Özel ev projesi: nasıl yapılır ve nereden sipariş verilir?

İçerik
  1. Bir proje siparişi için uygun şekilde nasıl hazırlanır
  2. İnternette hazır projeler
  3. Bir tasarım organizasyonundan rüya evi
  4. Bir geliştirici şirketten proje satın almak

Bir ev projesi bir tür yol haritasıdır. Bir yandan müteahhitlerin işini büyük ölçüde kolaylaştırırken, diğer yandan yapı, performans ve görünüm dahil olmak üzere gelecekteki ev hakkında çok net bir fikir verir. Projesiz bir ev inşa etmek, desensiz dikmeye benzetilebilir. Toplam belirsizlik koşullarında, sonucu tahmin etmek zordur. Bir proje nasıl sipariş edilir ve sonuçla yanlış hesaplama yapılmaz? Üç ana yola bakalım.

Bir proje siparişi için uygun şekilde nasıl hazırlanır

Birçok insan, projenin kendi eviniz fikrini gerçekleştirmenin ilk adımı olduğuna inanıyor. Ama aslında, yapılacak ilk şey bir arsa satın almaya karar verin ve ardından bir şantiye seçin. Böylece gelecekteki evin konumunu ana noktalara yönlendirme açısından planlayabilirsiniz ve bu da çatı için uygun bir temel yapısı ve su yalıtımı seçmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Örneğin, açık güneş alan güney bölgelerinde, sıcak günlerde çatının aşırı ısınmaması için açık renkli su yalıtımı seçilmesi önerilir. Yere karar verdikten sonra, mimarla daha fazla iletişim kurmak için mimari tarzları incelemek, sizin için en ilginç seçenekleri seçmek faydalı olacaktır.

Önemli: Sadece inşa edileceği site hakkında bilginiz varsa, kendi evinizi tasarlamaya devam etmeye değer. Basitçe söylemek gerekirse, müstakbel evin yeri belirlendiğinde mimariye yönelik istekler oluşur ve toprağın jeolojik etütleri yapılır.

Sonraki adım - jeolojik araştırmalar. Bina bölgesindeki topraklar, taşıma kapasiteleri ve yeraltı suyu seviyesi hakkında fikir verdikleri için vakfın gerekli göstergelerini hesaplamaları gerekecektir. Sitenin manzarası da önemlidir. Örneğin, enerji açısından en verimli temellerden biri için - Yalıtımlı İsveç Döşeme - bina noktasındaki yükseklik farkı 50 cm'yi geçmemelidir.Daha büyük değerler için, seviyelendirmek için ek toprak işleri gerekecektir.

Bir ev projesi sadece cephenin tasarımını, çatının şeklini, camları ve iç düzeni tanımlayan bir mimari plan değildir. Proje dokümantasyonu, evin uzun süre hizmet vermesi ve uzun süre onarımlarda can sıkıcı sorunlara neden olmaması için projenin gelişiminin en başında dikkate alınması gereken tüm teknik çözümler, birimler ve diğer önemli nüanslar hakkında bilgi içerir. - vadeli operasyon. Böyle bir proje nasıl geliştirilir ve hazır seçenekler nerede bulunur? Bunun hakkında daha fazla konuşalım.

İnternette hazır projeler

Gelecekteki evinizi seçmenin en uygun yollarından biri, tipik projelerin çevrimiçi bir veritabanıdır. Genellikle her zevke ve cüzdan için çeşitli seçenekler sunarlar. Bu yöntemin bir diğer avantajı, nihai maliyeti hemen anlama yeteneğidir. Bu, özellikle bireysel ihtiyaçlara odaklanmanıza izin verdiği için, özellikle sınırlı bir bütçe koşullarında çok uygundur.

Neden hazır projeler her zaman uygun değil, çünkü internette bol miktarda var? Bir yandan evin nasıl olması gerektiğine dair genel bir fikir oluşturmaya, stil ve tasarım çözümlerini belirlemeye yardımcı olacaklar. Ancak tipik projelerin belirli bir yerin, bölgenin, iklimin veya toprağın özelliklerini her zaman hesaba katamayacağı anlaşılmalıdır.Bu durumda, kendinizi sürece kendiniz kaptırmanız, belgeleri değerlendirmeniz ve projenin belirli koşulları nasıl karşıladığını anlamanız gerekecektir.

Bir tasarım organizasyonundan rüya evi

Bir proje için uzman bir kuruluşa başvurmak, bir ev inşa ederken en güvenilir çözümlerden biridir. Bu durumda, ev sahiplerinin tüm istek ve gereksinimlerinin dikkate alınma şansı artar. Belirli bir ailenin bireysel özellikleri dikkate alınarak tasarlanacaktır. Bu seçeneğin tek uyarısı yüksek maliyettir. İnşaat bütçesinin ötesine geçme riski vardır.

Bir geliştirici şirketten proje satın almak

İnşaat aşamasındaki icranın müteahhitin yetkisi dahilinde olması önemlidir. Ekip ve tasarımcıların birlikte çalışması iyidir. Çoğu zaman, büyük inşaat şirketleri, aralarından uygun bir seçenek seçebileceğiniz bir hazır proje tabanına sahiptir. Genellikle organizasyonun güvendiği çözümleri içerirler. Bu, ekibin tüm teknolojilerle uyumluluğu garanti edebileceği anlamına gelir. Ancak büyük olasılıkla tipik fikirlerin seçimi küçük olacaktır.

Önemli! Proje bir yüklenicinin katılımı olmadan oluşturulmuşsa, inşaatçıların teknik belgelerde yer alan malzemeler veya çözümlerle çalışma becerisine sahip olmaması muhtemeldir.

Bu durumda, uygulanmasıyla ilgili zorluklar ortaya çıkabilir. Büyük olasılıkla, ekip ısrarla "kendileri için" dedikleri gibi değişiklik yapmayı önermeye başlayacak. Ve bu ek süre, muhtemelen maliyeti. Değişiklikler ayrıca genel olarak yapısal elemanların kalitesini de etkileyebilir. Geliştiriciler daha düşük fiyatlar sunabilir. Maliyeti azaltmak için proje kritik unsurları terk edebilir. Örneğin, temel ve bodrumun ısı yalıtımını ihmal edin, yalıtımlı kör alanın cihazını dikkate almayın, drenaj sisteminin cihazını açmayın.

İnşaat sırasındaki bu tasarruflar işletme maliyetlerine dönüşecektir. Isı, soğuk temelden kaçacaktır. Donma ve donma kuvvetlerinin etkisi beton taban üzerinde zararlı bir etkiye sahip olacaktır. Ve bu zaten kör alanda ve bodrumda çatlakların ortaya çıkmasına ve taşıma kapasitesi kaybına neden olabilir. Drenaj olmaması cephenin hasar görmesine neden olacaktır. Temelin restore edilmesi, çalışma sırasında XPS plakalarıyla yalıtılması çok daha pahalı olacaktır. İnşaat sürecinde ısı yalıtımı sağlamak, bir kaide ile yalıtımlı bir kör alan yapmak ve evinizin konforlu mikro ikliminin tadını çıkarmak çok daha kolaydır.

Kendi evinizi inşa etmek, ciddi şekilde düşünmeyi gerektiren karmaşık bir mühendislik sürecidir. "Yedi kere ölç, bir kere kes" meşhur atasözü, evinizin hayalini gerçekleştirmek için gerçekten yetkin bir yaklaşımın en iyi yansımasıdır. Bu basit yönergeleri izleyerek, bir proje üzerinde çalışmayı büyük ölçüde basitleştirebilir ve gerçekten yüksek kaliteli bir sonuç elde edebilirsiniz.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya