Pilastrlar hakkında her şey

İçerik
 1. Ne olduğunu?
 2. Görüntüleme
 3. Malzemeler (düzenle)
 4. Nasıl kullanılırlar?
 5. Nasıl seçilir?
 6. güzel örnekler

Binaları tasarlama ve inşa etme sürecinde mimarlar sadece işlevsel ve pratik değil, aynı zamanda dekoratif ve tasarım yönüne de dikkat ederler. Böylece uygun dekoratif elemanlar binaya prezentabl bir görünüm kazandırmaktadır. Pilastrlar bu konuda popüler ve yaygındır. Bugün materyalimizde bu tür mimari detaylar hakkında daha ayrıntılı konuşacağız.

Ne olduğunu?

İlk önce pilasterlerin ne olduğunu anlamanız gerekir. Aslında bunlar, ortak bir yanı olan (pilastrların bu özelliği onları sütunlardan ayıran) duvardaki çıkıntılardır ve mimaride ve inşaatta yaygın olarak kullanılır. Bu mimari elemanın duvara herhangi bir baskı uygulamadığı gerçeğine dikkat etmek önemlidir, bu nedenle herhangi bir odanın hem dış hem de iç duvarlarını süslemek için yaygın olarak kullanılır.

Görünüşte, pilaster bir sütunu andırıyor. Ayrıca bu tasarım öğeleri farklı şekil ve boyutlara sahip olabilir. Cepheleri, iç duvarları, kapıları, pencereleri ve daha fazlasını süslemek için kullanılırlar.

Pilastrları mimari bir bakış açısıyla inceleme konusuna yaklaşırsak, birkaç temel bileşeni vurgulamak gerekir:

 • taban (veya taban) - diğer tüm elemanların yerleştirildiği ve sabitlendiği bu yapı üzerinde, boyutları 0,5 m'lik bir göstergeye ulaşabilir;
 • pilastr direği ana kısmıdır, dıştaki bu unsurun oyulmuş ve pürüzsüz çeşitleri vardır;
 • küçük şapka - bu, çeşitli desenlerle süslenebileceği ve süslenebileceği bağlantılı olarak ana dekoratif rolü yerine getiren bir parçadır.

Pilasterin bütünsel ve uyumlu görünmesi için tüm detayları birbiriyle (renk, boyut, şekil olarak) birleştirilmelidir. Genel olarak konuşursak, mimari detaylar olarak pilastrlar, görünümleri ve gelişimleri konusunda oldukça eski, uzun ve ilginç bir tarihe sahiptir. İlk kez Antik Çağ'dan bu yana evlerin yapım ve dekorasyon sürecinde bu unsurların kullanımından bahsedebiliriz. Ayrıntılar özellikle Antik Yunanistan'da (daha sonra Antik Roma'da) popülerdi.

Başlangıçta, pilastrlar yalnızca işlevsel bir rol oynadı ve taşıyıcı yapıların bir tür güçlendirilmesiydi. Bu amaçla bu mimari elemanlara dekoratif açıdan çok az önem verilmiştir. Pilastrlar sadece binaların cephelerine monte edildi ve sadece dikdörtgen bir şekle sahipti, üretim sürecinde doğal taş kullanıldı. Rönesans döneminde mimarlar ve tasarımcılar, pilastrların amacını gözden geçirdiler ve benzer yapıları sadece dışarıda değil, aynı zamanda bina içinde de inşa etmeye başladılar.

Aynı zamanda, sadece duvarlar pilastrlarla değil, aynı zamanda mobilyalar, tablolar ve çok daha fazlası ile süslendi. Günümüzde pilastrlar, tasarımcılar ve mimarlar tarafından odaları dekore etmek için kullanılan popüler ve yaygın dekoratif unsurlar olmaya devam ediyor.

Aynı zamanda, bu unsurlar çekici bir görünüme sahiptir ve bazı iç stilleri başarıyla tamamlar (örneğin, klasisizm, barok).

Pilastrların iç mekanlarda gerçekleştirdiği ana işlevlerden birkaçını göz önünde bulundurun:

 • duvar yüzeyinin güçlendirilmesi;
 • alanın bölünmesi ve imar edilmesi (örneğin, bu unsurları kullanarak mutfağı ve yemek alanını bölebilirsiniz);
 • kusurları gizleme (örneğin, sonlandırma veya iletişim kablolarındaki kusurlar);
 • dekorasyon ve dekorasyon.

Görüntüleme

Bugün piyasada çok çeşitli dekoratif pilastrlar bulabilirsiniz: oluklu, köşeli, pilon tipi, rustik, oluklu ve diğer seçeneklerle. Bu tür mimari elemanların çok çeşitli olması nedeniyle, kullanıcının bir seçim yapması oldukça zor olabilir.

Alıcıların rahatlığı için üreticiler, sütunun görünümüne dayanan bir pilaster sınıflandırması benimsemiştir. Bu gösterge için 3 ana kategori vardır.

dikdörtgen

Dikdörtgen pilastrlar modern (veya modern) olarak kabul edilir. Çeşitli iç mekanlara uyumlu bir şekilde uyum sağlayabilirler. Ayrıca, genellikle duvarı güçlendirmek ve ayrıca alanı imar etmek için kullanılırlar.

yarım daire

Yarım daire biçimli pilastrlar, klasik tipteki yapılara bağlanabilir. Görünümlerinde, odanın iç kısmındaki bu tür pilastrlar, duvara yarı gömülü bir sütuna benzeyebilir.

karmaşık

Karmaşık pilastrlar farklı şekillere, farklı kabartmalara ve benzersiz şekillere sahip olabilir (sırasıyla sütunun farklı bölümlerinde değişebilir). Bu elemanların seçimine, olağan klasik iç mekana sığmaları oldukça zor olduğu için çok dikkatli yaklaşılmalıdır.

Böylece, her kullanıcı, evinde bulunan iç mekana uyumlu bir şekilde uyacak bu tür pilastrları seçebilecektir. Pilastr seçimini kendiniz yapabilir veya yanılmamak ve gelecekte satın aldığınızdan pişman olmamak için profesyonel tasarımcıların yardımına başvurabilirsiniz.

Malzemeler (düzenle)

Şekildeki pilastr türlerinin çeşitliliğine ek olarak, bu mimari elemanlar üretim malzemesi açısından da farklılık gösterir. Pilastrları seçme ve satın alma sürecinde, özellikle bu mimari elemanların hangi hammaddelerden yapıldığına çok dikkat edilmelidir. Bu faktörün, bu unsurların ne kadar güçlü ve güvenilir olacağı ve ne kadar süreceği konusunda belirleyici bir etkisi olacaktır.

Pilastr yapmak için popüler malzemeler:

 • mermer;
 • granit;
 • Odun;
 • poliüretan;
 • strafor;
 • alçı;
 • MDF;
 • PVC;
 • tuğla;
 • alçı kalıplama;
 • alçıpan.

Bugün en yaygın ve popüler olanın doğal değil yapay malzemelerden yapılmış pilasterler olduğu belirtilmelidir. Çoğu zaman bu, maliyetlerinin yanı sıra güç ve güvenilirliklerinden kaynaklanmaktadır. Buna göre, daha önce popüler olan alçıpan elemanlar veya ahşap varyasyonlar alaka düzeyini kaybediyor.

Nasıl kullanılırlar?

Pilastrların kullanımı, tasarımın çeşitli alanlarında önemlidir. Yani, tüketiciler arasında yaygın, popüler ve talep edilen cephede, duvarda, kapıda pilastrlardır. Yukarıda bahsedildiği gibi, başlangıçta pilastrlar yalnızca cephe tahkimatları olarak algılandı. Çoğunlukla, işlevsel önemi yerine getirdiler. Ancak, bugün işlerin durumu önemli ölçüde değişti.

Bu öncelikle modern binaların pilastrlar şeklinde ek tahkimat gerektirmemesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır., temel olarak ve en son teknolojik gelişmeleri dikkate alarak inşa edildiklerinden ve doğrudan inşaat sürecinin kendisi yüksek kalitededir. Bu bağlamda, günümüzde pilastrların tasarımcılar arasında popüler olan dekoratif ve tasarım öğeleri olduğu sonucuna varabiliriz.

Oturma odasında kapıya benzer tasarımlar monte edilebilir.

Bugün, pilastrların kullanımı bir dizi durumda geçerlidir:

 • belirli bir yapıya sertlik kazandırmak (bunun için binaların köşelerine parçalar yerleştirilebilir);
 • imar için (bu özellikle bir stüdyo dairede yaşıyorsanız veya evinizin odaları yeterince büyük ve genişse geçerlidir);
 • pencere ve kapıları çerçevelemek için;
 • katları ayırmak için.

Nasıl seçilir?

Pilastrları seçerken ve satın alırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli faktör vardır. Başlıcaları şunları içerir:

 • boyutlar (bu bağlamda, sırasıyla dekore ettiğiniz odanın ayırt edici özelliklerine odaklanmak gerekir, dikkatli ölçümler yapmak zorunludur);
 • şekil ve renk (bu göstergelere göre pilastrları seçerken, oluşturmak istediğiniz iç mekanın tarzının yanı sıra bireysel tercihlerinize de odaklanmalısınız);
 • üretim malzemesi (her şeyden önce, öğelerin hangi işlevsel rolü oynayacağını belirlemek gerekir - dekoratif veya pratik - ve ancak bundan sonra belirli bir malzeme seçebilirsiniz);
 • üretici ve satın alma yeri (yalnızca güvenilir şirketlere güvenmelisiniz ve doğrudan satın alma, şirket mağazalarında ve temsilciliklerde yapılmalıdır);
 • maliyet (orta fiyat kategorisindeki ürünleri seçin).

Satın alırken yukarıda belirtilen faktörleri göz önünde bulundurursanız, size uzun süre hizmet edecek ve iç mekanınıza tam oturacak, amacını yüksek kalitede gerçekleştirecek pilastrları satın alabileceksiniz.

güzel örnekler

Çeşitli odaların iç tasarımında pilastr kullanımının güzel ve şık örneklerine bir göz atalım. Bu örnekleri kendi evinizi dekore etme sürecinde kopyalayabilir veya bir rehber ve ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

 • Bu fotoğrafta, pilastrların odanın girişi olan kemeri nasıl çerçevelediğini görebilirsiniz. Aynı zamanda, bu iç unsur hem odanın genel tarzını hem de bireysel unsurlarını (tavan, avize, pencereler) güzel bir şekilde vurgular. Böylece, son ayrıntıdır.
 • Bu resimde pilastrların birbirine göre simetrik olarak düzenlendiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda, konumları - banyo - özellikle sıra dışı ve benzersizdir. Bu iç mekanda, pilastrlar, diğer iç elemanların rengiyle iyi bir şekilde birleştirilmiştir.
 • Geniş oturma odası koşullarında popüler bir çözüm, şömineleri pilastrlarla çerçevelemektir. Bu durumda, mimari elemanların boyutunu (hem uzunluk hem de genişlik) seçerken özellikle dikkatli olmalısınız.
 • Bu iç mekanda ahşap pilastrlar şık ve uygun görünüyor (bu unsurların modası çoktan geçmiş olsa da). Böyle bir oda tasarımı seçerseniz, dikkatli bakım (düzenli toz alma, cilalama) gerektireceğini hemen aklınızda bulundurmalısınız.
 • Genel olarak bu iç tasarım tarzının moderne benzemesine rağmen, pilastrlar çerçevesine mükemmel uyum sağlar. Genel tasarımı uyumlu bir şekilde birleştirerek tek ve bütünsel bir atmosfer yaratırken, çok sayıda iç detayı ortaya çıkardılar.

Böylece, bundan emin olabildik pilastrlar, çeşitli işlevleri yerine getiren mimari bir unsurdur.... Aynı zamanda, çok çeşitli türler nedeniyle, tüm ayırt edici özelliklere dikkat ederek seçimlerine ve edinimlerine dikkatli ve sorumlu bir şekilde yaklaşmak çok önemlidir.

Kendi elinizle alçı pilastrların nasıl yapılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya