Çerçeve evler tasarlamanın incelikleri

İçerik
 1. özellikler
 2. güzel örnekler
 3. Tavsiye

Şu anda, çerçeve evlerin kendi kendine tasarımı için birçok bilgisayar programı bulunmaktadır. İsteğiniz üzerine çerçeve yapısı için tüm tasarım belgelerini hazırlayacak tasarım büroları ve tasarım uzmanları bulunmaktadır. Ancak her durumda, tasarım sürecine başlamadan önce, gelecekteki eviniz hakkında bir takım soruları yanıtlamanız gerekir. Sizin rahatınız ve içinde uzun yıllar yaşayacak olan yakınlarınızın rahatı buna bağlıdır.

özellikler

Tüm tasarım süreci üç aşamaya ayrılabilir: ön tasarım çalışması (teknik şartnamelerin hazırlanması), tasarım sürecinin kendisi ve proje onayı. Her aşamayı ayrıntılı olarak ele alalım ve her birinin özelliklerini anlayalım.

Ön tasarım çalışması (referans şartları)

İlk önce genel bilgi toplamaya ve bir çerçeve evin gelecekteki projesinin ayrıntılarını bulmaya başlamanız gerekir.

Evin gelecekteki tüm kiracıları ile gelecekteki yapı için gereksinimleri ve istekleri kabul etmek gerekir. (kat sayısı, odaların sayısı ve amacı, odaların konumu, alanın bölgelere bölünmesi, pencere sayısı, balkon varlığı, teras, veranda vb.) Genellikle, alan bina daimi ikamet edenlerin sayısına göre değerlendirilir - kişi başı 30 metrekare + kullanım alanları için 20 metrekare (koridorlar, holler, merdivenler) + banyo 5-10 metrekare + kazan dairesi (gaz hizmetlerinin talebi üzerine) 5 -6 metrekare.

Yapının yer alacağı arsayı ziyaret edin. Topografyasını keşfedin ve jeolojiyi inceleyin. Çevredeki rezervuarların, vadilerin, ormanlık alanların varlığını öğrenmek gerekir. Ana iletişimin nereden geçtiğini (gaz, su, elektrik), erişim yollarının olup olmadığını, hangi kalitede olduklarını öğrenin. Binaların çevrede nerede ve nasıl bulunduğunu görün. Arsaların tamamı henüz inşa edilmemişse, komşulara ne tür evler yapacaklarını, konumlarının ne olacağını sorun. Bütün bunlar, gelecekteki eve iletişim tedarikini doğru bir şekilde planlamanıza, pencereleri ve kapıları daha rahat düzenlemenize, yollara erişmenize izin verecektir.

Bir çerçeve ev tasarlarken, çeşitli odaların pencerelerinin nereye yönlendirileceğini düşünmek önemlidir. Örneğin, yatak odası pencerelerini doğuya yönlendirmek daha iyidir, çünkü gün batımında güneş uykuya dalmayı engellemeyecektir.

İhlallerle bağlantılı olarak gelecekteki yapının para cezalarını ve yıkımını önlemek için, bir dizi kurala aşina olmalısınız.Bina gerekliliklerini düzenleyen (çit ile bina arasındaki mesafe, bitişik binalar arasındaki mesafe vb.). Gelecekteki binanın kullanımının mevsimselliğine bağlı olarak, ne olacağına karar vermeniz gerekir: yazlık veya yıl boyunca. Bu, evin kendisinin yalıtımı, ısıtma tasarımı üzerindeki çalışmaları hesaplarken önemlidir. İki veya daha fazla katı olacaksa, yalnızca birinci kat için ısıtmaya ihtiyaç duyulacak ve ikinci katın yalnızca sıcak mevsimde kullanılması mümkündür.

Tek katlı ancak büyük bir evin inşası, aynı alanın iki katına sahip olacak olandan yaklaşık% 25 daha pahalıya mal olacak, çünkü tek katlı bir ev daha büyük bir bodrum ve çatı alanı gerektiriyor ve iletişim uzunluğu da artıyor .

Binaya bitişik bir veranda mı yoksa teras mı olacağına hemen karar vermek, temel tipini ve bodrum olup olmayacağını belirlemek gerekir. Bodrumlu bir evin inşası, yeraltı suyunun yapışması için sitenin ek çalışmalarını gerektirir.Uyumları çok yakın, bodrumlu bir ev inşa etme olasılığını kesinlikle ortadan kaldırabilir. Ve bodrum olmadan, bazı durumlarda inşaat maliyetini azaltacak olan bir kazık vidalı temel kullanarak bir bina inşa edebilirsiniz. Bodrum ekipman maliyetleri, tüm binanın inşaat maliyetinin yaklaşık %30'unu oluşturmaktadır.

Evin çerçevesinin hangi malzemeden olması gerektiğine karar verin: ahşap, metal, betonarme vb. Bugün piyasada ahşap çerçeve evlerin inşası için birçok seçenek var, ancak bazı bölgelerde oldukça pahalı, bu nedenle örneğin köpük bloklardan evler inşa etmek daha karlı.

Çerçeve tipine karar verin - normal veya çift hacimsel olacaktır. İnşaat bölgesine, ortalama kış sıcaklıklarına ve evin daimi ikamet veya mevsimlik kullanım için tasarlanıp tasarlanmadığına bağlıdır. Sonunda, gelecekteki evinizin nasıl görüneceğini seçmeniz gerekiyor.

Tüm bu noktalar binanın kaliteli tasarımı için çok önemlidir. Açık ve bilinçli kararlar size para ve zaman kazandıracaktır. İnşaat sonucunda evin sıcak, konforlu ve dayanıklı olduğu ortaya çıkacaktır.

Tasarım

Daha önce de belirtildiği gibi, ev tasarlamak için birçok bilgisayar programı vardır, örneğin Google SketchUp, SweetHome. Ancak bu işlem aynı zamanda bir kutudaki normal bir okul kağıdında veya bir kalem ve cetvel kullanılarak 1: 1000 ölçeğinde bir grafik kağıdında da yapılabilir, yani planda 1 mm, arsa / zeminde 1 m'ye karşılık gelir. . Gelecekteki evin her katı (bodrum, birinci kat vb.) Ayrı bir kağıda yapılır.

Proje oluşturma aşamaları.

 1. Sitenin sınırlarını çiziyoruz. Ölçeğe uygun olarak, yapının inşasından sonra, transferin imkansızlığı veya isteksizliği nedeniyle kalacak sitenin tüm nesnelerini (ağaçlar, kuyular, müştemilatlar vb.) plana koyduk. Konumu ana noktalara, gelecekteki binaya erişim yolunun konumuna göre belirliyoruz.
 2. Evin ana hatlarını çiziyoruz. Konut yapımında mevcut yasal belgeleri, kentsel planlama normları SNiP'yi hatırlamak gerekir.
 3. Gelecekteki yapıda evin konturu içinde bir bodrum varsa, bodrum katlarının, havalandırma pencerelerinin, kapıların, merdivenlerin yerinin bir taslağını çiziyoruz. Uzmanlar bodrumdan iki çıkış tasarlamanızı tavsiye ediyor: biri sokağa, diğeri evin birinci katına. Bu aynı zamanda bir güvenlik gereksinimidir.
 4. Birinci katın projesine devam ediyoruz. Kroki içine bir oda, bir banyo, bir sıhhi tesisat ünitesi, bir mutfak ve diğer yardımcı odalar yerleştiriyoruz. İkinci katın inşaatı planlanıyorsa, kroki üzerine merdiven açıklığının çizilmesi gerekir. Banyo ve mutfak, iletişim kolaylığı için en iyi şekilde yan yana bulunur.
 5. Kapının nerede açılacağını (odanın içinde veya dışında) zorunlu olarak gösteren kapı açıklıkları çiziyoruz.
 6. Odaların aydınlatma isteklerini dikkate alarak, boyutları belirten pencerelerin açıklıklarını düzenliyoruz.

Konforu azaltacağı için geçişli odalardan kaçınılması tavsiye edilir. Ayrıca, önceden yapılmış bir eve mobilya getirmenin gerekli olacağını da unutmamak gerekir. Dar dolambaçlı koridorlar veya dik merdivenler bu süreci zorlaştırabilir. Benzer şekilde, gelecekteki evin tüm katları için planlar çiziyoruz. İletişimin kurulması için gereksiz harcamaların yanı sıra zaten bitmiş bir evde işletme ve onarım sırasındaki sorunları önlemek için banyo ve sıhhi tesisat ünitelerini alt alta yerleştirmek daha mantıklıdır.

  Bir çatı katı ve çatı tasarlarken ana ilke sadeliktir. Bitmiş bir binada yaşarken her türlü kırık çatılar size birçok sorunu (kar tutma ve bunun sonucunda çatı sızıntıları vb.) Egzotik kıvrımlar değil, basit bir çatı, siz ve aileniz için güvenilirlik, huzur ve konforun garantisidir.

  Gelecekteki evinizi tasarlarken, tüm teknik binaların binanın kuzey tarafında inşa edilmesi gerektiğini hatırlamanız gerekir. Bu, alan ısıtmasından önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır.Ayrıca binanın bir duvarının tamamen penceresiz bırakılması veya katları birbirine bağlayan merdivenlerin doğal aydınlatması için dar pencerelerin yerleştirilmesi tavsiye edilir - bu, bina içindeki ısı alışverişini düzenlemeye izin verecektir. Bunu genellikle kışın kuvvetli rüzgarların olduğu bölgelerde veya açık alanlarda (bozkır, tarla vb.)

  Beyan

  Evin projesinde tüm sakinlerle anlaştıktan sonra, bunu uzmanlara göstermek gerekiyor. Binanın kendisi estetik algı ve konfor dikkate alınarak tasarlanabilir, ancak planlama ve doğru iletişim ancak kalifiye bir uzman tarafından yapılabilir.

  Konut binalarında iletişim kurmak için tüm gereklilikleri içeren projeler için düzenleyici belgeler vardır. Su temini, gaz temini, havalandırma, güç kaynağı ve kanalizasyon sistemlerinin temini ve yeri için şemalar da proje belgelerine dahil edilmelidir.

  Havalandırma konusuna özel dikkat gösterilmelidir. Sıcaklık dalgalanmalarının olduğu dönemlerde kötü tasarlanmış havalandırma, evde yaşayan insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyen küf ve küf oluşumuna yol açar.

  Projeyi bir uzmanla koordine ettikten sonra, halihazırda inşa edilmiş bir evde kendinize konforlu bir konaklama sağlayacaksınız. Ve en önemlisi, kadastro odasına bir bina kaydederken, evin projesini içeren bir belge paketi sağlamalısınız. Proje belgeleri düzenleyici belgelere uymuyorsa, evi kaydettirmek son derece zor olacak, hatta gereksiz problemler ve ek maliyetler yaratacak olan iletişimin yerini yeniden inşa etmek veya değiştirmek bile gerekli olabilir.

  Sauna veya garajlı ahşap mini "çerçeveler" farklı boyutlarda yapılabilir:

  • 6x8m;
  • 5x8m;
  • 7x7 m;
  • 5x7 m;
  • 6x7 m;
  • 9x9m;
  • 3x6 m;
  • 4x6 m;
  • 7x9m;
  • 8x10m;
  • 5x6 m;
  • 3'e 9 m, vb.

  güzel örnekler

  Küçük bir verandaya sahip iki katlı şirin bir ev, üç kişilik bir aile için uygundur. Projede üç yatak odası, sıhhi tesisat armatürlü iki banyo bulunmaktadır. Birinci katta oturma odası ve mutfak alanları arasında herhangi bir bölme bulunmamakta, bu da alanı daha geniş ve ferah hale getirmektedir.

  Geniş ev 2-3 kişilik bir aile için uygundur. Evin çekici görünümü, odaların düzenlenmesi ile hayal kırıklığına uğratmaz.

  Sıradışı güzel ev. Cepheden üç tane var gibi görünüyor, ancak bu üçgen çatı altında geniş bir ev.

  Yarım daire camlı veranda ve birinci kat pencerelerinin geniş açıklıkları bu evin öne çıkan özellikleridir.

  Tavsiye

  Gelecekteki evinizi kendiniz mi tasarlayacağınıza veya uzmanlarla iletişim kuracağınıza bakılmaksızın, bitmiş yapıdaki tüm olası eksiklikleri ve tasarım hatalarını incelemeniz gerekir. Bu, bilgi toplamak, tüm seçenekleri incelemek ve seçilen seçenek üzerinde akrabalarla anlaşmak için zaman gerektiren oldukça zahmetli bir süreçtir.

  Gelecekteki evle ilgili fikirlerinize en çok benzeyen ve halihazırda inşa edilmiş olan hazır bir ev projesi seçin. Bu ev bir yıldır çalışıyorsa ve insanlar sürekli içinde yaşıyorsa iyi olur.

  Ev sahibinden içinde yaşamanın artıları ve eksileri hakkında konuşmasını isteyin. Pencere ve kapı sayısından memnun mu, merdiven rahat mı, böyle bir düzende yaşamak rahat mı ve hayatının ilk yılında nelerin yeniden yapılması gerektiği ve hangi yanlış hesaplara katlanmak zorunda kaldığı. Bu soruları cevaplamak işinizi kolaylaştıracaktır.

  Bir proje yapmak ve kendiniz inşa etmek için acele etmeyin. Öncelikle şantiyeyi farklı mevsimlerde inceleyin. Kar eridikten ve şiddetli yağmurlardan sonra suyun ne kadar sürede boşaldığını görün.

   Bu evi görme imkanınız varsa mutlaka kullanın. Mobilyaların nasıl düzenlendiğini, içeriye taşınmanın uygun olup olmadığını, böyle bir evde ferah olup olmayacağını, tavan yüksekliğinin yeterli olup olmadığını, merdivenlerin rahat olup olmadığını inceleyin. Kağıt üzerinde rahat bir ev fikrinin, yaşamdaki yaşam fikirleriyle hiç örtüşmediği sık görülür.

   Modern inşaat teknolojileri, tüm yıl boyunca bina inşa etmeye izin verir. Acele etmemelisiniz ve bir proje hazırladıktan sonra hemen inşaata devam etmelisiniz. Radikal müdahale olmadan gelecekte değiştirilemeyecek önemli bir noktayı kaçırıyor olabilirsiniz. Ne de olsa ev, içinde en az 30 yıl yaşayacağı beklentisiyle yapılıyor, konforlu ve güvenilir olması çok önemli.

   Yine de bir çerçeve evin tasarımını uzmanlara emanet etmeye karar verirseniz, çiziminize göre inşa edecek şirketi seçin. Bu, bir inşaat sözleşmesi imzalanırken projenin maliyeti evin inşa etme maliyetinden düşülmesinden dolayı tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca, tasarımın tüm aşamalarında, şirketin inşaat işinin maliyetini bileceksiniz ve bu süreçte, finansal yeteneklerinizi dikkate alarak projeyi ayarlayabileceksiniz.

   Bir sonraki videoda çerçeve evlerin projeleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

   yorum yok

   Yorum başarıyla gönderildi.

   Mutfak

   Yatak odası

   Mobilya