Ahşap bir evin iç tasarımı için orijinal seçenekler

Ahşap bir evin iç tasarımı için orijinal seçenekler
 1. özellikler
 2. Ne istiyorsun?
 3. Kabul edilemez olan nedir?
 4. Malzemeler (düzenle)
 5. Tasarım
 6. Mobilya ve sıhhi tesisat
 7. stil
 8. İpuçları & Hileler
 9. İç mekanda güzel örnekler

Ahşap binalar her zaman orijinal ve aslen Rus olan bir şeyle ilişkilendirilmiştir. Bu, bir bütün olarak tüm konutun iç dekorasyonuna ve tasarımına belirli bir baskı yaptı. Ancak, herkesin farklı bir mizacı vardır. Bu, bir yazlık evin, bir kır evinin veya özel bir kulübenin içi olsun, ahşap bir yapının her tasarım unsuruna yansır.

özellikler

Herhangi bir masif ahşap yapı, dikkatli bir malzeme seçimine ihtiyaç duyar. Tuğla ile durum daha basitse, bir dizi faktör dikkate alınmalıdır. Örneğin, malzemenin çevre dostu olması onu talep görüyor. Bununla birlikte, antiseptik emprenye de dahil olmak üzere ek tedavilere ihtiyaç duyulmasının nedeni odur. Ağaç küçülür, bütünlüğünü bozabilecek kemirgenlerin ve karıncaların dikkatini çeker.

Böyle bir yapının temel üzerinde daha az stresi vardır. Bu nedenle ikinci ve üçüncü katların yapımı mümkündür. Üst alan çatı katı olarak kullanılabilir. Bu, iç alanı rasyonel bir şekilde donatmanıza ve yeterli olmadığında altta yer açmanıza izin verecektir. Ahşabın düşük ağırlığı nedeniyle zeminlerde kullanılan malzemeler hafif olmalıdır.

Bu, duvarların tüm çevresi boyunca masif levhalarla tabanların döşenmesini hariç tutar. Malzemeler, taşıyıcılar üzerinde ek yük oluşturmayacak şekilde seçilir. İç dekorasyon için sadece ahşap hammaddeleri kullanmak bir hatadır.

Dizinin özelliklerinden biri, odanın içinde aynı malzemenin bolluğu ile doku ifadesinin kaybıdır.

Çok fazla ahşap varsa, ev bölmeli ahşap bir kutuya veya yarı bitmiş ve boş bir hamama benzeyecektir. Her kat için doğru kaplama malzemesini seçmek önemlidir. Herhangi bir atmosfer yaratılabilir, ancak uyumlu ve estetik olarak hoş olmalıdır. Malzeme seçimini yapım aşamasında değerlendirebilirsiniz.

Ahşap bir evin her türlü dekorasyonu (iç ve dış), yapı küçüldükten sonra yapılır. Genellikle 5 yıla kadar sürebilir. İnşaat sırasında yapıştırılmış lamine ahşap kullanılmışsa, en az bir yıl beklemeniz gerekecektir. Kaplama daha erken yapılırsa deforme olur. Ev açarsa duvar kağıdı yırtılabilir. Alçı çatlayacak, fayanslar düşecek, diğer kaplamalar yamuk olacak.

Bir ahşap evin iç dekorasyonu, genel stilistik kavramına uygun olmalıdır. Tüm odalarda aynı atmosferi korumak için aynı tasarım yönünü seçerler. Bütünlük, ilgili bir duvar, tavan ve zemin dekorasyonu renk paleti ile korunabilir. Bazı yerlerde zeminlerin ahşap kaplamasının yarattığı ağır etkiyi yumuşatmak gerekiyor.

Ne istiyorsun?

Kural olarak, iletişim ve kablolama sistemleri yapıldıktan sonra bitirme işleri yapılır. Bitirirken, zeminlerin ön hazırlığı önemlidir. İnşaattan sonraki ilk yılda, derzlerin sıkılığını sağlamak gerekir. Su yalıtımının döşenmesine dikkat etmeniz gerekir.

Jüt, tow veya yosun ile kütükler arasında kalafatlama yapılır.

Duvarları, tavanı ve zemini dekore etmeden önce evin yalıtımına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu, özellikle soğuk mevsimde farkedilecek olan ısı kaybını azaltacaktır. Yangına dayanıklı ve çevre dostu malzemelerin kullanılması önemlidir. Kapatıldıklarında açık alevin yayılmasını önleyecektir. Bileşimde zararlı bileşenlerin bulunmaması, son işlemin çalışması sırasında toksinlerin salınmasını dışlayacaktır.

Kaplama bir çerçeve sistemi sağlıyorsa, hafif malzemeler kullanılmalıdır.

Onlar sayesinde zeminlerin yüksekliğini düzleştirebilir, içerideki elektrik ve su kaynağını gizleyebilirsiniz. Ayrıca yalıtım döşemenize de izin vereceklerdir. Ancak pencere ve kapı açıklıkları tamamlandıktan sonra iç dekorasyona başlamaya değer.

Odun yanmayı sürdürebildiğinden, ışık kaynakları güvenli seçilir. Lambaların ısınmasından ve diğer aydınlatmalardan erimemesi için doğru kaplama malzemesini seçmek önemlidir. Tavanlar ve duvarlar için çerçeve sistemi ile kapalı tavan arasında minimum boşluk olan seçenekler satın almaya çalışıyorlar. Bu, değerli santimetre kullanılabilir alan tasarrufu sağlayacaktır.

İç mekanlarda gereklidir:

 • alanın her köşesini doğru bir şekilde planlayın;
 • istenen stili dikkate alarak farklı yüzeyler seçin;
 • her bir tabanı bitirmek için hazırlayın;
 • her odanın alanını ayrı fonksiyonel bölgelere ayırmak;
 • dekorasyonda kontrast tekniğini kullanmak;
 • istediğiniz arka plan rengini seçin;
 • ışık noktalarını iç mekana getirin;
 • her türlü aydınlatma ile uyumlu bir kaplama seçin;
 • farklı dokulara sahip kaplamalar seçin;
 • dayanıklı malzemeler kullanın;
 • bakımı kolay bir yüzey seçin.

  Havalandırma sistemini de düşünmek gerekir, aksi takdirde iç dekorasyon için kullanılan malzemeler iki kat hızla çökecektir. Aynı zamanda yüzeylerinde yoğuşma ve hatta küf oluşabilir.

  Kabul edilemez olan nedir?

  İç dekorasyonun görünümünü görsel olarak ağırlaştıran birkaç hata var:

  • duvarların, zeminin ve tavanın aynı tonda bitmesi hariçtir;
  • özdeş bir kaplama malzemesi seçerek dış tasarımı yansıtmayın;
  • görüntü eksikliği ile merdivenlerin altında geniş bir alan bırakmak mantıksızdır;
  • döşeme için kaymaz malzeme kullanılması istenmez;
  • banyonun ıslak alanlarını sarkıt lambalarla donatmak imkansızdır;
  • ısıtıldığında havaya formaldehit buharları yayan toksik hammaddelerin kullanılması kabul edilemez.

  Malzemeler (düzenle)

  Ahşap bir evin iç dekorasyonu için malzemeler çeşitlidir. Bugün, hammaddeleri bitirme pazarı, alıcının dikkatine birçok seçenek sunuyor. Çok çeşitli kaplamalardan, tasarımcılar ve sıradan alıcılar arasında en çok talep gören birkaç tane var.

  Odun

  Bu tür hammaddelerin seçimi kapsamlı olmalıdır. Her tür masif ahşap dekorasyon için uygun değildir. Sadece seçime kapsamlı bir yaklaşımla tavan dekorasyonu haline gelebilir. Örneğin çatı tavan kirişleri için en iyi ve en doğal malzemedir. Bu tür unsurlar bugün iç tasarımın odak noktasıdır. Onların yardımıyla benzersiz bir tasarım yapabilirsiniz.

  Tavan alanını vurgulamak için dekoratif tavan döşemeleri veya kasetler iyi bir kullanımdır.

  Plastik

   Bu malzeme daha hafiftir. Çeşitli dokular ve herhangi bir doğal malzemeyi taklit etme yeteneği nedeniyle her yerde kullanılır. Tavanlar ve duvarlar için iç dekorasyon olarak kullanılır. Bunlar duvar ve tavan çıtaları, tavan döşemeleri ve duvar panelleridir. Boyalı ahşap benzeri çıtalar, iç mekanı daha yumuşak hale getirir. Tuğla paneller, alanı bölmenize izin verir.

