Alüminyum bölmeler hakkında her şey

İçerik
 1. özellikler
 2. Görüntüleme
 3. Bölümler için bir profil seçme
 4. Bölüm doldurma sınıflandırması
 5. Montaj

Analoglarla karşılaştırıldığında, alüminyum yapılar çok zarif ve prezentabl görünüyorlar, ancak aynı zamanda pratik, güvenilir ve dayanıklılar. Form çeşitliliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle, günümüzde bu tür sistemler sadece ofis ve idari binalarda değil, aynı zamanda konutlarda ve apartmanlarda da talep görmektedir. En geniş ürün yelpazesini göz önünde bulundurarak, böyle bir yapı sipariş etmeden önce, alüminyum bölmeler, kurulum ve çalıştırma özellikleri hakkında tüm bilgileri bulmanız gerekir.

özellikler

Alüminyum bölmeler benzersiz tasarım özelliklerine sahiptir. Onların yardımıyla, standart tuğla duvarlara kıyasla minimum malzeme ve montaj süresi alırken, odanın herhangi bir imarını gerçekleştirebilirsiniz. Yapıların montajı, temel araçlar kullanılarak toz ve kir olmadan gerçekleştirilir ve en önemlisi, uzmanların katılımı olmadan bağımsız olarak yapılabilir. Bölme yapıları, her biri gerektiğinde ayrı olarak çalıştırılan, herhangi bir sıra ve yönde kurulan ayrı bölümlerden oluşan setlerdir. Bireysel eleman setleri, bir odada birkaç izole alan yaratmanıza izin verir, bunun sonucunda alan daha rasyonel ve verimli kullanılır.

Bölmelerin ana özelliklerinden biri, çok çeşitli montaj ve montaj seçenekleridir. Bu sayede, koşullarından bağımsız olarak hemen hemen her odaya monte edilebilirler - tavanların yüksekliği, zemin ve duvarların yapısı ve bitişleri. Örneğin, tek tek bölümler zemine gömme tapalar kullanılarak sabitlenebilir, avantajları, özel raylar olmadan hareket etmeleridir. Zemine pahalı bir dekoratif kaplama döşenirse, kurulum askıya alınmış bir versiyona monte edilir. Ürünlerin önemli bir avantajı, özellikle ofis ve diğer iş ve idari binalar için her zaman önemli olan yüksek düzeyde ses yalıtımıdır.

Ayrıca ofislerde tam duvar panjurlu tasarımlar popülerdir - bunun için ayrı bir özel profil türü kullanılır.

Alüminyum yapıların yalnızca sıradan şeffaf camla doldurulduğu genel olarak kabul edilir, ancak gerçekte durum böyle değildir. Bölmeler, sunta, sunta, sandviç panel, buzlu cam veya şeffaflığı azaltılmış kanvas gibi farklı malzemeler kullanılarak monte edilebilir. Bu, bireysel yönetim ofisleri ve son derece uzmanlaşmış çalışanlar için geçerli olacak belirli bölgelerin görünür olmamasını mümkün kılar. Ev odaları için renk tonlu dekoratif cam, kabartmalar ve diğer desenler kullanılır.

Ayrıca sertleştirilmiş dolgunun kullanıldığı özel yanmaz bölmeler vardır ve profil özel bir bileşime sahip bir polimer ile kaplanmıştır.

Örneğin, kalabalık yerlerde - havaalanları, tren istasyonları, hastaneler, alışveriş merkezleri gibi yoğun trafiğe sahip tesisler için temperli camdan artırılmış mukavemete sahip bölmeler monte etmek mümkündür. Orada sadece temperli veya özel güçlendirilmiş cam kullanılarak alüminyum bölmelerin kurulmasına izin verilir. Bu malzemenin avantajı, yalnızca yüksek derecede kırılma mukavemeti değil, aynı zamanda aşırı sıcaklıklara ve mekanik hasarlara - kazara çizilmelere veya aşınmalara karşı dirençtir.Aynı zamanda, tesislerde genellikle 8-10 milimetre kalınlığında tek takviyeli cam monte edilir ve sokak bölmeleri ve giriş grupları için ikili ve üçlü yapılar kullanılır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Alüminyum bölmelerin avantajları, inşaat hızına ve çeşitli kurulum seçeneklerine ek olarak, bireysel bölgelerin doğal aydınlatma olasılığını da içerir. Şeffaf camlar sayesinde, tüm odanın karmaşık aydınlatması yaratılır ve bu da elektrik faturalarında önemli ölçüde tasarruf sağlar. Bir şirket yeniden organize edilirse, personel değişikliği beklenirse, yeni departmanlar ve bölümler oluşturulursa, alüminyum yapılardan oluşan mobil sistemler, kısa sürede tamamen yeni ofislerin farklı büyüklük ve konumlarda donatılmasına yardımcı olacaktır.

Gerekirse, genel olarak, tüm yapının bütünlüğünü ihlal etmeden gerekli alanı boşaltarak bireysel iskeleler çıkarılabilir.

Dezavantajlar arasında, duvarların ses yalıtımının yanı sıra opak malzeme nedeniyle personelin çalışması üzerindeki yönetim kontrolünde olası bir azalma sayılabilir. Bu durumda, plastik veya temperli camdan yapılmış duvarların kullanılması ve ayrıca açıkken fazladan yer kaplamayacak, insanların hareketine müdahale etmeyecek, ancak size izin verecek sürgülü kapılar veya pencereler inşa edilmesi önerilir. ofislerde neler olup bittiğini kulakla denetleyin. Diğer bir dezavantaj, alçıpan ve metal-plastik yapılara kıyasla bölmelerin nispeten yüksek maliyetidir, ancak bu eksi, alüminyumun daha yüksek kalitesini ve daha uzun hizmet ömrünü kapsar.

Alüminyum ürünlerin tek önemli dezavantajı, alt kılavuzları temizlemek için uzmanları çekme ihtiyacıdır. Zamanla, özellikle üretim ve depolama odalarına kurulan prefabrik dolaplarda bu elemanların bulunduğu bölgede kir birikmektedir.

Maliyet neye bağlıdır?

Alüminyum bölme yapılarının nihai maliyeti, kurulumun yapıldığı tesislerin koşullarından, bölmelerin montajı için işçilere ödeme yapılmasına kadar birçok faktörden etkilenebilir. Birçok tüketici, nüanslara girmeden yapıları mümkün olduğunca ucuza satın almaya çalışır ve sonuç olarak bu genellikle düşük kaliteli ürünler satın almak veya yanlış işlevselliğe sahip bölmeler kurmakla sonuçlanır. Alüminyum yapıların fiyatının bağlı olacağı ana kriterler:

 • ek dekoratif işlemlerin varlığı;

 • açıklıkların boyutu;

 • kullanılan profil türü;

 • içeriğin türü ve parçaları;

 • bağlantı parçalarının miktarı ve kalitesi;

 • pencere ve kapıların varlığı.

Görüntüleme

Ofis ve ev alüminyum bölmeleri farklı şekil ve konfigürasyonlarda olabilir. Hem hazır versiyonlar hem de sahibinin çizimlerine göre belirli bir işlevsel amaç ile sipariş üzerine üretilmiş versiyonlar satışa sunulmaktadır. Bu, herhangi bir iç mekan ve oda için doğru sistemi seçmenizi sağlar. Alüminyum ürünler, bireysel tasarım özelliklerine göre sınıflandırılır.

Sabit

Bu tür yapılar, sabit bir durumda kurulmuş bir çerçeve sistemidir. Hem bir odayı imar etmek hem de tamamen dekoratif bir işlev gerçekleştirmek için kullanılabilirler. Genellikle, pencerelerin veya kapıların monte edilmesi sabit bölmelerdedir, çünkü bu elemanların taşınması çok zaman alan bir prosedürdür. Masif paneller seçilirken, katmanları arasına örneğin köpük plastik veya bazalt yalıtımı gibi çeşitli ısı ve ses yalıtım malzemeleri döşenebilir. Evlerde, sabit sistemlerin hücreleri genellikle desenli veya vitray ile doldurulur.

Mobil

Mobil sistemler ayrı modüllerden monte edilir ve daha çok sadece binaların bölümlere görsel olarak bölünmesi için tasarlanmıştır. Tam teşekküllü duvarlar nadiren onlardan yapılır.Kural olarak, bu tür yapılar, raflar şeklinde tekerlekler veya küçük bacaklar ile donatılmıştır, böylece gerekirse, sahneyi değiştirmek için hızlı bir şekilde çıkarılabilir veya hareket ettirilebilirler. Zemine veya tavana herhangi bir sabit sabitlemeleri yoktur ve söküldükten sonra orijinal hallerinde kalırlar. Mobil versiyon, iç bölmeler oluşturmanız gerektiğinde, evde kendi kendine montaj için en kolay seçenektir.

sürgülü

Bölmeler-bölmeler veya kayar yapılar, farklı yönlerde hareket ettirilebilecekleri özel mekanizmalarla donatılmıştır. Yukarıdan ve aşağıdan sürme sistemleri özel raylarla donatılmıştır. Bir bölme bölümü, bir veya daha fazla tuvalden oluşabilir. Genellikle tek bir armatürle monte edilirler - tavanda, menteşeli bir yapı şeklinde. Asma seçenekleri, yerden tasarruf etmenizi ve odanın alanını daha verimli kullanmanızı sağlar. Daha fazla ses yalıtımı ve kirden temizleme işlemini kolaylaştırmak için panel üzerine özel fırçalar monte edilmiştir. Bölmenin hareketi sırasında camdaki kir ve plakları temizler, ardından fırçalar çıkarılabilir, temizlenebilir ve yerine yerleştirilebilir.

Katlanabilir

Katlanır duvarlar, çeşitli menteşeler ve yaylarla birbirine bağlanan küçük, bağımsız panellerden oluşturulur. Katlama bölümlerinin tasarımları iki tipte yapılır - "akordeon" veya "kitap". Cihazın ilk versiyonu 2 parçadan oluşabilir ve menteşelere yatay olarak yerleştirilmiş birkaç ayrı panelden ikiye katlanabilir veya kademeli olabilir. "Kitap" sistemi dikey bir eksen boyunca monte edilir, parçaları kayar menteşelerle bağlanır ve özel oluklarda hareket eden silindirler kullanılarak yukarıdan ve aşağıdan çerçeve profiline bağlanır. Oda alanından önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlarlar, çünkü monte edildiğinde bölme tam anlamıyla tavana yükselir veya duvara yakın hareket eder. Böylece, odada sadece gerektiğinde katlanan, tamamen prefabrik bağımsız bir duvar var.

Transformatörler

Transformatör bölümleri, kural olarak, benzersiz bir sıra dışı iç tasarımı donatmak için kullanılır. Çok işlevli uygulamaları nedeniyle, çoğunlukla apartman ve evlerin yerleşim yerlerine kurulurlar. Çeşitli şekil ve konfigürasyonlarda olabilirler. Çoğu transformatör bölümünün çalışma prensibi, yapının üst ve alt kısımlarına monte edilmiş bir silindir mekanizmasına dayanmaktadır.

Bireysel parçalar, özel döner kinematik çiftler veya menteşeler ile değiştirilir ve birbirine bağlanır.

Bölümler için bir profil seçme

Bölme profili, tüm yapının destekleyici tabanıdır. Bu yüzden her ciddi üretici, özellikle dolgu maddesi olarak ağır temperli cam kullanılıyorsa, önemli dikey ve yatay yüklere dayanabilmesi için özel bir teknoloji kullanarak yapar:

 • malzemenin yüksek mukavemeti, yüksek basınç altında sıkıştırılmasıyla sağlanır;

 • alüminyum yapıyı bozmayan soğuk bükme teknolojisi kullanılarak profile köşeli ve diğer şekiller verilir;

 • her zaman orijinal şeklini korumak için ek takviyelerle donatılmıştır.

Profil tipi, kullanım amacına, beklenen tasarım yüklerine ve dolgu malzemesinin tipine ve kalınlığına bağlı olacaktır.

Alüminyum bölmeler için ana profil türleri:

 1. ses yalıtımlı cam profil;

 2. kanvaslar arasına yerleştirilmiş çift camlı ve panjurlu profil;

 3. bir camdan yapılmış tek katmanlı kaplama için profil;

 4. sürgülü bölmeler için sıkıştırma profili;

 5. makara mekanizmalı profil transformatörleri.

Sipariş vermek için, çerçevenin elektrik tesisatı, telefon hattı kabloları veya kablolu İnternet kurulumu için çeşitli oluklar sağlayacağı özel profiller yapabilirsiniz. Ayrıca, plana göre, üretici, çerçeve profillerini, priz ve anahtarların montajı için ayrı prizler ve kanallarla tamamlar.

Bölüm doldurma sınıflandırması

Ofislerdeki bölmeler genellikle şeffaf yekpare yapılır veya çeşitli tiplerdeki panellerden prefabrike yapılır. Seçim, tesislerin koşullarına ve ofislerin amacına bağlı olacaktır. Kapalı seçenekler iyi bir ses yalıtımı sağlar ve örneğin suntadan katı levhalar arasındaki gürültü seviyesini azaltmak için bazalt mineral yün gibi çeşitli malzemeler döşenir.

Tamamen veya kısmen şeffaf panellerin yerleştirildiği camlı ofis bölmeleri, genellikle beyaz veya renkli panjurlarla tamamlanır. Bu cihazlar özel bir tutamak ile açılıp kapatılır. İşlemi kolaylaştırmak için genellikle kolay erişilebilir yerlere monte edilir.

Kışın ek ısı yalıtımı için özel sandviç paneller veya ikili, üçlü cam üniteleri kurulur. Katı "sandviçler" ışığın içeri girmesine izin vermediğinden ve görüşü engellediğinden, personelin çalışması üzerindeki önemli kontrolü azaltacağı ve ofis alanını daha az prezentabl hale getireceği için birleşik tasarımlar da yapabilirsiniz. Sadece sandviç panellerden yapılmış duvarlar, genellikle tüm alanın tam olarak ısıtılmadığı ve yalnızca alüminyum bölmelerle çevrili dolapların ısıtıldığı endüstriyel tesislerde kullanılır.

Tamamen cam dolgu, örneğin bir apartmandaki iç bölmeler gibi küçük bir alana sahip odalar için idealdir. Alanı görsel olarak artırmanıza izin veriyorlar, ancak burada doğru aydınlatmayı doğru seçmek hala önemlidir. İç tasarımı çeşitlendirmek için, dolgu elemanları mobilya, duvar, zemin veya tavan rengine uyacak şekilde farklı tonlarda boyanmıştır.

Hem cam hem de kör eklerin kullanıldığı kombine versiyonlarda, genellikle alt kısma alçıpan veya sunta levhalar, üst kısma ise cam monte edilir. O zaman panellere mekanik hasar verme, camı kırma veya çizme olasılığı daha az olacaktır.

Montaj

Türü ne olursa olsun tüm çerçeve alüminyum bölmelerin montajı aynı prensibe göre yapılır. Küçük odalara basit yapılar kurmayı planlıyorsanız, işi kendiniz yapabilirsiniz. Kurulum prosedürü birkaç adımdan oluşur.

 • Odayı hazırlayın - gelecekteki duvarların kurulum alanından 1.5-2 metre boşluk bırakın, zemini plastik bir örtü ile örtün, böylece daha sonra malzemeyi delmekten çöpleri çıkarmak daha kolay olacaktır.

 • Alüminyum kaplamayı takın - özel tutucuyu çevreye sabitlemek için dübelleri kullanın. Yapının sertliğini sağlayacak ve tabanın olası düzensizliğini düzeltecektir. Ayrıca tutucu ek ses yalıtımı sağlayacaktır.

 • Köşeyi sabitleyin ve alüminyum profilleri raya yapıştırın. Sayıları ve aralarındaki mesafe, tüm yapının boyutlarına ve duvarların oluşturulacağı malzemenin tuvallerinin genişliğine bağlı olacaktır.

 • Profiller arasındaki boşluğu doldurun. Metal-plastik ve alçıpan muadillerinden farklı olarak, burada paneller mekanik bağlantı elemanları ile sabitlenmez (bölmelerin görünümünü bozarlardı), ancak dolgu macunu nedeniyle. Paneller oluklara yerleştirilir ve dolgu macunu sayesinde yapıya güvenli bir şekilde sabitlenir.

 • Kurulum sonunda projede yer alıyorsa pencere ve kapılar takılır. Profillerin olukları ve görünen derzleri dekoratif şeritler ile kaplanmıştır.

Alüminyum bölmelerin nasıl monte edileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya