100 m2'ye kadar çatı katı olan evlerin projeleri

İçerik
 1. özellikler
 2. Malzemeler (düzenle)
 3. Projeler
 4. güzel örnekler

Birçok insan kır evlerinde çatı katları inşa eder. Bu tür tesisler, kullanılabilir alanını artırarak hemen hemen her eve mükemmel uyum sağlar. Bugün çatı katı odalarının düzenlenmesi için çok sayıda tasarım projesi var. Bu makale size 100 m2'ye kadar çatı katı olan özel bir evi nasıl düzenleyebileceğinizi anlatacaktır.

özellikler

Şu anda, en popüler tuğla veya ahşaptan yapılmış tek katlı evler. Kural olarak, bu tür binaların boyutu küçüktür (100 metrekareye kadar). Bu nedenle, uzmanlar genellikle bu tür binaların sahiplerinin yaşam alanını artıran çatı katları inşa etmelerini önerir.

Her şeyden önce, çatı katı alanını düzenlerken, ısınma sürecine dikkat etmek önemlidir, çünkü bu tür odalar dış ortamdan diğerlerinden daha fazla etkilenir.

Çatı yalıtımı için en iyi seçeneklerden biri cam yünüdür.

Bu malzemenin bir dizi önemli olumlu özelliği vardır:

 • düşük maliyetli;
 • Çevre dostu;
 • yanmaya karşı yüksek direnç;
 • ısı tutma yeteneği.

Bununla birlikte, cam yününün bazı dezavantajları da vardır:

 • cam elyaf parçalarının varlığı;
 • kullanım zorluğu (yalıtım üzerinde çalışırken);
 • güçlü bir havalandırma sistemi kurma ihtiyacı.

Tavan arasını yalıtmak için uygun başka bir malzeme mineral yündür. Birçok profesyonel inşaatçıya göre, en iyi seçeneklerden biridir. Bu ürün türü, liflerden preslenmiş büyük parçalardan oluşur.

Mineral yün birçok avantaja sahiptir:

 • kolaylaştırmak;
 • Kurulum kolaylığı;
 • mükemmel ses yalıtımı;
 • güvenlik;
 • dayanıklılık;
 • su geçirmezlik;
 • yangına dayanıklılık.

İnşaatçılar olumsuz yönleri içerir:

 • bazı zararlı reçinelerin buharlarının salınması;
 • güçlü ıslanmadan sonra olumlu niteliklerin kaybı;
 • sık toz emisyonu.

Tavan arası evlerin temeli özel ilgiyi hak ediyor. Sadece yüksek kaliteli bir temel oluşturarak evinizi güvenli ve güvenilir hale getirebilirsiniz.

Bugün uzmanlar, bu tür temelleri düzenlemek için çeşitli seçenekler sunabilir:

 • istif;
 • kaset;
 • kiremitli;
 • sütunlu.

İstif

Çoğu zaman, bu tip çok yumuşak topraklarda veya dik yamaçlarda bulunan özel evlerin yapımında kullanılır. Bu tip temel büyük yığınlarla temsil edilir. Dik konumda yere sürülürler. Benzer yapılar asbest, betonarme veya ahşaptan yapılmıştır.

Kaset

Birçok inşaatçıya göre, bu özel tip temel, çatı katı olan evler için en uygun seçenektir. Çoğu zaman, bu tür temeller çok katlı yapılar için de kullanılır, çünkü bant yapısı oldukça ağır yüklere dayanabilir. Böyle bir taban, zemine gömülü büyük bir betonarme banttır.

kiremitli

Bu tür vakıf en pahalı olanlardan biridir. Ayrıca, çoğu uzman, böyle bir vakfın kalitesinin yüksek parasal değeri tam olarak haklı çıkardığını güvenle iddia ediyor. Bu görünüm özel bir güç ve sertliğe sahiptir. Birkaç büyük betonarme döşemenin üst üste binmesidir.

sütunlu

Bu tip bir temelin sadece küçük, hafif binalar için uygun olduğunu düşünmek önemlidir. Bu nedenle sütunlu taban, tavan arası özel evler için nadiren kullanılır. Bu tip, küçük beton veya betonarme sütunlar üzerine bindirilmiş ahşap yapılar şeklindedir.

Malzemeler (düzenle)

Bugün, inşaat pazarında, çatı katlarına sahip özel evler oluşturmaya uygun çok sayıda farklı malzeme sunulmaktadır.

En popüler olanlar:

 • Ahşap kiriş;
 • SIP panelleri;
 • köpük bloklar;
 • gaz silikat blokları;
 • tuğla.

Ahşap kirişler

Şu anda, bu malzemenin imalatında, keresteye ek önemli özelliklerin (yüksek ısı yalıtımı, nem direnci) verildiği modern teknolojiler kullanılmaktadır.

Çoğu zaman, kozalaklı ağaçlar böyle bir taban için kullanılır. Genellikle, yüksek kalitesi ve mükemmel görünümü ile ayırt edilen bir ürün oluşturmak için Kanada ahşabı çeşitleri kullanılır. Parçalar çerçeve yapılarına bağlanır.

SIP panelleri

Bu malzeme iki OSB panelinin bağlanmasıyla elde edilir. Birçok tasarımcı bu tasarımın harika görünümüne dikkat çekiyor. Bu tür temellerin evinizin ve çatı katının düzenini istediğiniz gibi yapmanıza izin vereceğini de belirtmekte fayda var. Bu tip panoların kurulumu kolaydır, bunları kendiniz kurabilirsiniz.

Köpük bloklar

Birçok inşaatçı, bu tür malzemelerin çatı katı olan özel evler için en uygun olduğunu düşünmektedir. Köpük bloklardan parçalar çevre dostudur ve aynı zamanda ucuzdur. Bu tür bir ürünün iyi bir mukavemet ve sertliğe sahip olduğu ve uygun kurulumla böyle bir tabanın estetik niteliklerini de göstereceği belirtilmelidir.

Gaz silikat blokları

Bu malzeme oldukça dayanıklı ve güvenilirdir, bu nedenle genellikle ev geliştirme için kullanılır. İnşaat sırasında gaz silikat blokları belirli bir sırayla üst üste istiflenir. Ancak aynı zamanda, tasarımcılar genellikle yapının dış dekorasyonunun diğer kaplamaların yardımıyla yapılmasını tavsiye eder, çünkü gaz beton güzel görünümünde farklılık göstermez.

Tuğla

Bu temel, tüketiciler arasında en yaygın olanıdır. Bugün yapı malzemeleri pazarında çok çeşitli tuğla ürünleri bulabilirsiniz. Her biri sadece renk olarak değil, aynı zamanda yapı olarak da farklılık gösterecektir. Bu malzemenin haklı olarak en dayanıklılardan biri olarak adlandırılabileceğini de belirtmekte fayda var.

Projeler

Tasarımcılar bugüne kadar çatı katı odaları olan evler için önemli sayıda proje geliştirdiler. Uzmanlar, 100 karelik küçük bir alanla bile herkesin evini güzel ve özgün bir şekilde dekore edebileceğine inanıyor.

Ayrıca, inşaatçılara genellikle evin düzenine küçük teraslar eklemeleri tavsiye edilir, bu da siteye bir "zevk" verir ve bölgeyi görsel olarak genişletir.

Genellikle bu tür binaların projelerinde, binanın tepesinde ayrı bir renk vurgusu görebilirsiniz. Birçok sahip, çatı alanını ana renge kıyasla daha açık veya daha koyu bir gölgeyle vurgular. Tavan arası odası dekoratif taşlarla da dekore edilebilir. Tasarım teknikleriyle bölgeyi aşırı yükleyemeyeceğiniz unutulmamalıdır, aksi takdirde tasarım tatsız olacaktır.

Genellikle çatı katı olan kır evlerinin projelerinde büyük panoramik pencereler de bulabilirsiniz. Alanı görsel olarak genişletebilir ve odaya ilginç bir görünüm verebilirler. Benzer bir teknik, binanın iç dekorasyonunu da dekore edebilir.

güzel örnekler

Kara çatılı (kahverengi, koyu gri) bir tuğla ev, arsa üzerinde muhteşem görünecek. Bu durumda, çatı katının pencereleri ve balkonu en iyi şekilde beyaz renkte yapılır. Basamaklar dekoratif taşla tamamlanabilir.

Açık gri veya bej tonlarında yapılmış bir ev de harika görünecek. Aynı zamanda, çatıyı ve pencereleri daha koyu (turuncu, kahverengi) yapmak daha karlı.Binanın tabanı farklı bir renkte yapılabilir veya dekoratif unsurlarla süslenebilir.

Bir ev projesinin ne olabileceği konusunda bir sonraki videoya bakın.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya