Garajlı ev: güzel ve fonksiyonel tasarım

Garajlı ev: güzel ve fonksiyonel tasarım
 1. Avantajlar ve dezavantajlar
 2. Tasarım
 3. Malzeme çeşitliliği
 4. İlham için güzel örnekler

Bir kır evinde yaşamak, bir veya daha fazla araba için bir garaj gerektirir. Garaj bağımsız bir bina olarak inşa edilebilir veya onu evin bir parçası yapabilirsiniz. "İkisi bir arada" seçeneği, pratikliği nedeniyle genellikle tercih edilir. İnsanlar için bir evi ve bir arabayı birleştirmenin birçok yolu vardır. Arzu ederseniz hem planlama, tasarım hem de binanın inşa edildiği malzeme ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan bir çözüm bulabilirsiniz.

Avantajlar ve dezavantajlar

Tek çatı altında garajlı özel bir evin birkaç avantajı vardır:

 • Gereksiz malzeme yatırımları olmadan garaj, evin ısıtma sistemine bağlanarak ısıtılabilir.
 • Ayrıca, bu odayı daha da konforlu hale getirecek olan garaja sıhhi tesisat ve kanalizasyon da atayabilirsiniz.
 • Bir araba için ısıtılmış bir depolama alanı, bir atölye veya spor salonunun işlevleriyle donatılabilir, buraya bir sauna yerleştirebilir veya envanter depolamak için alanın bir kısmını verebilir. Burada sebze ve turşular için bir bodrum yapmak da uygundur.
 • Evin sakinleri, uygun bir zamanda, evin herhangi bir odasında olduğu gibi garaja girebilirler. Bu durumda pencerenin dışındaki mevsim ve hava durumu herhangi bir rol oynamaz.
 • Diğer bir avantaj, arsanın serbest alanından tasarruf edilmesidir. Bu, özellikle aşınma minimum olduğunda önemlidir, ancak kendi eşyalarınızda yeşillik için mümkün olduğunca fazla yer olmasını istersiniz.
 • İnşaat ve kaplama malzemelerinden tasarruf. Garaj ve evin çatısı, temeli ve duvarlarından biri ortak olduğu için inşaat daha ucuz olacak ve gerekli işler daha hızlı yapılacak.
 • Garajda mülk güvenliği. Böyle bir depolama tesisinden bir araba çalmak ve değerli şeyleri çıkarmak neredeyse imkansızdır, çünkü hırsızlık sırasında oluşan gürültü, garajın ayrı olduğu bir durumun aksine, evin sakinleri tarafından hemen duyulacaktır.

Garajlı evin dezavantajları vardır:

 • teknik seslerin ve kokuların binanın konut kısmına olası sızması;
 • ev ile garaj arasındaki duvarın penceresi yok.

Bütün bunlara aşılmaz sorunlar denilemez. Bu tür rahatsızlıkları telafi etmek için fırsatlar mevcuttur. "Garaj yaşamının" evin ömrü üzerindeki etkisini en aza indirmek için, konut ve teknik alanlar arasına güvenilir bir kapı kurabilir, hatta bir antre yapabilirsiniz. Garajın kendisi binanın kuzey tarafına daha iyi yerleştirilmiştir, bu da boş bir bitişik duvarla birlikte enerji tüketimini bile azaltacaktır.

Evle birleştirilen garaj farklı şekillerde eklenebilir:

 • Evin bodrum katında. Bu seçenek, konut binası eğimli bir arsa üzerinde bulunuyorsa iyidir. Ancak yeraltı garajına giriş dik bir iniş içeriyorsa, onu kullanmak sakıncalıdır. Böyle bir teknik odanın inşaatının özellikle pahalı olacağı akılda tutulmalıdır. Cihazı ciddi bir kazı çalışması gerektirir. Ek olarak, sadece belirli bir yeraltı suyu seviyesinde böyle bir seçeneğe girişmek mümkündür.
 • Yer üstü kısmında, yaşam alanlarının altında. Böylece, küçük bir arsa üzerinde yerden tasarruf edebilirsiniz, ancak ev yükselir ve sakinlerinin tüm yaşamı esas olarak çatı katı seviyesinde geçer. Zemin katta, kural olarak, yemek odası ve oturma odasının yanı sıra banyo içeren bir mutfak bulunmaktadır.Evin bu konfigürasyonunda, çalışan bir makineden gelen karbon monoksitin oturma odalarına girmemesi için havalandırma sisteminin iyi çalışması önemlidir.
 • Yan tarafa bağlı yer üstü garajı. Bu seçenek, bu teknik odanın, konutun çalışması sırasında zaten evin yanına kurulabilmesi ve ilk iki durumda olduğu gibi ana bina ile aynı anda inşa edilmemesi açısından uygundur.
 • Bir gölgelik veya galeri ile eve bağlı garaj. Aslında böyle bir nesneye bağımsız bir bina denilebilir. Ancak evin tek çatısı nedeniyle insanlar ve arabalar için tek olarak algılanıyor. Bu durumda, garajı ısıtmak daha zor olacaktır, ancak herhangi bir hava koşulunda ve yılın herhangi bir zamanında sorunsuz bir şekilde yaklaşabilirsiniz. Bir ev ile teknik bir binayı birleştirmek için bu tür bir konfigürasyon, arabadan gelen gürültü ve koku ile ilgili sorunları ortadan kaldırır.

Tasarım yaparken, garajın boyutunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Alanı, banliyö yaşamı koşullarında çok önemlidir. En küçük ve en basit olanı bile araç bakımına izin vermelidir. Arabanın her iki tarafında en az yetmiş santimetre boş alan kalması gerekir. Bu, çalışma sürecinde sakince hareket etmeyi mümkün kılacaktır.

Arabanın kendisi "evine" sorunsuz bir şekilde girip çıkmalıdır. Gerekli giriş genişliği en az 2,5 metre, yüksekliği en az 2 metredir.

Garajın gerçekten büyük olması, en az 2 araba için tasarlanmış olması genellikle gereklidir. Arazi arsasının kendisi çok küçükse, arabaların bir demiryolu üzerindeki vagonlar gibi yerleştirileceği, dar şekilli yerleşik bir teknik odadan memnun olmanız gerekecektir.

Bu elverişsizdir, çünkü uzaktaki arabayı garajdan çıkarmak için her seferinde çatının altından geçidi kilitleyen ikincisine sürmeniz gerekecektir. Veya garajı, küçük bir alanda kolay olmasa da, iki taraftan çıkış olacak şekilde tasarlamanız gerekir.

Bir garajı bir evle birleştirirken ciddi bir sorun çatı cihazıdır. Çoğu zaman, ev sahipleri üçgen çatı seçeneğini seçer. Böyle bir cihaz, en az maliyetli ve teknik açıdan uygulanması en kolay olan olacaktır. Evin üzerinde eğimli bir çatı ve garajın üzerinde tamamen düz bir çatı tasarlamak mümkün olsa da. Bu sayede evin silüeti canlandırılır. Sadece drenaj cihazına ciddi dikkat etmeniz gerekiyor. İhtiyacınız olan garajlı evi almanın en kolay yolu bir profesyonele yönelmektir. Müşterinin tüm isteklerini ve inşaatla ilgili zorunlu teknik nüansları dikkate alarak yetkin bir proje yapacaktır.

Mimar, temelin, tüm katların, çatının ve ayrıca mühendislik iletişiminin doğru bir şekilde gerçekleştirilebileceği bir bina planı ve çizimleri sağlayacaktır.

Sadece alana bağlı olması gereken tipik bir projeyi temel alabilir veya bireysel bir proje sipariş edebilirsiniz. İkinci seçenek çok daha pahalı olacak, ancak gerçekten pratik ve benzersiz bir mimari nesne elde edeceksiniz.

Hazır projelere dayanarak kendi ve bağımsız olarak geliştirebilirsiniz, ancak bu durumda bile bir profesyonelden tavsiye almak daha doğru olacaktır.

