Evin iç ve dış kısmında Akdeniz tarzı

İçerik
 1. özellikler
 2. Malzemeler ve renkler
 3. Cephe nasıl dekore edilir?
 4. Farklı odalar için iç fikirler
 5. güzel örnekler

Yazı bir yıl boyunca uzatmak istiyorsanız, iç mekan tasarımında adı romantik olan bir tarz seçmelisiniz - Akdeniz... Dinlenmenin dinginliğini, denizi ve sıcaklığı, güneşle dolu günleri hatırlatır. Bu tarz, neşe ve varoluşun hafifliği ile ilişkilidir, birçok insan için depresyona karşı en iyi aşıdır. Evin iç ve dış mekanlarında Akdeniz tarzının özelliklerine daha yakından bakalım.

özellikler

Akdeniz tarzı uzun zamandır etrafta. Kökenleri antik çağa kadar uzanır ve üslubun en özgün örnekleri İtalya ve Yunanistan'da bulunur. Avrupa'nın güney kıyıları boyunca, stil yayıldı, kök saldı, "yakalanan" ülkelerin yerel lezzetiyle seyreltildi. Ve Kuzey Afrika'da bile yankılarını bulabilirsiniz, orada, Akdeniz tarzına dayanan parlak bir Fas tasarımı ortaya çıktı.

Bir kır evi veya Akdeniz tarzı bir villa, herhangi bir moda tarafından sipariş edilemeyen gerçek bir lüks, güzel ve yüksek statülü bir yapıdır. Kuzey bölgelerinde, bu tür yapılar o kadar inandırıcı olmayacaktır, ancak her zaman tavizler bulunabilir. Akdeniz tarzındaki evlerin mimari projelerinde, evin aşırı sıcakta bile serin ve rahat olacağı bir çözüm yaygındır.

Bu tarzdaki bir ev için aşağıdaki özellikler karakteristiktir:

 • kırmızı, turuncu veya kahverengi renkli kiremitli çatılar;
 • açık plan;
 • büyük pencereler (ve hatta banyoda);
 • veranda - yani, genellikle bitki küvetleri ile döşenmiş bir oturma alanına sahip bir veranda;
 • nişler, balkonlar, kemerli açıklıklar, galeriler, çitler, açık teraslar.

Akdeniz tarzı daire büyük olmak zorunda değil. Küçük bir daireyi, stile organik olacak şekilde donatmak mümkündür. Akdeniz ağırlıklı iç mekan, pencereleri güneşli tarafa bakan geniş bir konutta düzenlenmiş olsa da.

Dairede ne kadar az bölüm varsa o kadar iyidir.

Rahat bir iç mekandan sorumlu ahşap mobilya kasıtlı olarak kaba bir görünüm, doğal hafif tekstiller, çoğunlukla mavi-beyaz desenli. İç kısım güneş ışığı ve yeşil yaprakların hoş tazeliği ile doldurulmalıdır. İçinde deniz motifleri tahmin edilmeli, rahatlamaya elverişli olmalıdır - ister Akdeniz mutfağının hediyeleriyle masada aile akşamları olsun, ister Cumartesi akşamı kendiniz için çizim yapın.

Stil genellikle İtalyanca ve Yunancaya ayrılır. Yunan yönünde, renk paleti beyaz, mavi, zümrüt ve limon sarısı ile temsil edilir. Pembe ve kırmızı çok ölçülü bir şekilde vurgu olarak kullanılır. İtalyan trendi daha parlak olarak kabul edilir: aktif sarı, yeşil, altın, kahverengi ve zeytin en yaygın olanıdır. Ve İtalyan Akdeniz de en eski olarak kabul edilir, bu nedenle iç kısımdaki yüzeylerin pürüzlülüğü ve pürüzlülüğü memnuniyetle karşılanır.

Malzemeler ve renkler

Küçük bir daire veya modern bir büyük yazlık olsun, her durumda, gelecekteki dönüşüm için bir proje hazırlamanız gerekir. Ne tür bir bitiş olacağını, hangi malzemelerin kullanılacağını belirlemeye değer. Bir evin nasıl düzgün bir şekilde düzenleneceğine daha yakından bakalım.

 • Tavan... Genellikle sakin tonlarda boyanır ve beyaz elbette önde gelen renktir. Ahşap kirişler, tavanın çevresine yerleştirilebilir (ve daha sık taklitleri).Gergi tavan, günümüzde dekorasyonda eko-malzemelere daha fazla yönelmesine rağmen bulunur.
 • duvarlar... Ve mozaiklerle süslenebilir, boyanabilir, dekoratif sıva ile süslenebilir, tuğla işi taklit edilebilir. Duvarların yüzeyi genellikle mat veya pürüzlüdür. Özel düzensizliklerin yaratılması bile yaygın bir tasarım hilesidir.
 • Zemin... Doğal ahşaptan daha popüler bir şey yoktur, ancak fayans ve laminat uzun süredir Akdeniz içlerine yerleşmiştir, bu nedenle kullanılabilirler. Genellikle zemin tavan ve duvarlardan daha koyudur. Renk şeması pişmiş toprak tonlarıdır.
 • Mobilya... Tabii ki, odanın alanı izin veriyorsa, büyük ve konforlu. Büyük ve pratik kulaklık, dövme elemanların eklenmesiyle tamamlanmaktadır. Akdeniz iç mekanının öne çıkan özelliği, tasarıma benzer ancak farklı renklerde boyanmış mobilyalar olabilir. Aydınlık, rahat ve yaz neşeli olacak. Ahşap tonları tercih edilir, standart gardırop ve şifonyerler ahşap sandıkları tamamlayacaktır.

El yapımı hasır sandalye ve koltuklar, küçük hasır şifonyerler Akdeniz stilinin ortak özellikleridir.

 • Aydınlatma... Odada çok fazla ışık olmalıdır. Genellikle avizelerden, lambalardan ve apliklerden tasarruf etmezler, çünkü loş ışık ve alacakaranlık böyle bir alanda nadiren hüküm sürer.

Tabii ki, dekor olmadan tasarımı hayal etmek imkansız, iç mekana bireysellik katan küçük vurgular. Deniz taşlarından ve deniz kabuklarından yapılan çeşitli el sanatları ve paneller uygundur. Yeşil bitkili parlak saksılar, tasarımdaki temel sakin renklerin en iyi tamamlayıcısıdır. Deniz manzarası motifli seramik sofra takımları, bir yaz deniz tatilinin atmosferini tamamlayacak. Renkli fotoğraf çerçeveleri, çeşitli ilginç şekillerde cam vazolar, panjurlar ve en hafif hava perdeleri, sıcak tekstiller burada iyi görünüyor.

Cephe nasıl dekore edilir?

Böyle bir binanın mimari görüntüsü kolektif olacaktır.... Hem geleneksel çözümleri hem de tanınabilir özellikleri ve günümüzde moda olan ve tasarım talep edenleri birleştirir. Bu aynı zamanda küçük tek katlı evler, kır evleri ve yazlık evler ve modern kır evlerinin tüm projeleri için de geçerlidir.

Cepheyi dekore ederken, stilin aşağıdaki ana özelliklerini kullanmaya değer:

 • basit mekan planlama çözümleri;
 • duvarlar açık veya pastel renklerde boyanmıştır;
 • evlerin çatıları düzdür;
 • uzun teraslar, geniş balkonlar;
 • yüksek çitler;
 • ev, yeşillik ve ağaçlarla çevrili arazi, doğa ile organik olarak birleştirilmiştir.

Ve sonra hangi özel yöne başvuracağınızı belirlemeniz gerekecek. Ev projesi. Yunan ve İtalyan tek seçenek değil, evi daha parlak ve etnik açıdan çok etkileyici bir Fas tarzında yapmak mümkün. Ancak Provence - Fransa'nın güneyinin hem İspanyol hem de Türk tarzı - Akdeniz tarzına atfedilebilir.

 • Yunan tarzı, sütunlar, başlıklar, kemerler, çıkıntılı duvarlar ile karakterizedir.... Ve sadece dekoratif değiller: bu öğeler gölgeler oluşturmaya ve serbest hava sirkülasyonunu desteklemeye yardımcı oluyor.

Böyle bir evin duvarları beyaz veya mavidir (burada cephelerde beyaz sıvadan başka hiçbir şeye izin vermeyen Kiklad tarzını hatırlamaya değer).

   • İtalyan tarzında ev - bunlar beyazla seyreltilmiş kahverengi tonlardır, bunlar ana binaya bitişik veya aynı çatı altında bulunan pencerelerde, pergolalarda ve geniş teras-galerilerde ızgaralardır.
   • Hem İspanyol hem de Güney Fransa destinasyonları Akdeniz tarzı, ortak özellikler anlamına gelir: pencereler daha uzundur, ancak aynı zamanda daha dardır, çiçek tarhlı birçok balkon vardır. Binalar genellikle düz çatılı ve kırmızı veya kahverengi kiremitli iki katlıdır.
   • Türk ve Fas destinasyonları Üçgen çatılar, kemerli pencereleri, korkulukları ve kemerleri olan yarım daire biçimli taretler. Ve elbette, bunlar mutlaka devasa görünen yuvarlak duvarlardır.Geniş pencereler, teraslar ve asimetrik dekor, böyle bir evi zarif, hava ve hoş bir sıcaklıkla dolu kılar.

   Farklı odalar için iç fikirler

   İç mekanı parça parça toplamak, orijinal bulmak, ancak her oda için stil açısından temelde doğru çözümler bulmak ilginçtir. Ve böyle bir onarım gerçekten çok iş.

   Banyo

   Yunan tasarım geleneği, burada başka hiçbir şeye benzemeyen bir şekilde kendine yalvarıyor. Banyoda, tazelik ve hava dolu mavi ve beyaz renklerden daha güzel ne olabilir? Ve bu renkler deniz havası ile ilişkilidir. Ve banyonun içinin tamamen Akdeniz olması için, bu alana bitki yerleştirmekten korkmanıza gerek yok. Bitkili küvetler çok ferahlatıcı ve banyoyu canlandırıyor. Bir dekor olarak, bir bordür süsleyen veya hatta duvarlardan birinde bir panel oluşturan bir mozaiği temel almamak zordur.

   Ve burada İtalyan yönünü seçerseniz, duvarların renkleri daha çok pişmiş toprak, bej, kahverengi olacaktır. Beyaz taş ahşapla birlikte iyi görünüyor. Ve hala çok sık böyle bir banyoda alt kısımdaki "taş" duvarlar "hasır" duvar kağıdı ile kaplanmıştır.

   Mutfaklar

   Akdeniz evlerinde lezzetli yemek pişiriyorlar ve çok pişiriyorlar, bu nedenle mutfağın tasarımına yönelik tutum saygılı. Tasarım, genel olarak, alan gerektirir... Ancak işin içine iyice girerek Kruşçev'de Akdeniz tarzı bir atmosfer yaratabilirsiniz. Böyle bir iç mekanda, deniz temalı çok sayıda yemek veya daha doğrusu seramik olmalıdır. Dövme ürünler de burada kabul edilir, küçük sepetlerden en büyüğüne kadar çeşitli otantik depolama tesisleri.

   Mozaiklerle süslenmiş bir önlük, ana iç dekoratif unsur olabilir.

   Bu arada, mozaiklerle (ve hatta kırık fayanslarla) bir masa süsleyebilirsiniz - çok ilginç olacak ve odaya hoş bir serinlik verecektir. Standart mutfak mobilyası kullanılıyorsa cephelerinin cilasız olması istenir. Kaba bir ahşap mutfak harika bir çözümdür.

   yatak odaları

   Mümkün olduğunca rahat olmalıdır. Yatak odası genişse, büyük pencereleri varsa, onunla gelmemek daha iyidir. Yunan yönü beyaz duvarlar ve koyu renk ahşap mobilyalar anlamına gelir. Tavan da beyaz. İç mekan bitkilerinin bulunduğu saksılar ve küvetler kesinlikle gereksiz olmayacaktır.

   İtalyan yönünde renkler genellikle daha büyüktür. Yatak odasında çok sık beyaz ile birlikte aqua rengi vardır. Mobilyadan her zaman büyük bir yatak ve çarşaflar için bir çekmeceli dolap vardır. Büyük bir ahşap çerçeve içinde büyük bir ayna, bir yatak odası için mükemmel bir çözümdür. Yatağın üzerinde aplikler, tablolar - dekordan tasarruf etmeye gerek yok.

   çocuk

   Mavi duvar ve tavan kaplamaları tercih edilir. Denizle ilgili her şey burada en uygunudur. Çocuk My Little Pony veya Marvel kahramanlarının temasını görmeyi bekliyorsa, alternatif bir çözüm hakkında onunla önceden konuşmanız gerekir. Duvar kağıdı, özellikle çocuksu hoş bir deniz baskısı olan bir seçenek bulunursa mümkündür. Korsan maceralarının teması veya örneğin küçük deniz kızları, uzlaşmacı bir çözüm olacaktır.

   Deniz temasıyla oynayabilirsiniz, örneğin, dekoratif halat merdivenli ve cesur denizcilerin çeşitli özelliklerine sahip bir gemi şeklinde bir yatak seçmek... Bu durumda zemin, üzerine beyaz ve mavi çizgili bir halının rahatça yerleşeceği hafif bir laminat ile bitirilebilir. Pencere pervazına ulaşan pencereye Roma panjurları asmak daha iyidir. Ancak tüm bu tasarımla birlikte, güzel bir Akdeniz fidanlığı için alan ve tazeliğin sarsılmaz bir koşul olarak kalması gerektiği unutulmamalıdır.

   Oturma odası

   Oturma odasının geniş olması iyidir, içindeki pencerelerin kemerli olması harikadır. Alçı ve ahşap genellikle terbiye için kullanılır. Duvarlar sadece sıcak bej veya krem ​​rengine boyanabilir. Perdeler, sokaktan gelen serinletici esinti altında hoş bir şekilde çırpınmaları için hafif ve havadar olarak seçilmiştir. İdeal olarak tüm oturma odası, pencerenin dışında veya güzel bir deniz manzarası veya yeşilliklerle dolu bir bahçe gibi görünmelidir.... Böyle bir izlenim yaratmayı başarırsanız, her şey başarılı oldu.

   Ve bu, gerçekte pencerenin dışında Sibirya donları olsa bile yapılabilir.

   güzel örnekler

   Ve genel bakışa eklenen görsel, tasarım değişikliğine ilham veren güzel Akdeniz tarzı iç mekan örnekleridir. Akdeniz stilini kutlayan 15 fotoğraf motivasyonunu düşünün.

   • Pencerenin dışında ne olduğunun hiç önemli olmadığı bir oda örneği, sizi Akdeniz'in atmosferine sokar, onu sımsıcak bir esinti ile sarar ve sanki denizden esen esinti odaya doluyor.
   • Tipik İtalyan oturma odası, geniş ve konforlu, aile akşamlarına, misafirlerin kabulüne ve varyasyonlarının herhangi birinde rahatlamaya elverişli.
   • Çok atmosferik mutfak, ayrılmak çok zor olacak, ne kadar rahat ve konforlu. Tavanın ilginç tasarımına ve maviye boyanmış kirişlere dikkat etmelisiniz.
   • Oturma odası küçükse ama yine de Akdeniz tarzında yapmak istiyorsanız, bunun gibi taviz seçenekleri aramanız gerekiyor. Çok dengeli bir iç mekan, sakin ve aynı zamanda hafif ve neşeli.
   • Akdeniz'i rustik ile birleştirmek istediğinizde, böyle bir şey elde edersiniz. Görkemli gibi görünmeyen, ancak çok rahat ve misafirperver olan basit bir kır evi için çok iyi bir çözüm.
   • İki bölgeyi birleştirmek için basit ama şık bir çözüm - mutfak ve oturma odası. Her şey bu iç mekanda birleştirilmiştir ve hala eklektik değildir. Birleşik öğeler, aynı mekanın bu kadar farklı parçalarını bir araya getiren zemin ve tavan olacaktır.
   • Kruşçev'de standart bir mutfakta Akdeniz tarzının nasıl doğabileceğine bir örnek. Ve dikkatleri mütevazı görüntülerden olumlu bir şekilde uzaklaştırıyor.
   • Aydınlık oturma odası, günü kurtaran en büyük, devasa pencereler değildir. Tavan ilginç bir şekilde yapılmış ve pervaneli avize açıkça stil ile birlikte oynuyor.
   • Yaz ve deniz serinliği ile dolu bir kır evi için oturma odası, ve günün farklı saatlerinde ışık oyunu nedeniyle farklıdır. Bu örnekte, resimler inanılmaz derecede iyi seçilmiştir.
   • Klasik tasarımın TV gibi modern eklentilerle tartışmadığı aydınlık bir yatak odası - her şey bir araya geldi. Ancak plazmanın yabancı görünmemesi için siyah dövme demir başlık fikri iyidir.
   • Ve bu seçenek, tipik Slav dairelerinin gerçeklerine de kaydırılabilir. Aynalı dolaplar mükemmel bir buluş ve renk kombinasyonu zevkle seçilmiş ve Akdeniz estetiğini mükemmel şekilde tamamlıyor.
   • Bir sürü beyaz, yerde fayanslar, hasır sandalyeler, kaba mobilyalar - resmi ayrıntılı olarak demonte ederseniz, yeniden yaratılması zor olmayan stilin tipik özellikleri.
   • Bu yatak odası daha yakın Fas yönü Akdeniz tarzı.

   Oda büyükse, içinde gerçek bir şömine veya soba olabilir, ancak taklit bazen alanı çok değiştirir.

   • İtalyan iç mekanlarının ihtişamı tek bir resimde - burada her şey ünsüz. Deniz temasının renkleri yok, ancak pervaneli avize zaten her zaman çok sıcak ve rahat olduğu, serinlemek istediğiniz bir yeri ima ediyor.
   • Birçok pencere ve hatta büyük olanlar, oda aydınlatması sorununu çözer. Ancak bu iç mekan, sıradan bir dairenin standart bir oturma odasında somutlaştırılmak istiyorsa, bu kadar çok sayıda pencerede bulunmayan pencereler yerine, aynalı dekoratif ekler olabilir.

   Akdeniz tarzı bir iç mekan için 5 fikir, bir sonraki videoya bakın.

   yorum yok

   Yorum başarıyla gönderildi.

   Mutfak

   Yatak odası

   Mobilya