Yaz mutfağının tasarımının özellikleri

İçerik
 1. özellikler
 2. Yapı türleri
 3. Proje
 4. Tasarım ögeleri
 5. Yaz mutfağı: hangisi daha iyi?
 6. Malzemeler (düzenle)
 7. Tasarım
 8. İç mekanın güzel örnekleri

Özel bir evde veya ülkede bir yaz mutfağının düzenlenmesi, işlevselliğini büyük ölçüde belirler. Mekanın estetik açıdan hoş olması önemlidir. Düzgün bir şekilde dekore edilmiş bir oda, tüm ev üyeleri ve misafirler için favori bir yer haline gelir. Bir yaz mutfağının tasarım özelliklerini, inşaat türünü ve projelerin farklı yönlerini dikkate alarak düşünün.

özellikler

Yaz mutfağı, yemek pişirmek ve yemek yemek için bir odadan başka bir şey değildir. Özellikle bir yemek terası, arkadaşça veya aile toplantıları için bir çardak, hoş ve gürültülü partiler olarak hizmet veriyorsa, açık ateşte yemek hazırlamak için bir yer haline geliyorsa, yazlık evdeki haneye adil bir rahatlık payı ekler.

Böyle bir binanın ayırt edici bir özelliği, tasarımının yerleşik normlar tarafından dikte edilmemesidir. Bu durumda, bir yaz binasının mekanının tasarımı ve bir dizi faydalı işlevi hakkındaki kendi fikriniz önemlidir.

Alanı konforlu ve işlevsel hale getirmek için, öncelikle bunun için bir tasarım projesi seçilir. Binanın şekli farklı olabilir. Genellikle dikdörtgendir, ancak altıgen ve sekizgen şeklindeki çözümler daha az ilginç olmasa da, farklı çatı eğimlerinin varlığından kaynaklanabilecek asimetrili çeşitler. Bazen yapı, dört sütun üzerine oturan bir çatıya benziyor.

Ancak bina ne olursa olsun, içinde her zaman iki işlevsel alan vardır: yemek pişirmek ve yemek yemek.

Yapı türleri

Mevcut tüm yazlık bina türleri iki kategoriye ayrılır: açık ve kapalı. Kapalı çeşitler daha çok sıradan bir ev gibidir, ancak çoğu durumda yalıtımı yoktur.

Bu tür binaların şüphesiz avantajları:

 • kötü hava koşullarından korunma (yağmur, rüzgar, ısı);
 • böceklerden korunma (özellikle akşamları).

Açık tip yapılar, duvarların olmaması ile ayırt edilir, ancak bazı çeşitlerde yazlık bir binada bir veya iki kat, ayrıca bir bölme veya sıradan bir tekstil perdesi olabilir. Bu tür binalar orijinal görünüyor, doğa ile daha büyük bir bütünlük sağlıyorlar, ancak bu konfor sadece iyi havalarda geçerlidir.

Pratik nedenlerden dolayı, bu tür seçenekler genellikle terk edilir: Rus enlemleri koşullarında, ısı, yağmur ve dolu, hane halkı ve binanın kendisi için genellikle hoş olmayan sürprizler sunar. Böyle bir yapı, dayanıklı malzemelerden yapılmış olsa bile daha hızlı onarım gerektirecektir.

Yemek pişirmek için duvarlara ihtiyaç olmadığına inanılıyorsa, sonra serin, rüzgarlı havalarda masada oturmak rahat olmayacaktır. Açık tip bir yapı daha az yapı malzemesi alacaktır ve yemek pişirmek için portatif bir ızgara kullanabilirsiniz. Bina seçeneği geçici veya sabit olabilir. Ancak, bu binada bulunan tüm ev eşyaları (tabaklar ve yiyecekler dahil) evcil hayvanların ve böceklerin giriş bölgesinde olacaktır. Bunu herkes sevmez.

