Ülkede bir yaz mutfağının tasarımının özellikleri

İçerik
 1. özellikler
 2. Projeler
 3. Malzemeler (düzenle)
 4. İç mekan
 5. güzel örnekler

Yaz mutfağı, tüm hane üyelerinin toplandığı ülkede haklı olarak favori bir yer olarak kabul edilir. Sıcak günlerde burada rahatça yemek pişirebilir, akşamları bir fincan aromalı çay ile temiz havada dinlenebilirsiniz. Kış aylarında bu oda ızgara yemek için idealdir.

Yaz mutfağının tasarım özelliklerini bilerek, yılın herhangi bir zamanında olmanın keyifli olacağı güvenilir bir oda oluşturabilirsiniz.

özellikler

Yaz mutfağı ülkedeki en işlevsel yapıdır. Doğrudan amacı, yemek hazırlamak için bir yer olarak hizmet etmektir. Ancak çoğu yaz sakini onu sadece sıcak mevsimde kullanmaz. Örneğin sonbaharda, burada meyvelerin, meyvelerin ve sebzelerin işlenmesi, muhafaza edilmesi, kompostoların hazırlanması ile ilgilenmek uygundur. Burada başka bir uyku yeri donatabilir, çamaşırları ayarlayabilir ve elbette konukları büyük bir masada toplayabilirsiniz.

Herhangi bir yaz mutfağının inşası, tüm nüansların ve özelliklerin hesaplanacağı bir projenin ön oluşturulmasını gerektirir.

 • Mutfağın daha fazla çalışmasını etkileyen önemli faktörlerden biri de konumudur. Bir siteyi, gerekli tüm mühendislik iletişimini gerçekleştirebilecek şekilde seçmek gerekir: gaz boru hattı, kanalizasyon, su temin sistemi, elektrik.
 • Bu tür binalar tuvalete, kompost çukuruna ve diğer hoş olmayan yerlere bitişik olmamalıdır. Mümkünse karayolundan uzağa yerleştirilmelidirler, aksi takdirde araba tozu tüm açık yüzeylere birikecektir. Ayrıca yakınlarda yanıcı nesnelerin bulunmasından da kaçınmalısınız - bunlara olan mesafe en az 10 metre olmalıdır.
 • Hepsinden iyisi, mutfak pencereleri kuzeydoğuya bakıyorsa, bu sizi yaz günlerinde serinletecektir. Yaz mutfaklarının alt alanında bir mahzenin düzenlendiği durumlar vardır - bu pratik çözüm, odanın işlevselliğini hemen artırır.
 • Özellikle dikkat çeken, odun, gaz veya elektrik olan sobadır. Barbekü kurmayı planlıyorsanız, gerekli mühendislik sistemlerini doğru bir şekilde konumlandırmak için ürünlerin pişirileceği yere önceden karar vermeniz önerilir.
 • Barbekü ve barbekü için bir yer donatmanın önemli bir yönü, yangın güvenliği kurallarına uymaktır. Sobanın yanına bir yemek masası koymanız veya bir dinlenme alanını donatmanız önerilmez. Genellikle etrafındaki boşluk dolaplar, çekmeceler ve bir lavabo ile doldurulur. Yemek hazırlamanın keyifli bir süreç olması için düzenlemelerinin pratik ve kullanımı kolay olması gerekir.
 • Yaz mutfağının topraklarında, bir dinlenme alanını konforlu mobilyalarla donatmak zorunludur. Hasır veya plastik masa ve sandalyeler en iyi sonucu verir. Böyle bir odada konforlu bir konaklama için önemli bir faktör, yüksek kaliteli aydınlatmadır.

Armatür seçerken, kullanımı enerji tüketimini azaltacak ekonomik LED lambalara dikkat edin.

 • Son zamanlarda, hem bağımsız olarak hem de geleneksel bir soba ile birlikte kullanılabilen odun sobaları çok popüler olmuştur. Fırının çalışmasıyla ilgili sorunlardan kaçınmak için, bununla ilgili tüm nüansları önceden düşünmeniz önerilir.

