Bir bar taklidi ile bir evin iç kaplama sürecinin incelikleri

Bir bar taklidi ile bir evin iç kaplama sürecinin incelikleri
 1. özellikler
 2. Tasarım
 3. Montaj
 4. Son işlem teknolojisi
 5. Tavsiye
 6. güzel örnekler

Evin yapıldığı malzemeler görsel çekiciliği için çok önemli değil. İç dekorasyon, odalara rahatlık ve güzellik katar. Bir çubuğun taklidi çok popülerdir, çünkü çeşitli tasarım çözümlerini uygulamanıza izin verir, ayrıca odalara özgün ve benzersiz bir görünüm kazandırır. Ayrıca, bu malzemenin yardımıyla onarım gerektiren duvarları gereksiz çaba ve para harcamadan düzeltebilirsiniz.

özellikler

Bir çubuğun taklidi, çeşitli türlerin doğal ahşaplarından yapılmıştır. Bu, malzemelerin renk ve dokusunun farklı olduğu anlamına gelir. Bu malzemenin tüm çevresel gereksinimleri karşıladığı belirtilmelidir. Odaların tasarımındaki maksimum doğallıktan dolayı bu tarz odalarda bulunmak oldukça rahattır.

Ahşaba dayandığından, bir çubuğun taklidinin dayanıklılığını ve gücünü, mükemmel ses yalıtımı ve ısı yalıtımı özelliklerini vurgulamak gerekir. Odada rahat bir mikro iklim yaratılması, ürünlerin düşük ısı iletkenliği ile kolaylaştırılmıştır. Ayrıca, belirli türlerden bir ağaç seçerken, iyileştirici özellikleri görünecektir.

Ayrıca avantajlar arasında kurulum kolaylığı da belirtilmelidir. Yapının tüm kısımlarında bağlantı sivri uçları ve oluklar bulunur ve pratik olarak yüzeyi yüklemez, böylece deformasyondan korur.

Doğal ahşaptan bir ev inşa edilirse, fiyat önemli ölçüde artabilir ve büzülme sürecini beklerken önemli miktarda zaman kaybedilir.

Bununla birlikte, herhangi bir doğal ahşap gibi, taklidin de dezavantajları vardır. Her şeyden önce, olumsuz bir mikro iklim ve yüksek nem, ürünlerin hizmet ömrünü önemli ölçüde azaltabilir. Malzeme düzenli olarak antiseptik bileşiklerle kaplanmalı, ayrıca verniklenmeli veya boyanmalıdır. Ayrıca, yangın riskini ortadan kaldırmak için yangına dayanıklı karışımlarla emprenye edilmesi gereksiz olmayacaktır.

Yetersiz kalitedeki levhalar yeterince güçlü olmayabilir, zamanla deforme olabilir ve kuruyabilir ve ayrıca çürüme süreçlerine maruz kalırlar. Bu, ancak güvenilir üreticilerden kaliteli bir ürün satın alınması koşuluyla önlenebilir.

Tasarım

Kerestenin bitiş taklidi iki tip olabilir: monolitik ve birleşik. Tasarım fikrine bağlıdır.

 • Monolitik kaplama bir bar taklidi ile odanın tam bir kaplamasıdır. Bu durumda duvarları, zeminleri ve tavanları kaplayabilirler. Paneller birbirine çok sıkı bir şekilde oturur ve tek bir bileşim oluşturur.
 • kombine aynı kaplama çeşitli malzemeleri içerir. Temel, kereste taklididir ve odanın belirli alanları, örneğin fayans veya duvar kağıdı ile kaplanabilir. Ana şey, bitirmenin aynı tarzda ve aynı renk şemasında yapıldığından emin olmaktır. Farklı ahşap türlerini birleştirerek özgün tasarım çözümlerini de hayata geçirebilirsiniz.

Kaplama türünden bağımsız olarak, kereste taklidi ile birlikte ek dekoratif elemanlar satın almanız gerekir. Bunlar, bireysellik ve bütünlük veren köşeler, pervazlar olabilir. Sadece ahşabın renginde değil, başka herhangi bir tonda da yapılabilirler: beyaz, siyah, krom ve diğerleri. İnşaat piyasasında bu parçalar geniş bir yelpazede sunulmaktadır.

Montaj

Bir çubuğun taklidi kurulumuna devam etmeden önce, net bir çalışma planı hazırlamanız gerekir.Her şeyden önce, panelleri kurmak için teknolojiyi incelemeli ve hazırlık çalışmaları yapmalısınız. Taban düzleştirilmeli ve malzemelerin kendilerine antiseptik bir çözelti emprenye edilmelidir. Bundan sonra sandık monte edilir, ölçüler hesaplanır ve malzeme seçilir.

Kurulum kesinlikle talimatlara göre yapılmalıdır. Bundan sonra paneller koruyucu maddelerle kaplanır.

Hazırlık

Bir odayı kendi elinizle kaplayabilirsiniz, bunun için genel kuralları bilmeniz ve teknolojiyi tam olarak takip etmeniz gerekir. Başlamak için, yazlık, yazlık veya kır evi küçülene kadar bitirme işi yapılamaz. Ev çerçeve ise, inşaattan hemen sonra bitirme yapılabilir.

 • Kuruluma başlamadan önce yüzeyin iyice temizlenmesi ve düzleştirilmesi gerekir.
 • Su yalıtımı mastik yardımı ile yapılır. Buhar bariyeri için film üst üste bindirilir, uygun şekilde yapıştırılır ve bantla sabitlenir.
 • Bundan sonra çerçeve yapılır. Tahtadan yapılmış sandık, antiseptik ile tedavi edilmelidir.
 • Odanın ısı yalıtımını oluşturmak için mineral yün veya genleşmiş polistiren gibi özel malzemeler kullanabilirsiniz. Katman sabitlenir, polietilen ile kapatılır ve montaj bandı ile işlenir.

Doğal ahşaptan yapılmış evlerde ısı yalıtımının bir zorunluluk olmadığı, betonarme yapılarda ise onsuz yapamayacağınız unutulmamalıdır.

Malzeme seçimi

Her şeyden önce, ahşabın türüne, sınıfına ve panellerin boyutuna bağlı olarak bir çubuğun taklidi seçilir.

Birkaç çeşit malzeme vardır. En kaliteli çeşitler "Ekstra" ve "Premium" olarak kabul edilir., ancak aynı zamanda en yüksek fiyatta da farklılık gösterirler. Daha ucuz sınıflar A, B ve C'dir.

Panelleri seçerken, ahşap dokusunun ve renginin homojenliğini, malzemede kusurların olmamasını, bazılarına bütçe düzeyindeki panellerde izin verilen yüzeydeki düğümlerin varlığını dikkate almak gerekir.

Satın alırken, sadece malzemenin fiyat kategorisini ve kalitesini değil, aynı zamanda tüketicinin ihtiyaçlarını da dikkate almanız gerekir. Örneğin, bir banyo veya balkonu bitirmek için "Ekstra" sınıfın panellerini satın almak uygun değildir. Ancak lüks bir tasarım yaratılmasının planlandığı odalarda kullanımları oldukça uygun olacaktır.

Boyuta gelince - piyasadaki teklif yelpazesi çok geniştir. Uzmanlar bu konuda bazı tavsiyeler veriyor. Örneğin, panellerin büyük boyutu, odanın yüksekliğini ve boyutunu görsel olarak azaltabilir. En iyi seçenek, 100-150 milimetre genişliğinde elemanlar olabilir. Daha küçük olanlar ucuz astara benzeyecek.

Bir uzunluk seçerken, odanın yüzey alanını ve dekorunu dikkate almak gerekir.

Bir çubuğun taklidi 3 ila 6 metre arasında olabilir. Kalınlık 12 milimetreyi geçmemelidir.

Daha kısa uzunlukta ve kalınlıkta panellerle bitmiş duvarlar sadece daha karlı görünmekle kalmayacak, aynı zamanda daha az para gerektirecektir. Kasıtlı ve başarılı bir kombinasyon, odanın benzersiz ve benzersiz bir iç mekanını yaratacaktır.

Bir ağaç türü seçerken, niteliklerini ve özelliklerini incelemeniz gerekir.

 • En popüler malzemeler örnek olarak gösterilebilir, bunlardan biri karaçam... Bu ahşabın yangına dayanıklılığı yüksektir, çok dayanıklıdır ve ayrıca çok hoş bir gölgeye sahiptir. Karaçam, binaların içinde ve dışında dekorasyon için kullanılabilir, olumsuz çalışma koşullarına bile dayanabilir, ayrıca iyileştirici özelliklere sahiptir. Bu ağaçtan yapılmış bir çubuğun taklidi ile bitirme, hamam ve sauna gibi yüksek nem ve aşırı sıcaklıklara sahip odalarda bile yapılabilir.
 • Panelleri kullanma ıhlamur tavan ve duvarların dekorasyonu üzerinde çalışma yapabilirsiniz. Sıcaklık ve nemdeki değişikliklerle bile devam etme eğiliminde olan güzel bir renge sahiptir.
 • meşe gelince - bu ağaç en dayanıklı olanlardan biridir. Çürümeye ve böceklere karşı dayanıklıdır, çok sayıda gölgeye sahiptir, ancak işlenmesi çok zordur. Ayrıca meşe malzemeleri diğerlerinden daha pahalıdır.
 • Titrek kavak aksine işlenmesi kolaydır, yüksek neme dayanıklıdır. Aynı zamanda, özellikle dayanıklı değildir. Ahşap uygun şekilde işlenir ve kurutulursa, zamanla iyi bir yoğunluk ve yüksek sıcaklıklara karşı direnç gösterecektir. Aynı zamanda, malzemenin büyük bir dezavantajı vardır, bu da içinde çürümüş liflere sahip olabilmesidir. Bu nüans zamanında tespit edilemez, sadece çalışma sırasında ortaya çıkar. Tek çıkış yolu, düşük kaliteli elemanı yenisiyle değiştirmek.
 • Paneller sedir yüksek bir fiyatı var, ancak aynı zamanda mükemmel kaliteye sahipler. Dayanıklıdırlar ve herhangi bir olumsuz etkiye kolayca dayanabilirler. Önemli bir nokta, operasyon döneminde tıbbi doğal reçinelerin salınmasıdır. Bununla birlikte, sıklıkla sedirin sahte olduğu ve buna dayalı bir çubuğun taklitinin düşük kaliteli ahşaptan yapıldığı söylenmelidir, bu nedenle güvenilir tedarikçilerden malzeme satın almaya ve gerekli sertifikaları kontrol etmeye değer.
 • Son olarak, oldukça uygun fiyatı nedeniyle oldukça popüler bir malzemedir. Çam... Her odada kullanılabilir. Tek uyarı, sıcaklık keskin bir şekilde yükseldiğinde reçineyi serbest bırakma yeteneğidir.

Bir çubuğun taklidi ile eksiksiz bir ev dekorasyonu olması durumunda, fiyat, kalite ve ayrıca malzemenin özelliklerinden ve özelliklerinden başlayarak tercihlere bağlı olarak ahşap türlerinin bir kombinasyonu düşünülebilir.

bağlantı elemanları

Bir çubuğun taklidinin kelepçelerle sabitlenmesi tercih edilir. Gizli tutturucular için uygundurlar ve yüzeyin görsel görünümünü deliklerle bozmazlar. Ayrıca, bu seçenek, düşük eleman tüketimi nedeniyle oldukça ekonomiktir.

Ayrıca, sabitleme temel malzemeye bağlıdır. Örneğin, ahşap yüzeylerde kendinden kılavuzlu vidalar veya çivi elemanları kullanmak uygundur. Beton, tuğla veya blok tabanlarda dübeller ve kendinden kılavuzlu vidalar kullanmaya değer.

Tüm sabit parçaların konumunun bir bina seviyesi kullanılarak kontrol edilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir: bu durumda yüzey pürüzsüz ve düzgün olacaktır.

Son işlem teknolojisi

Bir çubuğun taklidi ile kurulum oldukça basittir ve evin hem dış hem de iç dekorasyonu için önemli farklılıkları yoktur. Teknolojiyi takip ederseniz kurulum hızlı bir şekilde gerçekleşecek ve sonuç kalitesi ile sizi memnun edecektir.

İç mekanda bitirmeden önce malzemeler içeriye getirilmeli, ambalajı açılmalı ve birkaç gün dinlenmeye bırakılmalıdır. Bu süre zarfında paneller yeni mikro iklime alışacaktır. Levhalar sadece yatay konumda sabitlenmelidir. Kuruluma yukarıdan veya aşağıdan başlamanız farketmez. Ana şey, hava akımlarının sirkülasyonunu sağlamak ve malzeme altında nem birikmesini önlemek için istenen kenardan yaklaşık 50 milimetre girinti bırakmaktır.

Paneller dikenlerle baş aşağı yerleştirilmelidir - bu, suyun oluklara girmesini engellemeyi mümkün kılacaktır. Kapı ve pencereler için köşeler ve açıklıklar, kesimlerin dikeyliği ve netliği göz önünde bulundurularak özellikle dikkatli bir şekilde işlenmelidir.

Ayrıca dekoratif kaplama, kurulan tüm iletişimleri gizlemelidir. Geçişlerde, süpürgelikler kurmanız gerekir - bitişe eksiksiz ve temiz bir görünüm kazandıracaklar.

Tavsiye

 • Oda hem bağımsız olarak hem de uzmanların yardımıyla bitirilebilir.
 • Oda stilinin daha tutarlı olması için dekoratif unsurların seçimini dikkatlice düşünmelisiniz. Küçük bir marjla satın alınmaları gerekir. Ancak, bunların aşırı miktarının itici bir etki yaratabileceği akılda tutulmalıdır.
 • Malzemelerden tasarruf etmemek daha iyidir.Bir çubuğun altında yüksek kaliteli bir taklit harika görünecek ve uzun süre çalışma sırasında sorun yaratmayacak ve ayrıca ek bakım gerektirmez.
 • Panelleri monte etmeden önce, taban antiseptik ve özel emprenye ile muamele edilmelidir.

Ürünlerin boyanması, malzemenin özellikleri dikkate alınarak, bitirme işinden bağımsız olarak herhangi bir uygun zamanda gerçekleştirilebilir. Örneğin, ısıtmalı odalarda, kurulumdan sonra bu işlemin birkaç ay ertelenmesi önerilir.

güzel örnekler

Bazı tasarım çözümlerini ve iç mekan örneklerini ele alalım.

Evin içindeki bir çubuğun taklidi ile kaplamanın nasıl yapılacağı hakkında bilgi için bir sonraki videoya bakın.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya