tek katlı bir ev inşa edilebilir.Böyle bir yapı, basit bir kare şekle ve 12 metrekarelik küçük bir teras şeklinde bir eke sahip olabilir. m.

  Böyle bir konutta şunları donatabilirsiniz:

  • terasın hemen arkasında küçük bir giriş holü (6 metrekare);
  • böyle bir evde bir giriş holü bir salona (8 metrekare) yol açacaktır;
  • böyle bir evde salonun arkasındaki bir sonraki oda banyo (4 m²) olacaktır;
  • koridordan banyoya kadar olan alan evi şartlı olarak ikiye bölecektir: solda, 9 metrekarelik 3 bölünmüş yatak odası düzenlemelisiniz. her biri m ve sağda - mutfakla birleştirilmiş geniş bir oturma odası (24 metrekare).

  Böyle geniş bir ev, krem ​​​​dış cephe panelleri ile süslenmeli ve üçgen çatı bordo rulo malzeme ile kaplanmalıdır. Rengi duvar kaplamasından birkaç ton farklı olan çerçeveli pencerelerin kullanılması tavsiye edilir. Binanın alt "kemeri", yoğun kiraz tonunun dekoratif tuğlaları ile (çatıya uyacak şekilde) bitirilmelidir. Terasa hafif ahşap basamaklar ve aynı çitler / destek kirişleri ile donatmak daha iyidir.

  Modern bir özel konut binasının en uygun alanı 100 metrekaredir. m Bu büyüklükteki binalar sadece daimi ikamet için değil, aynı zamanda geniş bir garaj düzenlemek için de mükemmeldir. Örneğin, 96 metrekarelik temiz iki katlı bir günlük ev. m ve 50 metrekarelik bir garaj. m.

  Söz konusu evin birinci katına aşağıdakiler yerleştirilmelidir:

  • 2,6 metrekarelik küçük bir giriş holü. m, salon 3.7 metrekare m;
  • koridorun / koridorun solunda bir tuvalet (2,8 m²) ve ayrı bir banyo (3,6 m²) bulunmalıdır;
  • solda yemek pişirmek için boş bir alan var (8.9 m²);
  • belirtilen alanlar, yemek alanı (34, 8 metrekare) ile birlikte geniş bir oturma odası (döşemeli mobilyaların arkasındaki 2. kata çıkan merdivenleri ayarlayın) ile tamamlanmalıdır.

  Zemin katta ayrıca kazan dairesi yerleştirmek için ücretsiz bir köşe ayırabilirsiniz.

  Böyle bir konutun ikinci katına gelince, burada yerlerini bulacaklar:

  • 1. kattan bir merdivenin çıktığı küçük bir salon (5.2 m²);
  • salonun solunda bir çalışma veya çocuk odası (8 metrekare) inşa edin ve sağda benzer bir alanı çoğaltın;
  • İkinci katın sağ köşesinde bir banyo (8.7 metrekare M) düzenleyin;
  • Zeminin en sol köşesine 14 metrekarelik bir yatak odası yerleştirin. m.

  Böyle bir alanda, çalışmadan çıkışlı küçük bir balkon inşa edebilirsiniz (4,9 metrekare M). Böyle bir konutta, yaklaşık 50 metrekarelik arka bahçede tam teşekküllü bir kapalı garaj yapma imkanı vardır. m.

  Böyle bir kütük ev, bitirmeden bırakılabilir veya dış cephe kaplaması ile desteklenebilir. İkinci kattaki balkonu koyu renkli bir ferforje korkulukla tamamlayın ve beşik çatıya koyu mavi fayans döşeyin. Evin köşe parçaları ve evin alt kısmı duvar ile tamamlanmalıdır.

  Nasıl inşa edilir?

  Kereste, çalışması kolay ve basit olan çok esnek ve iddiasız bir malzemedir. Bu nedenle kütük evlerin inşası, inşaat işine yeni başlayanların bile üstesinden gelebileceği oldukça basit ve anlaşılır bir süreçtir. Sadece adım adım basit talimatlara uymak ve işin her aşamasından sorumlu olmak önemlidir.

  Kendiniz yüksek kaliteli ve güvenilir bir kütük evi nasıl inşa edebileceğinizi ayrıntılı olarak ele alalım.

  temel

  İlk adım, iyi bir temel oluşturmaktır.