Projeler

Hemen hemen her banliyö bölgesi, küçük veya büyük bir yaz mutfağı inşa etmek için uygundur.Belirli bir site için boyut ve konfigürasyona uygun bir proje seçebileceğiniz bu tesislerin birçok türü vardır.

Mutfaklar iki tipe ayrılır: açık ve kapalı. Kendi elinizle gerçekten idare edebileceğiniz en ilkel açık tip seçenek bir terastır.

Mutfakların ikinci versiyonu, binaları tamamen veya kısmen kapalı olan verandaları içerir. Bu binaların en popüler ve yaygın türlerinden bahsedeceğiz.

Açık

Bu tür binalar, duvarları ve çatısı olan bir çardaktır.

Haklı olarak en yaygın olarak kabul edilirler, çünkü bir takım avantajları vardır:

 • inşaat becerilerine sahip, böyle bir bina oldukça kısa sürede bağımsız olarak inşa edilebilir;
 • açık havada yemek pişirme, sizi geleneksel kapalı mutfaklarda her zaman var olan dumanlardan ve kötü kokulardan kurtarır;
 • Böyle bir mutfakta genellikle mangal veya mangal bulunur.

  Bu tür tesislerin şüphesiz avantajlarına rağmen, bir takım dezavantajlara dikkat edilmelidir:

  • operasyon süresi yılın sıcak dönemi ile sınırlıdır;
  • oda pratik olarak duşlardan, cereyanlardan ve böceklerden korunmaz;
  • kış dönemi için mutfak mobilyalarının eve getirilmesi gerekecek.

  Mutfak-veranda

  Böyle bir oda, yazlık evinizin verandasının topraklarında kolayca donatılabilir. Yaz mutfağı da dahil olmak üzere tüm bina tek bir tarzda yapıldığında projeler özellikle güzel görünüyor.

  İlk olarak, derinliği ana odanın derinliği ile aynı olması gereken bir temel atılır. Sonra duvarlar dikilir, kılıflanır ve çatı yapılır. Bir camlı duvara sahip mutfaklar özellikle etkileyici görünüyor.

  ek

  Böyle bir yapı bir binanın parçası olabilir: yazlık veya hamam. Sundurmanın bir kısmını kullanarak odayı genişletebilir ve gerekli tüm mutfak aksesuarlarını içine yerleştirebilirsiniz.

  Başlamak için, kanopinin tutturulduğu destek duvarları monte edilir.

  Zemin döşenir veya betonla dökülür. Verandanın açık kısmı stor perde, branda tente veya özel çıkarılabilir paneller kullanılarak yağmurdan korunabilir. Duvarlar boyunca dikilen tırmanıcı bitkiler, sıcak günlerde serinlik yaratmaya yardımcı olacaktır.

  Bu seçenek uygulamada öncekinden çok daha ucuzdur, ancak dezavantajı zayıf mukavemet özelliklerindedir - toprak batmaya başlar ve zamanla mutfak eğilebilir.

  oyuk

  Bu proje en işlevsel ve pratik olarak adlandırılabilir. Böyle bir mutfağın topraklarına genellikle bir mangal, barbekü veya şömine kurulur. Burada arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirmek, hasat edilen mahsulü işlemek ve çok daha fazlası için uygun olacaktır.

  Açık bir mutfak-çardak için, bir temel - merdiven veya sütunlu döşemek zorunludur. Çatı için bitüm veya ondulin almak daha iyidir. Çerçeve için ahşap, taş veya tuğla uygundur. İstenirse, mutfak çardaklarının açıklıkları kumaş perde veya panjur ile örtülebilir.

  Çevresine dikilen tırmanıcı süs bitkileri mutfağın içinde gölge oluşturacaktır. Duvar boyunca veya açıklıklarda bulunan yaratıcı raflar ve bölmeler, gerekli banliyö ortamını yaratacaktır.

  Kapalı

  Bu tip yaz mutfağı, ayrı bir bina veya ana evin, hamamın veya yardımcı yapıların bir uzantısıdır. Bu seçenek, sık rüzgarlar, yağmurlar ve erken donların olduğu zorlu iklim koşullarında vazgeçilmezdir. Böyle bir mutfak, tüm yıl boyunca ülkede dinlenmeyi sevenler için en iyi çözüm olacaktır.