Kapalı tip yaz mutfaklarına gelince, ocaktan veya mangaldan gelen ısı aşçı için biraz rahatsızlık yaratacak olsa da, evcil hayvanlardan korundukları için daha uygundurlar. Böyle bir binanın inşası daha fazla malzeme gerektirecek, daha kapsamlı bir şekilde inşa edilecek (çatlakları doldurmanız, dış katları örtmeniz gerekecek).Dışarıdan açık bir yapıya göre daha kolay görünecek, ancak mutfağın kapalı bir alana ek olarak açık bir çardak veya terası varsa, bu yapı özel olacaktır.

Proje

  Bir yaz mutfağı tasarlamak, bir dizi kriteri hesaplamanıza izin verir. Sitedeki konuma makul bir yaklaşım ve yapı malzemelerinin seçimi önemlidir.

  Binanın inşa edilmesi planlanan site belirli gereksinimleri karşılamalıdır.

  • Ana binaların (özel ev, yazlık) yakınında bulunmalıdır, böylece bulaşık veya yiyecek getirmek zor değildir.
  • Gelecekteki yerin yeri uygun yaklaşımlara sahip olmalı, ev ile yazlık bina arasındaki iletişimde hiçbir engel olmamalıdır.
  • Yaz mutfağının bulunduğu yerin iletişime (su, elektrik ve kanalizasyon) yakınlığı önemlidir.

  Konum belirlendikten sonra bina için alan ölçülür. Bu aşamada, uygunluk derecesi belirlenir: yemek alanı için bir alan, ocak veya barbekü için bir alan, banklar ve sandalyeler seçerler. Daha fazla netlik için, şematik bir çizim veya elle şematik bir çizim gerçekleştirilir. Bu durumda, çizim tüm mobilya parçalarını göstermektedir.

  Gelecekteki mutfağın şekli, yemek hazırlarken hostesin rahatlığına ve yemek sırasında evin rahat konumuna bağlıdır. Aynı zamanda, hareket özgürlüğü için yer olmalıdır.

  Tasarım ögeleri

   Mutfağın tasarımı için gerekli detayların ana listesi şunları içerir:

   • pişirmek;
   • mangal;
   • bulaşık makinesi;
   • yemek masası;
   • yemek masası;
   • sandalyeler;
   • bulaşıklar için raflar veya çekmeceler;
   • bulaşıklar için dolap.

   Ayrıca alan izin verirse tasarıma yardımcı elemanlar da dahil edilebilir. Bunlara kompakt bir kanepe, TV, sallanan sandalye, yakacak odun dahildir.

   Yaz mutfağı: hangisi daha iyi?

   Daha önce tek başına bir bina ideal bir yapı olarak kabul edilirken, bugün odak noktası ekli modüler yapılardır. Böyle bir uzatma, gereksiz yaygarayı ve iletişimi ortadan kaldıracak ve evdeki zemin daha az kirli olacaktır.

   Aynı zamanda, bugün yalnız duran yaz mutfağı, özel veya kır evi sitesinin uyumlu bir bileşeni gibi görünmüyor. Uzantının, duvarlardan birinin ana evine bitişik olması harika.

   Bugün böyle bir düzenleme için birçok seçenek var. Giriş, ana veya yan kapıdan bulunabilir. Proje, pencerelerin konumunu dikkate almalıdır: mutfağı duvarın yanından pencereli olarak bağlayamazsınız, ana konut karanlık ve nemli olacaktır. Bir yan çıkışı olan boş bir duvara bitişik bir yapı inşa etmek daha iyidir.

   Önemli bir nüans, mahzenin düzenlenmesidir. Her zaman mümkün değildir, çünkü ana konutun bitişiğindeki bir çukur temeli yıkabilir ve bu da yapının çökmesine yol açacaktır. Bu nedenle, böyle bir unsuru reddetmek daha iyidir.

   Açık alan ve veranda arasında ikinci bir tasarım seçmeye değer. Birincisi, sitenin betonlanmasını, destek direklerinin kurulmasını, çatı kaplama, soba, barbekü, yemek pişirme ve yıkama alanı düzenlemeyi içerir. İkincisi daha rahat ve daha fazla bölmeye sahip. Bina tipine göre duvar yüksekliğinin ortasına kadar bölmelere sahip olabilir.

   Kombine yaz mutfakları bugün moda. Kapalı bir alan ile açık alanın birleşimini temsil ederler. Soyunma evi terasa bitişik olabilir, mangallı fırın ve barbekü bir gölgelik altına yerleştirilebilir. Daha fazla konfor için, sürgülü kapılar gibi gerektiğinde itilebilen sürgülü panjurlar veya camlı çerçeveler ile donatılmıştır.

   Kullanım bloğunu duvarlar vasıtasıyla hava koşullarından korumaya çalışırlar, aksi takdirde içinde depolanacak ürünler ıslanabilir.

   Farklı çatılara sahip seçenekleri göz önünde bulundurursak, dikkate değer: sundurma çatılı binalar, iki eğimli yapılar kadar uygun değildir.Yerden tasarruf edip avluya ayrı bir soba kursanız bile eğim duvarların yüksekliğini sınırlar ve odanın boyutunu küçültür.

   Ana oda iki katlı ise, ana odaya bir merdivenle bağlanan soba ve yemek alanı içeren yazlık uzantısı altta yer alabilir. Bugün, bir yaz mutfağı ve bir duvarla veya merdiven benzeri bir geçişle birbirine bağlanan bir ev ile hazır bir proje alabilirsiniz.

   Malzemeler (düzenle)

   İnşaat pazarı, bir yaz mutfağının yapımı ve dekorasyonu için çok çeşitli malzemeler sunmaktadır. Genel inşaat ve bitirme işleri için uygundurlar. Proje, ana konutun (yazlık ev) tarzına bağlı olarak farklı hammaddeler sağlar.

   Ahşap, yazlık yapılar için en çok talep edilen malzeme türlerinden biridir. Ahşap mutfaklar köydeki en popüler yapılardır. Genellikle, inşaatları için bir kereste satın alınır, onu raflar, bir iskelet için kullanır. Ahşap, kapalı tip çerçeve mutfaklar için en iyi çözüm olarak kabul edilmektedir. Onunla çalışmak kolaydır, bu tür malzeme hafif tipte bir temel oluşturmanıza olanak sağlar.

   Bununla birlikte, iyi görünümünü korumak için ahşabın periyodik olarak cilalanması gerekecektir. Kapalı yapılara ek olarak, açık tip binalar için zeminler ahşaptan dikilir.

   Ahşaba ek olarak, inşaat için köpük blok veya tuğla kullanılır. Dekoratif tuğla, duvar dekorasyonunda, rafları süslemek, yanlarındaki alanı tırmanma bitkileri ile süslemek için uygundur.

   Dövme yaz mutfaklarının tasarımında da kullanılmaktadır. Dövme dekor pahalıdır, ancak aynı zamanda güzel görünür.

   Projede pencereler varsa, kapalı tip bir yaz mutfağının yapımında takviyeli cam kullanılır. Genellikle tuğla binalarda panoramik pencerelerin camlanmasında kullanılır. Bu çözüm, odadaki aydınlatma yoğunluğunu azaltmadan ısı kaybını azaltmanıza olanak tanır.

   Camlı ve yalıtımlı bir yaz mutfağı, ısıtılırsa tüm yıl boyunca kullanılabilir. Bitirmek için OSB levhaları, astar kullanabilirsiniz.

   Temel için genellikle doğal veya yapay taş kullanılır. Fırınlar tuğladan yapılır, bazen kaplamada taş kullanılır. Her şeyi vicdanına göre yapmaya çalışanlar çatıya büyük önem verirler: bazı durumlarda metal, diğerlerinde metal seçilir. Aynı zamanda, daha fazla konfor için çatı, yalıtımı unutmadan aşağıdan ahşapla kaplanmıştır.

   Bununla birlikte, metalden yapılmış bir gölgelik, zamanla her haneyi rahatsız etmeye başlayacak olan yağmur damlalarının sesini iletecektir. Bu nedenle, bu malzeme yerine, ondulin arduvaz veya bitümlü karoların kullanılması daha tavsiye edilir.

   Yaz mutfağının zemini için malzeme için birçok gereksinim vardır. Dayanıklı, güvenilir, ağır yüklere dayanabilen ve aşınmaya karşı dayanıklı olmalıdır. Bu durumda, ahşap ve muşamba kullanımı uygun değildir. En iyi seçenek sokak karoları olacaktır. Kaymayı önlemek için kabartmalı, kaymaz efektli ve mat yüzey dokusuna sahip kalıplar satın almak gerekir.

   Açık mutfakları bu malzemeyle kaplarken, bir hortumla durulanabilirler: bu yüzey sudan korkmaz. Çoğu zaman, kaldırım levhaları açık binalar için kullanılır.

   Tasarım

   Yaz mutfağının iç dekorasyonu farklıdır. Bütçe izin verirse, evin tasarımıyla aynı stilistik tasarımda düzenlemeye çalışırlar. Ancak uzatma, çekimlerle sınırlı olsa bile, içinde bir değişim evi ve yemek odası için bir yer olmalı. Çok fazla alan varsa, fonlar daha fazla konfor için kapalı tip uzantı yalıtılır ve bir şömine ile süslenir. İstenirse, böyle bir öğe yalnızca dekoratif bir yük taşıyabilir veya odayı ısıtarak uygun bir atmosfer yaratabilir.

   Yemek alanı çok dar olmamalıdır. Minimum genişlik yaklaşık 3 m, uzunluk ise daha büyük olmalıdır.Gerekirse hareket ettirilebilmesi için bu tür mobilyaların satın alınması tavsiye edilir.

   Ancak masa bir tasarım fikrinin parçasıysa ve suni taşla kaplı bir sütun şeklinde yapılmışsa, bakımı kolay bir kaplama malzemesi seçmeye çalışmalısınız.

   Mobilya, pratik hususlara göre seçilir. Kanepe ve koltukların beyaz tonları ve iddialı unsurları burada uygun değildir. Genellikle alanı, temizlenmesi kolay ve yapıların güvenilirliği ile ayırt edilen öğelerle doldurmaya çalışırlar. Keskin kenarlı mobilya ürünleri hariçtir.

   Düzenlemenin tüm detaylarının mevcut özgünlüğü vurgulayan tek bir stil konseptine tabi olması iyidir.

   Bir yaz mutfağını dekore etmek için birkaç fikir düşünün.

   • Aynı düzlemde yer alan pişirme alanı ve hozbolk ile açık alan pratik bir çözümdür. Kirişler ve tahta tavanlar, özel bir ruh hali ve ulusal bir tat yaratır.
   • İki boş duvarlı bir ekin şık çözümü: Birinde yemek alanından bir fırın ve bir davlumbaz ile ayrılan bir pişirme alanı vardır. Mobilya parçalarının doğrusal düzeni, hareket için yerden tasarruf sağlar.
   • Dört sütun üzerine yerleştirilmiş beşik çatılı açık yaz mutfağı. Tasarım, bar tezgahı, yemek alanı ve şömine ile birleştirilmiş bir pişirme alanı barındırmaktadır.
   • Kirişli çatılı kullanışlı kompakt seçeneklerden biri. Tuğla duvarlar, pişirme alanının bir parçası olan benzer bir masa, ev alanının metal malzemesi ve yüksek ahşap sandalyelerle birleştiğinde uyumlu bir topluluk oluşturuyor.
   • Mutfağın kapalı verandadaki bir kısmı rahat bir oturma odasına dönüştürülebilir. Bitişik taraflardaki pencereler alanı ışıkla doldururken, mobilyalar ve perdeler davetkar bir atmosfer yaratıyor.

