Teraslı ev: güzel bina seçenekleri

İçerik
 1. özellikler
 2. Projeler
 3. Malzemeler (düzenle)
 4. Stil ve tasarım
 5. Tavsiye
 6. güzel örnekler

Teraslı ev projeleri giderek daha popüler hale geliyor, çünkü bugün banliyö bölgesi mahsul yetiştirmenin hayati olduğu bir yer olmaktan çıktı. Modern bir kır evi, şehrin gürültüsünden uzak bir dinlenme yeri, dost şirketlerin toplantıları ve aile toplantıları için bir yer ve bu yeni konsepte mümkün olan en iyi şekilde uyan çeşitli teraslar.

Uygun bir proje seçmeye başlamadan önce, evin ne tür bir uzantısına ihtiyacınız olduğuna karar verin. SNiP 2.08.01'e göre. -89 teras, rekreasyon alanı şeklinde evin açık veya kapalı, çitle çevrili veya kapatılmamış bir uzantısıdır. Site doğrudan yere veya desteklere yerleştirilebilir. Ancak camlı, ısıtılmamış bir oda (yerleşik veya bitişik) veranda olarak alınır. Materyalleri tasarlarken ve seçerken terminolojide karışıklıktan kaçının, bu da gelecekteki çalışmalarda komplikasyonları ve karışıklığı önleyecektir.

  özellikler

  Bir kır evine bağlı veya orijinal olarak onunla tasarlanmış bir teras, hafta sonunu şehir dışında kendi evlerinde geçirmeyi tercih eden insanlar arasında popülerlik kazanıyor. Teras, sadece sıcak mevsimde değil, orada zaman geçirmenizi sağlayan eşsiz bir alandır, çünkü bugün üzerlerine özel ısıtma cihazları yerleştiriliyor ve hatta gerçek sobalar ve şömineler inşa ediliyor.

  Tasarımcılar, teraslı bir evin, evin genel alanını artırmanıza izin veren ve mütevazı bir kır evine bile özel bir çekicilik ve rahatlık veren mükemmel bir çözüm olduğuna inanıyor. Çoğu zaman, teras bir çatının altına yerleştirilir, ancak çatısı olmayan, yalnızca döşemeden ve ahşap veya taştan yapılmış bir çitten oluşan seçenekler vardır.

  Teras farklı bir alana sahip olabilir ve evle bir veya daha fazla ortak duvarı olabilir. Ahşap ve metal, metal ve plastiği birleştiren farklı malzemelerden yapılmıştır. Ahşap evlerde gömme teraslar çok şık görünüyor. Bu mekan kar ve yağmura açık olmasına rağmen, ahşap ve ahşap kısımlar özel yöntemlerle emprenye edildiğinden uzun süre muhteşem görünümünü koruyacaktır.

  Hava koşullarının terasınıza etkisinden endişe ediyorsanız, uzmanlar tuğla seçeneğiyle kalmanızı tavsiye ediyor. Ana şey, tüm evin altındaki temel ile aynı derinlikte ve genişlikte yapılması gerektiğinden, uzantının temelini dikkatlice düşünmektir. Gelecekte bozulmaları, arızaları ve çatlakları önlemenin tek yolu budur. Evin inşası sırasında aynı renkte tuğla kullanılmışsa, yeni bir uzantı için aynı olanı kullanmak en iyisidir. Ancak eviniz ahşap ise, farklı renkteki tuğlalar, örneğin bej ve kahverengi, terasın orijinal olmasına yardımcı olacaktır.

  Teraslı bir evin, uyumu evinizi güzel ve konforlu hale getirecek belirli kriterleri vardır:

  • teras evin cephesinden veya sonundan en iyi şekilde görünür;
  • sadece dinlenmek için kullanılacak olsa bile, evden terasa doğrudan bir çıkış olmalıdır;
  • terasın optimal genişliği 2,5 metredir;
  • terasın dekorasyon tarzı mutlaka tüm evin tarzına uygun olmalıdır;
  • terasın kendi çatısı varsa, çatısı tüm evin çatısının mimari tarzına uygun olmalı ve tercihen benzer malzemelerden yapılmalıdır.

  Projeler

  Projesiz inşaat olmaz.Proje, evin gelecekteki sahibinin isteklerini, finansal yetenekleri, binanın coğrafyasını ve yerini, kabartma ve toprağın özelliklerini dikkate alır.

  Giderek artan bir şekilde, geleceğin sahipleri teraslı, çatı katı, balkonlu ve garajlı ev tasarımları seçiyor.

  En basit teras, evin bitişiğindeki çatının altında ahşap bir dikdörtgen zemin kaplamasıdır. Yaz aylarında çiçek aranjmanları, tırmanma bitkileri ve konforlu mobilyalar ile dekore edileceğinden, sade tasarımlar ve özel kaplamaların eksikliği terasın güzel manzarasına müdahale etmeyecek. Böyle bir terasa çıkış, genellikle evden çıkışla birleştirilir.

  Bazen teras L şeklinde bir görünüme sahiptir ve oldukça geniş bir alanı kaplayabilir., evinizin her iki tarafının çevresinde bulunur. Önünüzde güzel bir manzara görmek istiyorsanız bu karar mantıklı ama evinizin sadece bir tarafında. Yazlık evin ikinci girişini kesmek pek mantıklı bir karar değil, ancak verandayı vakit geçirmekten ve doğanın tadını çıkarmaktan keyif alacağınız tarafa genişletmek oldukça mümkün. Evin alanı yeterince büyükse (100 metrekareden fazla), evin farklı odalarından terasa çıkmak gerekebilir. Bu durumda, örneğin mutfaktan bir şey almanız gerekiyorsa, L şeklindeki teras zamandan tasarruf sağlayacaktır.

  Küçük bir özel tek katlı ev için, ana binanın "devamı" olarak tasarlanmış, yani "yerleşik" bir teras en uygunudur. Sadece evle aynı çatı altına yerleştirilemez, aynı zamanda evin kendisi ile aynı malzemelerden inşa edilebilir. Böyle bir "hile", küçük bir binaya daha etkileyici bir görünüm kazandıracak ve böyle bir teras, ortak bir temelin varlığını varsayarak, bir ev inşa etmeden önce bile tasarlanmalıdır. Böyle bir proje genellikle terasın çatısının altına bir yaz mutfağı yerleştirmenize izin verir.

  Teraslı iki katlı evlerin projeleri çok çeşitlidir. Çoğu zaman, yazlık sahipleri, ekli binaların evin genel görünümüyle uyumlu olmasını sağlamaya çalışır ve evin yapıldığı malzemelere benzer malzemeler kullanır. Bu hiç gerekli değil - taşla bitmiş terasların tuğla evlerle mükemmel bir şekilde birleştirildiği ve fiberglasın ahşap yapıyı mükemmel bir şekilde tamamladığı birçok örnek var.

  İki katlı bir kır evi, genellikle yaşam alanlarını bir garajla birleştirmeyi içerir., bodrum katında yer almaktadır. Bu durumda, terası aşağıda bulunan garajın üzerine yerleştirmek en iyisidir, buna çıkış ikinci katta olacaktır. Garajın çatısı düz yapılırken, terasa (caddeden) ek bir dış merdiven, alanı ergonomik hale getirecektir. Garajın üstündeki teras çatının altında başlamazsa, böyle bir proje seçerken, kötü hava koşullarının ve karlı kışların rekreasyon alanına onarılamaz zararlar verebileceğini anlamalısınız.

  Garajın üzerinde yer alan teras üzerinde çatısı olan birkaç proje de var.

  Küçük bir bahçe evinin yaygın bir versiyonu, çatı katı ve 36 metrekareden fazla olmayan bir terasa sahip bir evdir. Gerçekten de, bu seçenek, nispeten düşük bir maliyetle, bir kır evinden açık hava rekreasyonu için tüm geleneksel olanakları almak isteyen sahipler için oldukça uygundur. Çoğu zaman, hem çatı katı hem de teras, aynı çatı altında benzer bir projede yer alır ve bu da binanın bir bütün olarak hem tasarımını hem de daha fazla bakımını kolaylaştırır.

  Son yıllarda, kırma çatılı küçük kır evlerinin projeleri için birçok seçenek ortaya çıktı."İngiliz" stili ile ilişkili. Aslında böyle bir çatı modern bir buluş değildir ve İngiltere ile hiçbir ilgisi yoktur. Geçen yüzyılın başında ve ortasında, orta Rusya'da ve Sibirya'nın her yerinde varlıklı insanlar arasında dört eğimli çatılı evler bulunabilirdi.Ana çatı türlerinden biriydi, ancak bahçecilik kooperatiflerinin yayılması üçgenlere yol açtıktan sonra.

  Günümüzde kırma çatılı evler genellikle şık, rahat teraslarla tamamlanmaktadır.

  Hamam veya saunaya bağlı teras, rahatlatıcı uygulamalardan sonra dinlenmek veya çay içmek için harika bir seçenektir. Buhar odasının sıcaklığından temiz havada bir mola vermek ya da akşamları sadece bir bardak çay ile oturmak size çok keyifli gelecek. Böyle bir site evin yanında bulunmasa bile, sadece işlevsel olmakla kalmayacak, aynı zamanda estetik bir işlevi de yerine getirecektir - genellikle sıradan olmayan banyo binasını banliyö bölgesinin gerçek bir dekorasyonu haline getirecektir.

  Yamaçta bir ev inşa etmek, teras düzenlemek için harika fırsatlar sunar. Genellikle özel raflara yerleştirilir, böylece döşemeyi evin sıfır işaretine yükseltir. Bu platform, bahçenin üzerindeki sütunlar üzerinde yükselecek, güzel bir manzara sunacak ve çevredeki manzarayı bir bakışta görme fırsatı ile sizi memnun edecektir. Yükseltilmiş terasın altındaki alan, bahçe aletlerini saklamak için kullanılabilir ve özensiz görünmemesi için, çevre etrafına tırmanma bitkileri dikmeniz veya terasın alt kısmını uygun malzemelerle kaplamanız önerilir.

  Büyük ve güzel bir evin fikirleri, teraslı ve balkonlu kır evlerinin projeleri ile mükemmel bir şekilde eşleşiyor. Güzel bir balkona bakan ikinci kat, bir kır evinin hemen hemen her sahibinin hayalidir. Tabii ki, bu tür evler ucuz değil, ancak ekonomik bir seçenek seçme olasılığı var - bir çerçeve ev. Bu tür projelerdeki balkon, çoğunlukla evin mekansal sınırlarını genişleterek doğrudan terasın üzerinde bulunur. Bir ev inşa ederken, veranda ve terasın durgun sudan güvenilir bir şekilde korunmasına ve ayrıca su yalıtımı için kaliteli malzeme seçimine özel dikkat gösterilmelidir. Eriyik ve yağmur suyunun boşa gitmesi gerektiğini unutmayın.

  Kalabalık bir ailenin mutlu bir sahibiyseniz, teraslı büyük bir ev sizin için en iyisidir. 150 metrekareden fazla alana sahip bir ev için bir proje oluşturulması. m profesyonellere emanet etmek daha iyidir ve her katın ayrıntılı planları, odaların konumu ve geniş odaların imar edilmesi hakkında önceden düşünmenizi sağlayacaktır. Böylece mutfak, yemek odası veya oturma odası ve salon alanı ile birleştirilebilir - rahat bir oturma alanı ve şömine ile. Böyle bir evin ikinci katı genellikle iki veya üç yatak odası tarafından işgal edilir. İkinci kattan terasa veya balkona çıkış olması harika.

  Size uygun tamamen hazır bir proje seçebilirsiniz. Bitmiş projenin maliyeti çok güçlü bir şekilde dalgalanıyor (3 ila 20 bin ruble arasında) ve sağlanan tüm planların detaylandırılmasına ve kalitesine bağlı.

  Bazen ek bir odanın doğrudan eve uzatılması imkansızdır., ama yine de sitede dinlenmek için güzel bir yere sahip olmak istiyorsunuz. Bu durumda teras, temel (taban), destek direkleri ve polikarbonat veya kumaş çatılı bağımsız bir yapıdır. Böyle bir teras, bahçede veya göletin kıyısında gölgeli bir yerde harika görünüyor.

  Malzemeler (düzenle)

  Terasın dışı, tüm evin mimari tarzına uygun olmalıdır.

  Evin düzenini değiştiren herhangi bir inşaatın ilgili makamlarla koordine edilmesi gerektiğini de unutmamak gerekir. Ancak onay, ancak yeni binanız temel üzerine yapılacaksa gerekli olacaktır. Temel yoksa, anlaşmaya da gerek yoktur.

  Terasınız çok çeşitli malzemelerden inşa edilebilir - ahşap, tuğla, gaz beton bloklar veya köpük bloklar - seçim ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlıdır.

  Eviniz ahşap ise, uzantı ahşaptan yapılmalıdır. Ahşap çevre dostu ve güzel bir malzemedir. Ahşap terasta sıcak havalarda serin, soğuk akşamlarda ise sıcak ve rahat olacaktır.Son yıllarda, lamine kaplama kereste terasları popüler hale geldi, sağlam ve güzel görünüyordu. Böyle bir teras, sadece bir kütük evi değil, herhangi bir ahşap evi süsleyecektir. Ahşap bir terasın size uzun yıllar hizmet verebilmesi için, doğal yapı malzemesini nem ve küften koruyan özel maddelerle ahşabın önleyici muamelesini hatırlamak önemlidir.

  Açık bir alanın inşası için güvenilir bir malzeme tuğla ve taştır. Böylece zemin doğal veya yapay taşla döşenebilir, bu durumda yağmur ve kar yeni binanız için korkunç olmayacaktır. Böyle bir katın avantajı, aynı zamanda binanın temeli olacağı gerçeği olacaktır. Bir tuğla veya taş sitenin çiti ahşap olabilir, bu tür seçenekler genellikle çerçeve evlerin projelerinde kullanılır ve çok uyumlu görünür.

  Cam çatılı bir teras modern görünüyor, ancak bu seçenek gölgeli taraf için daha uygun. Ek olarak, cam çatılı bir uzantının en iyi şekli dikdörtgen değil, binanın çatısını yatay değil eğimli yapan bir "cumbalı pencere" dir.

  Stil ve tasarım

  Terasın tarzı çok farklı olabilir, asıl mesele tüm evin genel tarzıyla uyumlu olmasıdır. Çevredeki manzara da önemli bir rol oynamaktadır; örneğin, gölün kıyısındaki çam ağaçları arasında bir ahşap ev, İskandinav tarzı bir rekreasyon alanını etkili bir şekilde tamamlayacaktır. Ancak Provence tarzı bina, gül çalıları ve meyve ağaçları arasında yeşil bir bahçede harika görünecek.

  Evinizin tarzını fark edilir kılan iç detaylardan biraz daha bahsedelim.

  • İskandinav tarzı. Fin kulübelerinin sadeliği ve özlü tasarımı, Finlandiya sınırlarının çok ötesinde popülerdir. İskandinav tarzı teras çoğunlukla ahşaptır, zemini açık gri, açık kahverengi veya boyasız olarak boyanmıştır. Tarz eklektiktir ve büyükannenizin dolabındaki mobilyaları modern şeylerle karıştırmanıza olanak tanır; örneğin, yakındaki bir ormandan bir cam masa tablası kolayca yerleştirilebilir ve geyik boynuzları geleneksel bir askının yerini mükemmel bir şekilde alacaktır. Tüm bu farklı nesneler, tek bir renk şeması ve insan ile doğa arasındaki uyum fikrinin genelliği ile birleştirilir. Beyaz ve kahverenginin kombinasyonu her odayı ışıkla doldururken, doğal unsurlar iç mekanı rahat kılıyor.
  • Alp dağ evi tarzı ülkemizde nadiren bulunur, ancak çok fazla ilgiyi hak eder. Bir kır evi için idealdir ve bugün giderek daha fazla hayran kazanıyor. Herhangi bir dağ evinin vazgeçilmez bir parçası geniş bir terastır. Terasta, özensizce atılmış dokuma kilimler ve hayvan derileri (kürk suni olabilir) ile kaba ahşap mobilyalar vardır. Avlanmayı veya uzun mesafeli seyahatleri hatırlatabilecek her şey, iç mekanınızı dekore ederken uygun olacaktır. Ahşap küvetlere ekilen dağ bitkileri, dağ evinin gerçek bir dekorasyonu olacak.
  • Açık bir dinlenme yerini dekore etmek için mükemmel Fransız köy stili - provence... Eski mobilyalar, rattan koltuklar ve sandalyeler (yapay çok daha ucuzdur ve nemden korkmaz), bol miktarda açık renk, sevimli çiçekli beyaz saksılar, tekstil üzerine çiçek desenleri - tüm bunlar güneyde sessiz ve ölçülü bir tatil ile ilişkilidir. Fransa.
  • Modern bir tarz için Kır evleri, alışılmadık bir yerleşim düzenine sahip geniş teraslarla karakterize edilir - çok seviyeli, yarım daire biçimli, büyük panoramik pencerelerle bir oturma odası veya salon ile birlikte. Modern terasların dekorasyonunda doğal taş ve seramik karolar yaygın olarak kullanılmaktadır. Terasa çeşitli bitkiler yerleştirdiğinizden emin olun, ancak çok fazla değil - terastan manzarayı engellememelidirler.
  • Teraslı evin özel bir çekiciliği var Art Nouveau Modern minimalizm ve parlak tasarım fikirlerinin muhteşem bir birleşimidir.Bu arada, "modern" adı yalnızca Rusya'da kullanılır, bu nedenle bu tarz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, "tiffany", "liberty", "art nouveau" gibi isimlere rehberlik edin. İnşaatçılar ve tasarımcılar bugün bu yönün ana özelliklerini tartışmaya devam ediyor.

  Bununla birlikte, önemli bir ayrıntı var - Art Nouveau tarzı maksimum boş alanı, maksimum ışığı korumaya çalışıyor. Masif ahşap kaplamalar, doğal sakin tonlar, zarif şekiller, panoramik pencereler ve kapılar bu stile mükemmel uyum sağlar. Pencereler, kapılar ve hatta mobilyalar genellikle vitray ekler veya dövme demir elemanlarla dekore edilmiştir.

  Tavsiye

  Yetkili bir teras inşaatı için profesyonellerin tavsiyelerini kullanın:

  • Herhangi bir açık döşemenin önemli bir detayı kaymaz bir yüzeydir, bunun için terasın zemini yüzde 2 eğimle yapılır, yani her metre uzunluk için eğim 2 cm olacaktır;
  • rekreasyon alanının yüzeyi doğrudan zeminde bulunuyorsa, çitin kurulmasına gerek yoktur;
  • çitin optimum yüksekliği yaklaşık bir metre veya biraz daha fazladır;
  • çatının eğimi büyük ölçüde çatı kaplama malzemesinin özelliklerine bağlıdır;
  • uzantının genişliği, üzerine rahat bir masa ve sandalyeler yerleştirilebilecek şekilde olmalıdır;
  • uzatma ve evin ortak bir çatıya sahip olmasını istiyorsanız, orijinal projede evi inşa etmeden önce bu dikkate alınmalıdır;
  • düzensiz şekilleri seviyorsanız, uzantının zeminini hazırlamak için "yerde döşeme" tekniğini kullanmak daha iyidir;
  • yerleşik oda her zaman "bağlı" olandan daha sıcak olacaktır;
  • projede başlangıçta uzantı sağlanmadıysa, "açısal" veya "dairesel" yerleşim seçeneğini düşünmek mantıklıdır - bu, günün herhangi bir saatinde gölgede bir yer bulmanızı sağlayacaktır;
  • teras, ev ve bahçe arasında bir geçiş bölgesidir, bu yüzden gereksiz mobilya veya bahçe aletleri ile karıştırmamaya çalışmanız gerekir.

  güzel örnekler

  Fotoğraf galerisinde teraslı evler için çeşitli seçenekler görüntülenebilir:

  • polikarbonat çatılı küçük bir tuğla rekreasyon alanı için temiz ve ekonomik bir seçenek. Hem güneşli bir günde hem de sakin bir akşamda burada vakit geçirmek keyifli olacak;
  • Yapay taş ve seramik karolarla tamamlanan sarmaşık kaplı teras çok şık görünüyor. Yapay rattan mobilyalar gerçek bir iç dekorasyondur, ayrıca aşırı sıcaklıklardan ve nemden korkmaz;
  • modern teras, büyük bir şirket için tam teşekküllü bir dinlenme yeridir. Tüm olanakların elinizin altında olması için yakınlarda bir yazlık mutfak ve bir şömine bulunmaktadır;
  • Ev engebeli arazide olsa bile, bu güzel bir teras inşa etmeyi reddetmek için bir neden değildir. Ayrıca, ondan güzel bir bahçe veya orman manzarası açılacak;
  • Dağ evi tarzındaki güzel bir iç mekan, sakin ve ölçülü bir dinlenme düşüncelerini çağrıştırırken, iç ayrıntılarla aşırı yüklenmez, aksine her ayrıntı düşünülmüş ve yerinde değildir.

  Bir sonraki videoda evde bir teras inşa etmek için bazı ipuçları bulacaksınız.

  yorum yok

  Yorum başarıyla gönderildi.

  Mutfak

  Yatak odası

  Mobilya