  Bu tür binaların birkaç ana türü vardır.

  • Temeller için sütunlu, şerit ve monolitik seçenekler vardır. En basit olanı sütunlu olandır (elbette, sahadaki toprağın türüne göre en uygun temel seçeneğinin seçimi seçilmelidir). Asbestli çimento borulardan yapılmıştır. Bu parçalar önceden delinmiş deliklere yerleştirilir.
  • Sütunlu temel siteniz için uygunsa, bir dezavantajı olduğu gerçeğini dikkate almanız gerekir - böyle bir yapıdaki sütunlar arasında bağlantı yoktur. Bu nedenle uzmanlar, kazık muadili seçmeyi tavsiye ediyor - içinde, betonarme bir levha sayesinde kazıklar birbirine bağlı.
  • En yaygın olanı bant tipi temeldir. Çok çeşitli varyasyonlarda gerçekleştirilebilir. Etkileyici yükler için, aynı kesite sahip tabanlar ve küçük yükler için ucuz olan, ancak güvenilirlik açısından düşük olmayan küçük bir derinleşme tabanı kullanmak gelenekseldir.
  • Döşeme temeli güvenilir ve dayanıklıdır. İleride inşaat işinin yapılacağı betonarme bir levhadır. Hazırlanması için donatı ve beton kullanılır.

  duvarlar

  Genellikle bir kütük evin duvarları doğrudan sahaya monte edilir.

  Köşelerde, çubuklar 2 yöntemden biri kullanılarak bağlanır:

  • bir çıkıntı ile;
  • çıkıntı olmadan.

  İlk olarak, çemberin tacı zaten bitmiş temel üzerine serilir. Yarım ağaca bağlanması gerekiyor. Bu montaj seçeneği, diğer sıralar için hangi bağlantı tipi seçilmiş olursa olsun kullanılır. Bir kütük evin birinci katı yaklaşık 3 m yüksekliğinde olmalıdır.

  Duvarlar gerekli seviyeye yerleştirildiğinde, bir tavan koymanız ve planlanıyorsa ikinci katın tasarımına başlamanız gerekir.

  Genellikle, kütük evler inşa ederken özel sızdırmazlık malzemeleri kullanılır. Yosun, keçe veya kenevir olabilir. Küçük ve kullanışlı rulolar halinde satılırlar, bu nedenle onları ayrı şeritler halinde kesmek çok kolay ve basit olacaktır.

  Zemin

  Zemini döşerken, yalıtım malzemesine özel dikkat gösterilmelidir. Bu nedenle bu tür tasarımlar çift yapılır. Seçilen yalıtım, yaşam alanını ayrıca ses geçirmez hale getirecek olan iki ayrı katman arasına yerleştirilmiştir. Kenarlı bir tahta kullanarak kaba zemini döşeyin.

  Çatı

  Zemin ve duvarların yapımını bitirdikten sonra evin çatısının yapımına geçebilirsiniz. Bu durumda en basit seçenek, kendi ellerinizle sorunsuz bir şekilde inşa edebileceğiniz üçgen bir yapıdır.

  Böyle bir çatının Mauerlat'ı için 150x150 mm'lik bir çubuk kullanmaya ve onu köşebentler, özel pimler veya ankrajlar kullanarak duvar tepesine tutturmaya değer. Kirişler, Mauerlat'a dayanacak şekilde yerleştirilmelidir. Desteklerin bölümlerinde, tüm elemanların mümkün olduğunca güvenilir bir şekilde birbirine kenetlenmesi için üçgen kesimler yapılması gerektiğini lütfen unutmayın. Çoğu durumda önemli ölçüde büzülme sağlayan ahşap evlerde, yer değiştirme mevcut yapının deformasyonuna yol açabileceğinden girinti yapılması gerekli değildir. Kirişlerin hareket edebilmeleri için sabitlenmesi tavsiye edilir. Bunu yapmak için genellikle çelik bağlantı elemanlarına yönelirler - özel "kızaklar". Bu tür parçalar, ahşap yapının büzülmesi sırasında kirişlerin açılarını değiştirmesini mümkün kılan iki parçadan oluşur.