   Doku mat, parlak, kabartmalı, pürüzsüz olabilir. Plastik, ahşap, taş, mantar, mermer, çakıl taşları, tuğlayı taklit edebilir.

   Alçıpan

   Bu tür bir malzeme, her iki tarafta bir yapı tahtasında paketlenmiş bir alçı çekirdekli bir levhadır.Kendi derecelendirmesi ve farklı amaçları vardır. Bu, kalınlık ve bükülebilirliğe yansır.

   Nişler, kemerler, bölmeler, duvar ve tavan kaplamaları düzenlemek için kullanılır. Her kat için kendi alçıpan tipini kullanın. İç dekorasyon için en iyi seçenek, asma veya germe tavanların oluşturulmasıdır. Alçıpan boyanabilir, duvar kağıdı ile yapıştırılabilir, sıva ile kaplanabilir, polivinil klorür film ile desteklenebilir.

   Gergi bezi

   Bu kategori, farklı genişliklerde PVC film formundaki malzemeleri içerir. Bunlar mat ve parlaktır ve ayrıca odayı bir ısı tabancasıyla ısıttıktan sonra tavana yapıştırılan veya çerçeveye tutturulan tavan alanı için saten kaplamalardır. Film hafiftir, deformasyona karşı dirençlidir ve renk doygunluğu açısından stabildir. Üst kattan sızıntı olması durumunda su tutma özelliğine sahiptir. Kaplama malzemesinin dezavantajı, delinmelerin kararsızlığıdır.

   Modern teknolojiler sayesinde, bu tür malzemeler fotoğraf baskısı için kullanılabilir ve odanın içini alışılmadık bir desenle dekore edebilir.

   laminat

   Özel bir evin iç dekorasyonu için laminat kullanımı genellikle kısmidir. Malzeme, seramik karolara kıyasla hafiftir. Duvarlar ve zemin onunla kaplanmıştır. Bu, oturma odasında, yatak odasında bir vurgu alanını vurgulayarak bir mutfak önlüğü düzenlemenin iyi bir yoludur. Ancak ev, yüksek nemli ve sürekli yoğuşmanın olduğu bir bölgede bulunuyorsa, arka taraf zamanla delaminasyona uğrayacaktır.

   Linolyum

   Bitmiş bir zemin için bu malzemenin kendi sınıflandırması vardır. Kurulum kolaylığı ve belirli binaların küçük bir zemin alanı ile tutkalla sabitleme ihtiyacının olmaması ile karakterizedir. Tabanın ön tesviyesine ve alt zeminin döşenmesine ihtiyacı var. Doku parke, tahta, laminat gibi görünebilir. Köpük taban zemine sıcaklık katacaktır.

   Alçı

   Bu malzeme kısmi iç dekorasyon için uygundur. Bunun nedeni evin yol açabilmesidir. Ancak bölgenin iklimi ve konumu izin verirse, bu tür malzemeler duvarları ve bölmeleri süsleyecektir. Bu, kısma veya sıva şeklinde kısmi bir aksan olabilir. Diğer durumlarda, bir taş veya kabuk böceği altında Venedik, Versailles sıva, doku yapmak mümkündür. İkinci seçenek, böcekler tarafından keskinleştirilmiş bir diziyi mükemmel bir şekilde taklit eder. Bu doku şık görünüyor, bugün iç dekorasyon için talep görüyor.

   duvar kağıdı

   Duvar kağıdı malzemesi, serbest bırakma şekline göre 2 türe ayrılır: rulo ve kaplama. İlk satır, farklı kalınlık, bileşim ve dokuya sahip kaplamaları içerir. Onların yardımıyla, iç mekana özgün bir arka plan tasarımı ekleyebilirsiniz. Bugün, odak kontrast alımı üzerindedir, bu nedenle, gerekli fonksiyonel alanları (mutfak, yatak odası, dinlenme, cumbalı pencere) vurgulamak için genellikle tamamlayıcı duvar kağıtları satın alınır.

   Kayda değer sıvı duvar kağıtlarıdır. Bu malzeme hazır karışım ve su ile seyreltme gerektiren toz halindedir. Bu kaplama pahalı görünüyor, alışılmadık bir etki yaratıyor, ancak sadece kuru odalarda uygulanabilir.

   seramik

   Dekorasyonda kullanılan çiniler geleneksel malzemelerdir. Ancak dizinin düşük ağırlığı nedeniyle dozajda kullanılması gerekir. Bu, bir mutfak backsplash, bir banyo için döşeme panelleri veya bir duş kabini için bir kaplama olabilir. Bazen duvarlar mozaiklerle süslenir. Bu malzeme, boşlukları ayarlaması gerekmeyen ağdaki çeşitleri kendine çeker. Malzeme hafiftir, banyo içini çeşitlendirmenizi sağlar. Pürüzsüz bir dokuya ek olarak, bir rahatlama, pürüzlülük ve üç boyutlu bir etkiye sahip olabilir.

   Merdivenler için

   Genellikle bir ahşap ev bir merdivenle donatılmıştır. Bunun için ahşap, metal, güçlendirilmiş cam, daha az sıklıkla taş ve fayans ile plastik kullanılır. Ahşap, kimliğin korunmasına katkıda bulunur, bu tür korkuluklar çok büyük görünür. Metalden dövme, merdivenlerin bitişine hafiflik getirir, orijinal bir görünüm verir ve güvenliğin sağlanmasına yardımcı olur. Adımları desenli karolarla karşı karşıya getirmek, belirli bir tasarım fikrine ait olduğunuzu belirtmenize olanak tanır.

   soba veya şömine için

   Şömine alanının dekorasyonunda farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bu, seçilen stili dikkate alarak tasarımı çeşitlendirmenize olanak tanır. Farklı kalıp kalınlıklarına sahip klinker iyi bir malzeme olacaktır. Şömine çıkıntınızı veya podyumunuzu kaplamak için modüler karolar kullanabilirsiniz.

   Taş dokulu hafif seçenekler ilgi çekicidir. Taklit tuğla daha hafiftir, temel üzerinde devasa bir yük oluşturmaz. Malzeme, istenen havayı iç mekana getiren gerçekçi tonlarla ayırt edilir.

   Tasarım

   Yuvarlak kirişlerden veya kütüklerden (kabuksuz veya yuvarlak kesitli) yapılmış bir ahşap evin iç dekorasyonu için tasarım çözümleri çeşitlidir. Bugün duvarlar için bir imar çözümü talep edilmektedir. Aynı zamanda ağacın yapısal özelliklerini kısmen korumak mümkündür. Seçilen stilin genel konsepti dikkate alınarak renklendirilebilir. Bunun odaya özel bir karakter kazandırdığına inanılıyor. Bir köydeki bir evi anımsatan bir teknik olan kırsal bir not alır.

   Yağlı bir cila, ahşabın dokusunu korumaya ve korumaya yardımcı olacaktır.

   Bir blok ev ile bitirmek zor bir numaradır. Bu, evin içindeki duvar kaplaması için bir dış cephe tasarımıdır. İlginç bir çözüm, duvar veya tavan panolarını boyamaktır. Kirişleri farklı bir renkte vurgulayarak, tavan alanını sınırlandırmak, benzersizliğini vurgulamak mümkündür. Bu, ahşap kaplamanın dokusunu etkileyici hale getirmenizi sağlar.

   Duvar kaplamalarının modaya uygun dokusu, eski bir kütüğün taklididir. Bu efekt vintage tasarımlar için popülerdir. Bununla birlikte, tasarımın şık görünmesi için, duvarlardan birini farklı bir malzemeyle süslemek daha iyidir (örneğin, tuğla taklidi, fayans veya dış cephe kaplaması kullanarak). Tasarım seçenekleri farklıdır. Olağandışı şekillerdeki lambalarla tavanın özlü tasarımını vurgulayabilirsiniz.

   Bir bitiş diğerini yumuşatmalıdır. Aynı şey aksesuarlar için de geçerli. Örneğin, duvarlar bol miktarda çizim ile aşırı yüklenmemelidir. Üzerine bir resim veya küçük bir panel yerleştirilecekse daha iyidir. Aynı zamanda, kaplamaların olağandışı dokusuna da odaklanılır. Nişler varsa, bunları yerleşik aydınlatma ile vurgulayabilirsiniz.

   Banyo için, doğal bir renk paletinin tonlarını kullanma fikirlerini kullanmak daha iyidir. Beyazla kombinlenen bej, zeytin, ağartılmış mercan tonları moda. Beyaz, açık gri ve fildişi ile seyreltilmiş popülerdir. Tasarım fikirleri farklıdır. Ancak etrafı tek bir doku ve renkle dolduramazsınız.

   Mobilya ve sıhhi tesisat

   Mobilya bugün özellikle önemlidir. Özel bir evde herhangi bir odanın iç kısmının aksanı. İstenilen stili gösteren ve ev sahiplerinin refahına dair ipucu veren iç düzenlemenin bu unsurlarıdır. Öncelik, işlevselliğe verilen önemdir. Bir kütük evindeki her odanın iç kompozisyonundaki herhangi bir öğe mümkün olduğunca faydalı olmalıdır.

   Bu, dönüşüm sistemlerinin, kompaktlığın varlığında ifade edilir. Üreticiler, tesislerin tasarım özelliklerini dikkate alarak farklı modeller sunar. Örneğin, cumbalı pencere çıkıntıları için, mümkün olduğunca sıkı bir şekilde yuvarlak bir duvarı kaplayabilecek özel kanepeler sipariş edebilirsiniz.

   Alan sınırlıysa, hareket özgürlüğü için alan bırakarak içine kompakt modeller monte edilebilir.

   Yatak odaları ve oturma odaları için komodinler geliştirilmiştir. Minimum boyutta iyi işlevsellik ile ayırt edilirler. Banyo için bile, yerleşimin özelliklerini dikkate alarak ürünleri seçebilirsiniz. Satışta köşe ve düz tip küvetler, bir, iki kullanıcı için seçenekler, farklı kase şekillerine sahip oturma ürünleri bulunmaktadır. Aerodinamik şekil, tesislerin güvenli çalışmasına izin verir.

   Ahşaptan yapılmış özel evler için lavabolar hafif seçilmiştir. Taş tezgahlar burada istenmez: temel üzerinde büyük bir yük yaratacaklar. Klozetler mikroliftli veya ısıtmalı olabilir. Bir çerçeve kurulumunun varlığı, sabitleme ürünlerinin güvenilirliğine katkıda bulunacaktır. Metal ısıtmalı havlu askısı faydalı bir satın alma olacaktır. Biraz ağır, ancak odaya organizasyon getiriyor.

   stil

   İç dekorasyon tarzı, ev sahiplerinin mizacına tabidir. Bu birkaç kişilik bir aile ise, herkese uygun bir seçenek seçmeye çalışırlar. Aksi halde evde olmak rahatsız edici olabilir. Proje, modern, klasik, vintage, etnik veya iç mekanın yaratıcı yönü olsun, tasarımın dallarından birini temsil edebilir.

   Dilerseniz içini av köşkü gibi gösterebilirsiniz. Açık renklere olan özlemi ve boyalı ahşabın dokusu ile Provence stilini tercih edenler var. Böyle bir çözüm hafiflik verir, hoştur, Fransız hinterlandının tarzı bir vintage dokunuşu verir. Diğerleri, alacalılık çabasıyla boho stilini sever. Bu durumda, duvarların ve tavanın arka plan dekorasyonu genellikle tasarımın özelliği olan parlak noktaların ve tekstillerin bolluğunu yumuşatır.

   Saray ciddiyetinin unsurları, bir kır evinin klasik çözümünün doğasında vardır. İstenilen atmosferi korumak için ev aynı tarzda tutulur. Tavanın dekorasyonunda alçı kalıpların, kalıpların taklidi kullanabilirler, duvarlar resim veya panellerle süslenmiştir. Zemin için parke gibi bir yüzey seçerler veya pahalı halılarla kaplarlar.

   Halılar merdivenler için kullanılır, korkulukları top şeklindeki lambalarla süsler.

   Farklı odalar için

   Her odanın tasarımının kendine has özellikleri vardır.

   • Oturma odası için iç dekorasyonun parlak renkleri uygundur. Ayrı bir tavan kompozisyonu ve ayrı aydınlatma ile misafir alanını vurgulayabilirsiniz.
   • Yatak odasında sakin bir ölçek ve doku hafifliği memnuniyetle karşılanmaktadır. Kaplama türleri farklı olabilir. Bunlar duvar kağıdı, alçıpan paneller, tavan için streç filmdir.
   • İkinci katın veya çatı katının dekorasyonunda hafif malzemeler kullanılmıştır. Alçıpan burada uygundur, doğal bir çatı veya bir tahta taklidi iyi görünüyor.
   • Yıkanabilir duvar kağıdı ile birlikte paneller mutfak için iyidir. Çıtalı malzemeleri, tavan döşemelerini kullanabilirsiniz. İlginç bir çözüm, yemek pişirme ve yemek alanlarının tahsisi olacaktır.
   • Fidanlık için ışık panelleri seçilmiştir. Genellikle patchwork tarzı duvar kağıdı ile dekore edilmiştir. Duvarlar, duvar kağıdı veya paneller üzerine vinil çıkartmalarla süslenebilir.
   • Bir banyo için en iyi çözüm panel veya dış cephe kaplaması kullanmak olacaktır. Islak alanlar fayans veya mozaik olabilir. Alan izin veriyorsa, içine mobilya yerleştirilir. Yeterli alan yoksa, neme dayanıklı alçıpandan yapılmış nişleri donatırlar.

   İpuçları & Hileler

   Prensip olarak, tüm işler dışarıdan uzmanların katılımı olmadan elle yapılabilir. Ancak bitirme işinin sırasını takip etmeniz gerekiyor. Dikey, eğik ve yatay düzlemlerin kaplanması kendine has özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, her yerde, yalnızca vakfın uygun ön hazırlığı ile yüksek kalitede olacaktır.

   Çatı katının dekorasyonunda keresteden dekor uygundur. Altta, böyle bir kaplama kaba görünecek ve tüm atmosfere belirli bir iz bırakacaktır. Ancak, en üstte de dozlanmalıdır. Örneğin tüm duvarlar bu şekilde dekore edilirse dekor zor olacaktır. Elbette, dağ evi tarzı bir av köşkü tarzına güvenebilirsiniz. Ancak çocukların olduğu durumlarda bu karar her zaman uygun değildir.

   Hafiflik getirmek önemlidir. Tüm ev eşyaları, mobilyaların büyüklüğü, finişin pürüzlülüğü de dahil olmak üzere ahşap kaplamayı yansıtıyorsa, iç mekan mahvolacaktır. Hangi üslubun esas alındığı önemli değildir. Ev rahat olmalı, grunge, çatı katı, modern, neoklasik tarzda dekore edilebilir.Arka plan ve mobilya için açık tonların kullanımına bahse girebilirsiniz. İç elemanların basit formları algıyı yumuşatır.

   İç mekanda güzel örnekler

   Fotoğraf galerisi örnekleri, ahşap bir evin şık tasarım olanaklarını değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

   • Laminat parke kullanmak, ahşap boyamak. Mobilya iç mekanı uzatır, avize tavanı zarif kılar.
   • Tavan arası için şık çözüm. Şömine alanını vurgulayarak dokuları birleştirmek.
   • Kereste malzeme ve tahtalar kullanarak dokuları birleştirmek için eşit derecede başarılı bir teknik. Karıştırma dokuları, açık plan bir iç mekanda can sıkıntısını giderir.
   • Tavan arasının İskandinav tarzında uygulanmasına bir örnek. Tavan için beyaz kullanmak, üst levhanın sınırlarını görsel olarak siler.
   • Bir ev kütüphanesini dekore etmek için ilginç bir çözüm. Tavan, duvar ve zemin için farklı dokularda malzemeler kullanmak.
   • Kemer şeklinde bir kapı yapmak için alışılmadık bir teknik. Geniş bir bina için şık ve başarılı çözüm.

   Bir ahşap evin iç dekorasyonunun nasıl düzgün bir şekilde yapılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.

   yorum yok

   Yorum başarıyla gönderildi.

   Mutfak

   Yatak odası

   Mobilya