Evlerin iç ve dış mekanlarında Wright'ın tarzı

İçerik
 1. özellikler
 2. renk tayfı
 3. Mimari
 4. İç dizayn
 5. Proje nasıl yapılır?
 6. güzel örnekler

Tasarımda, doğayla nihai uyum fikri her geçen yıl daha da ağırlık kazanıyor. Bu hem iç hem de dış mekanlar için geçerlidir. Binaların peyzaja inandırıcı bir şekilde uyması ve konutun iç tasarımının eko-düşünce ile uyumlu olması önemlidir. Doğaya benzeyen böyle bir yön, Wright'ın tarzıdır. Aksi takdirde "kır stili" olarak adlandırılır.

özellikler

Bu tür binalar manzaraya özlü eklemeler haline gelir - hem basit hem de rahattırlar ve bakışın evi ve doğal çevresini tek bir bütün olarak algılaması için dışa doğru düşünülmüştür. Bu, Amerikalı yenilikçi mimar Frank Lloyd Wright tarafından kurulan organik mimarinin felsefesidir.

Hacimli, karmaşık yapılardan hoşlanmadı, binanın doğal manzaraya dost olması gerektiğine inanıyordu. Ve bu tür yeniliklerin ilham kaynağı Amerikan bozkırlarıydı ("kır stili" adı buradan geliyor). Hayatı boyunca, Wright çok sayıda ev inşa etti ve ayrıca projelerine göre okullar, kiliseler, müzeler, ofis binaları ve çok daha fazlasını inşa etti.

Ancak Wright'ın en önemli katkısı "kır evleri" tarafından ifade edilen organik mimariydi ve bu nedenle bu evlerin tarzı haklı olarak adını taşımaya başladı.

Evlerin tipik özellikleri:

 • binalar yatay olarak yönlendirilir;
 • evler bodur ve köşeli görünüyor;
 • cephe görsel olarak birkaç bölüme ayrılmıştır;
 • binanın düzeni açık;
 • ev, farklı kombinasyonlarda doğal malzemelerle dekore edilmiştir.

Aynı zamanda, binalar aynı anda hem özlü hem de rahattır. Gösteriş ve ihtişam, karmaşıklık, işlevsel olarak adlandırılamayacak unsurlar olamaz.

Modern evler genellikle dikdörtgen veya L şeklindedir ve bu esas olarak bina alanından tasarruf etmek için yapılır. Evler genellikle 2 ve 3 katlı bile yüksek değildir. Topraklık hissi, binaların yatay yöneliminden kaynaklanmaktadır.

Ve binalar, önemli sayıda dikdörtgen çıkıntı (örneğin, uzantılar, cumbalı pencereler) nedeniyle köşeli görünüyor.

renk tayfı

Sadece doğal renkler kullanılmıştır. Öncelik nötr ve sıcaktır. Daha sık kullanılır kum, bej, pişmiş toprak, kahverengi ve gri. Bu şaşırtıcı değil: Aslında, bu renkler herhangi bir manzaraya organik olarak uyuyor. Ancak Akdeniz, Yunan ya da İskandinav yönünde çok sevilen beyaz, Wright'ın tarzında neredeyse yok.

Çatı her zaman duvarlardan daha koyu olacaktır, ancak çıkıntıların doldurulması daha hafif olacaktır. Köşelerin tasarımı çatının rengiyle uyumlu olmalıdır. Renk şeması minimalizme dayanmaktadır, nötr ve sakindir.

Evin kendisini kısıtlamasına izin verdiğine ve sitedeki çiçekli ağaçların veya bir çiçek yatağındaki çiçeklerin parlak vurgular haline gelebileceğine inanılıyor - sadece doğal dekor. Ve tabii ki, yeşil çimenler ve mavi gökyüzü "kır evini" her şeyden daha iyi süsleyecek.

Renkler aynı zamanda insan algısı için de hoştur, onlardan bıkmazlar ve kombinasyonları rahatlık ve güvenlik ile ilişkilendirilir. Ayrıca binanın köşeliliğini de vurgulamalıdırlar, çünkü Wright'ın stili söz konusu olduğunda, bu evin açık bir saygınlığıdır.

Vurgu, binaların segmentasyonuna verilir ve renk, vurguları yerleştirmek için en iyi araçtır.

Mimari

Wright'ın modern evleri kompakt görünüyor ama mütevazı değil. Bunlar hala, toplanıp sıkışık hissetmeniz gereken küçük evler değil. Ancak, elbette, burada lüks, kraliyet ferahlığı hissi yoktur.Bu bir uzlaşma seçeneği olarak kabul edilebilir. Ortalama olarak, Wright'ın evi 150-200 metrekaredir.

pencere

Bu tür evlerde doğrudan çatıya bitişiktirler. Veya sağlam bir bantla tüm binanın çevresi boyunca bile gidebilirler. Pencereler genellikle dikdörtgen veya karedir, birkaç lentoları vardır. Panjur kullanılmaz, pencereler beton şeritler veya kalın kalaslarla çerçevelenir.

Ev pahalıysa, ana girişin her iki tarafında panoramik pencereler olacaktır.

Çatı

Bu tür binalarda bodrum ve temel yoktur, sadece evin kendisi genellikle bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Çatılar 3 eğimli veya 4 eğimli olup hafif eğimlidir. Bazen tamamen düzdürler. Wright tarzı evlerin çatıları oldukça geniş çıkıntılarla ayırt edilir: böyle bir unsur oryantal mimariye atıfta bulunur.

Cephe bitirme

Evlerin duvarları tuğla, doğal taş, seramik bloklardan yapılmıştır. Zeminlerde beton ve ahşap kirişler kullanılmaktadır. Bu tarzda neredeyse hiç çerçeve yapı yoktur ve tamamen ahşaptan yapılmış evler yoktur.

Kaplamalar eklektiktir: beton ve cam, doğal ahşap ve kaba taş ile sessizce birleştirilmiştir. Taş, düzgün sıvalı duvarlarla birleştirilebilir.

Daha önce Wright'ın evlerini inşa etmek için en popüler malzeme tuğlaydı, şimdi daha büyük boyutlu seramik bloklar kullanmak daha akıllıca. Günümüzde genellikle sadece ahşap veya doğal taşa benzeyen bir taklit malzeme kullanılmaktadır. Bu stil ile çelişmez.

Ancak çok miktarda camdan vazgeçmemelisiniz - bu, stilin bir kartvizitidir. Pencerelerde parmaklık bulunmamakla birlikte parçalı tasarımı göze hoş gelen geometrik bir uyum oluşturmaktadır.

İç dizayn

Wright'ın evleri yüksek tavanlara, panoramik pencerelere sahiptir, doğal "dolgular" veya daha doğrusu evin sahipleri olarak alan ve ışığı geliştirirler. Ve bunda doğa ile uyum da tahmin ediliyor. Ve lambaları seçerseniz, klasik yuvarlaklıktan yoksun, kare, açısaldırlar.

Ayrıca, stilin geometrik yönüne uygun Asya kültüründen kağıt fenerlere benziyorlar.

Evin içindeki tasarım çözümleri:

 • duvarların renginden farklı olan tek renkli gardıroplar, iç kısımdaki açısal bölümlerden genel bir bütünsel görüntünün yaratılmasından dolayı;
 • evin düzeni, odaların bölünmesi, duvarların yardımıyla standart bir şekilde değil, sınır imarıyla gerçekleştirilecek şekildedir - örneğin, duvarlar mutfağa yakın boyanır ve yemek alanı ile dekore edilmiştir. doğal taş duvarcılık;
 • tavanlar badanalı olabilir, ancak çoğu zaman çok seviyeli olabilen alçıpandan yapılmış asma yapılardır, böylece alanı duvarsız böyle bir teknikle zonlayabilirler;
 • tavanlarda ahşap ekler olabilir, iç mekandaki baskın renklerden biriyle tüm tesisatlar;
 • avizeler-pervaneler kullanılır - hem işlevsel hem de dekoratif açıdan, stil oluşturan;
 • evin kendisi bir toprak hissi yarattığından, içinde çok sayıda alçak mobilya olabilir - koltuklu kanepeler veya kanepeler, sehpalar, büfeler, şifonyerler, konsollar.

Böyle bir evdeki tasarım, gelecek yıllar için yaratılmıştır. Yeni moda stillerine uyacak şekilde yeniden tasarlanması amaçlanmamıştır. Dekor değişebilir, mevsimsel değişiklikler kabul edilebilir, ancak evin genel görünümü değil.

Proje nasıl yapılır?

Genellikle proje belgeleri için müşterilere standart projeler sunan uzmanlara başvururlar - örnekleri ayrıntılı olarak ele alınabilir. Bazen müşteri tipik değil, bireysel bir proje ister. Bir yazlık, tek katlı bir ülke veya bir garajlı iki katlı ev ve bölgedeki diğer binalar olabilir. Bunlar nispeten küçük tuğla binalar ve çerçeve binalardır. Tasarım deneyimi olan veya mimarlıkla ilgili alanlarda uzman olan bir kişi bağımsız olarak bir proje hazırlayabilir.

Genellikle müşteri ve tasarım şirketi, inşaatçılar birlikte çalışır.Gelecekteki sahipler evin bir taslağını çizebilir ve uzmanlar bunu gelecekteki inşaat için bir dilek olarak dikkate alacaktır.

Genellikle bir ev bir şirket tarafından inşa edilir, ancak tüm iç tasarım, iç tasarım sahipleri tarafından alınır. Bu durumda, gözlem, oluşturulmuş tat, benzer başarılı iç mekanların analitiği kurtarmaya gelir.

En çekici evlerin fotoğrafları, iç tasarımları değerlendirilir ve bundan kendilerine ait bir şey ortaya çıkar.

güzel örnekler

Bu fotoğraflar, inşaatı başlatmak ve kendinizi böylesine çekici bir mimari ve tasarım bağlamında "yerleştirmek" için motive ediyor. Burada sunulandan çok daha fazlası olabilecek bu başarılı örneklere bakmanızı öneririz.

 • Tarif edilen tarzda tipik ev, şehir dışında, doğaya daha yakın yaşamayı tercih eden büyük bir aile için uygun. Dekorasyonda taş ve ahşap bir arada bulunur, yapının segmentasyonu bilinçli olarak vurgulanır. Beyaz ekler, genel kahverengi aralığına başarıyla dokunmuştur.
 • Daha kompakt iki katlı ev, nispeten küçük bir alanda inşa edilebilir. Evin yanlarından birinde pencereli çözüm ilginç bir şekilde uygulanıyor.
 • Wright tarzı evin modern bir varyasyonu, ana dekorasyonu büyük pencereler olan. Böyle bir evde çok fazla güneş ve ışık olacak.
 • Ev çok alçak görünüyor ama bir tepenin üzerinde duruyor ve manzaraya uyumlu bir şekilde uyuyor. Evin yerleşik bir garajı vardır.
 • Her zamanki tipik evlere daha yakın bir uzlaşma seçeneği. Birinci katta, pencereler ikinciye göre daha büyüktür ve bu, evdeki ortak alanları görsel olarak bireylerden (yatak odaları) ayırır.
 • Bu fotoğraflar, evdeki imarın duvarsız olduğunu açıkça göstermektedir. Bir bölge diğerine sorunsuzca akar. Renk düzeni sakin ve rahattır.
 • Bu iç mekanda çok fazla taş ve cam var, Geometri, zarif bir şekilde seçilmiş dekorla birlikte burada hüküm sürüyor.
 • Teraslar ve verandalar bu tür projelerde genellikle “bu binayı satın al / inşa et” lehine nihai argüman haline gelirler.
 • Bir başka ilginç çözüm, oryantal kültürlerden çok şey alınır.
 • Wright'ın organik mimarisinde doğaya yakın olma fikri çok güzel, ve bitişteki doğal tonların uyumu bunu bir kez daha kanıtlıyor.
   Çok sayıda stil, proje, çözüm arasında, dürtüsel ve duygulara göre değil, kendinize ait bir şey seçmeniz gerekiyor, ancak seçimin yıllarca memnun kalması için. Ve tercihen birden fazla nesil. Wright'ın binaları, doğaya yakın olmayı, muhafazakar renkleri ve bol ışık ve mekan sevgisini seven insanlar için tasarlanmıştır.

   Aşağıdaki video size Wright tarzında bir ev projesinin nasıl yapıldığını anlatacaktır.

   yorum yok

   Yorum başarıyla gönderildi.

   Mutfak

   Yatak odası

   Mobilya