Evin iç ve dış tasarımında Fin tarzı

İçerik
  1. Spesifik özellikler
  2. Nasıl kayıt olunur?
  3. güzel örnekler

Finlandiya'nın inşaat konusunda kendi gelenekleri vardır, burada insanlar doğaya saygı ve özenle davranırlar ve evleri her zaman manzaraya uyar. Konut nesneleri basit olarak adlandırılamaz, açık teraslar binalara renk ve hacim katar. İç dekorasyon, birçok aksesuarın varlığında farklılık göstermez, ev eşyaları yığını yoktur.

Ahşap kaplama, yumuşak ve donuk renkler, tekstiller sayesinde bu tür evlerde rahatlık yaratılır.

Spesifik özellikler

Fin tarzı binaların kendine has özellikleri vardır. Evin tabanına sütunlu bir temel atılır - sütunlar zemine belirli bir derinliğe daldırıldığında ve bir aralayıcı ile birbirine bağlandığında. Kabarmayı düzleştirmek için böyle bir temele ihtiyaç vardır, çünkü inşaat genellikle zemin seviyesinde keskin düşüşler olan sitelerde yapılır.

Finlandiya, doğal taş - kumtaşı, steatit, arduvaz yatakları bakımından zengindir. Yardımı ile toprak ve temel güçlendirilir.

Modern Fin tarzında bir evin veya dairenin dekorasyonunda her zaman taş ve ahşap bulunur. Cephe dekorasyonu için, iç dekorasyon için, bahçe dekorasyonu için - bu malzemeler her yerde bulunur. Evin yakınındaki arsa mutlaka kayalar veya kayalar şeklinde taşlarla süslenmiştir. İlk başta bu doğa her şeyi çok düzensiz bir şekilde dekore etmiş gibi görünebilir, ancak aslında proje mimarlar ve tasarımcılar tarafından yaratılmıştır.

Dış mekan şöminesi, stilin bir başka ayırt edici özelliğidir. Dış mekan şöminesi çoğunlukla ana girişe kurulur. Şöminenin etrafında veya yakınında bir teras vardır.

Nasıl kayıt olunur?

Fin tarzı bir kır evini dekore ederken en önemli şey, tüm aksesuarların birbiriyle uyumlu bir şekilde birleştirilmesidir. Genel olarak iç mekan dekorasyonunda el yapımı eşyaların kullanıldığı kabul edilse de, en son teknolojiler kullanılarak oluşturulan modern ev eşyalarını başarıyla alabilirsiniz.

Soba veya ocak, evin onarım ve dekorasyonunun başladığı ana noktadır. Finlandiya sakinleri klasik şömineleri severler, ancak yine de hem mutfakta hem de ofiste yerlerini bulabilecekleri eski ocakları tercih ederler. Ev hanımları bazen bu tür fırınlarda ekmek bile pişirirler.

"Fin evi" adı, odanın çok fazla alana ve ışığa sahip olması gerektiğini zaten gösteriyor. Açık renkli ahşap, birçok dövme lamba ve gümüşle süslenmiş aynalar - burada tasarımın zarif kalması için ölçüye uymanız gerekir. Mobilyalar da açık renklidir ve kitap ve eşya dolapları ahşap ve masiftir.

Dış

Evin dışarıdan ahşap dekorasyonu çok tasarruf etmenizi sağlar ve çerçeve teknolojisi kullanılarak yapılan inşaat sayesinde bina mümkün olduğunca çabuk inşa edilir.

Yapılar esas olarak ahşaptan oluşturulur. Profilli yapıştırılmış malzemenin özellikleri tüm yıl boyunca kullanıma uygundur, ahşap çatlamaz ve deforme olmaz.

Geleneksel Fin tarzı evin bir konut katı ve beşik çatısı vardır. Tüketicinin talebi üzerine, tasarımcılar ve mimarlar ek bir ikinci kat, teras, hamam veya sauna tasarlar.

Oldukça sık, Fin tarzına panoramik pencereler eşlik etmeye başladı. Bu tür camlar, ışığın eve maksimum düzeyde girmesine izin verir. Dışarıda, pencere pervazları neredeyse her zaman vizörlerle birlikte gelir.

İç mekan

Ahşabın kendine has ilginç bir yapısı vardır, sıcak ve samimi bir malzemedir. Bu bitişi daha da yumuşatmak istiyorsanız mat boya kullanabilirsiniz.

Fin tarzı bir daire veya evin içinde her zaman neredeyse boştur - çok sayıda küçük parça ve mobilya kabul edilemez. Bir nesilden diğerine aktarılan el yapımı şeyler, odadaki alanı doğru bir şekilde dekore etmeye yardımcı olur. Porselen veya kilden yapılmış çeşitli figürler, dokuma peçeteler veya kilimler - bu tür öğelerin her birinin kendi tarihi vardır.

Geleneksel renkler mavi, beyaz, yeşil ve gridir. Çoğu zaman, fikirlerin geri kalanının daha sonra oluşturulacağı arka plan için kullanılırlar. Parlak ve koyu renkler kullanılmaz.

Modern Fin tarzında, iç mekanda genellikle çeşitli çelişkileri gözlemleyebilirsiniz. - örneğin, büyük bir sinemanın önündeki basit bir antika kanepe. Ya da elektrikle çalışan bir şömine ve yakınlarda dekorasyon için bir odun yığını var.

Herhangi bir boş alan rasyonel olarak kullanılmalı ve her türlü mobilya parçasıyla doldurulmamalıdır. Örneğin, pratik bir köşe dolabı odanın köşesine mükemmel uyum sağlar.

Çocuk odası da Fin tarzında dekore edilebilir. Burada tasarım, özellikle odada iki çocuk yaşayacaksa, net bir imar anlamına gelmez. Bölmeler kurmaya gerek yoktur, çözüm renk - duvarlar, zemin, çeşitli kilimlerle bölgelere ayırmak olacaktır. Alan çok büyük değilse, kompakt mobilya parçalarına daha yakından bakmaya değer. Ranzalı bir çocuk odası, iki kişilik bir gardırop, sandalyeli küçük bir masa, çocukların oynaması için yeterli alan bırakacaktır.

Fin saunaları özel ilgiyi hak ediyor - tüm dünyada popülerler. Basit hamamlardan ve saunalardan temel farkı havadır. Burada kurudur ve 120-130 ° C sıcaklıklara ulaşabilir. Süpürgeler pratik olarak kullanılmaz, nadir durumlarda huş veya ardıçtan yapılabilirler. Bir varil şeklindeki sauna alışılmadık hale geldi ve talep edildi, bu tasarım çok çabuk ısınıyor.

Finlandiya'da sauna kültürün vazgeçilmez bir parçasıdır, bu nedenle sadece özel evlerde değil, apartman dairelerinde de kurulabilir. Finli bir ailede bir misafir saunada ısınmaya davet edilirse, bu bir saygı ve tam güven işaretidir.

güzel örnekler

Tesisler için birkaç sıra dışı tasarım seçeneğini düşünün.

  • Herhangi bir ailenin takdir edeceği oldukça rahat bir mutfak tasarımı seçeneği. Tüm hayatınızı böyle bir masada geçirmek isteyeceksiniz.
  • İlk bakışta Fin tarzı yatak odaları oldukça monotondur ve parlak detaylardan yoksundur. Ancak buna rağmen, oda çok parlak ve temiz görünüyor.
  • Bir çocuk odası benzer renklerde dekore edilebilir, ancak çocukları daha rahat hale getirmek için parlak sandalyeler veya bir kilim ekleyin. Ancak bu olmadan bile, herhangi bir çocuk bu tarzı takdir edecektir.
  • Banyo etkileyici. Çoğu Rus evinde duvarlar kiremitlidir, ancak burada sadece ahşap vardır.
  • Güzel dış tasarım da önemlidir. Tipik olarak, Fin tarzı evler böyle görünür.

196 m2'lik bir Fin çerçeve evinin nasıl göründüğü için bir sonraki videoya bakın.

yorum yok

Yorum başarıyla gönderildi.

Mutfak

Yatak odası

Mobilya