   Bir yaz mutfağı düzenlerken, dikkate alınması önemlidir: sadece evin iç dekorasyonu ile aynı tarzda yapılmalıdır. Önemli olan evin cephesi ve manzara ile idil. Bu bir düzen duygusu yaratacaktır.

   Aynı zamanda, yapının tek bir renk ve mimaride tasarımda örtüşmesi hiç de gerekli değildir. Bireysel unsurların örtüşmesi önemlidir.

   Tabii ki, stil önemli bir rol oynar. Örneğin, tuğla aksan ve endüstriyel tesislerin taklidi ile çatı katının yönünü burada desteklemek zordur, ancak Provence ve ülke tarzının unsurlarını seçmek oldukça mümkündür.

   Ana konutun içindeki dekorasyonda bu yönlerden birine özgü bir unsur varsa, iki yapının birliği daha uyumlu olacaktır.

   İç mekanın güzel örnekleri

    Yaz mutfaklarının iç mekanlarının birkaç örneğini ele alalım: bu, tasarımını değerlendirmemize, anlamamıza izin verecektir. iç mekan kompozisyonlarının öncelikleri bugün gündemde.

    • Rattan için hasır plastik kullanımına bir örnek. Bu yemek odası, birleşik bir mutfakta uygun görünüyor.
    • Şömine sobası ve içinden ateş kutusu bulunan masif ahşap mutfak ilginç görünüyor. Tahta zemin ona özel bir lezzet verir. Değişim evi için laconic mobilyalar kullanılmış, yemek odası masası ahşaptan yapılmıştır.
    • Tekstil perdeler ve mobil mobilyalarla açık ev uzantısı. Her işlevsel alanın net bir organizasyonu, mekanın doğasında vardır. Yemek odası, iki küçük pencereli bir duvara yerleştirilmiştir.
    • Bir yaz mutfağı için mükemmel bir köşe. Yemek pişirme alanına ek olarak, sandalyeler ve yemek masası olacaktır. Yakacak odun ve yiyecek depolamak için bir yer tahsis edildi.
    • Kapalı bir alan tasarımına bir örnek. Pişirme alanı aynı tarzda tasarlanmış, rahat bir masa, fırın ve ahşap kütüğe sahiptir. Pencerelerin varlığı odaya ışık getirir.
    • Şömineli ve TV'li kapalı bir alan örneği. Doğal renk tonlarında yapılmış geniş yaz mutfağı, yemek alanı ve pişirme alanına ek olarak rahat bir misafir alanı ile ayırt edilir.
    • Kombine bir yemek pişirme ve yemek alanı ile bir yaz mutfağını dekore etmenin şık tekniklerinden biri. U şeklindeki masa, arkasına çok sayıda misafir veya büyük bir aile yerleştirmenizi sağlar.
    • Cam kapıların kullanılması, odayı ışıkla doldurmanıza olanak tanır, bir köşeye kompakt bir pişirme alanı yerleştirilebilir, yanına iki kişilik yuvarlak bir masa konulabilir.

    Herhangi bir tasarım kararı alınırken aydınlatmanın doğru kullanılması önemlidir. Bu, özellikle ışık eksikliği olan odalarda kapalı tip seçenekler için geçerlidir. Bu durumda, her işlevsel alanın ayrı aydınlatması mantıklıdır: bu, odaya göze batmayan bir organizasyon verecektir.

    Seçim yaparken, LED lambaları tercih etmeye değer. Açık tip binaların aydınlatılması için neme dayanıklı modelleri seçmek daha iyidir.

    Bir yaz mutfağının nasıl dekore edileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.

    yorum yok

    Yorum başarıyla gönderildi.

    Mutfak

    Yatak odası

    Mobilya