  Bu tür konutlar için kiriş sistemi en güvenilir keresteden oluşmalı ve çerçeve temeli olmalıdır. Çatının şeklini belirler ve yinelenen parçalardan birleştirilir. Bina tasarımında kirişlerin eğim açısı, uzunluğu, eğimi ve kalınlığı belirtilmelidir. Çoğu zaman, genişliği 150 ila 180 mm ve kalınlığı 50 mm olan bir kiriş kullanılır. Bireysel elemanlar, çelik plakaların yanı sıra bir dil ve oluk kilitleme sistemi kullanılarak birbirine sabitlenir. Kirişleri istenen açıya yükseltmek için burada özel kiriş ayakları kullanılır.

  Bitmiş kiriş sistemi bir buhar bariyeri malzemesi ile kaplanmıştır. Üstüne bir karşı kafes ve bir sandık monte edilmiştir. Karşı kafes, kalınlığı 2 cm olan çıtalardan yapılmıştır ve kirişler boyunca yalıtım üzerine monte edilmiştir. Torna kirişler boyunca çivilenmelidir. Bu durumda, çubukların eğimi, seçtiğiniz çatı kaplama malzemesine bağlıdır.

  Tavan arasını donatmayı planlıyorsanız, çatı ayrıca içeriden levha malzemeleri, örneğin mineral yün ile yalıtılır.

  Kirişler arasına yerleştirilir.

  İç dekorasyon

  Bir kütük evin iç dekorasyonunun bir ön koşul olmamasına rağmen, bunun için hangi malzemelerin kullanılabileceğini bulmaya değer.

  Bu tür konutların iç tasarımına geçmeden önce, bu veya o odanın hangi amaçlarla kullanılacağını planlamak gerekir. Örneğin, bir banliyö binasını sadece hafta sonları veya yaz mevsiminde kullanacaksanız, yalıtım malzemesinden tasarruf edebilirsiniz. Ancak, böyle bir evde kalıcı olarak yaşamayı planlıyorsanız, tamamen yalıtılması gerekecektir. Su yalıtım malzemelerini unutmamalıyız.

  Böyle bir yapının iç dekorasyonuna iç tasarımdan sonra başlanmalıdır. Ayrıca kanalizasyon, ısıtma boruları ve elektrik şebekelerinin hangi alanlarda çalışacağını dikkatlice düşünmeniz gerekecektir. Tüm ön çalışmaları tamamladıktan sonra, doğrudan kütük evinin iç dekorasyonuna geçmek mümkün olacaktır.

  İlk önce zeminin tasarımını ele almanız gerekir. İlk olarak, iki katmanlı bir zemin kaplaması kullanarak pürüzlü zemini döşemeniz gerekecektir. Hidro ve ısı yalıtımının montajı ihmal edilemez. Daha sonra tahtalar yere serilir. Bu işlem ortalama 2 gün kadar sürmektedir. Zemin kaplamalarını uygulamanın birçok yolu vardır. Örneğin, malzemeleri kütükler veya zemin kirişleri veya sağlam temeller kullanarak döşeyebilirsiniz.

  Binanın özelliklerine göre en uygun bitirme seçeneği seçilmelidir. Döşemeyi kurduktan sonra, el aletleri veya özel öğütücüler kullanarak taşlama işi yapmanız gerekecektir. Ayrıca, farklı tane boyutlarına ve aşındırıcılık seviyelerine sahip zımpara kağıdı da faydalı olabilir. Zeminin de yalıtılması gerekeceğini unutmayın.

  Bu tür yapılarda terbiye için, sadece bir bileşene dayanan polimer bileşimlerinin seçilmesi tavsiye edilir. Su karışımlarına tercih verilmesi tavsiye edilir. Zemine gelince, hemen hemen her malzeme ile dekore edilebilir. Örneğin parke, masif tahta, laminat, fayans veya halı olabilir.

  Bir kütük evindeki tavan, olduğu gibi bırakılabilir ve ek işleme tabi tutulmaz. Aksi takdirde, gergi tavana veya boya tabakasına başvurmalısınız. Burada ev sahiplerinin zevk tercihleri ​​ve arzuları üzerine inşa etmeniz gerekiyor. Çoğu zaman, kütük evlerdeki tavanlar, çeşitli dekoratif panellerle dekore edilmiştir. Tavan arası gibi bu tabanların yüksek kaliteli yalıtıma ihtiyacı olduğunu unutmayın.

  Ahşaptan yapılmış bir evde duvarların iç dekorasyonuna gelince, özel malzemelere veya yüksek kaliteli sıva karışımlarına yönelmeye değer. Uygulamadan önce ahşap yüzeylerin iyice zımparalanması ve ardından astar ve koruyucu bileşiklerle kaplanması çok önemlidir.

  Astar, kereste duvarlarına eşit ve doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Bu tür eylemler sayesinde, son katmanı mümkün olduğunca pürüzsüz ve estetik olarak döşemek mümkün olacaktır. Genellikle son kat 2-3 kattan oluşur.

  Uzmanlar, bu tür yapıların iç dekorasyonu için sadece doğal bileşiklerin kullanılmasını önermektedir.

  Bir bardan evler ayrıca içeriden mineral yün veya köpük ile yalıtılabilir. Bu tür malzemeleri döşerken, yalıtımın kendisi ile ahşap duvarlar arasında küçük boşluklar bırakmak çok önemlidir. Tipik olarak, bu kaplamalar önceden hazırlanmış bir torna tezgahına ve karşı torna tezgahına sabitlenir.

  Duvarları zımparaladıktan ve koruyucu bileşiklerle kapladıktan sonra, her şeyi olduğu gibi bırakabilir veya bir veya başka bir kaplamaya dönebilirsiniz. Kural olarak, bunun için duvar kaplaması, duvar kağıdı veya klasik ahşap kaplama gibi malzemeler seçilir. Böyle bir evde bir oda mütevazı bir alana sahipse, daha hafif malzemeleri tercih etmek daha iyidir.

  İpuçları & Hileler

  Sitenize yüksek kaliteli bir kütük ev yerleştirmeyi planlıyorsanız, yalnızca kış mevsiminde yapılmış malzemeleri satın almanız önerilir. Bu tür ürünlerde ihmal edilebilir miktarda nem vardır. Ek olarak, bu tür ahşap mavi renk bozulmasına eğilimli değildir.

  Kütük evinizin orijinal iç detaylar ve kemerli yapılarla dolmasını istiyorsanız, yapıştırılmış lamine ahşap kullanmalısınız. Ondan çok güzel korkuluklar, merdivenler ve pencere pervazları elde edilir.

  Kendi elinizle bir bardan bir garaj inşa etmeye karar verirseniz, önemli bir nüansı dikkate almalısınız - bu odalarda yetkin bir şekilde yapılan havalandırma en önemli rollerden birini oynar. Bununla ilgilenirseniz, ahşap yapı mümkün olduğu kadar uzun süre dayanacak ve görsel çekiciliğini kaybetmeyecektir.

  Çok büyük pencerelerin bulunduğu evlerin planlarını ve örneklerini seçmeniz önerilmez. Lütfen bu tür bileşenler nedeniyle ısı kayıplarının önemli ölçüde artabileceğini ve bunun da gereksiz ısıtma maliyetlerine yol açacağını unutmayın.

  Bir kütük evinde cumbalı pencere yapmak için yapıştırılmış kirişlerin kullanılması tavsiye edilir. Bu hammaddeden çok sağlam ve stabil bir yapı elde edilecektir.

  Bir bardan evler çeşitli tarzlarda yapılabilir, ancak en popülerlerinden bazıları:

  • kaynak;
  • İskandinav;
  • avcılık;
  • kırsal.

  Profesyoneller, anahtar teslimi kütük evleri koymanın imkansız olduğunu söylüyor. Önce yapıya küçülmesi için zaman vermeli ve ancak bundan sonra (5-6 ay sonra) bitirme işine başlamalısınız.

  Ahşap duvarları kendiliğinden monte ederken, keten veya kıtık kullanımının tabanda mikro boşlukların ve çatlakların oluşumunu engellemediğini dikkate almak önemlidir. Bunun nedeni, bu tür malzemelerin tek tip bir tabaka sağlayamamasıdır. Bununla birlikte, bant tipi yalıtım bu dezavantajlardan yoksundur. Tek tip kalınlığa ve güvenilir iğne delinmiş dokunmamış kumaşa sahiptir.

  Duvarların iç dekorasyonuna gelince, burada hemen boya uygulamasına geçmemelisiniz. İlk önce, bir test rengi yapmalısınız.

  Bir veya başka bir renk şeması seçerken, daha iyi ve daha taze göründükleri için daha açık tonları tercih etmelisiniz.

  Ayrıca, gerekirse daha koyu hale getirilebilirler.

  Bir kütük ev için temel inşaatına geçmeden önce, siteyi dikkatlice hizalamanız ve iyice temizlemeniz gerekecektir.

  Sahadaki toprağın jeolojik özelliklerine göre bir veya başka bir temel türü seçilmelidir. Genellikle, toprağın özelliklerini belirlemek için insanlar özel kuruluşlara yönelirler. Tabii ki, bu tür hizmetler pahalı olabilir, ancak mevcut koşullar altında mümkün olduğunca uzun süre dayanacak uygun bir tabanı kolayca seçebilirsiniz.

  Tüm montaj işlerini projeye uygun olarak gerçekleştirin. Sorunlarla ve anlaşılmaz durumlarla karşılaşmamak için plandan sapmamalısınız.

  Yıl boyunca bir kütük evi dekore edebilirsiniz. Ancak kışın içerideki sıcaklığın +15 dereceden az olmaması gerektiği unutulmamalıdır. Dış ahşap duvarlar boyanırken dış hava sıcaklığı en az +5-7 derece, nem seviyesi %75-80'den fazla olmamalıdır. Boyanın eşit ve düzgün bir şekilde kurumasını istiyorsanız, kesinlikle sıcaklık rejimini izlemeniz gerekir.

  Ahşabın koruyucu antiseptik emprenye ile işlenmesini ihmal etmeyin. Uygun bakım olmadan, bu tür yapı malzemeleri uzun sürmez ve orijinal görünümlerini hızla kaybeder.

  Yeteneklerinizden şüphe duyuyorsanız, kendi başınıza bir kütük ev inşa etmeye başlamamalısınız. Bu durumda, yapıyı hızlı ve kolay bir şekilde teslim edecek uzmanlarla iletişime geçmek daha iyidir.

  güzel örnekler

  Ahşap gibi çevre dostu bir malzemeden çok güzel ve rahat evler elde edilir.Çeşitli renklerde yapılabilirler. Ayrıca, bu tür konutlar genellikle çok özgün ve sıra dışı bir yapıya sahiptir.

  Örneğin, koyu kahverengiye boyanmış yapıştırılmış lamine ahşaptan, koyu kiremitlerle süslenmiş üçgen çatılı, iki katlı harika bir kır evi elde edersiniz. İkinci kattaki pencerenin yanında, koyu renkli ahşap çitli küçük bir açık balkon iyi görünecek. Böyle bir yapının kasvetli renklerini daha açık kahverengi pencere çerçeveleri, alt duvar tacı ve ayrıca taşla kaplı uzun bir boru (soba veya şömine) ile seyreltmek mümkün olacaktır. Ön kapının yanında, balkondakiyle aynı çitle küçük bir teras donatmalısınız. Bu arka plana karşı maun giriş kapıları organik görünecek.

   Kereste evler ek dekorasyon olmadan iyi görünüyor. Örneğin, 2 katlı profilli malzemeden yapılmış bir yapı açık bırakılabilir, ancak dört eğimli kaba bir çatı ve zıt koyu kahverengi veya bordo tonlarında çatı malzemesi ile desteklenebilir. Aynı çatı, teras üzerinde ahşap bir çit ve desteklerle bir gölgelik ile desteklenmelidir. Böylesine küçük ama estetik bir yapı, yeşilliklerle ve ahşaptan yapılmış çeşitli dekoratif unsurlarla çevrili olabilir.

   Bir bardan tipik tek katlı evler daha az çekici ve organik görünmüyor. Örneğin, narin ahşabın arka planına karşı keskin bir şekilde öne çıkacak muhteşem yeşil karolarla bitmemiş bir yapı olabilir. Evin girişinde, zıt beyaz bir çitle çevrili küçük bir teras harika görünecek. Bu giriş alanının üzerine, aynı yeşil çatı ile tamamlanan üçgen bir gölgelik yerleştirilmelidir. Pencere çerçevelerini beyaza boyamak daha iyidir. Sonuç, çok rahat ve uyumlu bir kütük evdir.

   Bir bardan bir ev inşa etmedeki hatalar hakkında bir sonraki videoya bakın.

   yorum yok

   Yorum başarıyla gönderildi.

   Mutfak

   Yatak odası

   Mobilya