  Tabii ki, böyle bir mutfak evinin inşası karmaşık ve maliyetli bir süreçtir. Özellikle gerekli tüm iletişimlerle rahat koşullar yaratmaya gelince. Çoğu zaman, bu tür binalar bir şömine, yardımcı oda, kiler ile tamamlanır. Bu nedenle kapalı yazlık mutfak inşaatına başlarken her şey önceden hesaplanıp tasarlanmalıdır, aksi takdirde inşaat süreci gecikebilir.

  Teraslı ev

  Yaz mutfağının bu versiyonu, bir önceki gibi, teraslı kapalı bir oda anlamına gelir. Yemekler mutfakta hazırlanacağı için uygun şekilde donatılması gerekir. Ancak terasta oturma alanı yapabilirsiniz - sandalyeli bir masa, hafif koltuklar, barbekü veya barbekü yapın.

  Bu proje çok fazla yatırım gerektirecek: temelin döşenmesi, duvarların dikilmesi, pencere ve kapıların montajı.

  Ancak bitmiş bina sağlam ve güvenilir olacak, hem yazın hem de kışın burada vakit geçirmek keyifli olacak.

  Bir binanın inşaatına başlarken, her bir özel alanın bazı nüanslarını dikkate almalısınız. Örneğin, en önemli faktörlerden biri, duvarlar ve çatılar için hangi malzemelerin hesaplandığı temelinde rüzgarın gücüdür. İklim özellikleri de dikkate alınır: yağış sıklığı ve sıcaklık rejimi.

  Malzemeler (düzenle)

  İnşaat için malzeme seçimi doğrudan inşaat türüne, hizmet ömrüne, mal sahiplerinin tercihlerine ve finansal yeteneklerine bağlıdır. Modern teknolojiler, minimum yatırımla pratik ve güvenilir binalar inşa etmemizi sağlar.

  Bir yaz mutfağının yapımında aşağıdaki malzemeler popülerdir:

  • tuğla;
  • polikarbonat;
  • beton;
  • oluklu mukavva;
  • doğal taş;
  • Odun;
  • zar;
  • alüminyum.

  Bir yazlık sadece pratik değil, aynı zamanda dekoratif malzemelerin kullanılmasını gerektirir. Çoğu zaman, tüm binaları birbirine bağlayan yazlık arazide bahçe yolları düzenlenir. Yollar, her iki tarafta çiçek tarhları ve çalılarla süslenmiş taş veya çakıl olabilir. Deneyimli bahçıvanlar, yazlık evlerinde uyumlu görünen doğaçlama araçlardan peyzaj dekoratif unsurları yaratır. Canlı balık ve su bitkileri ile dolu yapay bir gölet, dış cepheyi tamamlamaya yardımcı olacaktır.

  Mutfağa ve iç dekorasyona bakarken, uzmanlar tek bir stile bağlı kalmanızı tavsiye ediyor. Örneğin, site zaten bir tuğla çitle çevriliyse, onu bir mutfak inşa etmek için kullanmak daha iyidir. Taş ve tuğladan yapılmış evler en dayanıklı ve güvenilir olarak kabul edilir, bu nedenle böyle bir bina onlarca yıl hizmet edecektir.

  Yazlık evlerin ve yazlık mutfakların yapımı için bir diğer popüler malzeme kerestedir. Böyle bir proje daha bütçeli olacak, ancak daha fazla dikkat gerektirecek. Bir bardan bina inşa etme süreci basit olarak adlandırılamaz: özel ekipman gerekli olacaktır. Ayrıca, inşaatın tamamlanmasından sonra bile, bu tür binalar, mantar önleyici bileşiklerle düzenli tedavi ve özel bakım gerektirir. Ahşap hızlı aşınan bir malzemedir, bu nedenle uygun koşulları sağlamadan bina çökmeye başlayacaktır.

   Zemin laminat, parke, fayans veya muşamba ile döşenmiştir. Çatı için oluklu mukavva, yumuşak çatı, metal kiremit kullanılmaktadır. Tüm bu malzemeler zamana göre test edilmiştir ve geleneksel olarak banliyö inşaatında kullanılmaktadır.

   Dış cephe kaplamalı duvar kaplaması, yaz mutfağına modern, bakımlı bir görünüm kazandıracaktır.

   İç mekan

   Bir yaz mutfağının görünümü rahat ve konforlu olmalı ve tasarımı size ve ailenize hitap etmelidir. Mutfak dekorasyonu için mobilya seçerken zevk tercihlerinize ve finansal imkanlarınıza odaklanın.

   • Mutfak dekore edilmiş yüksek teknoloji, şehir dışında bile çağa ayak uydurmak isteyen aktif, modern insanlar için uygundur. Böyle bir mutfak, ölçülü renkler, katı formlar ve net çizgiler ile karakterizedir. Metal ekli mutfak mobilyalarının kullanımı pratik ve işlevseldir. Modern tasarımların, ev aletlerinin ve modaya uygun kaplama malzemelerinin kullanılması uygun olacaktır.
   • Provence stili - bir yazlık mutfak ev içi oluşturmak için en uygun. Ahşap mobilyalar, çanak çömlek, antika masa örtüleri, dökümlü örtüler ve dekoratif saksı çiçeklerinin birleşimi büyülü bir kır evi atmosferi yaratıyor.Dayanıklı ahşaptan yapılmış masa, sandalye ve dolapları seçmek en iyisidir. Hasır mobilyalar harika bir alternatif olabilir.
   • Mutfak afrika tarzında benzersiz ve orijinal görünüyor. Etnik baskılar, şamanik muskalar, çok renkli boncuk süslemeleri, mutfağın iç duvarlarındaki hayvan derileri harika görünüyor. Mobilya uygun seçilmelidir: alçak sehpa yataklar, koltuklar veya kanepeler.
   • etnik tarz seyahat etmeyi seven sahipleri için mükemmel. Böyle bir bina, komşu yazlık evlerin arka planında olumlu bir şekilde öne çıkacak ve sahiplerinin bireyselliğini vurgulayacaktır.
   • Mutfak iç oryantal tarzda - bu lüks yemeklerin, renkli mozaiklerin, taş unsurların ve altın resmin varlığıdır. Ayrıca, oryantal iç mekan, büyük bitkilerin, bir nargilenin, resimli büyük vazoların varlığını ima eder. Terasın çevresine tırmanma bitkileri ekilebilir. Parlak renklerle boyanmış mutfak duvarları, etraftaki bitkilerle güzel bir kontrast oluşturacaktır. Ek olarak, böyle bir çit, terası meraklı gözlerden güvenilir bir şekilde gizleyecektir.

   Gölgelikli açık mutfak, çok yönlü seçeneklerden biri olarak kabul edilir. Sadece yemek pişirmek için değil, aynı zamanda çeşitli dekoratif unsurlarla da dekore edilebilir. Çiçekler, çevre etrafındaki büyük zemin saksılarına yerleştirilebilir; kıvırcık çiçekli saksılar geleneksel olarak sundurmanın yanına asılır.

   Mutfağın yanına küçük bir gölet yapabilir veya bir çeşme koyabilirsiniz.

   güzel örnekler

   Ahşap, taş ve metal kombinasyonu, her büyüklükteki yaz mutfakları için kazanan bir çözümdür. Modern tasarım, konforlu mobilya düzenlemesi ve odun sobası konaklamanızı unutulmaz kılacak.

   Bir kır evinin uzantısı olarak bir yaz mutfağı, ülkede çok sayıda insan toplanırsa özellikle uygundur. Ana mutfak yapmayı planlıyorsanız, ocak ve mutfak ekipmanlarının montajı basitçe gereklidir.

     Kapalı mutfaklar küçük evlere benziyor. Bu sayede hava koşullarından bağımsız olarak kullanmak mümkündür. Burada sadece yemek pişirmekle kalmaz, aynı zamanda bir kiler inşa edebilir, bir av köşkü yapabilir veya konukların gecelemeleri için başka bir yer koyabilirsiniz.

     Bununla ilgili daha fazla bilgi için sonraki videoya bakın.

     yorum yok

     Yorum başarıyla gönderildi.

     Mutfak

     Yatak odası

     Mobilya