Tasarım

Bir konut binasının algısı büyük ölçüde garajın ve evin aynı çatı altında nasıl birleştirildiğine bağlıdır. İnşaat sırasında, yalnızca ekli bir garaja sahip konutlar değil, aynı zamanda yaşamak için bir "uzantı" olan bir garaj da alabilirsiniz. Tek başına etkileyici boyutlara sahip olan garaj kapıları, tüm yapı bir bütün olarak algılanırken dikkatlerin önemli bir bölümünü çekiyor. Tasarım yaparken, boyutlarının görsel olarak diğer her şeyi boğmadığından emin olmak bazen önemlidir.

Bazen sadece yaz aylarında işletilen hamamlı bir kır evinden bahsediyorsak, mülk sahipleri, konut bölümünün önemli bir ekonomik öneme sahip bir bina için "ağırlık" haline gelmesini umursamayabilir. Bu durumda, değerli kompozisyon çözümleri olmasına rağmen. Saygın banliyö konutlarından bahsediyorsak, mimari ve tasarım bileşenleri ön plana çıkıyor.

Konuya zevk ve beceri ile yaklaşarak, iki araba için büyük bir garaja ve bir çatı katı veya konut ikinci katına sahip bir bina inşa edebilirsiniz. Çatının güzel silueti ve ağırbaşlı duvar dekorasyonu sayesinde yapı uyumlu bir şekilde algılanacaktır. Bu durumda, garaj ağır bir şey gibi görünmeyecektir. Böyle bir yapı dar bir alanda iyi görünecektir. Yaşam alanlarını barındıracak yeterli alana sahip olmak için "büyümeniz" gerekir.

Bir yer üstü garajı düzenleyerek, teraslı veya üstünde bulunan garajın uzantısı olan bir ev alabilirsiniz. İyi bir dinlenme yeri, atölye veya ofis olacak - hepsi sakinlerin ihtiyaçlarına bağlı. Cumbalı pencereli ve yana bağlı küçük bir garaj parçası olan bir ev pitoresk görünecek.

Bodrum katına sahip bir evde bulunan garaj, dikkati dağıtmaz ve binanın genel tasarımına odaklanmanıza izin verir. Aynı zamanda, mal sahipleri sadece garajlı değil, aynı zamanda ek ekonomik işlevlerle donatılabilen bir bodrum katına sahip bir binaya sahiptir.

Modern bir kır evi, aynı zamanda bir garaj, yüzme havuzu ve sauna ile mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir.

Bir mimari konsepti uygularken, garajı özel bir renkle vurgulamak istenmez. Genel tarza uygun olmalı ve ana bina ile aynı yapı malzemelerinden yapılmalıdır.

Malzeme çeşitliliği

Yapı malzemelerinin seçimi sadece fiyatı değil, aynı zamanda garajlı evin görünümünü ve işlevsel özelliklerini de belirleyecektir.

En uygun fiyatlı seçeneklerden biri ahşap bir ev inşa etmektir. profilli keresteden veya yuvarlak günlükler. Bu tür evlerde yaşamak rahattır, iyi nefes alırlar. İçlerinde olmanın çevresel güvenliği konusunda sakin olabilirsiniz. Malzemenin özel işlenmesi sayesinde çürüme ve yangın güvenliği sorunları da günümüzde başarıyla çözülmektedir.

Birçok şirket, gelecekteki evler için kendi yapı malzemeleri ve yapı elemanları üretimine sahip olan ahşap evlerin inşası için hizmet sunmaktadır. Çok sayıda standart proje arasından bir proje seçebilir veya özel bir proje sipariş edebilirsiniz.

Ağaç, birkaç katta bina inşa etmenizi sağlar. Saygın bir şirketle iletişime geçerek, müşterinin isteklerine ve düzenleyici belgelerin gerekliliklerine uygun bir ev yaptırabilirsiniz. Gelecekteki yapının elemanları fabrikada hazırlanacak ve montaj kitinin üretimi sırasında bir şerit veya döşeme temeli yapılacaktır. Bir kütük evinin montajı çok az zaman alır.

seçebilirsiniz ve teknoloji çerçeve evİskandinav ülkelerinde ve Amerika'da uzun süredir kullanılmaktadır. Bu aynı zamanda nispeten ucuz bir inşaat seçeneğidir. Hafif olan böyle bir yapının temeli hafif olabilir ve bu nedenle mali açıdan özellikle maliyetli olmayabilir.

Bir ev inşa etmek için geleneksel tuğlaları ve farklı teknolojiler kullanılarak üretilen çeşitli blokları da seçebilirsiniz.

Tuğla ev geleneksel olarak prestij ve saygınlık göstergesidir, çünkü böyle bir yapının inşası büyük miktarda el emeği gerektirir. Tuğla evlerin birçok tipik projesi var. İnşaat dokümantasyonu, müstakbel mal sahibinin talebi üzerine mimarlar tarafından yapılır.

Aynı zamanda, örneğin tek katlı ve iki katlı evler, köpük bloklardan, yüksek enerji verimliliği göstergelerinden başlayarak en iyi niteliklerini sergilemek.Bu malzemenin Rusya'da, özellikle ülkenin kuzey kesiminde yaygın olarak kullanılması tesadüf değildir. Temel üzerindeki yükü azaltan dayanıklı ve hafiftir. Bir ev inşa etmenin maliyetleri engelleyici değildir.

Konutlar da yapılıyor SIP panellerinden... SIP, çerçeve yapıların oluşturulmasında kullanılan yapısal bir yalıtım panelidir. İçeride yalıtım var ve dışarıda yönlendirilmiş bir yonga levha (OSB) veya kontrplak var.

Bu malzemeden yapılmış evler sismik direnç ile ayırt edilir, enerji tasarrufu ve ses yalıtımı için iyi göstergelere sahiptir. Malzemenin bir yangın geciktirici ile cömertçe emprenye edilmiş olması nedeniyle, yangına dayanıklı olarak sınıflandırılır. Bu tür evler dayanıklılıkları ile ayırt edilir, kolay ve hızlı bir şekilde inşa edilirler.

Her SIP paneli üreticisinin piyasaya gerçekten yüksek kaliteli malzeme sağlamadığı kabul edilmekle birlikte, bu konuda dikkatli olmanız gerekir.

İlham için güzel örnekler

Bir garajlı ideal evin tam olarak kendi versiyonunuzu bulmak için önce tasarımcıların sunduğu fikirlerden ilham alabilirsiniz.

 • Evin konut kısmı ile garaj arasında bir denge kurarsanız, mükemmel bir mimari ve tasarım çözümü elde edebilirsiniz. Ev, garajın arka planında kaybolmaz ve teknik odaya giriş, ev işleri için önemli olan büyüktür.
 • Bir galeri ile garaja bağlanan ev, arsanın mevcut alanını akıllıca kullanmayı ve mükemmel bir şekilde donatmayı mümkün kılıyor.
 • Ev genişse, garaj arka planına hakim olmayacak ve günlük yaşama engel olmayacaktır. Konut bölümü ile garaj arasındaki bir ara odanın cihazı, hoş olmayan kokuların ve makine gürültüsünün odalara girmesi sorununu çözer ve girişin kendisinde rahat bir depolama odası düzenleyebilirsiniz.
 • Dilerseniz sitede her iki yanında garajların bağlı olduğu bir ev inşa edebilirsiniz. Bir - iki araba için, ikincisi - bir için. Yapı bir bütün olarak P harfi şeklindedir.
 • Bir ev ve bir garajı U şeklinde birleştirirken, avlunun arkasına doğrudan erişimi olan oldukça kompakt bir yapı elde edebilirsiniz. Aynı zamanda, evin önünde rahat bir doğa köşesi ve garaja uygun bir doğrudan giriş belirir.
 • Sitedeki ev oldukça kısa bir şekilde yapılabilir. Kalemlik şeklinde inşa edilmiş garajlı bir konut binası, bölgenin doğal manzarasından dikkati dağıtmayacaktır.
 • Garaj kapısının özgün tasarımı ve bina genelindeki dekoratif unsurlar, teknik odanın yanından görsel olarak kolaylaştırıyor. Bu sayede, bina bir bütün olarak, genellikle bir konut ve yardımcı bölüm tek bir çatı altına bağlandığında ortaya çıkan gereksiz görsel pürüzlerden kurtulur.

Ayrıca, garajlı bir evin projesinin video incelemesi.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya