Verandalı ev projeleri için seçenekler

İçerik
  1. Amaç ve faydalar
  2. Terastan farklılıklar
  3. Projeler
  4. Malzemeler (düzenle)
  5. Tasarım seçenekleri
  6. güzel örnekler

Verandalı bir ev, hem geçici bir yazlık konut hem de insanların kalıcı olarak yaşadığı bir kır evi için mükemmel bir seçenektir. Veranda, varoluş için kullanılan alanı önemli ölçüde genişletmeyi mümkün kılar. Ancak içinde rahat olmak için, her şeyi profesyonellerin önerdiği gibi düzenlemek zorunludur.

Amaç ve faydalar

Verandalı şık ve modern ev, geniş aileler ve rahat yaşamayı sevenler için uygundur. Kapalı bir verandadan, hatta bir seradan, hatta bir yemek alanından bile hemen hemen her şey yapılabilir. Her şey ailenin ihtiyaçlarına ve arzularına bağlıdır.

Ana binanın inşasından birkaç yıl sonra bile verandanın eve bağlanabilmesi çok uygundur., yani, yaşam alanını genişletme fırsatı her zaman vardır. Doğru, uzmanlar daha sonra ek binaların genişletilmesiyle uğraşmamak için tüm çalışmaları bir kerede gerçekleştirmeyi tavsiye ediyor.

Yapının kendisinin oldukça basit olması da hoş, böylece kendi ellerinizle bir veranda bile inşa edebilirsiniz. Bazı durumlarda, yalıtım bile gerekli değildir. Hem inşaat aşamasında hem de sonraki yaşamda çok faydalıdır.

Çoğu zaman, bu tür odalar büyük cam bölmelerle tamamlanır. Bu stilistik çözümün ana avantajı, bu odanın doğa manzarası sunmasıdır. Bu, sıcak odadan çıkmadan rahatlamanızı ve banliyö bölgenizin güzelliğinin tadını çıkarmanızı mümkün kılar.

Terastan farklılıklar

Günümüzde birçok insan terasları verandalarla karıştırıyor. Ancak bunların çok farklı şeyler olduğunu anlamalısınız. Veranda, evin bitişiğindeki bölgedir. Kural olarak, bu tam teşekküllü camlı bir odadır. Bazı durumlarda, odanın içine yerleştirilmiştir ve sadece ona bağlı değildir. Genellikle klasik bir verandada kapılar ve tam bir çatı bulunur. Genellikle, terasta pratik olarak bulunmayan iletişim orada yapılır. Verandalar ısıtılır ve elbette lambalarla desteklenir.

Teras, pencereler veya kapılar tarafından desteklenmeyen açık alan olarak adlandırılır. Çoğu zaman temel üzerinde bulunur. Monolitik olabilir veya güçlü yığınlar üzerinde yükselebilir. Teras alanı çatı yerine genellikle hafif bir gölgelik veya hatta bir tente ile kaplanır. Kârlı ve pratiktir. Terasta duvarların yanı sıra pencere yoktur. Sadece alt kısımdaki şık panellerle tamamlanmaktadır.

Projeler

Verandalı bir ev tasarlamak, azami sorumlulukla yaklaşılması gereken çok önemli bir iştir.

Belgelerin hazırlanması

Her şeyden önce, ana çalışmaya başlamadan önce bile, gerekli tüm belgelerin hazırlanmasına özen göstermeniz gerekir. Bu, işe alınan profesyonellerin inşaatla mı yoksa evin sahiplerinin mi uğraştığına bakılmaksızın yapılmalıdır.

Özel makamlarla iletişime geçmeden önce proje çizimlerini hazırlamanız gerekir. Orada iletişimin planlanıp planlanmadığını belirtmek gerekir. Bundan sonra yönetimle iletişime geçebilirsiniz. Bu, inşaatın tamamen yasal olması için yapılır.

Bu arada, inşaat tamamlandığında, bir kez daha devlet kurumlarıyla iletişime geçmeniz gerekiyor.Bu, evin görünümündeki tüm değişiklikleri kaydetmek için gereklidir. Bu alanın kalıcı mı yoksa geçici ikamet için mi kullanıldığı hiç önemli değil. Gerçek şu ki, gerekli belgeler olmadan inşaat yasadışı izinsiz inşaat olarak kabul edilecek ve bu da bir evi resmi olarak satmaya, devretmeye veya değiştirmeye çalıştığınızda sorunların ortaya çıkacağı anlamına geliyor.

Tasarım yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Verandalı bir ev planlarken, önce binanın bahçede nasıl yer alacağını dikkate almalısınız. En iyi seçenek, pencerelerden güzel bir manzara manzarasının açılması için verandalı bir ev yerleştirmektir. Bu bir çim, gölgeli bir bahçe veya bahçe figürleriyle süslenmiş bir avlu olabilir. Sahibinin isteklerine bağlı olarak mutfağa, koridora, yatak odasına ve hatta bir garaja bir veranda ekleyebilirsiniz. Beş duvarlı rustik bir evde bile inşa edebilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta, kullanım özellikleridir. Yazlık evlerde, verandalar, kural olarak, bu oda soğuk mevsimde kullanılmadığından ek olarak yalıtılmaz. Büyük bir verandaya sahip sıradan bir konut binasında, sakinler çok daha fazla zaman harcarlar, bu nedenle tam tersine yalıtılması önerilir.

Bunu yapmak için sadece gerekli iletişimi yapmakla kalmaz, aynı zamanda duvarları, tavanı ve kapıları yalıtmanız gerekir. Basit pencereleri çift camla değiştirmek de mümkündür. Son adım, gerekirse ısıtıcıları kurmaktır. Tüm bu önlemleri alırsanız, soğuk kış aylarında bile oda soğuk olmayacaktır.

boşluk nasıl kullanılır

Basit tek katlı evlerin alanını genişletmek için birçok seçenek var. Çoğu zaman, taban bir çatı katı, teras veya veranda ile tamamlanır. Önerilen tüm seçenekler arasında veranda iyidir çünkü yapımı kolaydır ve kışın kullanılabilir. İki katlı bir evden çok daha karlı.

Alan çok sık dinlenmek için bir yer olarak kullanılır. 6'ya 9'luk bir oda, sevdikleriniz veya arkadaşlarınızla birlikte dinlenmek için yeterlidir. Bu alana birkaç koltuk, sehpalı rahat bir kanepe veya güzel bir şezlong koyabilirsiniz. Odayı daha konforlu hale getiren dekorasyon ve dekoratif detaylar çok önemli bir rol oynamaktadır.

Verandayı yemek odası ve hatta yaz mutfağının yerine de kullanabilirsiniz. İkinci seçenek, evde sürekli yaşamayan ve zaman zaman kullananlar için geçerlidir. Yemek odası, mutfağın yanında elverişli bir konumdadır. Aynı çatı altındalarsa ve bir kapı veya basit bir kemerle bağlılarsa, verandada hem ailenizle birlikte yemek yemek hem de arkadaşlarınız ve akrabalarınız için tam teşekküllü ziyafetler düzenlemek uygun olacaktır.

Evde yeterli oda varsa, 6x6 metrelik bir veranda yaratıcı bir alan olarak kullanılabilir. Her şey evin sakinlerinin sahip olduğu hobilere bağlı. Örneğin, ahşap panelli bir odada bir sanatçı için bir stüdyo kurabilirsiniz. Bir diğer popüler seçenek, içinde gerçek bir kış bahçesi bulunan bir verandadır. Bu fikir, bahçeciliği seven ve sadece sıcak mevsimde değil, aynı zamanda aşırı soğukta da göze hoş gelen taze sebze ve çiçeklere sahip olmak isteyenlere hitap edecek. Evinizde tam teşekküllü bir bahçe bir yana, üzeri saksılarla kaplı bir verandası olan bir ev bile büyüleyici görünüyor.

Bazı durumlarda, klasik veya beş duvarlı odalar, yalnızca eşya depolamak için kullanılabilir. Böyle genel bir odakla çalışmak çok daha kolaydır - raflar, raflar veya dolaplar için yer ayırmanız yeterlidir. 6'ya 8'lik bir verandaya, tüm bunlar kolayca sığabilir. Bu tür bir veranda, garajın, mutfağın veya oturma odasının yanına yerleştirilebilir - bunların hepsi, esas olarak orada kimin depolanacağına bağlıdır.

Son olarak, iyi yalıtılmış bir verandanın misafir yatak odası olarak kullanılabileceğini belirtebiliriz.Böyle bir plan, sık sık misafir alan ve herkesi küçük bir evin ana odalarına yerleştiremeyenlere hitap edecek.

Yeni bir odayı kendi takdirinize göre donatarak önerilen projelerden herhangi birini seçebilirsiniz.

Malzemeler (düzenle)

Bir veranda inşa etmek çok zor bir iş değildir, ayrıca bu ek odayı inşa etmek için çeşitli malzemeler kullanılabilir, bu da işi kolaylaştırır.

Tuğla

Geleneksel seçenek, aynı malzemeden yapılmış bir veranda ile tamamlanan bir tuğla evdir. Böyle bir bina, güvenilir ve dayanıklı bir şeyle ilişkilidir, bu şaşırtıcı değildir, çünkü malzeme hava koşullarının ve acımasız zamanın etkisine gerçekten dayanıklıdır.

Bir tuğla veranda inşa ederken, yüksek kaliteli bir temel hazırlamak zorunludur. Verandanın çökmüş gibi görünmemesi için tüm evin altındakiyle tamamen aynı olmalıdır. Bu yaklaşım aynı zamanda yeni odayı duvarlardaki çatlaklardan ve büyük hatalardan koruyacaktır.

Birçok insan tuğla gibi malzemeleri sevmez. çünkü bu seçenek sıradan ve sıkıcı görünüyor. Ancak alanın görünümünü deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için, örneğin standart bir kırmızı tuğla değil, açık veya renkli bir tuğla seçebilirsiniz. Ayrıca, pencere ve kapı açıklıkları veya köşeleri genellikle renkli tuğlalarla süslenir. İlginç ve şık görünüyor.

Bir tuğla veranda durumunda, çoğunlukla alçıpan veya fıçı tahtası gibi malzemelerle tamamlanmış klasik bir çatı ile tamamlanır.

Taş

İkinci seçenek, doğal taştan yapılmış bir verandadır. İnşaat çok güçlü ve dayanıklıdır. Tek dezavantajı yüksek maliyetidir. Bununla birlikte, açık bir veranda yaparak paradan tasarruf edebilir veya tabanını neredeyse tüm duvar boyunca pencerelerle tamamlayabilirsiniz. Taş duvarların vitray veya metal çubuklarla süslenmiş lüks pencerelerle birleşimi de güzel görünüyor. Bu ekleme hem klasik sevenlere hem de minimalizm ve modernliği seçenlere hitap edecek.

Plastik

Daha az belirgin bir seçenek, plastik bir verandadır. Onunla kaplanmış duvarlar şaşırtıcı derecede zarif ve güzel görünüyor. Duvarların kendileri, güvenilir bir destek görevi gören basit tuğladan yapılmıştır. Cam için kullanılan profiller de tabana yapıştırılır. Plastik aynı taş veya ahşap panellerden daha ucuz olduğu için böyle bir malzeme seti biraz tasarruf sağlar.

Odun

Daha az yaygın olarak, verandalar oluşturmak için doğal ahşap kullanılır. Kütüklerden veya yuvarlak kirişlerden yapılmış çerçeve evler, rahat ve ev gibi görünüyor. Çevre dostudurlar, böylece hem dinlenme yeri hem de yaz mutfağını güvenle yerleştirebilirsiniz. Doğal ahşaptan yapılmış tek katlı bir ev, böyle bir balkona sahip bir binadan daha pahalıdır, ancak aynı zamanda kalitesi ve sağlık güvenliğinden de memnundur.

Tasarım seçenekleri

Evin bitişiğindeki verandalar farklı şekillerde olabilir. Bu kullanışlı ve pratiktir, çünkü tam olarak boyuta uyan ve sitede fazladan yer kaplamayan seçeneği bulabilirsiniz. Bununla birlikte, daha özgün tasarımlara, örneğin asimetrik olanlara veya odanın tüm çevresi boyunca verandada dolaşanlara dikkat edebilirsiniz.

Ayrıca, bu tipteki tüm binalar kapalı ve açık olarak ayrılmıştır. Kapalı binalar, yılın herhangi bir zamanında iyi bir dinlenme için kullanıma uygundur. Daha önce de belirtildiği gibi böyle bir oda farklı şekillerde kullanılabilir. Bir odayı birkaç işlevsel bölgeye bile bölmek oldukça mümkündür.

İki yaygın seçenek, rahatlama ve yaratıcılık için tasarlanmış bir veranda ve yemek odası ile birlikte yaz mutfağı olarak kullanılan bir odadır.

yaz mutfağı

Bir yazlık rezidans için harika bir seçenek, girişin yanındaki verandada yazlık mutfağı olan bir evdir. Bu durumda, sadece başka bir oda inşa etmek yeterli değildir, oraya gaz, su temini ve ihtiyaç duyulan her şeyi koymanız gerekir. Bu çözüm çok iyidir çünkü mutfak, olduğu gibi ana odalardan ayrıdır.Mutfaktan gelen aromaların yatak odalarına, oturma odalarına ve diğer odalara nüfuz etmeyeceği ortaya çıktı.

Dinlenme alanı

Bir misafir alanı için bir veranda düzenlemek, neredeyse herkese uyacak gerçekten evrensel bir seçenektir. Bu nedenle, odayı rahat şeylerle tamamlayarak ve dinlenmek için ideal atmosferi yaratarak tam olarak seçebilirsiniz.

güzel örnekler

Güzel verandalara sahip özel evler farklı şekillerde donatılabilir. Hem genç bir çifte hem de geniş bir aileye hitap edecek birçok ilginç tasarım fikri var.

Modern veranda

İlk seçenek minimalist bir verandadır. Hem yemek odası hem de dinlenme yeri olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Odanın tabanı açık renklerde yapılmıştır. Beyaz duvarlar ve tavanlar ile basit parke levhaların birleşimidir. Beyazın alanı genişletebileceğine inanılıyor. Bu örnekte, durumun gerçekten böyle olduğundan emin olabilirsiniz. Çok küçük uzantı yeterince rahat ve geniş görünüyor.

Aynı renkteki mobilyalarla tamamlanmaktadır. Tasarımcılar sadece en gerekli şeyleri seçtiler, bu yüzden odada kesinlikle gereksiz bir şey yok ve her serbest sayaç akıllıca kullanılıyor. Çok az dekoratif detay var - bunlar açık renklerde yeşillik ve yumuşak yastıklar.

İskandinav tarzı

İkinci örnek, klasik bir Fin evine benzeyen bir banliyö binasıdır. Siyah çerçeveli büyük camlı pencereler sayesinde yandan veranda çok modern görünüyor. Verandanın içinde ihtiyacınız olan her şey için bolca yer var. Tasarımcılar, odanın büyük pencereler gibi bir avantajını ihmal etmemeye karar verdiler ve içine oturmanın çok keyifli olduğu rahat sandalyeler koydular, özel bir avlu manzarasına hayran kaldılar.

Burada kullanılan renkler İskandinav stiline aşinadır - siyah, beyaz ve gri. Basit görünüyor, ama aynı zamanda çok şık.

Işık

Bir sonraki örnek, açık renklerde rahat ve geniş bir odadır. Gölgeler sıcak ve dekor lüks. Süsleme olarak çerçeveli tablolar, orijinal abajurlar ve zarif bir sarkıt avize kullanılmıştır. Tabii burada mobilya ve dekoratif detaylar da var. Bu geniş bir kanepe, rahat masalar ve hatta diğer odalara sığmayan her şeyi saklayabileceğiniz bir gardırop.

Aslında, böyle zarif bir şekilde dekore edilmiş bir oda, misafir almaktan hiç utanmayacağı oturma odasına tam teşekküllü bir alternatif olarak kullanılabilir.

Rahat alan

Lüks bej bir oturma odası seçeneği, ülkede basit bir yaz tatili için uygun görünmüyorsa, diğer yöne gidebilirsiniz. Verandada rahat bir atmosfer yaratmak için odayı hasır sandalyeler ve ahşap mobilyalarla doldurmanız gerekiyor. Ahşaptan yapılmış zemin, tavan ve duvarların arka planına karşı hepsi çok organik görünüyor. Renkler çoğunlukla sıcak, huzurlu bir ruh hali ile.

Ek olarak, her türlü sevimli küçük şey atmosferi "canlandırır" - saksılarda çiçekler, asılı sepetler, tabaklar, güzel kumaş pelerinler ve yastıklar. Böyle bir veranda, bir fincan çay ve samimi sohbetler eşliğinde bir aile tatili için ideal bir yerdir. Özellikle pencerenin dışında güzel bir manzaranın varlığı göz önüne alındığında.

Veranda, terasın aksine, boş alanı önemli ölçüde genişletmenizi sağlayan çok yönlü bir genişletme seçeneğidir.

Daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya